Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Adriver
#537371 Ένα χρήσιμο site για κριτικές ελαστικών: http://www.tyrereviews.co.uk
Για το σχηματισμό άποψης για κάποιο ελαστικό βοηθάνε τα reviews των χρηστών, όπου θεωρώ πως πρακτική σημασία έχει η βαθμολογία στο κριτήριο "Βuy again".
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#537386
Adriver έγραψε:Ένα χρήσιμο site για κριτικές ελαστικών: http://www.tyrereviews.co.uk
Για το σχηματισμό άποψης για κάποιο ελαστικό βοηθάνε τα reviews των χρηστών, όπου θεωρώ πως πρακτική σημασία έχει η βαθμολογία στο κριτήριο "Βuy again".


Ναι το πετυχα και εγω. Καλο δειχνει!

Πολλα reviews απο χρηστες εχει και σε αυτο το site (το οποιο πουλαει βεβαια λαστιχα οποτε ενδεχεται να προωθει καπως αυτα που θελει):

https://www.oponeo.co.uk/

Βασικα δε βγαινει και πολυ ακρη με τα tests και τα reviews. Βλεπεις σε ενα test να λενε για ενα λαστιχο ποσο αθορυβο ειναι και σε ενα αλλο να λενε οτι κανει θορυβο. Ή να λεει ο ενας οτι επαθε πλακα με τις επιδοσεις στη βροχη και ο αλλος οτι ειναι μετριο στη βροχη.

Δηλαδη πρεπει να βρεις ποιο site ή ποιος reviewer δειχνει πιο αξιοπιστος και να βασιστεις στη γνωμη του. Ή ακομα καλυτερα αν εχεις κανενα φιλο που τον εμπιστευεσαι και εχει δοκιμασει μερικα διαφορετικα λαστιχα να σου πει τι λενε.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#537390
Anonymous Founder έγραψε:Ε, τότε δεν έχει σημασία να πας σε άλλες μάρκες νομίζω.
Διάλεξε κάποια από αυτά που έχεις βάλει παραπάνω. Σε ποιο κλίνεις;


Dunlop φοραει τωρα (rft) και ηταν πολυ καλα για 3 και κατι χρονια. Απλα σε βροχη γλιστρανε αρκετα (προσπαθουσα να ξεκινησω σε χαλαρη αλλα γλιστερη ανηφορα με βροχη κ δεν προχωρουσε το αμαξι με τπτ).
Ιδανικα θα ηθελα το σκληροτερο πλαινο με το μαλακοτερο πελμα. Τωρα ποιο εχει τετοιο; Αντε βγαλε ακρη!
Ειμαι μαλλον μεταξυ dunlop και goodyear. Απο pirelli εχω ελαχιστο feedback γενικως ρε γμτ.
Άβαταρ μέλους
By Steliosmavr
#537427 Χαιρετώ την παρέα. Είναι η πρώτη φορά που γράφω εδώ και θα ήθελα την γνώμη σας.
Τον 03/18 αγόρασα ένα Kia Ceed 1.4 και μέχρι τώρα έχω κάνει 6000χλμ.Φοραει Hankook Ventus prime 2 με dot 4717 τα οποία όμως δεν με ικανοποιούν καθώς γλιστράνε ακούγονται αρκετά , ψιλοσαπουνιαζουν στις στροφές και γενικά μου αφήνουν μια ασάφεια στην αίσθηση κατά την οδήγηση.
Τι θα μου προτείνατε για αλλαγή; Κάνω ~25 χιλιόμετρα την ημέρα αστικά και περιαστικά και καμιά φορά το δίμηνο κανένα κοντινό ταξίδι. Η οδήγησή μου είναι ήρεμη χωρίς πολύ πίεση στις στροφές.
Θα ήθελα κάτι με καλύτερη αίσθηση, λιγότερο θόρυβο και εάν είναι εφικτό με διάρκεια στον χρόνο.
Η διάσταση είναι 205/55/16.
Ευχαριστώ
Τελευταία επεξεργασία από Steliosmavr και 24 Σεπ 2018, 23:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Govus
#537428
Anonymous Founder έγραψε:Στις 17" η Pirelli δεν έχει τα κορυφαία μοντέλα της πάντως.

Μιας και το αναφέρεις, τα P Zero Nero (σκέτα) νομίζω υπάρχουν σε αυτή τη διάσταση.
Άβαταρ μέλους
By Adriver
#537444
George_Prix έγραψε:Βασικα δε βγαινει και πολυ ακρη με τα tests και τα reviews. Βλεπεις σε ενα test να λενε για ενα λαστιχο ποσο αθορυβο ειναι και σε ενα αλλο να λενε οτι κανει θορυβο. Ή να λεει ο ενας οτι επαθε πλακα με τις επιδοσεις στη βροχη και ο αλλος οτι ειναι μετριο στη βροχη.

