Forum για τα πρωταθλήματα rally, WRC, ERC, Dakar
Άβαταρ μέλους
By nafpaktos
#543972 Guess what?

Θα δούμε και άλλα τέτοια μέσα στη χρονιά,αυτος θα ειναι ο κανόνας για τον Μικ και φέτος!!
Άβαταρ μέλους
By theo13
#544000
nafpaktos έγραψε:Guess what?

Θα δούμε και άλλα τέτοια μέσα στη χρονιά,αυτος θα ειναι ο κανόνας για τον Μικ και φέτος!!


Μου κανει εντύπωση που η φώτο εξαφανίστηκε απο κανα δυο σελίδες που την είχα δει. Λές να είναι fake;;
Άβαταρ μέλους
By nafpaktos
#544001 Δεν ξέρω,στο ξενο φορουμ παντως μετα απο ενδελεχη ελεγχο του αυτοκινητου στην αρχη του τεστ και μετα λογω καποιων βαουλωματων μπροστα στην οροφη τεινουν στο ναι.Δεν ξερω σιγουρα αλλα εχω την αισθηση πως το εβγαλε.
Άβαταρ μέλους
By theo13
#544040
nafpaktos έγραψε:Δεν ξέρω,στο ξενο φορουμ παντως μετα απο ενδελεχη ελεγχο του αυτοκινητου στην αρχη του τεστ και μετα λογω καποιων βαουλωματων μπροστα στην οροφη τεινουν στο ναι.Δεν ξερω σιγουρα αλλα εχω την αισθηση πως το εβγαλε.


E τότε μιλάμε για ψυχολογικά θέματα του Meeke. Μακάρι να βγώ ψεύτης αλλά θεωρώ σχεδόν αδύνατο να αλλάξει χαρακτήρα. Αν και όπου πιέσει θα έχει πιθανότατα έξοδο. Δε γίνεται στην πρώτη μέρα επαφής με μια νέα ομάδα που σε ανασταίνει από τους νεκρούς να το βγάζεις. Δεν υπάρχει λόγος ούτε και δικαιολογία να πιέσεις και να το βγάλεις.
Ο ορισμός της αναξιοπιστίας. Το θέμα είναι ότι ξύλιασε και την ίδια την ομάδα. Άντε να κερδίσεις την εμπιστοσύνη τους...

υ.γ. Και να σκεφτείς ότι τον συμπαθώ :lol:
Άβαταρ μέλους
By DAP
#544172 Εγω παλι σκεπτομαι μηπως πρεπει να του αλλαξουν συνοδηγο.Να κατσει διπλα του καποιος με πυγμη και μεγαλη πειρα που να τον "φρεναρει"οπου τον βλεπει να αρχιζει τις ζεμπεκιες και να λασκαρει στα ευκολα κομματια.....
Άβαταρ μέλους
By nafpaktos
#544188 Αυτο που εμενα με χαλαει ειναι το οτι στερειται τη θεση του μικ καποιος νεος.Παιρνει μπακετ ενας τραγικος 39 οδηγος σε βαρος νεων που εχουν να δωσουν στο αθλημα.Επρεπε να ειναι σπιτι του να κανει ποδηλατο και βολτες με μηχανες οχι να τρεχει στο wrc.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#544195
nafpaktos έγραψε:Αυτο που εμενα με χαλαει ειναι το οτι στερειται τη θεση του μικ καποιος νεος.Παιρνει μπακετ ενας τραγικος 39 οδηγος σε βαρος νεων που εχουν να δωσουν στο αθλημα.Επρεπε να ειναι σπιτι του να κανει ποδηλατο και βολτες με μηχανες οχι να τρεχει στο wrc.


