Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#541032
Anonymous Founder έγραψε:Συμβατικά ή runflat; Αν τα πρώτα, αγόρασε και κιτ επισκευής.


Συμβατικα. Εχω οδικη για την κακια ωρα.
Να παρω και κιτ; ή να παρω κανενα κιτ με κορδονι κ τελος;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#541034 Κιτ καλύτερα, ή έστω μια καλή ηλεκτρική τρόμπα. Το κορδόνι δεν λέει νομίζω, το κιτ θα σε βγάλει από την δύσκολη θέση.
Η οδική μπορεί να αργήσει, ειδικά μέσα στην πόλη, το κιτ αρκεί για να σε πάει στο βουλκανιζατέρ.
Άβαταρ μέλους
By theo13
#541143 Έφτασε η ώρα για αλλαγή ελαστικών αφού τα τίμια Dynlop SP BlueResponse μετά από 55.000 χλμ δείχνουν εμφανή φθορά αν και όχι επικίνδυνη. Η διάσταση είναι 215/55 R16 93V
Θέλω κυρίως μαλακό λάστιχο με ασφαλή συμπεριφορά. Πήρα προσφορές για τα παρακάτω:

Michelin Primacy 4 -> 500 euro
Pirelli Cinturato P7 -> 480 euro
Continental EcoContact 6 ->530 euro
Hankook Ventus Prime 3 -> 420 euro

Τείνω προς τα Michelin αλλά με προβλημάτισαν οι πολυ καλές κριτικές για το Hankook. Δεν τα ξέρω ωστόσο σαν εταιρεία τι λέει γιατί δεν είχα ποτέ σε κανένα αυτοκίνητο.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#541145 Τα Michelin είναι καλά.. Τα φοράω στην octy...

.
Άβαταρ μέλους
By Govus
#541146 theo13, σε τι αυτοκίνητο;
Εγώ στο Focus με την ίδια διάσταση είχα βάλει 205/55, με απειροελάχιστες μεταβολές σε διάμετρο κλπ., ΑΛΛΑ με ...200 € λιγότερα από τα 215/55 :rtfm: !
Άβαταρ μέλους
By theo13
#541175
Govus έγραψε:theo13, σε τι αυτοκίνητο;
Εγώ στο Focus με την ίδια διάσταση είχα βάλει 205/55, με απειροελάχιστες μεταβολές σε διάμετρο κλπ., ΑΛΛΑ με ...200 € λιγότερα από τα 215/55 :rtfm: !


VW Passat 1,6 fsi. Το manual λέει ότι μόνο σε σιδερένια ζάντα μπαίνει το 205. Έχω δει βέβαια στο δρόμο κάποιους που έχουν βάλει 205 αλλά δε το ρισκάρω.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#541294 Ο ορισμος του you had one job! :rant:

Ετυχε να ναι η μανα μου Αθηνα και της εβαλα να παει το Audi στο φαναρτζη να το δει ο εμπειρογνωμονας για να φτιαξω το χτυπημα του κινεζου. Στο γυρνα πηρε κλειστα καποια στροφη και καβαλησε με ολα κρασπεδο. Τα αποτελεσματα στη φωτο.

Το κραταμε ή πεταμα? Τα λαστιχα εχουν τουλαχιστο αλλο ενα χρονο ζωης που λογικα δε θα υπαρχει καν το αμαξι στην κατοχη μου.

Εικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#541296 πεταμα Στεφανε,εχει σπασει ο σκελετος.
Άβαταρ μέλους
By theo13
#541690
gianik έγραψε:Τα Michelin είναι καλά.. Τα φοράω στην octy...

.


Τα primacy 4 φοράς? Και εγώ εκεί μάλλον θα καταλήξω γιατί θέλω να ψωνίζω από φίρμες που (πέρα από ποιότητα στο προϊόν) υποστηρίζουν και τα motorsports όπως κάποιος είχε γράψει πολύ σωστά.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#541732 Στο 116 μπηκαν σημερα τα sport maxx rt2. Εντυπωσεις συντομα. Λιγο Μαλακο μου φανηκε το πλαινο. Ειδωμεν...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#541745
theo13 έγραψε:
gianik έγραψε:Τα Michelin είναι καλά.. Τα φοράω στην octy...

.


Τα primacy 4 φοράς? Και εγώ εκεί μάλλον θα καταλήξω γιατί θέλω να ψωνίζω από φίρμες που (πέρα από ποιότητα στο προϊόν) υποστηρίζουν και τα motorsports όπως κάποιος είχε γράψει πολύ σωστά.


Από αυτές που έβαλες πιο χωμένη στο Motorsport είναι η Pirelli και η μόνη που δεν ασχολείται είναι η ηλίθια (σε όλα τα επίπεδα) Continental.
Άβαταρ μέλους
By theo13
#541796
REALZEUS έγραψε:
theo13 έγραψε:
gianik έγραψε:Τα Michelin είναι καλά.. Τα φοράω στην octy...

.


Τα primacy 4 φοράς? Και εγώ εκεί μάλλον θα καταλήξω γιατί θέλω να ψωνίζω από φίρμες που (πέρα από ποιότητα στο προϊόν) υποστηρίζουν και τα motorsports όπως κάποιος είχε γράψει πολύ σωστά.


Από αυτές που έβαλες πιο χωμένη στο Motorsport είναι η Pirelli και η μόνη που δεν ασχολείται είναι η ηλίθια (σε όλα τα επίπεδα) Continental.


Το ξέρω. Pirelli φορούσα πριν τα τωρινά Dunlop. Τώρα μάλλον Michelin (ή ίσως P7 Blue τα οποία τώρα ψάχνω να δω τι ψάρια πιάνουν). Ως fan του WRC έχω ηθική υποχρέωση στον Bibendum!! :lol:
Continental δεν είχα ποτέ σε κανένα αυτοκίνητο. Δεν με τράβηξε ποτέ αυτή η εταιρεία. Χώρια που με τρελαίνει σαν καταναλωτή η κατά κόρον χρήση της λέξης "Premium"
Πάντως και η Hankook είναι αρκετά χωμένη (F3, DTM, Audi TT Cup, 24h GT Series κλπ)
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#541810
theo13 έγραψε:ίσως P7 Blue τα οποία τώρα ψάχνω να δω τι ψάρια πιάνουν). Ως fan του WRC έχω ηθική υποχρέωση στον Bibendum!!


WRC? Υπάρχουν ακόμα οπαδοί του; :lol: F1>WRC! :rtfm: :lol: (Πλακίτσα)


Προσωπικά θα πήγαινα στα Πιρέλλια, αν και λόγω τιμής επέλεξα τα Prime 3 για το Saab, καθώς είχαν γύρω στα €200 διαφορά για την διάστασή μου.