Forum για τη Formula 1
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#537658
Geo f1 έγραψε:Να και μια ευχάριστη είδηση


H Ferrari βρηκε τιμονι για τον οδηγο της το Giovinazzi. Καλυτερα ενα νεο ταλεντακι στο χωρο παρα να τρωμε στη μαπα τον Ericsson παλι! Ασε που ο Giovinazzi μπορει να ζορισει λιγο και τον Kimi ενω τον Ericsson θα τον ειχε σχετικα ευκολα!

Απο την αλλη μερια η Mercedes δε μπορεσε να χωσει καπου το δικο της Russell. Προσπαθησε να κανει ενα deal με τη Williams δινοντας της και κιβωτια ταχυτητων μαζι με τους κινητηρες και δεν απεδωσε. Στη Force India εχουν τον Perez με γερες πλατες (σπονσορες) που δεν τον κουναει κανενας και πλεον εχουμε και το νεο νταβατζιλικι με το Stroll το νεοτερο που θα τον τρωμε στη μαπα για πολλα χρονια ακομα αφου αγορασε ο μπαμπακας του ολοκληρη ομαδα...
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#538238 Η Haas ανανεωσε και τον αλητη τον Δανο και τον τρομπα Γαλλο
:( :thumbsdown: :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#538429 3 οδηγοι που δεν εχουν δειξει τιποτα (Grosjean, Magnussen, Kvyat) βρηκαν τιμονι και ο Ocon που εχει δειξει καλα σημαδια ειναι ακομα ξεκρεμαστος :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#538437 Μόνο για τον Kvyat θα συμφωνήσω, οι άλλοι μια χαρά έχουν δείξει πως αξίζουν την θέση.
Όχι πως δεν υπάρχουν πιθανόν και καλύτεροι και φυσικά ο Ocon δικαιούται με την απόδοσή του να είναι στο grid, αλλά έτερον εκάτερον.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#538440
Anonymous Founder έγραψε:Μόνο για τον Kvyat θα συμφωνήσω, οι άλλοι μια χαρά έχουν δείξει πως αξίζουν την θέση.
Όχι πως δεν υπάρχουν πιθανόν και καλύτεροι και φυσικά ο Ocon δικαιούται με την απόδοσή του να είναι στο grid, αλλά έτερον εκάτερον.


O Grosjean αν θυμαμαι καλα, ετρωγε κατα ΜΟ κοντα στο 1" απο τον Alonso οσο ηταν ομοσταβλοι. Φυσικα δε θεωρω οτι αξιζει θεση στην F1 οποιος παιζει στα ισια τον Alonso (και οποιονδηποτε αλλον κορυφαιο οδηγο) αλλα μιλαμε για ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα.

Και ο Magnussen παει στα ισια (μια ο ενας λιγο μπροστα και μια ο αλλος) με το Grosjean.

Κατα την αποψη μου 2 μετριοι οδηγοι.

Και μην αρχισετε σας παρακαλω να μου λετε οτι σας ζαλιζω με τον Alonso γιατι δεν προσπαθω αυτη τη στιγμη να αποδειξω ποσο καλος ειναι ο Alonso. Απλα οπως και να εχει αποτελει μετρο συγκρισης ο Ισπανος και ΕΙΔΙΚΑ με οδηγους που εχουν υπαρξει ομοσταβλοι...
Άβαταρ μέλους
By elteo
#538490 No offence όχι άλλο Αλόνσο. Και στο λέω εγώ που είμαι οπαδός του από minardi.
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#538491
elteo έγραψε:No offence όχι άλλο Αλόνσο. Και στο λέω εγώ που είμαι οπαδός του από minardi.

Δεν καταλαβαίνω τι σε πειράζει.
Φαντάσου ότι δεν τον έχει αναφέρει ακόμα στο “diy - μαστορέματα”
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#538511
elteo έγραψε:No offence όχι άλλο Αλόνσο. Και στο λέω εγώ που είμαι οπαδός του από minardi.


