Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#541249
224v έγραψε:
Red Garland έγραψε:@Corto Maltese
Στην τελική προφανώς είναι όπως είπα ποιος δάκτυλος μας αρέσει.


Προφανως ειναι θεμα γουστου για το ποιο δακτυλο θελουμε, αρκει να ξερουμε τον σκοπο και το που θα οδηγησει η επιλογη μας.
Θα θυμισω οτι τον Ιανουαριο του 49 η 5η ολομελεια του γνωστου σε ολους κομματος με τις σταθερες αποψεις, ειχε κατεβασει τους Σλαυομακεδονες να πολεμησουν μαζυ με τον ΔΣΕ (γιατι δεν ειχε εφεδρειες απο τους ντοπιους ) ταζοντας τους οτι η περιοχη που θα επικρατουσαν θα εφτανε μεχρι την Θεσσαλονικη Χαλκιδικη κ.λ.π.Δειτε χαρτη στον Ρισζοσπαστη τοτε, διοτι θα τους εδινε αυτοδιαθεση στο κρατος που θα εφτιαχνε.

Οταν τελικα εχασε το 49, στην 6η ολομελεια στο Μπουρελλι μετα την επισκεψη στη Μοσχα και τη Ριτσα τα γυρισε και ειπε οτι αυτο θα το εκανε μετα την νικη του 3ου γυρου που οραματιζοτανε, ο απεσταλμενος του ΚΚΣΕ και θαυμαστης του πατερουλη. Τους ευχαριστησε (τους Σλαυομακεδονες) μαλιστα για την βοηθεια που εδωσαν στον ΔΣΕ υποσχομενος μελλοντικα να επανορθωσει..
Παντα λοιπον ειχαμε μια ξενη δυναμη να μας λεει τι να κανουμε και αναλογα με το ποιο κομμα κυβερνουσε υπακουαμε η οχι, διοτι τα λεφτα ηταν ξενα.... και ετσι γινεται οταν δεχεσαι βοηθεια, που ποτε δεν ειναι τζαμπα...


Θα σου γράψουν ότι αυτά είναι περσινά ξυνά σταφύλια και ποιός ασχολείται τι έγινε πρίν 70 χρόνια και θα φάς μια γείωση πιό μεγάλη και από της ΔΕΗ, γυρίζουμε πίσω μόνο όταν μας συμφέρει και ποτέ αν δεν είναι υπέρ μας, δεν το έμαθες το ποίημα τόσα χρόνια ?
Άβαταρ μέλους
By 224v
#541253
21 quadra έγραψε:Θα σου γράψουν ότι αυτά είναι περσινά ξυνά σταφύλια και ποιός ασχολείται τι έγινε πρίν 70 χρόνια και θα φάς μια γείωση πιό μεγάλη και από της ΔΕΗ, γυρίζουμε πίσω μόνο όταν μας συμφέρει και ποτέ αν δεν είναι υπέρ μας, δεν το έμαθες το ποίημα τόσα χρόνια ?


Μα περσινα ξυνα είναι και οι λογοι που κανουν εκδηλώσεις μνημης για την Αντισταση… που μεχρι το 44 ηταν κατά των Γερμανων, μετα όμως μπλεκουν και τον Γραμμο!!! που τι ηταν ακριβως?? μια ηττα με περικεφαλαια και στη συνεχεια εταζαν στους Σλαυομακεδονες λαγους με πετραχιλια που στην τελικη αυτό ζητανε τωρα οι απόγονοι τους!!! μια απλη συνεχεια είναι όλα γιατι αμα ξερεις ιστορια δεν μπορουν να σε παραμυθιαζουν… με φεστβαλ και εκδηλώσεις μνημης προδοσίας στην Ουσια… Τα γραπτα μενουν δυστυχως για αυτους που δεν τους συμφερει αυτή η εξεληξη..
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#541270
Corto Maltese έγραψε:
Είπαμε έχεις πάρει πολύ ζεστά το ρόλο "τρολ-δικηγόρος του διαβόλου" αλλά το έχεις τερματίσει. :s_sarcastic

κανενός το δικηγόρο δεν κάνω (το τρολ το θεωρώ τιμητικό τίτλο, ειδικά από σένα)

απλά δεν είμαι φαντασιόπληκτος :roll:

έχει τεράστια διαφορά να ονειρεύεσαι πώς θες να είναι ο κόσμος και πώς είναι και στον πραγματικό κόσμο 100χιλιαρα για δημόσιες σχέσεις παντως τύπου αλλάζουν χέρια καθημερινά όλες οι αποχρώσεις
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 11 Οκτ 2018, 18:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#541271 Και στον κόσμο που είσαι εσύ γίνονται κατασκοπείες και δωροδοκίες με δελτίο αποστολής και παραστατικό εις τριπλούν; Ωραίος κόσμος ελπίζω να είναι και φτηνή η μετάβαση...
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#541280
QsisVTS έγραψε:
Corto Maltese έγραψε:
Είπαμε έχεις πάρει πολύ ζεστά το ρόλο "τρολ-δικηγόρος του διαβόλου" αλλά το έχεις τερματίσει. :s_sarcastic

κανενός το δικηγόρο δεν κάνω (το τρολ το θεωρώ τιμητικό τίτλο, ειδικά από σένα)

απλά δεν είμαι φαντασιόπληκτος :roll:

έχει τεράστια διαφορά να ονειρεύεσαι πώς θες να είναι ο κόσμος και πώς είναι και στον πραγματικό κόσμο 100χιλιαρα για δημόσιες σχέσεις παντως τύπου αλλάζουν χέρια καθημερινά όλες οι αποχρώσεις



και παρ όλα αυτά συνεχίζεις να επιμένεις ότι (δεδομένου προφανώς οτι υπάρχουν τα στοιχεία που λέει το άρθρο) αν θελήσει δικαστής να το κυνηγήσει είναι νόμιμες οι κυκλοφορίες 100χίλιαρων.

Κιουση, είσια λογιστης, επιμένεις ειλικρινά οτι στέκει αυτό που λές? Το ότι ΓΙΝΕΤΑΙ και δεν κυνηγιέται, αντιλαμβάνεσαι οτι δεν ειναι επιχείρημα νομιμότητας? Ημαρτον δλδ, εχεις επιδοθεί σε εναν αγώνα "κοινής λογικής" που μόνο λογική του παραλόγου είναι :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#541282 Ρε σεις αν η CIA έχει υποκλοπές προφανώς δε μπορούν να σταθούν στο δικαστήριο! Το ότι έχει γίνει κάποια πιτσικουλιά είναι παραπάνω από βέβαιο, αλλά εξίσου σίγουρο είναι ότι έχει φροντίσει να είναι αρκούντως καλά κρυμμένο.
Άβαταρ μέλους
By krom
#541287 Το αυθεντικό άρθρο που είχα βάλει πριν κάτι μήνες είναι αυτό
https://www.occrp.org/en/investigations ... -macedonia

https://www.buzzfeednews.com/article/le ... geOvK096Dj

λέει
Documents seen by reporters show that Savvidi transferred the funds to Macedonia in a series of payments. Some of these were made in cash and carried over the Greek border by hand; other methods were also used.

Όλο αυτό είναι για λεφτόνια που πήγαν δωράκι στα Σκόπια, όχι για εδώ. Μιλάμε τώρα για ρωσομαφιόζο, τι παραστατικά και νόμιμες διαδικασίες...
Άνετα παίζει να ήταν με καμιά western union, μέσω κάτι του στυλ 'ΡΏΣΙΚΗΣ ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΑΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΚΑΙ ΒΑΛΚΑΝΙΩΝ'. Μη νομίζετε ότι θα προσπαθούσε ιδιαίτερα να κρύψει και να καλύψει όλο αυτό, έτσι έχει συνηθίσει από πριν, όπως στη Ρωσία που όλα αγοράζονται.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#541289 Μου φαίνεται δεν συννενοούμαστε.

Τα στοιχεία αυτά εαν υπάρχει θέληση (που θα ΕΠΡΕΠΕ να υπάρχει εφόσον μιλάμε για θέματα υψιστης εθνικής σημασίας και απτόμενων του πολιτεύματος) χρησιμοποιούνται για την έρευνα.
Με αυτα λοιπόν ξεκινάς προκαταρκτική και προχωράς. Σαν πειστήρια στο δικαστήριο μπορεί (και αυτο δεν ειναι απόλυτο) δεν μπορεις να τα χρησιμοποιήσεις γιατί συνηθως μονο απ την μεριά του κατηγορουμένου γίνονται δεκτή η παράθεση τέτοιων, αλλά για να κάνεις στοχευμένη έρευνα μια χαρά τα χρησιμοποιείς.

