Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#537478 ΗταΦι ακομα και ΕΦΤΑΚΟΣΙΑ ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ειναι λιγα τηρουμενων των αναλογιων. Με πιανς;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#537481 @GTS
Γιατί όσο χαμηλό και να είναι, δεν φτάνει αυτό που κερδίσεις με μια ενδιαφέρουσα ισοτιμία και έχων σκληρό συνάλλαγμα. Επίσης, αυτές οι περιοχές των ΗΠΑ, σίγουρα δεν είναι και το καλύτερο μέρος στον κόσμο να μένεις.
Εγώ θα κοιτούσα ποιες περιοχές έχουν χαμηλό κόστος ζωής και θα επέλεγα κάτι τέτοιο:
https://tradingeconomics.com/belize/gdp-per-capita-ppp
ή και
https://tradingeconomics.com/fiji/gdp-per-capita-ppp

Αλλά εντάξει, κάτι τέτοιο συνήθως το κάνεις όταν είσαι μόνος και σου αρέσουν οι περιπέτειες, δεν πρόκειται να τα βρεις όλα ρόδινα.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#537483 Εχω συναδελφο στην South Carolina με το ιδιο project. 3 μυρια στην άκρη και μετα μετακομιση σε καποια banana republic.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#537489 Κι εγώ απορούσα, όταν πετύχαινα καμιά φορά την international version του house hunters, ποιος μπορεί να ψάχνει στα σοβαρά να μετακομίσει από το San Fransisco στo Basseterre ξερω γω, με δυο μικρά παιδιά και χωρίς εξασφαλισμένη δουλειά, μέχρι που μου τη σφύριξαν τη φάση :lol:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#537589
Asimov έγραψε:Κι εγώ απορούσα, όταν πετύχαινα καμιά φορά την international version του house hunters, ποιος μπορεί να ψάχνει στα σοβαρά να μετακομίσει από το San Francisco στo Basseterre ξερω γω, με δυο μικρά παιδιά και χωρίς εξασφαλισμένη δουλειά, μέχρι που μου τη σφύριξαν τη φάση :lol:


Πάντως δημ.υπάλληλος με burn out αποκλείεται να είναι. Αυτό εμείς στην Ελλάδα το έχομε ξεπεράσει προ πολλού , είμαστε πολύ προχώ .Κομματόσκυλο με δουλειά άνευ αντικειμένου στο δημόσιο και προαιρετική παρουσία. Και ξάπλα και παραδάκι. Αμ πως .
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#537614
mousatos έγραψε:
Asimov έγραψε:Κι εγώ απορούσα, όταν πετύχαινα καμιά φορά την international version του house hunters, ποιος μπορεί να ψάχνει στα σοβαρά να μετακομίσει από το San Francisco στo Basseterre ξερω γω, με δυο μικρά παιδιά και χωρίς εξασφαλισμένη δουλειά, μέχρι που μου τη σφύριξαν τη φάση :lol:


Πάντως δημ.υπάλληλος με burn out αποκλείεται να είναι. Αυτό εμείς στην Ελλάδα το έχομε ξεπεράσει προ πολλού , είμαστε πολύ προχώ .Κομματόσκυλο με δουλειά άνευ αντικειμένου στο δημόσιο και προαιρετική παρουσία. Και ξάπλα και παραδάκι. Αμ πως .


Κρίμα το τσουβάλιασμα. Ειδικά στις μέρες μας που οι ξύστες είναι η μειοψηφία
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#537617
red_monster έγραψε:
mousatos έγραψε:
Asimov έγραψε:Κι εγώ απορούσα, όταν πετύχαινα καμιά φορά την international version του house hunters, ποιος μπορεί να ψάχνει στα σοβαρά να μετακομίσει από το San Francisco στo Basseterre ξερω γω, με δυο μικρά παιδιά και χωρίς εξασφαλισμένη δουλειά, μέχρι που μου τη σφύριξαν τη φάση :lol:


Πάντως δημ.υπάλληλος με burn out αποκλείεται να είναι. Αυτό εμείς στην Ελλάδα το έχομε ξεπεράσει προ πολλού , είμαστε πολύ προχώ .Κομματόσκυλο με δουλειά άνευ αντικειμένου στο δημόσιο και προαιρετική παρουσία. Και ξάπλα και παραδάκι. Αμ πως .


Κρίμα το τσουβάλιασμα. Ειδικά στις μέρες μας που οι ξύστες είναι η μειοψηφία

πάντα υπάρχουν ξύστες, το μειοψηφία είναι σχετικό (και σε ιδιωτικό βέβαια)

υπάρχουν θέσεις που θες δεν θες τα ξύνεις, δεν έχει πράγματα να κάνεις, υπάρχουν και άλλες που δεν σηκώνεις κεφάλι

συνήθως οι περισσότεροι πάνε εκεί που έχει κόσμο και είναι αυτοί που δεν σηκώνουν κεφάλι
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#537620
red_monster έγραψε:Κριμα το τσουβάλιασμα. Ειδικά στις μέρες μας που οι ξύστες είναι η μειοψηφία


Κι εσύ τσουβαλιάζεις θεωρώντας ότι αναφέρομαι αποκλειστικά στην Ελλάδα.
Έγραψα : Πάντως δημ.υπάλληλος με burn out αποκλείεται να είναι.

https://www.nytimes.com/2018/09/01/styl ... early.html
1)Carl Jensen experienced what he calls “the awakening” sometime around 2012.

He was a software engineer in a suburb of Denver, writing code for a medical device.

2) Jason Long, a pharmacist in rural Tennessee who retired last year at the ripe old age of 38, said his father had a hard time understanding why Mr. Long couldn’t continue to work and collect his $150,000 salary.


3) Ms. Shen’s wake-up moment came when she watched a fellow I.T. colleague collapse at his desk after clocking 14-hour days and get hauled away in an ambulance. For several years before that, she and Mr. Leung, following the path laid out by their parents, had tried to buy a house in Toronto’s ever-escalating real estate market.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#537635 https://en.wikipedia.org/wiki/Paleolithic

Nearly all of our knowledge of Paleolithic human culture and way of life comes from archaeology and ethnographic comparisons to modern hunter-gatherer cultures such as the !Kung San who live similarly to their Paleolithic predecessors.[21] The economy of a typical Paleolithic society was a hunter-gatherer economy.[22] Humans hunted wild animals for meat and gathered food, firewood, and materials for their tools, clothes, or shelters.[22]

Human population density was very low, around only one person per square mile.[3] This was most likely due to low body fat, infanticide, women regularly engaging in intense endurance exercise,[23] late weaning of infants, and a nomadic lifestyle.[3] Like contemporary hunter-gatherers, Paleolithic humans enjoyed an abundance of leisure time unparalleled in both Neolithic farming societies and modern industrial societies.[22][24] At the end of the Paleolithic, specifically the Middle and or Upper Paleolithic, humans began to produce works of art such as cave paintings, rock art and jewellery and began to engage in religious behavior such as burial and ritual.[25]