Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#537267
elteo έγραψε:
dimviii έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Διαφωνώ: να το βάψει τοπικά και να το κάνει σωστά. :protest:


προφανως εχει τις αμφιβολες του Γρηγορη.Εαν βλεπεις τον μαστορα να εχει τις αμφιβολιες του,δεν πας γυρευοντας.Δεν ειναι ολα τα χρωματα/αποχρωσεις το ιδιο ευκολο να σβησουν σε τοπικα.


Και πως θα φαίνεται ο βαμμένος προφυλακτήρας σε ολόκληρο το αυτοκίνητο? :lol:
Θα ταιριάξει τότε το χρώμα? :lol:


οι αρμοι του προφυλακτηρα με το αμαξωμα θα βοηθησουν σε μια πολυ μικρη διαφορα.Σε κομματι του προφυλακτηρα οχι.
Σε πολλα αυτοκινητα απο καινουρια ουτως η αλλως υπαρχει διαφορα απο το μεταλλο στο πλαστικο.
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#537269 Αρχικα ηταν αυτη η προταση του...οταν του ειπα οτι για ψυχολογικους λογους δεν ειμαι διατεθιμενος να ξηλωνω τον προφυλακτηρα σε καινουριο αυτοκινητο, για τοσο μικρη ζημια, και το εξετασε περισσοτερο, ειδε οτι εχει αρκετες γωνιες ωστε να μπορει να κανει το σβησιμο προς τα πανω και κατω οπως φαινεται στην περιοχη με το κοκκινο..
Εικόνα

...προς το θολο θα βαφτει μεχρι το τελειωμα του. Το θεμα ειναι αν και ποσο θα φαινεται το σβησιμο προς το μεσο του προφυλακτηρα, κι αν θα καταφερει να μην βαψει το λαστιχακι του αισθητηρα...Την Τεταρτη θα ξερουμε..
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#537274 Βολβοδια οντως ο προφυλακτηρας σου βολεβει στο σβησιμο στο πανω/κατω,αλλα οχι προς το μεσον του.
Αυτο με τον αισθητηρα εαν βγαλεις τον προφυλακτηρα δεν θα εχει προβλημα να τον βγαλει.
Βγαλε παιδι μου τον προφυλακτηρα,δεν ειναι τιποτα,6 βιδες θα ειναι οπως σε ολα τα αυτοκινητα.Μην του δυσκολευεις τη δουλεια χωρις λογο :iconcool: . Δεν ειπαμε να ξεπονταρουμε πισω φτερο. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#537275
dimviii έγραψε:Βολβοδια οντως ο προφυλακτηρας σου βολεβει στο σβησιμο στο πανω/κατω,αλλα οχι προς το μεσον του.
Αυτο με τον αισθητηρα εαν βγαλεις τον προφυλακτηρα δεν θα εχει προβλημα να τον βγαλει.
Βγαλε παιδι μου τον προφυλακτηρα,δεν ειναι τιποτα,6 βιδες θα ειναι οπως σε ολα τα αυτοκινητα.Μην του δυσκολευεις τη δουλεια χωρις λογο :iconcool: . Δεν ειπαμε να ξεπονταρουμε πισω φτερο. :lol:

Δεν είναι σε όλα τα αυτοκίνητα 6 βίδες. Στην 1 είναι πάνω από 10. :lipsealed: :help:
Επίσης, ποιος μας λέει πως τελικά θα πετύχει το χρώμα σωστά και δεν θα φαίνεται όλος ο προφυλακτήρας βαμμένος; Εγώ θα επέλεγα την τοπική βαφή. Γιατί και να φαίνεται, θα φαίνεται λιγότερο εν τέλει από την άλλη περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#537279 Σε ένα αυτοκίνητο που βγήκε από το εργοστάσιο πριν μερικούς μήνες, που η φθορά του χρώματος του είναι από καθόλου έως και ... καθόλου, για ένα τόσο δα γδαρσιμο μου φαίνεται τουλάχιστον παράλογο που προτείνετε ολική βαφή του προφυλακτηρα.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#537282 Πες μου οτι δεν το εγδαρες, ακομα δεν το πηρες. :omg:

Για volvo κλπ πρεμιουμ βαψιμο προφυλακτηρα ξεκιναει απο 700 κατι ευρω νομιζω. Ντιμβη;Σωστα;
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#537285 Με μεικτή όσο και να κάνει δεν τον νοιάζει.
Η groupama πχ έχει συμμετοχή 300 ευρώ.
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#537291 Τι μεικτη ρε σεις? Τοπικα 120 ευρω....ολοκληρος πανω απο 200..κι επειδη καποιοι ισως πουν πολλα, ειχα πληρωσει και στο προηγουμενο αυτοκινητο λιγοτερα, αλλα με αντιστοιχα λιγοτερα καλο αποτελεσμα. Του συγκεκριμενου η δουλεια ειναι δοκιμασμενα παρα πολυ καλη...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#537301
Anonymous Founder έγραψε:
dimviii έγραψε:Βολβοδια οντως ο προφυλακτηρας σου βολεβει στο σβησιμο στο πανω/κατω,αλλα οχι προς το μεσον του.
Αυτο με τον αισθητηρα εαν βγαλεις τον προφυλακτηρα δεν θα εχει προβλημα να τον βγαλει.
Βγαλε παιδι μου τον προφυλακτηρα,δεν ειναι τιποτα,6 βιδες θα ειναι οπως σε ολα τα αυτοκινητα.Μην του δυσκολευεις τη δουλεια χωρις λογο :iconcool: . Δεν ειπαμε να ξεπονταρουμε πισω φτερο. :lol:

Δεν είναι σε όλα τα αυτοκίνητα 6 βίδες. Στην 1 είναι πάνω από 10. :lipsealed: :help:
Επίσης, ποιος μας λέει πως τελικά θα πετύχει το χρώμα σωστά και δεν θα φαίνεται όλος ο προφυλακτήρας βαμμένος; Εγώ θα επέλεγα την τοπική βαφή. Γιατί και να φαίνεται, θα φαίνεται λιγότερο εν τέλει από την άλλη περίπτωση.


ας ειναι και 20 βιδες.Απο τα να μονωσει τον αισθητηρα,και να φαινονται αχνες μπλε πανω στο μαυρο πλαστικο βγαζεις προφυλακτηρα.Αφηνουμε τα ''ψυχολογικα '' μας στην ακρη,και κοιταμε να κανουμε την δουλεια του μαστορα ευκολοτερη γιατι μετα θα εχουμε χειροτερα ''ψυχολογικα''.Η διαφορα, εαν δεν πετυχει η αποχρωση και το σβησιμο θα ειναι χειροτερη στη περιπτωση της τοπικης βαφης.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#537303
g8777 έγραψε:
Για volvo κλπ πρεμιουμ βαψιμο προφυλακτηρα ξεκιναει απο 700 κατι ευρω νομιζω. Ντιμβη;Σωστα;


εφτακοσα ζητανε οι Γερμανοι.Οι Σουηδοι δεν εχουν εκπαιδευσει τους πελατες τους ακομα για τετοιες χρεωσεις. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#537377
kostis20 έγραψε:Πώς το έκανες ετσι στο πλάι... :help: :help: :omg:
Έφυγαν αυτα τελικά?

Έφυγαν...
Εικόνα
Εικόνα

Φαίνονται μόνο στον έντονο ήλιο..θα σβήσουν τελείως και θα περαστεί κεραμική προστασία...να βοηθήσει και με κουνούπια και με πετραδάκια κτλ...βασικά έπρεπε να το είχα κάνει απο την πρώτη στιγμή αλλα..
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#537399 Είχα πάει Θαψά ερχόμενος από Κύμη, από την διπλανή παραλία, το Τσίλαρο, η μεγάλη δυσκολία θυμάμαι ήταν η τρομερή ανηφόρα χωματόδρομος. Τόσο απότομη που δεν έβλεπες καλά καλά που πας και αν πάς εμπρός ή προς το πλάι (που μπορούσες να πέσεις κάτω). Πισωκίνητα μπορούσαν να ανέβουν σχετικά εύκολα με λίγη προσοχή αλλά με το προσθιοκίνητο είχα βλαστημήσει για να ανέβω. Εκτός όμως από αυτό το σημείο δε θυμάμαι να υπήρχε κάποια άλλη δυσκολία για τη διαδρομή που επέλεξα. Είναι βέβαια κάμποσα χρόνια μπορεί να έχει αλλάξει.
Και η μεγάλη απογοήτευση τα πολλά αυθαίρετα κατασκευάσματα/τροχόσπιτα/τροχοσκηνές φάτσα κάρτα στην μαγευτική έρημη παραλία... κωλοέλληνες.