Ακριβώς για αυτό θεωρώ πως έχει νόημα μόνο το ποσοστό στο buy again! Δείχνει κατά πόσο αισθάνεται συνολικά ικανοποιημένος κάποιος ... όπως και να το καταλαβαίνει.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#537446
Steliosmavr έγραψε:Θα ήθελα κάτι με καλύτερη αίσθηση, λιγότερο θόρυβο και εάν είναι εφικτό με διάρκεια στον χρόνο.
Η διάσταση είναι 205/55/16.
Ευχαριστώ


Για να καταλαβεις το "μπαχαλο" στο οποιο αναφερθηκα πριν, κοιταξε αποτελεσματα ενος test και reviews χρηστων για τη συγκεκριμενη διασταση:

http://www.tyrereviews.co.uk/Article/20 ... 55-R16.htm

https://www.oponeo.co.uk/tyre-article/t ... to-drivers

https://www.1010tires.com/Tires/Reviews/205-55R16

Δυσκολα βγαινει ακρη...
Τελευταία επεξεργασία από George_Prix και 25 Σεπ 2018, 00:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By driver
#537448
sknipper έγραψε:
belgarion έγραψε:
driver έγραψε:Γεια χαρά σε όλους,
[Το βάζω κι εδώ]
Ήρθε ο καιρός να αλλάξω ελαστικά στο Seat Mii μου.
Μετά τις άπειρες σε αριθμό συστάσεις των περισσοτέρων για τα Falken 832, θα βάλω αυτά.
Το θέμα μου όμως είναι πως ο λαστιχάς μου πρότεινε αντί για διάσταση 165/70/14 που φοράω τώρα, να πάω σε 175/65/14.
Αυτή είναι και η δεύτερη διάσταση που δίνει η Σέατ, τα φοράνε όμως μόνο τα οχήματα με ζάντες αλουμινίου (το δικό μου έχει σιδερένιες).
Τι λέτε; Να αλλάξω διάσταση; Ή να κάτσω στα αβγά μου;
Ο λαστιχάς (που δεν έχει να βγάλει κάτι παραπάνω αν κάνω την αλλαγή) επιμένει πως θα κερδίσω με τα φαρδύτερα λάστιχα, χωρίς να χάσου κάπου αλλού...
Αν δεν υπάρχει διαφορά τιμής όπως έγραψε και ο HiFi, θα χάσεις σε κατανάλωση, επιδόσεις,άνεση, θα κερδίσεις λίγο σε στρίψιμο και ίσως φρενάρισμα. Οπότε , αν δεν είναι να κερδίσεις 30-40€ από την αλλαγή διάστασης δεν βλέπω το λόγο

< >
Στην πράξη η διαφορά σε μέγεθος είναι πολύ μικρή για να δείξει, τη μεγαλύτερη διαφορά θα την κάνει το ότι το νέο λάστιχο είναι φρέσκο και βέβαια διαφορετικό μοντέλο με διαφορετικά χαρακτηριστικά από το παλιό.
Συνεχίζοντας στην θεωρία επειδή πιθανότατα η σιδερένια ζάντα είναι πιο στενή μάλλον δεν θα χάσεις σε άνεση γιατί θα μπαλονάρει περισσότερο το λάστιχο και επειδή θα κινείται και μέσα έξω πιο πολύ μπορεί να έχεις ασάφεια στο τιμόνι και δεν θα κερδίσεις σε στρίψιμο.... ίσως σε φρενάρισμα.
Από περιέργεια πες μας εσύ τι διαφορές νομίζεις ότι ένιωσες (είτε βάλεις το ίδιο είτε το άλλο).


Ευχαριστώ όσους απάντησαν. Τελικά κράτησα την ίδια διάσταση, το κόστος (Θεσσαλονίκη) ήταν 180 ευρώ. Στα πρώτα [λίγα] χιλιόμετρα που έκανα, δεν κατάλαβα κάποια ιδιαίτερη διαφορά από τα προηγούμενα (Hankook Kinergy Eco K425) τα οποία για την ηλικία τους (5+ χρόνια) κράταγαν εκπληκτικά καλά - αν και εμφανισιακά άρχισαν να δείχνουν την ηλικία τους.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#537456
Anonymous Founder έγραψε:Τα Michelin, Continental, Bridgestone ήταν ακόμη ακριβότερα και για μένα δεν δικαιολογούν την διαφορά (ειδικά την τελευταία, δεν την προτιμώ ποτέ, θεωρώ πως είναι κατώτερη των άλλων), ενώ την Continental, θεωρώ πως είναι υπερεκτιμημένη γι' αυτά που βγάζει, αν και είναι πολύ καλά τα προϊόντα της.
Επιπλέον, βρίσκω σωστό να στηρίζουμε εταιρείες που στηρίζουν τους αγώνες. :oops:


Εγώ αντιθέτως βρίσκω ωραία τα Bridgestone όταν ζεσταθούν (φυσικά είναι λάθος να μιλάμε γενικά για μια μάρκα, πρέπει να αναφέρουμε πάντα και το μοντέλο), και μέτρια τα Continental που σαπουνιάζουν υπό πίεση.


Govus έγραψε:Μιας και το αναφέρεις, τα P Zero Nero (σκέτα) νομίζω υπάρχουν σε αυτή τη διάσταση.


Και τα P Zero 3. Τα P Zero 4 όμως από 18'' και πάνω.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#537836 Λέω να χτυπήσω Maxx RT2. Να πάρω δείκτη φορτίου 91 ή 94; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By xenos
#538568
REALZEUS έγραψε:Δεν θα κάνει καμία διαφορά. Τα πιο φτηνά πάρε.


Οκ. Ιδια τιμη εχουν. Πηγα σημερα κ ρωτησα εδω κοντα μου.
Αν κ ο λαστιχας επεμενε να παω σε rft.