Αυτά με την δικιά μου κοινή λογική :roll:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#541302
Anonymous Founder έγραψε:http://www.enikos.gr/society/600401/synelifthi-gia-revmatoklopi-o-ypefthynos-tou-da-capo
Δεν αφήνουν οι κρατιστές την υγιή επιχειρηματικότητα να προοδεύσει! :protest:



https://www.trelokouneli.gr/o-kuriakos- ... upeuthuno/
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#541336
markvag έγραψε:Ένας δικηγόρος είναι λογικό να προσπαθήσει να υπερασπιστεί τον πελάτη του. Ωστόσο ένας κουβάς με σκατά θα περάσει σε άλλο επίπεδο κατηγορώντας τα θύματα, επειδή είχαν το θράσος να πέσουν θύματα του εγκληματία. :tomato:

Η μορφή αυτή ζωής που λέγεται Κούγιας έχει περάσει σε άλλο επίπεδο ξεφτύλας, με την τακτική του να είναι τόσο άθλιος που να σοκάρει ακόμα και τον πιο έμπειρο σκατατζή, ο οποίος μένει άφωνος από την ποσότητα και την ποιότητα του εμετού που εκτοξεύει κάθε φορά που ανοίγει το στόμα του...


Σαφώς και υποστηρίζω το τεκμήριο της αθωότητας, αλλά να πω την αμαρτία μου (πέρα από το ότι μου αρέσει το παλιό HRV :lol: ), είναι ορισμένοι δικηγόροι (με καλύτερο παράδειγμα τον Κούγια) που όταν ακούω το όνομα τους, αμέσως στο πίσω μέρος του μυαλού μου ο/η κατηγορούμενος/η είναι ένοχος. :oops:

Y.V έγραψε:Λογικη παντως έχει! :s_dunno (Ασχετως αν ο Κουγιας αποσκοπει στο να παρεμποδισει τους μαρτυρες να καταθεσουν)
Αν συμμετεχεις σε εκβιασμο ή δωροδοκια χωρις να το καταγγελεις αμεσα, συμμετεχεις στην παρανομη πραξη.
Εν προκειμενω πως αποδεικνυεται οτι περασες με την αξια σου το μαθημα, εφ οσον κατα δικη σου ομολογια λαδωσες και πηρες τα θεματα;

Αυτός ο βιασμός της ελληνικής γλώσσας καταντάει κουραστικός από ένα σημείο και μετά. :s_coffee

Αν σε σημαδέψω με ένα καλάσνικοφ και σου ζητήσω το πορτοφόλι σου, πρέπει να είναι κάποιος εντελώς γίδι αν ισχυριστεί ότι εσύ μου χάρισες λεφτά. Καταλαβαίνεις τη διαφορά του 'λαδώνω' (ενεργητική φωνή) από το 'εκβιάζομαι'; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Serf
#541338 Οπότε και τίθεται το ερωτημα.: Υπάρχουν φοιτητές που πλησίασαν πρώτοι τον καθηγητή για να περάσουν με τον εύκολο τρόπο κάποιο μάθημα; Γιατί τότε είναι λάδωμα και όχι εκβιασμός. Και πως ξεχωρίζεις τις περιπτώσεις;

< Note >
Άβαταρ μέλους
By italakias
#541349 Εγω δεν πιστευω οτι μια κοπελα με αξιοπρεπεια θα πεσει σε αυτο το επιπεδο.
Ο καθηγητης εβρισκε και τα εκανε.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#541354 Μα δε μιλάμε μόνο για λάδωμα με σεξουαλικές χάρες. Έπαιζε και λάδωμα με χρηματικό αντίτιμο. Αυτό άνετα θα το έχουν επιδιώξει φοιτητές με δική τους πρωτοβουλία.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#541355
Zorz έγραψε:
Σαφώς και υποστηρίζω το τεκμήριο της αθωότητας, αλλά να πω την αμαρτία μου (πέρα από το ότι μου αρέσει το παλιό HRV :lol: ), είναι ορισμένοι δικηγόροι (με καλύτερο παράδειγμα τον Κούγια) που όταν ακούω το όνομα τους, αμέσως στο πίσω μέρος του μυαλού μου ο/η κατηγορούμενος/η είναι ένοχος. :oops:



+ πολλά.

Και για το HRV... :ninja:



italakias έγραψε:Εγω δεν πιστευω οτι μια κοπελα με αξιοπρεπεια θα πεσει σε αυτο το επιπεδο.
Ο καθηγητης εβρισκε και τα εκανε.


Κι εγώ δεν μπορώ να πιστέψω πως υπάρχει άνθρωπος που κατηγορεί τα θύματα επειδή έπεσαν θύμα εκβιασμού, αλλά 'νταξ...