Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bebes
#537678
stavrosg έγραψε:400ρι και Apple δύσκολο έτσι κι αλλιώς...

< >

Εννοείται

απλά αυτο που ανέφερα παραπάνω το βρήκα 350€

Το "400" είναι ενδεικτικό, αλλά θα προτιμούσα (ελπίζω :oops: ) να μην το ξεπεράσω
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#537697 Αν στα λεφτά αυτά πρέπει να πάρεις και οθόνη και λοιπά περιφερειακά τότε μάλλον αναγκαστικά πας σε laptop.
Εκτός αν υπάρχουν αυτά οπότε ίσως κάτι γίνεται για σταθερό που προσωπικά προτιμώ αν δεν υπάρχει ανάγκη μετακίνησης.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#537708 Ειδικά για νεούδι και δη δεσποινίδα και φοιτήτρια χρημ/κων -που λογικά δεν έχεις απαιτήσεις για gaming ή βαριές εφαρμογές- τα φορητά μόνο πλεονεκτήματα έχουν.
Άποψη μου, μην το συζητάς καθόλου για σταθερό
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#537781
red_monster έγραψε:Άποψη μου, μην το συζητάς καθόλου για σταθερό


... και apple... :lol:
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#537786 Θα προτιμούσα ένα μηχάνημα πιο δυνατό, με ίση ή περισσότερη εγγύηση σε κάθε μέρος, που μπορείς να αναβαθμίσεις εύκολα κάτι ή να το αντικαταστήσεις αν χαλάσει.

Αν για οποιοδήποτε λόγο χρειάζεται η φορητοτητα συμβιβάζεσαι με laptop.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#537822 Κρίνοντας από αυτά που έχω δει πάντως και βλέπω ακόμα δεν θα το έλεγα.
Αν δε μιλήσω για μένα ακόμα και όταν είχα laptop δεν το είχα πάρει ποτέ μαζί.

Η τελική απόφαση βέβαια παραμένει δική της. Αν θεωρεί πως μπορεί να χρειαστεί να το έχει μαζί τότε οτιδήποτε άλλο δεν έχει νόημα.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#537825 Έχετε δίκιο και οι δυο για το λαπτοπ.
Απο τη μια έχεις τη δυνατότητα να το κουβαλήσεις πχ σε ενα φιλικό σπιτι που θα κανεις κάποια εργασία,
απο την άλλη συνήθως τα λαπτοπ μένουν "καρφωμένα" σε ενα τραπέζι.

Τέλος πάντων, θεωρω οτι καλύτερα να τςη παρω ενα λαπτοπ.
Μονο για καμια εργασια και ισως κάποιο ψάξιμο στο google θα το χρησιμοποιεί. Τα τελευταία δυο χρόνια δε θυμάμαι να την ειδα πανω απο δυο φορες μπροστά στο λαπτοπ ή στον σταθερό στο σπίτι κι αυτο ήταν γιατι κατι ήθελε να εκτυπώσει.
Τα παιδια σήμερα τα κάνουν όλα απο το κινητό τους

το imac με δελέασε γιατι είναι μόνο μια οθόνη. Πληκτρολόγιο και ποντίκι ασύρματα. Κάπως έτσι αρχισα να το σκέφτομαι. Αλλά έιναι σχεδόν 10 ετών μηχάνημα μετα που το έψαξα περισσότερο :(


Ευχαριστώ ξανα για τη βοήθεια, το :offtopic: το θέμα :lol:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#537826 νομίζω κι εγώ ότι το λάπτοπ είναι απαραίτητο για φοιτητή, μια παρουσίαση του κώλου να θες να κάνεις αλλάζεις κάτι πχ που θα χρειαστεί επί τόπου ή αν παίζει καμιά ομαδική εργασία το έχεις πάντα πάνω σου, πας σε άλλο σπίτι, πας σε καφέ, πας στη βιβλιοθήκη, δεν ψάχνεις να βρεις εργαστήριο και ελεύθερα πισι

και ας μην είναι κάτι σπουδαίο, αρκεί να υπάρχει κάποιος ssd (να ανοιγοκλείνει γρήγορα και να μην χτυπήσει κατά τη μεταφορά) δε θα προβληματιστεί ποτέ

i3 ή i5 το πολύ, 8GB ram το πολύ και ένας 256αρης ssd και τη βγάζεις αρχοντικά με όχι μεγάλο κόστος

και όχι περίεργα πράγματα όπως mac που έχουν ένα usb-c και γελάει ο γκόζμος, κανονικό usb, hdmi, ethrenet.. εργαλείο
και numpad, πολύ βασικό αν παίζει με πολλά νούμερα

lenovo ή dell και τέλος
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#537832 Εμείς σαν παρέα διαβάζαμε πολλά μαθήματα στην βιβλιοθήκη του ιδρύματος. Τα ταμπλετ κλπ ωχριούσαν μπροστά στην ευκολία του φορητού

https://www.skroutz.gr/s/13702547/Lenov ... No-OS.html

εκ πρώτης όψης φαίνεται αρκετά καλό (για να μην πω πολύ καλό και πέσουν οι geek να με φάνε :lol: )
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#537849
NickTG έγραψε:Επίσης φαίνεται και 160€ πάνω από το budget!

ναι αλλά πρέπει να βελτιστοποιήσεις τη σχέση τιμής/αξίας και για λάπτοπ είναι κάπου εκεί εκτός αν μιλάμε για προσφορά

και fhd οθονίτσα μπόμπα το βρίσκω εγώ προσωπικά
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#537850
QsisVTS έγραψε:νομίζω κι εγώ ότι το λάπτοπ είναι απαραίτητο για φοιτητή, μια παρουσίαση του κώλου να θες να κάνεις αλλάζεις κάτι πχ που θα χρειαστεί επί τόπου ή αν παίζει καμιά ομαδική εργασία το έχεις πάντα πάνω σου, πας σε άλλο σπίτι, πας σε καφέ, πας στη βιβλιοθήκη, δεν ψάχνεις να βρεις εργαστήριο και ελεύθερα πισι

και ας μην είναι κάτι σπουδαίο, αρκεί να υπάρχει κάποιος ssd (να ανοιγοκλείνει γρήγορα και να μην χτυπήσει κατά τη μεταφορά) δε θα προβληματιστεί ποτέ

i3 ή i5 το πολύ, 8GB ram το πολύ και ένας 256αρης ssd και τη βγάζεις αρχοντικά με όχι μεγάλο κόστος

και όχι περίεργα πράγματα όπως mac που έχουν ένα usb-c και γελάει ο γκόζμος, κανονικό usb, hdmi, ethrenet.. εργαλείο
και numpad, πολύ βασικό αν παίζει με πολλά νούμερα

lenovo ή dell και τέλος

+1. Θα προσθέσω μονο @bebes να μην σε φοβίσει αγορά λαπτοπ χωρίς λειτουργικό (No OS). Θα πάρει την δυνατότητα για αυθεντικά windows απο το πανεπιστημιο μόλις εγγραφεί εκεί.
Αν θέλεις να ειναι 110% καλυμμένη, επειδή τα περισσότερα λαπτοπ πλέον εχουν μονο hdmi ενώ τα πανεπιστήμια,αίθουσες εχουν μείνει στo vga, παίρνεις και ενα vga to hdmi adapter. :rtfm:

red_monster έγραψε:Εμείς σαν παρέα διαβάζαμε πολλά μαθήματα στην βιβλιοθήκη του ιδρύματος

Μετάφραση : Κατασκηνώναμε στην βιβλιοθήκη του τμήματος :lol:
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#537861
NickTG έγραψε:Επίσης φαίνεται και 160€ πάνω από το budget!



Κάτι το οποίο είναι τόσο εξόφθαλμο που σε κάνει να αναρωτηθείς ποιος ο λόγος να το γράψεις αυτό !
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#537864 Επίσης σε κάνει να αναρωτηθείς ποιος ο λόγος να προτείνει κάποιος κάτι τόσο εξοφθαλμα εκτός budget.

Βέβαια εγώ το έγραψα για την περίπτωση που δεν είχε προσέξει κάποιος, ακόμα και εσύ, το διαθέσιμο πόσο.