Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#540825
Scotch έγραψε:Πώς πάνε οι επενδύσεις παίδεch; Εγώ έχω αρχίσει να κάνω οικονομία να αγοράσω τη Eurobank...

:s_whiteflag


Περίμενε... σε λίγο ακόμα θα αγοράσεις και τις τέσσερις τράπεζες με κανένα 50ευρω... :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#540887 Βασικα ειδα και τον @mousatos που εγραψε κατι εχθες για την πτωση (φανταζομαι το διεγραψε?)... Αλλα ετσι και αλλιως θελω να πω κατι γιατι βλεπω πολλους να παραξενευονται (ή απογοητευονται) απο την προσφατη πτωση. Αλλους γιατι εχουν επενδυσει σε μετοχες και αλλους γιατι δε γουσταρουν/πιστευουν το ΧΑΑ και ψαχνουν αφορμη να το κραξουν.

Στις 31 Αυγουστου 2018 ειχα πει το εξης εδω μεσα:
Τα χειροτερα περασαν κατα την αποψη μου και οταν λεω περασαν εννοω οτι δεν πιστευω οτι θα πεσουν οι μετοχες τραγικα απο εδω και περα (το να πεσουν 1-2-3 φορες κατω δεν ειναι πλεον τραγικο οσο και αν κακοφανει σε καποιον που θα μπει σημερα να μεινει με το 1/3 των χρηματων του σε καποια φαση).


Εμενα προσωπικα αυτη η πτωση δε με χαλασε και δε με ξαφνιασε καθολου. Απεναντιας την περιμενα, χαρηκα που εγινε και την ειδα σαν επενδυτικη ευκαιρια. Δε λεω ΠΟΣΟ θα ανεβουν οι μετοχες, δε λεω ΠΟΤΕ θα ανεβουν, γιατι ενω εχω ενα πλανο στο μυαλο μου κανω απλα υποθεσεις αφου αλλοι κινουν τα νηματα. Αλλα θεωρω οτι σε αυτα τα επιπεδα οι τραπεζικες μετοχες (αφου σε αυτες αναφερομαστε κυριως) ειναι τσαμπα. Και οταν λεω αυτα τα επιπεδα, εννοω ακομα και οσο ειχαν πριν 2 μηνες ή 2 χρονια ή ακομα και αν συνεχισουν να πεφτουν για λιγο ακομα!
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#540891
George_Prix έγραψε:Αλλα θεωρω οτι σε αυτα τα επιπεδα οι τραπεζικες μετοχες (αφου σε αυτες αναφερομαστε κυριως) ειναι τσαμπα. Και οταν λεω αυτα τα επιπεδα, εννοω ακομα και οσο ειχαν πριν 2 μηνες ή 2 χρονια ή ακομα και αν συνεχισουν να πεφτουν για λιγο ακομα!

Τσάμπα είναι εδώ και 4-5 χρόνια, αλλά κάθε φορά αποδεικνύεται πως μπορούν και ακόμη πιο τσάμπα. :lol:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#540898
Scotch έγραψε:
George_Prix έγραψε:Αλλα θεωρω οτι σε αυτα τα επιπεδα οι τραπεζικες μετοχες (αφου σε αυτες αναφερομαστε κυριως) ειναι τσαμπα. Και οταν λεω αυτα τα επιπεδα, εννοω ακομα και οσο ειχαν πριν 2 μηνες ή 2 χρονια ή ακομα και αν συνεχισουν να πεφτουν για λιγο ακομα!

Τσάμπα είναι εδώ και 4-5 χρόνια, αλλά κάθε φορά αποδεικνύεται πως μπορούν και ακόμη πιο τσάμπα. :lol:


Για την ακριβεια τσαμπα τις θεωρω εδω και σχεδον 3 χρονια! Προσωπικα παρακαλουσα για πολλαααααααααα χρονια να γκρεμιστουν οι τιμες για να μπω. Σε βαθμο που με αντιπαθουσε κοσμος οταν εχανε τα λεφτα του και εγω ελεγα "θα πεσει πολυ ακομα". Απο εδω και περα καθε φορα που πεφτει οχι μονο δε χαλιεμαι, αλλα με χαρα χωνω και αλλα χρηματα μεσα ωστε να χαμηλωσω το μεσο ορο κτησης. Το μονο που με ξενερωσε με τον εαυτο μου ειναι οτι ειχα σχεδον σιγουρη τη σφαλιαρα που τρωνε τελευταια οι μετοχες και δεν ειχα τα @@ να τα πουλησω ολα και να ξαναμπω χαμηλοτερα ωστε να αυξησω κατα πολυ τα τεμαχια μου. Αλλα ειπαμε... Εμεις κανουμε απλα υποθεσεις! Οποτε παντα σκεφτεσαι "ρε ασε μη βγω και αρχισει κανενα παρτυ ενω ειμαι εξω".
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#540924
George_Prix έγραψε:Βασικα ειδα και τον @mousatos που εγραψε κατι εχθες για την πτωση (φανταζομαι το διεγραψε?)...