Μαζι με αυτο εχω 215 μηνυματα στο petrolheads.gr

Ζητημα ειναι να ανεφερα τον αγαπημενο μου οδηγο τον Alonso 10 φορες μεχρι τωρα και σιγουρα δεν τον ανεφερα με ενα στυλακι "ο Alonso ειναι και αλλος δεν ειναι" (οπως επισης και το τελευταιο μου μηνυμα δεν ειχε αυτο το υφος). Αν καποιος για τους δικους του λογους φρικαρει καθε φορα που διαβαζει τη λεξη Alonso, δε μπορω να κανω κατι. Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν ειμαι στο forum για να κουραζω τον κοσμο με τον Ισπανο και αν μπεις στον κοπο να διαβασεις τα μηνυματα μου, θα το διαπιστωσεις μονος σου :)
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#538546 O Grosjean ήταν τημ μέητ με τον Αλόνσο για λίγους αγώνες στο τέλος και ως ρούκι μετά την απόλυση Πικέ. Το 2009 που όλοι όσοι άλλαξαν αμάξι μέσα στη χρονιά ήταν τραγικοί λόγω του μπάχαλου που είχε γίνει με τους κανόνες. Στη Λότους έχασε από τον κορυφαίο πιλότο της Φ1 στην πραγματική ρούκι χρονιά του και την επόμενη τον έπαιζε στα ίσια έως και ήταν ταχύτερος στο 2ο μισό της σεζόν μέχρι να φύγει ο κορυφαίος για άλλα κορόιδα για ξεπουπούλιασμα.

Θέλω να πω ότι στη μόνη πραγματική σύγκριση με κορυφαίο πιλότο (τον κορυφαίο όλων όπως λένε σε Ελλάδα και Ιταλία) ο Γκροζάν πήγε αξιοπρεπέστατα. Αυτά από ταχύτητα, γιατί αν βάλουμε στην εξίσωση τα αψυχολόγητα λάθη και το καθαρό μυαλό στην πίστα δεν έχει θέση στο σπορ.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#538553
Corto Maltese έγραψε:O Grosjean ήταν τημ μέητ με τον Αλόνσο για λίγους αγώνες στο τέλος και ως ρούκι μετά την απόλυση Πικέ. Το 2009 που όλοι όσοι άλλαξαν αμάξι μέσα στη χρονιά ήταν τραγικοί λόγω του μπάχαλου που είχε γίνει με τους κανόνες. Στη Λότους έχασε από τον κορυφαίο πιλότο της Φ1 στην πραγματική ρούκι χρονιά του και την επόμενη τον έπαιζε στα ίσια έως και ήταν ταχύτερος στο 2ο μισό της σεζόν μέχρι να φύγει ο κορυφαίος για άλλα κορόιδα για ξεπουπούλιασμα.

Θέλω να πω ότι στη μόνη πραγματική σύγκριση με κορυφαίο πιλότο (τον κορυφαίο όλων όπως λένε σε Ελλάδα και Ιταλία) ο Γκροζάν πήγε αξιοπρεπέστατα. Αυτά από ταχύτητα, γιατί αν βάλουμε στην εξίσωση τα αψυχολόγητα λάθη και το καθαρό μυαλό στην πίστα δεν έχει θέση στο σπορ.


Αν δε θεωρεις χαρακτηριστικη τη συγκριση Alonso/Grosjean θα σου πω οτι εχασε χαλαρα ακομα και απο τον Kimi (που ειναι φυσικα γρηγορος αλλα οχι ο ταχυτερος οδηγος του grid).

Επισης ηταν σχεδον στα ιδια με το Gutierrez (ο οποιος επεστρεψε στο σπιτι του με συνοπτικες διαδικασιες) ο Grosjean.

Αλλα οπως σωστα ειπες δεν ειναι μονο η ταχυτητα (την οποια πιστευω ακραδαντα οτι δεν εχει). Ειναι και τα πολλα λαθη και ατυχηματα που τον κανουν ακομα πιο ακαταλληλο για την F1.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#541456
Geo f1 έγραψε:Williams signs Russell for 2019 F1 season

https://www.motorsport.com/f1/news/will ... n/3193714/

Περιεργη φατσα ο μικρος :ninja:


Ποιος ξερει τι deal εκαναν με τη Mercedes... Τους πιεζαν πολυ καιρο οι Γερμανοι για να παρουν τον πιτσιρικα!
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#541460 Αλλαξοκωλιες...Και όλα αυτά με τον Στρολ να μην αγχωνεται για το μελλον του... :thumbsdown: