Για μοτοσικλέτες, σκούτερ και άλλα δίτροχα
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#537257 Δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια αν έχω πετύχει το αφεντικό.
Πάντως όταν είχα πάει για τα γάντια, ρώτησα και για μπουφάν και μου έβγαλαν κάμποσα να δοκιμάσω και να δω ενώ είχα πει ήδη πως δεν θα πάρω εκείνη τη στιγμή.

Anonymous Founder έγραψε:Τα δερμάτινα της Dainese είναι γαμάτα και για μια ζωή πρακτικά. Απλώς, δεν είναι τόσο ζεστά. Οπότε, αν θέλεις μπουφάν και για το χειμώνα, δες και αλλού.
Κάτοχος δερμάτινου Dainese εγώ πάντως! :lol:



Το χειμώνα κυκλοφορούσα με το καλοκαιρινό μπουφάν και ένα έξτρα γιλέκο αμάνικο από πάνω οπότε δύσκολα θα κρυώνω με αυτό.
Απλά μαζί με τα προστατευτικα θα φτάσει 450€ και το σκέφτομαι.
Όχι ότι δεν αξίζει για κάτι που θα κρατήσεις τόσο καιρό αλλά και πάλι είναι πολλά.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#537374
Morx έγραψε:Ωραιο κρανακι... αλλα γιατι οχι το Rpha11 ??
Ειναι πολυ πιο VFM.
Λίγο ακριβότερο, περισσότερο θόρυβο λένε γιατί είναι σχεδιασμένο για σκυφτα μηχανάκια και εγώ έχω όρθιο.
Ίδιο υλικό, παρόμοιο σχέδιο, καλύτερο αερισμό το δικό μου.

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By Morx
#537376 Ο θορυβος ειναι τελειως υποκειμενικος. Μην ακους τους γκρινιαρηδες και τους ευαισθητουληδες.

anyway, αχρειαστο να ειναι και μεγειες !! :D
Άβαταρ μέλους
By xenos
#537382
Νίκος Παππάς έγραψε:Κοίταξα τα AGV K3 SV, HJC FG ST, αλλά δεν. Κάθονταν στο κεφάλι σαν το κράνος που είχα.

Αυτό μοιάζει με κράνος κατηγορίας SHOEI NXR..


280€ ειχα παρει το nxr.
Με γεια!
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#537437
xenos έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Κοίταξα τα AGV K3 SV, HJC FG ST, αλλά δεν. Κάθονταν στο κεφάλι σαν το κράνος που είχα.

Αυτό μοιάζει με κράνος κατηγορίας SHOEI NXR..


280€ ειχα παρει το nxr.
Με γεια!
Ευχαριστώ! Η τιμή αυτή δεν αφορά Ελλάδα έτσι;

Γιατί τις προσφορές του Helmetcity τις είχα δει αλλά έπρεπε να βάλω δόσεις.

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By Morx
#537442 Σχετικα με το μαγαζι, εχω αγορασει 2 μπουφαν Dainese - Δερματινο και cordura μαζι με προστασια πλατης, 3 κρανη και ενα ζευγαρι γαντια.
Ολες οι αγορες οσο πιο αθορυβα γινεται, ουτε τηλεφωνο για προσφορα ουτε τιποτα.

Σε ΚΑΘΕ περιπτωση, με τελευταια του HJC Rpha11 με πηραν τηλεφωνο, με ρωτησαν πολυ ευγενικα αν ειμαι ικανοποιημενος, με ξαναρωτησαν αν το μεγεθος ειναι ΟΚ με προετρεψαν να το δοκιμασω στατικα ΟΣΗ ΩΡΑ ΘΕΛΩ για να βεβαιωθω αν ειναι ολα ενταξει και αν οχι, μπορω να το στειλω πισω για refund ή αλλαγη ή αλλαγη μεγεθους.
Αυτο εγινε και για τα υπολοιπα ειδη ρουχισμου που πηρα.

Δεν ξερω αν ηταν το αφεντικο η υπαλληλος αλλα το customer care, παιρνει 10 στα 10.
Οσον αφορα τις τιμες, σε καθε περιπτωση που εψαξα ειναι οι καλυτερες, εκτος και αν επροκειτο για προσφορα ξεστοκαρισματος που αλλα μαγαζια εχουν το πανω χερι, διοτι οι ιδιοι δεν το συνηθιζουν απ'οτι καταλαβα
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#537466
Morx έγραψε:Ο θορυβος ειναι τελειως υποκειμενικος. Μην ακους τους γκρινιαρηδες και τους ευαισθητουληδες.

anyway, αχρειαστο να ειναι και μεγειες !! :D
Ευχαριστω.
Το προηγουμενο κρανος ( agv t2) ειχε αγοραστει στα 280€ και στα 80 χαω αισθανοσουν να πετας με Τσεσνα :lol: :lol:

Με αυτο στα 80 ακους ενα ψιθυρο. Απο σημερα που φρεσκαρει ο καιρος θα βγαλω καλυτερα συμπερασματα.


Οσο για το μαγαζι, τα περι αφεντικου μου τα ειπε φιλος που πηγε να ψωνισει μετα τα καλα μου λογια. Εγω οσες φορες εχω παει μονο τα καλυτερα εχω να πω.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#537471 Βλέπω πάντως πως ο Νίκος επιμένει στο full face και δεν μπήκε στον πειρασμό για flip up. :s_blush
Εγώ που μπήκα, έχω να πω πως για κάποιον που κινείται στην Αθήνα, είναι πολύ ωραίο, γιατί μπορείς να παίρνεις ανάσες στο μποτιλιάρισμα. Δεν είναι τυχαίο το γεγονός πως τα συγκεκριμένου τύπου κράνη πουλάνε τόσο καλά στην Ελλάδα.
Ξέρω πως πολλοί θα διαφωνήσετε (κάποτε κι εγώ τα ίδια έλεγα! :help: ), αλλά ζώντας κάποια χρόνια με full face και flip up τελικά έφτασα να χρησιμοποιώ το δεύτερο σχεδόν μόνιμα και έπαιρνα το full face μόνον σε μεγάλες βόλτες και όχι σε σύντομες διαδρομές.
Γι' αυτό και όταν ξαναγόρασα, επέλεξα το καλύτερο flip up που μπορούσα (πιο ασφαλές, πιο ελαφρύ) και ομολογώ δεν το έχω μετανιώσει. Βέβαια, αν κάποιος κάνει πολλά ταξίδια εκτός πόλης, δεν θα έλεγα πως ενδείκνυται. Έχει παραπάνω θόρυβο (αν και δεν θα τον χαρακτήριζα τόσο τραγικό: παίζει από κράνος σε κράνος).
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#537486 Ο λογος που δεν κοιταζω τα ανοιγομενα ειναι γιατι πιστευω οτι την στιγμη του ατυχηματος θα ειναι ανοιχτο στους περισσοτερους και αρα δεν θα προστατεψει το προσωπο. Γι' αυτο δεν τα κοιταξα ποτε για αγορα. Ακομα και οταν ειχα open face κρανος :oops: Το φορουσα μονο σε κοντινες μικρες βολοτες στην πολη και οταν πηγαινα λιγο πιο εξω, ακομα και στην Γλυφαδα, επαιρνα το full face.

Οπως και δεν ηθελα θερμοπλαστικο για λογους γηρανσης και μειωμενης προστασιας.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#537493 Δεν θα συμφωνήσω πάντως στο πρώτο μέρος της απάντησής σου. Εγώ τόσο καιρό το έχω ανοιχτό μόνον σε στάση και σε μποτιλιάρισμα. Άντε και σε χαλαρή βόλτα σε νησιά που δεν υπάρχει συνήθως ψυχή γύρω σου (σε κάποιες περιπτώσεις σε νησάκια της άγονης γραμμής έχω οδηγήσει και χωρίς κράνος πηγαίνοντας μέχρι 40-50 χλμ... :s_blush ).
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#537538 Εφόσον και ένα ανοιγόμενο / jet / flip κράνος παίρνει πιστοποίηση ECE 22.05 ή και SNELL τα πράγματα δεν είναι άσχημα.
Απο κει και πέρα , στα περι προσώπου , είναι ένα θέμα όχι τόσο σημαντικό όμως απο οσο βλέπω γύρω μου κράνη με μη
καλή εφαρμογή , άδετα, παλιά ενώ η προστασία των ματιών είναι επίσης άγνωστη έννοια σε πολλούς , ιδιαίτερα
σε καλοκαιρινές απογευματινές βόλτες που μυγάκι πάει σύννεφο.

Επειδή άρχισαν να σφίγγει το κρύο απο σήμερα (χθες έκανα το τελευταίο μπάνιο για φέτος βέβαια :lol: )
με βλέπω να το χτυπώ τις επόμενες μέρες

Εικόνα

https://www.motomarket-shop.gr/eksoplis ... olive-drab
Άβαταρ μέλους
By xenos
#537569 Πήγα να πω για προσπατευτικά και περί αδιάβροχου και έπεσα έξω και στα 2. :lol: :lipsealed:
Ωραίο φαίνεται, πιο καθημερινό.
Και εγώ από αύριο θα βγάλω το χειμερινό χωρίς την επένδυση. Έχω γίνει και σαν μοσχάρι και δεν έκλεινε και εύκολα το καλοκαιρινό revit. :oops:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#537582 Το χειμερινο μπουφαν χωρις την επενδυση το φοραω μερες τωρα.

Το πρωι αισθανομουν κρυο.

Απο αυριο μαλλον με φουτερακι απο μεσα.

Εγινα κρυουλιαρης :(