Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#535222 Κορτο δεν πας πουθενα με αυτα τα specs στο tv box, δυστυχως.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#535268 Δε βοηθάς έτσι όμως. Εντάξει το ξέρω πως εδώ η τάση είναι να προτείνουμε το ακριβότερο που θα είναι και σύμφωνα με το αυτορυθμισμένο χέρι της αγοράς και το καλύτερο, αλλά δεν πάει ακριβώς έτσι.

Δηλαδή αν πάρω TV BOX με Quad επεξεργαστή που έχω και τώρα και 4GB RAM θα είμαι ΟΚ; Αν πάρω με 2GB κανένα με ισχυρό επεξεργαστή; Το διαρκές buffering δηλαδή σε ποιο ακριβώς από τα specs μου οφείλεται; Low specs (το ξέρω ότι είναι) λέει πολλά, αλλά και τίποτα. Γιατί αν τραβήξω 10 μέτρα καλώδιο και τρέξω με ethernet έχω την υποψία ότι θα είμαι ΟΚ.

Οπότε η ερώτηση είναι απλή: Στις android συσκευές τι επιβαρύνει το βαρύ wifi streaming; Μνήμη ή επεξεργαστή; Και μία δεύτερη: υπάρχει περίπτωση να μη τρέχει το netflix κάποια συσκευή;
Άβαταρ μέλους
By dimik
#535271 Να βρούμε που κάνει bottleneking ένα σύστημα έτσι από το ίντερνετ είναι σαν να κάνουμε ιατρική διάγνωση από το τηλέφωνο.

Μπορεί να είναι ένα, μπορεί και όλα μαζί, trial and error ειναι η λύση, μπορείς να δανειστείς ένα δυνατότερο να το δοκιμάσεις;

< >
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#535278 Μπορώ να σου πω τι να μην πάρεις.

Το μποξ της xiaomi


Παίζει εξαιρετικά Netflix αλλά ανα περιοδικά διαστήματα αλλοιώνει τα χρώματα. (Μπορεί να το κανει και 5 φορες το επεισόδιο :help: ) Η εταιρία σφυράει αδιάφορα
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#535298
Corto Maltese έγραψε:Ερώτηξη περί TV BOX (σόρι αν έχει συζητηθεί, αλλά δεν μπορώ να διαβάσω 1161 σελίδες).

Έχω μία κινεζιά MXV κυρίως για στρημάρισμα αγώνων, το οποίο να πω την αλήθεια το είχα θαμένο κάνα χρόνο τώρα. Ανέκαθεν δεν μπορούσα να δω τα βαριά στρημάκια, αλλά τώρα που ο πατέρας μου είπε να βάλει Νετφλιξ είπα να το ψάξω.

Σε οτιδήποτε στρημ έχει μεγάλη ταχύτητα έχω θέμα. Με τη γραμμή δεν έχω ιδιαίτερο, τη μετράω στο wireless και πιάνω 18-20 στο down. Με αυτή την ταχύτητα για ποιο λόγο μπορεί το box να με έχει ταράξει στο buffering; H πρώτη μου σκέψη πάει στη RAM, αλλά μπορεί να φταίει και κάτι άλλο; Για να μην ανοίγετε το λινκ έχω 1GB, στο τηλέφωνο έχω 2GB και η κατάσταση είναι πάνω κάτω η ίδια.

Μπορεί να φταίει το ρούτερ; Αλλά αφού μετράω πάνω από 15 ταχύτητα. Καμία άλλη ιδέα;
Παρόλο που έχω το mibox για νετφλιξ στριμαρω από το κινητό στο Chromecast και τελος
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#535300 Corto, μπορεί να είναι και θέμα player. Δοκίμασε κάποιον άλλο, πχ mx player.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#535308 Τρέχω το internal player του Swift Streamz. Τώρα πχ τρέχει σφαίρα. Αλλάζω κανάλια σε ρυθμό ζάπινγκ. Χθες το απόγευμα μου έσπασε τα νεύρα στο buffering. Άλλαξα κανάλι στο wifi, πήγα κάπου μόνος μου και είδα βελτίωση στις μετρήσεις, αλλά όχι ιδιαίτερη στην οθόνη. Θα μου έλεγε κάποιος ότι φταίει ο provider. Σωστό. Αλλά γιατί τότε το PC τρέχει κανονικά; Ο provider ευθύνεται για ότι φτάνει ως το ρούτερ.

Επίσης γενικά μιλάμε, κατά 99% θα αλλάξω TV BOX. Το θέμα είναι να κατανοήσω τι φταίει (ρούτερ, γραμμή μου, RAM του BOX, επεξεργαστής). Γιατί αν είναι πχ να φταίει το ρούτερ μου, τζάμπα θα αλλάξω box. Ή αν αυτό που ζορίζεται είναι η RAM γιατί να πάρω δυνατό τσιπ και το ανάποδο.

Και αν φταίει η γραμμή μου (που σε ένα βαθμό φταίει, μετράω στα ρολόγια και μετράω στο σπίτι και έχω μεγάλες απώλειες) γιατί να δώσω 150 για BOX και ρούτερ;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#535346 Συχνά το πρόβλημα είναι η ταχύτητα του Wi-Fi. Ειδικά αν είναι 802.1g (56Mbps) αν θυμάμαι καλά, σε αντίθεση με 802.1n (300Mbps) μπορεί να έχεις προβλήματα στο streaming.
Δες λίγο αν υποστηρίζει το δεύτερο η συσκευή σου και κάνε μερικές δοκιμές με το κινητό.
Σύγκρινε δηλαδή το TV box με το κινητό σου. Αν το δεύτερο παίζει, πάει να πει πως το πρόβλημα δεν είναι στο ασύρματο δίκτυο.
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#535415 o apex launcher θα ειναι φρι για μια μερα αλλα το κακο ειναι πως ειναι device locked
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#535845 Τι εχει γινει νε τις κωλοδιαφιμησεις? Εκει που χαζευεις τσουπ πεταγονται.
Ακομα και στο ξεκλειδωμαΕικόνα

.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#535847 Σταμάτα να εγκαθιστάς σαβούρες στο κινητό σου. :lol:
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#535848
drdino έγραψε:Σταμάτα να εγκαθιστάς σαβούρες στο κινητό σου.
Ε μα ..
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#535978 Δηλωνω αθωος. Εχω ελάχιστες εφαρμογες στο κινητο.
Οκ εβαλα τον μασουτη app :inlove:

Λογικα η μπομπα που κατεβαζει παιχνιδια :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#536875 MIUI 10 στο Redmi Note 5 και το UI είναι σα να απέκτησα ξαφνικά ένα αηφον!
Πέραν αυτού, έχω την εντύπωση ότι βελτιώθηκε η ταχύτητα ανοίγματος της διπλής κάμερας καθώς και ο ήχος.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#537647 Για πρώτη φορά στη ζωή μου έχω σοβαρό κινητό, η δουλεια προσέφερε είτε ιφονι8 είτε Τσαμτσουνγκ Σ9.

Είναι λίγο σοκαριστική η εμπειρία :lol:

Ερωτηση: Γιατί δε βρίσκω Swype πληκτρολόγιο?