Έγραψα για bad bank αλλά μετά είδα οτι το σενάριο αυτό ακυρώθηκε και το έσβησα. Εγώ πιστεύω οτι τα πράγματα θα αρχίσουν να φτιάχνουν μάλλον μετά τις εκλογές. Πάντως τις τελευταίες μέρες η κατρακύλα δείχνει να σταμάτησε , όλα βέβαια μπορεί να πάνε κατα διαόλου αν στραβώσει η Ιταλία αλλά δεν το νομίζω.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#541255 Μα τι ομορφιές γίνονται στην Folli-Follie; :inlove:
https://www.euro2day.gr/news/enterprise ... -kolp.html
Μέχρι και πλαστογραφία φαίνεται να βρήκαν, από... τον γραφίστα μιας (από τις 10άδες) φανερές και εικονικές εταιρείες που είχαν φτιάξει για να μαγειρεύουν τα αποτελέσματα.

Ο γραφίστας που έφτιαχνε… Bank Statements
Υπάλληλοι του FF GROUP ASIA παραδέχτηκαν στην Α&Μ ότι ορισμένα Bank Statements δημιουργήθηκαν από και σύμφωνα με τις οδηγίες υπαλλήλων του FF GROUP ASIA.

Στην έρευνα εντοπίστηκαν: αρχεία WORD κατασκευασμένα με τη μορφή BANK STATEMENTS της ALPHA BANK, κενά αρχεία PDF με bank statements της ALPHA BANK, αρχεία που υποδεικνύουν ότι ένα μέλος της ομάδας graphic design του FF GROUP ASIA είχε στην κατοχή του ένα πρότυπο bank statement, αλλά και διαφορές σε υπόλοιπα και καταχωρηθείσα δραστηριότητα σε υποτιθέμενα έγγραφα επιβεβαίωσης υπολοίπων που είχαν ετοιμαστεί από διαφορετικούς υπαλλήλους του FF GROUP ASIA.


Έλληνες entrepreneurs! :inlove:

Επιτέλους, βλέπουμε πώς δημιουργείται πλούτος όταν το Δημόσιο αφήνει την επιχειρηματικότητα να δημιουργήσει. Το άρθρο είναι διαφωτιστικό. Ένα μεγάλο μπράβο! Δημιούργησαν χρήμα από το τίποτε, εύγε!
:s_biggrin :metalo:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#541313 Χθες, προχθές πάντως μου ήρθε ένα e-mail μια κενή θέση στη Folie Folie... :yahoo: :s_rofl Προσλαμβάνουν, δουλειά με μέλλον! :s_rofl

Να στείλω βιογραφικό λέτε;;; :s_rofl
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#541319 Παλιότερα είχαμε μια συζήτηση σχετικά με τη φοροδιαφυγή / φοροαποφυγη στις μικρές επιχειρήσεις σε σχέση με τη φοροδιαφυγή στις μεγάλες... Κάποιο υποστήριζαν πως οι μεγάλοι δύσκολα θα φοροδιαφυγουν...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#541321 https://www.cnn.gr/oikonomia/epixeirise ... oikonomias

Αυτοί πρέπει να μπουν πρώτα φυλακή.

Κατά τα άλλα οι ίδιοι πληρώνονται για να βρίσκουν τρόπους φοροαποφυγης ελέω τοπικής και διεθνούς νομοθεσίας.

< >
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#541340
saxon_747 έγραψε:Παλιότερα είχαμε μια συζήτηση σχετικά με τη φοροδιαφυγή / φοροαποφυγη στις μικρές επιχειρήσεις σε σχέση με τη φοροδιαφυγή στις μεγάλες... Κάποιο υποστήριζαν πως οι μεγάλοι δύσκολα θα φοροδιαφυγουν...


Ολοι κλεβουν. Μικροι και μεγαλοι. Η διαφορα ειναι οτι οι μικροι μπανουν φυλακη για λιγα χιλιαρικακια χρεος και οι μεγαλοι μενουν εξω και ζουνε ζωη χαρισαμενη με τα κλεμμενα :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#541358
Scotch έγραψε:Από ποια ηλικία και πάνω δεν μπαίνεις φυλακή;

< >


Ενδιαφέρεσαι;;; :shifty: :lol:



saxon_747 έγραψε:Παλιότερα είχαμε μια συζήτηση σχετικά με τη φοροδιαφυγή / φοροαποφυγη στις μικρές επιχειρήσεις σε σχέση με τη φοροδιαφυγή στις μεγάλες... Κάποιο υποστήριζαν πως οι μεγάλοι δύσκολα θα φοροδιαφυγουν...


:s_rofl :s_rofl Ένα ακόμα από τα καλά ανέκδοτα που πολλοί πιστεύουν πως είναι αλήθεια... :lol:

Σαν εκείνο το άλλο πως η χαμηλή φορολογία (ιδίως στα υψηλά εισοδήματα) ευνοεί την ανάπτυξη. :s_laughat
Άβαταρ μέλους
By markvag
#541362
Anonymous Founder έγραψε:Καθίστε να δει τα ποστάκια σας κάποιος και θα δείτε μετά. Θα floodάρουμε μέχρι να παγώσει η κόλαση!
:lipsealed:


:twisted: :twisted: :twisted: