Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By babakos
#541247 Είναι πολύπλοκο το θέμα και όπως είπα θα χρειαστεί χρόνο για να στρώσει. Το NGA αλλάζει τελείως την φιλοσοφία των δικτύων στην Ελλάδα αλλά λόγω αμαρτιών του παρελθόντος (και του παρόντος) η αλλαγή θα είναι.. challenging που λένε και στο χωριό μου

Aν δεν χρειάζεσαι το κάτι παραπάνω, η καλύτερη λύση είναι να γυρίσεις σε απλό VDSL 50/5 και ξαναβλέπεις το θέμα σε 1-2 χρόνια (ή όταν η καμπίνα σου γυρίσει σε Super Vectoring)
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#541315 50 δεν θελω να γυρισω.
Θα κανω υπομονη και θα ειμαι αισιοδοξος.

Ενω ο συγχρονισμος στο up ειναι παντα 9998 κοιτα αυξομιωσεις

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By gakost
#541335
Geo f1 έγραψε:Εσκαψαν στο εδαφος και αλλαξαν κατι καλωδια. Ανεβηκαν στην κολωνα του οτε και αλλαξαν γεφυρες


Αυτά αποκλείεται να τα κανάνε επειδή αντί για 100 συγχρονίζεις στα 82. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#541341
gakost έγραψε:
Geo f1 έγραψε:Εσκαψαν στο εδαφος και αλλαξαν κατι καλωδια. Ανεβηκαν στην κολωνα του οτε και αλλαξαν γεφυρες


Αυτά αποκλείεται να τα κανάνε επειδή αντί για 100 συγχρονίζεις στα 82. :iconcool:


Αυτο ειναι γεγονος. ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να σκαβανε για να συγχρονισει λιγο ψηλοτερα ενας χρηστης. Αλλα μπορει η δηλωση της βλαβης του Γιωργου να ηταν η αφορμη να δουνε οτι υπηρχε ευρυτερο προβλημα στο καφαο του.

Εγω πριν λιγους μηνες ειχα δηλωσει μια βλαβη στον ΟΤΕ και την επομενη μερα ηρθε τεχνικος και πηρε κατι μετρησεις στο σπιτι και στο καφαο (ειναι απεναντι μου). Μου ειπε οτι βλεπει μια ανωμαλια στις μετρησεις που οφειλονται στην υπογεια καλωδιωση οποτε θελει σκαψιμο κατω απο το καφαο. Πραγματι τη μεθεπομενη μερα τους ειδα που σκαβανε!
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#541344 Αυτό το σμσ ειχα λαβει πριν το σκαψιμο

ANAΦOPIKA ME TO AITHMA ΣAΣ ME APIΘMO ****, ΔIAΠIΣTΩΘHKE OTI H ΛEITOYPΓIA THΣ ΣYNΔEΣHΣ ΣAΣ EΠHPEAZETAI AΠO EYPYTEPO TEXNIKO ΘEMA ΣTHN ΠEPIOXH ΣAΣ. EXOYN ΞEKINHΣEI ENEPΓEIEΣ AΠOKATAΣTAΣHΣ AΠO TIΣ TEXNIKEΣ MAΣ YΠHPEΣIEΣ. ΘA ENHMEPΩΘEITE ME ΓPAΠTO MHNYMA ΓIA THN EΞEΛIΞH KAI AΠOKATAΣTAΣH TOY. EYXAPIΣTOYME ΓIA THN KATANOHΣH
Άβαταρ μέλους
By fokion
#541589 Τελικά ολα ειναι θεμα ΟΤΕ...
το περιφημο "last mile".....

Πληρωνα 50αρα VDSL στη Wind.....
Λογω απο στασης - 1500 μετρα - απο Αστικό Κεντρο και οχι καφαο κοινη συνεναιση για να αποφυγουμε αποσυγχρωνησμους ανα 5λεπτό το κατεβασαμε στα 40....

μετα την τελευταια καταιγιδα προ 2 εβδομαδων η τασυτητα επεφται μεχρι και στα ..... 8......!!!!
Επεληφθει η τεχνική υπηρεσια - τεραστιο προβλημα να τους πετυχεις - και αφου εστειλε τεχνικο οπου διαπιστωσε οτι τα καλωδια στο "κουτι" του συγκροτηματος ηταν καταοξειδωμενα ( ειναι εξωτερικό) μονο και μονο καθαρίζοντας τα σταθεροποιηθηκαμε στο 28 χωρις αποσυνδεσεις.....

Εδωσαν βλαβη στον ΟΤΕ ο οποιος ηρθε σημερα "και αλλαξε τα ζευγη" αλλα απο το ιδιο πακετο αρχαιων καλωδίων φτασαμε εστω ξανα στα 35 -38 σταθερά.....
δυνατοτητα για μεταφορά σε καφαο δεν υπαρχει.....

