Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#540059
dimik έγραψε:Στο δικό μας στεγνωτηριο έχει πορτάκι κάτω αριστερά που το ανοίγεις κι έχει λαβή την οποία τραβάς και βγαίνει πλαστικό συρταρωτα το οποίο πάνω έχει το φίλτρο, η αφρώδης πλευρά είναι πλάτη στο πλαστικό και η μεριά που είναι σαν σκρατς κοιτάζει προς τα μέσα.




Έτσι;

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By xenos
#540576 Σε μια ηλ. σκούπα που έχουμε (miele s381), έσπασε ο πείρος που κρατάει έναν κύλινδρο στο "πέλμα¨. Μπορώ να βρω κάπου ανταλλακτικό γιατί με τις πατέντες δεν παίζει καλά; :hmmm:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By 224v
#540757 Παρε άλλο πελμα ολοκληρο, δεν βλεπω να εχει κατι ιδιαιτερο…..σαν σχεδιαση λογω μιλε…
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#540800 Δε χωράει να βάλεις κανένα καρφί;;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#540807 πανε παρε ενα κινεζικο γιουνιβερσαλ πελμα με αστεια χρηματα.Θα ειναι και πιο αντοχης απο το Μιλε.

edit
https://www.skroutz.gr/c/2397/Eksarthma ... +universal
Άβαταρ μέλους
By italakias
#540816
xenos έγραψε:Σε μια ηλ. σκούπα που έχουμε (miele s381), έσπασε ο πείρος που κρατάει έναν κύλινδρο στο "πέλμα¨. Μπορώ να βρω κάπου ανταλλακτικό γιατί με τις πατέντες δεν παίζει καλά; :hmmm:
Εικόνα

Miele σκουπα την πληρωσε η μανα μου 260 € και σε ενα χρονο καηκε το μοτερ.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#540852
Andreasdik έγραψε:Δε χωράει να βάλεις κανένα καρφί;;


Και να το βαλεις περαστο, πως θα μεινει στη θεση του;
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#540854 Θα το λυγίσεις στην μύτη του όταν περάσει απέναντι
Άβαταρ μέλους
By xenos
#540954
Andreasdik έγραψε:Θα το λυγίσεις στην μύτη του όταν περάσει απέναντι


Πλαστικό είναι το πέλμα, θα σπάσει αν το ζορίσω πιστεύω. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#540965 Με

https://www.amazon.de/Miele-Blizzard-Po ... e+blizzard

+

https://www.amazon.de/K%C3%A4rcher-Damp ... am+cleaner

το λύνουμε το θέμα καθαριότητα;

Σκούπα έχει και φτηνότερη στο ίδιο μοντέλο αλλά με 550W ενώ αυτή είναι 890W.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#541236 Σε στεγνωτήριο miele, το οποίο αγοράστηκε Δεκ 2014, κάτι χάλασε και δε γυρίζει ο κάδος. Αν βάλω χέρι, γυρίζει πανεύκολα (ενώ παλιά πολύ δύσκολα).
Είναι εκτός εγγύησης.
Από πίσω έχει ένα μεγάλο πλαστικό καπάκι. Να το βγάλω να δω αν έχει φύγει κανένας ιμάντας από τη θέση του; ή να μην το πειράξω και να φωνάξω τη miele?
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#541250 Όπως το περιγράφεις, είναι ο ιμάντας. Είτε κόπηκε, είτε έφυγε από τα ράουλα.

Στη miele θα πληρώσεις ένα νεφρό, δοκίμασε νά τον αλλάξεις μόνος σου.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#541371 Αν έφυγε από τα ράουλα, είναι δείκτης ότι έχει χαλάσει κάποιος τεντωτήρας, ή συμβαίνει;
Ξέρεις αν μπορώ να βρώ κάποιο Manual? δεν τα κατάφερα ψάχνοντας.
Θα το κατεβάσω από τη στήλη και θα δοκιμάσω να το ανοίξω.
Ευχαριστώ πολύ.
(αν χρειαστώ ιμάντα, πού ψάχνω, έχεις ιδέα;)
Άβαταρ μέλους
By citastak
#542437 Το άνοιξα όσο μπορούσα, αλλά δεν είναι όσο εύκολο νόμιζα, οπότε το ξαναέκλεισα και πήρα τηλέφωνο σε διάφορους επισκευαστές.
Η Miele έρχεται το βλέπει, της δίνεις 39 ευρώ σου λέει τη βλάβη και το κόστος. Δεν μου έλεγαν πόσο μπορεί να κοστίσει η επισκευή ιμάντα και ράουλων. Οπότε άκυρο από μένα.
Πήρα σε 2 επισκευαστές με τους οποίους έχω δουλέψει παλιότερα. Ο ένας μου είπε ότι μαζί με τον καθαρισμό που θα του κάνει θα μου πάρει 200 ευρώ, ενώ ο άλλος μου είπε 80 εργατικά συν κανένα 30-40άρι τα ανταλλακτικά. Οπότε θα έρθει ο δεύτερος να το πάρει σήμερα και να το επισκευάσει.
Πάντως του έκανε εντύπωση του 2ου να έχει χαλάσει/κοπεί/φύγει από τη θέση του ο ιμάντας μέσα σε μόλις 3 χρόνια. Μου είπε επί λέξη ότι δεν το έχει ξανασυναντήσει αυτό.
Αυτά :)