Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mirage
#537426 Το είπα πιο πάνω. Ας το γράψει και κανενας άλλος μπας και...
Άβαταρ μέλους
By Serf
#537430
mirage έγραψε:Το είπα πιο πάνω. Ας το γράψει και κανενας άλλος μπας και...


Ας βάλουμε και link με στοιχεία:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_total_health_expenditure_per_capita

Μου πήρε περισσότερο χρόνο το crop/upload από το να βρω την πληροφορία:

Total health expenditure per capita in PPP international U.S. dollars (not inflation-adjusted).[1][3][4]
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By markvag
#537438
trident1971 έγραψε:Τελικα γιατι η Ελβετια και η Νορβηγια ειναι πανω απο την Αμερικη σε κοστος καταλαβαμε?


ΚΑΤΩ, η Ελβετία και η Νορβηγία είναι ΚΑΤΩ από τις ΗΠΑ σε κόστος υγείας.

Η απάντηση είναι απλή: Γιατί το σύστημα είναι κρατικό (Νορβηγία) ή ελέγχεται ασφυκτικά από το κράτος (Ελβετία). Στις ΗΠΑ ούτε κρατικό σύστημα υπάρχει, ούτε κανένας σοβαρός έλεγχος.

Ακόμα και στην Ελβετία που δεν υπάρχει κρατικό σύστημα, οι ασφαλιστικές ΔΕΝ κάνουν ότι γουστάρουν, οι νόμοι και οι έλεγχοι είναι πολύ αυστηροί (και ας με διορθώσει ο Ελβετός του φόρουμ :inlove: :lol: )


@ serf: Αν ψάχνεις νούμερα, θα σου πρότεινα τον ΟΑΣΑ (συγκεκριμένα εδώ: https://data.oecd.org/), τουλάχιστον για τα μέλη του. Η wikipedia, αν και σωστή σε γενικές γραμμές (και ο πίνακας που έβαλες πρέπει να είναι σωστός), έχει τον κίνδυνο του ότι ο κάθε |λογοκρισία| μπορεί να κάνει ένα edit και να γράψει την παπαριά του σε ανύποπτο χρόνο. Έβαλα σχετικό λινκ από τον ΟΑΣΑ πιο πριν. :s_smile
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#537439 Κατακάθια της κοινωνίας. Και υπάρχουν άτομα που τους ψηφίζουν. Ποτέ δεν θα πάμε μπροστά σαν λαός, πότε Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#537458 Mirage και Markvag
Το γαμω λινκ που εβαλε ο αεροζολ εχει λεει στοιχεια απο WHO και οι ρολογαδες και οι σολωμοι ειναι απο πανω απο τους πιστολαδες. :rtfm:

Τωρα ποιο λινκ να πιστεψουμε?
Άβαταρ μέλους
By mirage
#537460 Ξέρω κι εγω, σου έχω βαλει κι εγω και ο serf link. Σου εχουμε 2 άτομα αναφερει και το PPP, ε δεν εχω άπειρο χρόνο να ασχολούμαι άλλο.
Άβαταρ μέλους
By αεροζολ
#537462
trident1971 έγραψε:Mirage και Markvag
Το γαμω λινκ που εβαλε ο αεροζολ εχει λεει στοιχεια απο WHO και οι ρολογαδες και οι σολωμοι ειναι απο πανω απο τους πιστολαδες. :rtfm:

Τωρα ποιο λινκ να πιστεψουμε?


Οποιο λινκ και αν παρεις , τα πραγματα ειναι απλα :

Η κατα κεφαλη δαπανη στο USA ειναι υπερδιπλασια αυτης στην Ε.Ε

Υπαρχουν συγκεκριμενοι δεικτες (βρεφικη θνησιμοτητα , προσδοκιμο ζωης, επιπεδο θνητοτητας, επιπεδο θνησιμοτητας , επιπεδο νοσηροτητας ) που καθοριζουν το επιπεδο υγειας ενος πληθυσμου.

Αυτοι οι δεικτες στο USA (παρα την υπερδιπλασια κατα κεφαλη δαπανη) ειναι χειροτεροι απο τους αντιστοιχους στην Ε.Ε.