Εαν ειναι τραγικος ο Μικ τι να πουμε για Λατβαλα και Σορντο,για Οστμπεργκ,για Μικελσεν για Παντον κλπ?
Πολυ αυστηρος εισαι με τον Μικ,που ειναι γνωστο, οτι του ελαχε μια προβληματικη κατασταση.
Ειναι οδηγος που δεν σε αφηνει αδιαφορο,μακαρι να ειχαμε αλλους 4 σαν και αυτον.
Άβαταρ μέλους
By nafpaktos
#544229 Tι να τον κανω ρε συ Δημήτρη αμα τον βλέπω μια μέρα και μετά έξω ξανά και ξανά.Είναι ο ανθρωπος που ξαναμπαίνει με rally2 και το ξαναβγάζει.Δεν ξέρω αν υπάρχει άλλος οδηγός με τέτοια αναλογιά εκκινήσεων-εξόδων.Οδηγάει πάνω απο τα οριά του συνεχώς γι αυτο και βγαίνει εξω συνέχεια.Αρα στην ουσία γρήγορος δεν είναι σε καμμία περίπτωση.Ο λέμπ και ο οζιέ έχουν αυτή την ταχύτητα και την διατηρούν σε όλο τον αγώνα οχι για μερικές ειδικές.Αρα κάποια στιγμή ο μύθος του γρήγορου μικ πρέπει να σταματήσει.Οπως ξαναπα πάντα κέρδιζε με τελεια σειρά εκκινησης,εξαίρεση η κορσικη που ηταν μπροστα πέρσυ μεχρι να μείνει.Προβλέπω μετριότατη χρονιά φέτος με συγκομιδή βαθμών μικρή,τη λιγοτερη απο ολους στην ομαδα,εκτος και αν ο λατβαλα πέσει φέτος σε ταχύτητα.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#544260 Συγκρινεις τον Μικ με Λεμπ και Οζιε.Δεν ειπε κανεις οτι ειναι καλυτερος.
Τον σταυρωνεις γιατι βγαινει,οταν προσπαθουσε με ενα αυτοκινητο που ολοι οσοι το οδηγησαν ειπαν οτι ειχε απροβλεπτη συμπεριφορα,συν διοικηση που δεν ηξερε τι ηθελε.Να σημειωσουμε οτι ειναι ο μoναδικος που κερδισε με το προβληματικο c3.
Το οτι κερδιζε λογω σειρα εκκινησης δεν εχει βαση.Ετρεχαν και αλλοι πολλα χρονια με ευνοικη σειρα εκκινησης,αλλα ρεκορ στη Φινλανδια δεν εκαναν.
Ειναι γρηγορος οδηγος σε ολα τα τερεν,αλλα οντως δεν ειναι σταθερος.
Εμας ομως επειδη δεν εχουμε μετοχες στην citroen racing,ουτε στην TGR,δεν μας κοφτει.
Εμεις θελουμε ομορφα περασματα,γρηγορους οδηγους,και πολυ δραμα.
Ολα αυτα ο Μικ τα προσφερει απλοχερα.Μακαρι να ειχαμε αλλους 5 σαν και αυτον.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#544263 Εγώ συμφωνώ με τον Δημήτρη πάντως. Θεωρώ πως το σπορ χρειάζεται και τέτοιους οδηγούς, που θα πάνε για το παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
By mmarkom
#544266 Αυτό που γουστάρω στον Μικ είναι πως οδηγάει σαν να τρέχει πρώτη φορά στο wrc και είναι μέσα στη τάβλα, αλλά πολύ πιθανό να του καταστρέψει και τη καριέρα αυτή η τακτική, Πιστεύω πως ο Μακινεν είναι ο ιδανικός να τον χειριστεί αλλιώς δεν υπάρχει ελπίδα . Χίλιες φορές αυτός πάντως όπως και ο Παντον παρά το Σορντο που μου θυμίζει "κουλαδια" σαν το Μπιαζον και το Ρεκαλντε που νικούσαν χάρη σε πλάτες ή σε εγκαταλείψεις άλλων
Άβαταρ μέλους
By theo13
#544269
dimviii έγραψε:
nafpaktos έγραψε:Αυτο που εμενα με χαλαει ειναι το οτι στερειται τη θεση του μικ καποιος νεος.Παιρνει μπακετ ενας τραγικος 39 οδηγος σε βαρος νεων που εχουν να δωσουν στο αθλημα.Επρεπε να ειναι σπιτι του να κανει ποδηλατο και βολτες με μηχανες οχι να τρεχει στο wrc.


Εαν ειναι τραγικος ο Μικ τι να πουμε για Λατβαλα και Σορντο,για Οστμπεργκ,για Μικελσεν για Παντον κλπ?
Πολυ αυστηρος εισαι με τον Μικ,που ειναι γνωστο, οτι του ελαχε μια προβληματικη κατασταση.
Ειναι οδηγος που δεν σε αφηνει αδιαφορο,μακαρι να ειχαμε αλλους 4 σαν και αυτον.


Ιδιαίτερα Λάτβαλα και Σόρντο ούτε στο μικρό τους δαχτυλάκι. Πολλά level ανώτεροι σε επίπεδο αποτελεσματικότητας ενώ ο Jari είναι εξίσου ταχύς αλλά μένει και στο δρόμο. Αλλά θα αφήσω να μιλήσουν τα στοιχεία όσον αφορά το WRC

Meeke
Starts total: 91
Retirements: 32 (35.2%)
Total victories: 5 (5.5%)
Podiums: 12 (13.2%)

Latvala
Starts total: 193
Retirements: 31 (16.1%)
Total victories: 17 (8.8%)
Podiums: 64 (33.2%)

Sordo
Starts total: 158
Retirements: 22 (13.9%)
Total victories: 1 (0.6%) *Δίχως τα team orders στη Citroen ο αριθμός αυτός θα ήταν σίγουρα 4-5 νίκες
Podiums: 44 (27.8%)
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#544273
theo13 έγραψε:
Ιδιαίτερα Λάτβαλα και Σόρντο ούτε στο μικρό τους δαχτυλάκι. Πολλά level ανώτεροι σε επίπεδο αποτελεσματικότητας ενώ ο Jari είναι εξίσου ταχύς αλλά μένει και στο δρόμο. Αλλά θα αφήσω να μιλήσουν τα στοιχεία όσον αφορά το WRC


Tα στοιχεια που παραθετεις λενε οτι ο Λατβαλα και ο Σορδο ενω τρεχουν ανελλειπως πανω απο 10 χρονια σε TOP εργοστασιακες ομαδες,πετυχαν το απολυτο 0.
Ο ενας με τα λεφτα του μπαμπα,ο αλλος με τα λεφτα της Santander.
Το οτι ο Σορδο ειχε εντολες καιγια αυτο δεν εχει παραπανω νικες ασχολιαστο.