Απλά για να μην παιδευετσε
οπως μου ειπε ο τεχνικός "κατεβασαν" το οριο που δινουν VDSL απο τα 1500μετρα στο χιλιομετρο και κατω....
κοινως
αν δε φυγει ο χαλκός απο την μεση μη περιμενετε ταχυτητες....
Α! και μεινετe σε ADSL...... ΠΟΛΥ λιγοτερα προβληματα.....
ειμαι οριακα να με "κατεβασουν".....
Άβαταρ μέλους
By drdino
#541615 Βρήκα τα χαμένα του geo:

Εικόνα

Πλερώνω 150 up/down :sorry:
Άβαταρ μέλους
By elteo
#541619 Κογκό τελεκομ :lol:
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#541673
Geo f1 έγραψε:50 δεν θελω να γυρισω.
Θα κανω υπομονη και θα ειμαι αισιοδοξος.

Ενω ο συγχρονισμος στο up ειναι παντα 9998 κοιτα αυξομιωσεις

Εικόνα

δεν ξερω τι περιμενες σαφως και θα εχεις τετοιες αυξομιωσεις δεν εισαι ftth μην το ξεχνας αυτο υπαρχουν χιλιαδες πραγματα ακομη που πανε στραβα
Άβαταρ μέλους
By elteo
#541676 Κιλομιτερ,

Εγώ αναβαθμιστηκα το καλοκαίρι από 30 σε 50 vdsl Cosmote. Μου έρχεται ηλεκτρονικός λογαριασμός 3 Αυγ. ότι είμαι σε 50αρι πλέον. Επειδή έλειπα σε διακοπές όλο τον Αύγουστο λέω οκ. Έρχομαι 30 Αυγ. ακόμα 30αρι. Τηλέφωνο στο support τους..... Ξέρετε μάλλον μπλα μπλα δικαιολογίες.

Άλλη περίπτωση, είχα ηλεκτρονικό λογαριασμό από πριν κι επειδή μετακόμισα ζήτησα στο pdf να γράφει τη σωστή διεύθυνση. Παίρνω τηλ.... Ξέρετε πρέπει να το γυρίσετε στο έντυπο και να σας έρθει μια φορά έτσι και μετά ξανά ηλεκτρονικό ώστε να περαστεί. Οκ λέω και το γυρνάω από το site τους. Τηλ την επόμενη μέρα από αυτούς, γιατί θέλετε έντυπο; :s_shout Του εξηγώ. Ακόμα την παλιά έχει πάνω. :s_whiteflag

Ιδιώτες my ass. :s_shout
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#541817
babakos έγραψε:
George_Prix έγραψε:
Geo f1 έγραψε:Θα κοιτάξω το συμβολαιο.


Μακαρι να σε καλυπτει το συμβολαιο αλλα εχω την εντυπωση οτι αυτες οι ταχυτητες ειναι ΕΩΣ τα τοσα Mbps (και οσα πιασει ο καθενας)... Αν ειναι πολυ κατω απο το max, πας απλα στο προηγουμενο-φθηνοτερο πακετο και λογικα τελικιαζεις εκει περα!

Οι μονες συνδεσεις με εξασφαλισμενη την ταχυτητα που πληρωνεις ειναι οι leased lines (μισθωμενες γραμμες):

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/leased_lines.html


Έτσι είναι δυστυχώς σε όλο τον κόσμο. Το VDSL σαν τεχνολογία δεν παρέχει 100% εγγυημένες ταχύτητες.
Επίσης ισχύει αυτό που ανάφερε ο lazarefa .. είναι μεγάλη πληγή και θέλει χρόνο για να γίνουν align τα specs σε εξοπλισμό και configuration ειδικά στους εναλλακτικούς...

Οταν η καμπίνα σου αναβαθμιστεί σε super vectoring τότε αν ο router σου υποστηρίζει το πρωτόκολλο 35b μπορείς να ζητήσεις να σου αλλάξουν το profile σε 100/10 35b (αντί για το 17a που έχεις τώρα). Αυτό θα αυξήσει λογικά την ταχύτητά σου σε αποδεκτά (για εσένα) επίπεδα

Υποθέτω πως έχεις το Speedport Plus οπότε είσαι ΟΚ...
Πόση απόσταση έχεις από την καμπίνα που σου δίνει υπηρεσία ;


Το δικο μου ρουτερ (ΖΤΕ 168) απ οτι βλεπω στο μενου του εχει μεχρι το προφιλ 30a.
Αυτο σημαινει οτι δεν ειναι καταλληλο για vectoring απο καμπινα ΟΤΕ;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#541819 Κάνει για vectoring, όχι super vectoring
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#541821 Τελικά Vodafone. Αν βγει σε κακό εσείς θα φταίτε! :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#541930
cabala10 έγραψε:δεν ξερω τι περιμενες σαφως και θα εχεις τετοιες αυξομιωσεις δεν εισαι ftth μην το ξεχνας αυτο υπαρχουν χιλιαδες πραγματα ακομη που πανε στραβα

Φυσικα και δεν περιμενα κατι τετοιο. Δεν μιλαμε για 2-3 mbps. Αλλα για 20. Και ο ιδιος ο οτε παραδεχτηκε οτι υπαρχη βλαβη και δεν μπορουν να την φτιαξουν.