Οποταν φσστ μποινγκ.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#537472 Θα πω πάντως πως δεν έχει σημασία τι αποδείξεις θα παρουσιάσετε. Είναι βέβαιο πως αυτός που ξεκίνησε την κουβέντα, λέγοντας μια ανακρίβεια (για να το πω ελαφρά), δεν συμφωνεί μαζί σας και είναι βέβαιο πως θεωρεί πως ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ. Και πως όλα όσα παρουσιάσατε είναι είτε λάθος, είτε άσχετα, είτε αυτός ήθελε να πει κάτι διαφορετικό.
Κοινώς, όπως και να 'χει, είχε δίκιο.
Επίσης, με το να λέτε πως το ελληνικό σύστημα υγείας ή γενικώς τα ευρωπαϊκά συστήματα είναι καλύτερα και φθηνότερα, κακοκαρδίζετε κάποιους και δεν είναι σωστό. :s_blush
Άβαταρ μέλους
By DAP
#537477 Και τι συμπερασμα βγαλατε περι πολιτικης στην Ελλαδα,μιας και αυτη ειναι η επιγραφη εδω που γραφετε......
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#537498
Anonymous Founder έγραψε:Θα πω πάντως πως δεν έχει σημασία τι αποδείξεις θα παρουσιάσετε. Είναι βέβαιο πως αυτός που ξεκίνησε την κουβέντα, λέγοντας μια ανακρίβεια (για να το πω ελαφρά), δεν συμφωνεί μαζί σας και είναι βέβαιο πως θεωρεί πως ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ. Και πως όλα όσα παρουσιάσατε είναι είτε λάθος, είτε άσχετα, είτε αυτός ήθελε να πει κάτι διαφορετικό.
Κοινώς, όπως και να 'χει, είχε δίκιο.
Επίσης, με το να λέτε πως το ελληνικό σύστημα υγείας ή γενικώς τα ευρωπαϊκά συστήματα είναι καλύτερα και φθηνότερα, κακοκαρδίζετε κάποιους και δεν είναι σωστό. :s_blush


Η κουβέντα ξεκίνησε από το γεγονός ότι δεν ξέρεις πρόσθεση.
Αν εξακολουθείς να μην καταλαβαίνεις ότι η δημόσια υγεία (στην Ελλάδα όχι στο Λουξεμβούργο, τα νησιά Φίτζι ή τη Φρουτοπία) κάθε άλλο παρά τζάμπα είναι για σένα, δεν έχω να πω κάτι άλλο.

Συνέχισε τώρα την ανάλυση για το πόσο καλύτερο είναι το σύστημα υγείας στην τάδε χώρα έναντι της άλλης (άσχετο).
Άβαταρ μέλους
By Serf
#537502
trident1971 έγραψε:Mirage και Markvag
Το γαμω λινκ που εβαλε ο αεροζολ εχει λεει στοιχεια απο WHO και οι ρολογαδες και οι σολωμοι ειναι απο πανω απο τους πιστολαδες. :rtfm:

Τωρα ποιο λινκ να πιστεψουμε?


Το link στο οποίο αναφέρεσαι έχει απόλυτα νούμερα. Και ναι, το κόστος σε απόλυτα ποσά είναι μεγαλύτερο στις δύο χώρες που αναφέρεις. Όμως, στις χώρες αυτές το κατά κεφαλή εισόδημα είναι αισθητά μεγαλύτερο από τις ΗΠΑ. Για το λόγο αυτό έχει εισαχθεί στην οικονομική επιστήμη η έννοια του "Purchasing power parity", δηλαδή κανονικοποιημένο κόστος βάσει αγοραστικής δύναμης για να μπορεί να συγκρίνει χώρες με διαφορετικό μέσο εισόδημα. Το link που παρέθεσα εγώ έχει τα ποσά κανονικοποιημένα και οι ΗΠΑ είναι οι ακριβότερες.

Με απλά λόγια:
Στην Ινδία η επίσκεψη σε γιατρό κοστίζει €10 και ο μέσος μισθός είναι €100/μήνα.
Στην Ελλάδα η επίσκεψη σε γιατρό κοστίζει €30 και ο μέσος μισθός είναι €550/μήνα.

Πού είναι πιο ακριβή η υπηρεσία (επίσκεψη σε γιατρό) για τους δυνητικούς πελάτες αυτής;;;

Περισσότερα:
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE%BE%CE%AF%CE%B1_%CF%83%CE%B5_%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%AC%CE%B4%CE%B5%CF%82_%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82_%CE%B4%CF%8D%CE%BD%CE%B1%CE%BC%CE%B7%CF%82
https://en.wikipedia.org/wiki/Purchasing_power_parity
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#537503 Φοβερό. Συνεχίστε την απερίσπαστη ανάλυση στοιχείων στο γιουνάνισταν όπου, ως γνωστόν, δεν υφίσταται μαύρο χρήμα σε κλάδους όπως η υγεία. :s_yes