Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By elteo
#535670 :lol:

Καλά η 32αρα που τα φτυσε ήταν λίγο μάρκα με έκαψες. Βλέπω αρκετές LG Samsung κτλ. Κάποια πρόταση ή να τσιμπήσω μία? Ούτως ή άλλως αναλώσιμες έγιναν. Δεν τις φτιάχνουν όπως παλιά που έλεγε και ο παππούς μου. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#537308 Εκθεσιακό είναι λογικά
Άβαταρ μέλους
By drdino
#537316 Ευκαιρία για τον mous@tos
Άβαταρ μέλους
By bebes
#540536 Καλημερα,
δεν ξερω αν γράφω κλά εδω ή πρέπει να γράψω στα gadgets.

Πηρα πια τηλεόραση 55" και θέλω να βελτιώσω τον ήχο. Οχι μόνο για ταινίες, αλλά γενικά νομίζω οτι δεν ακούω καθαρά (ισως φταίει οτι απομακρύνθηκε λίγο ο καναπές και άλλαξε θέση γενικώς όλο το "σύστημα τηλεθέασης").

Βλέπω οτι αυτή τη δουλεία την κάνουν οι "μπάρες" (soundbars).
Τι πρέπει να κοιτάξω τώρα που ψάχνω;

π.χ. αυτό είναι αρκετό;
Μονο 30 Watt, αλλά εχει ο γιος ενα ηχειάκι της ίδιας εταιριας με μονο αριθμό watt και οταν ακουει στο σπίτι μας παίρνει τα αυτιά.

Αρκεί να πάρω μια μπαρα;
Χρειάζεται και woofer;

Αυτά για αρχή,
ευχαριστω :oops:
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#540562 οι περισσότερες μπάρες έχουν και ξεχωριστώ woofer.
στην ίδια φάση με εσένα πριν 4-5 χρόνια είχα επιλέξει μια της samsung κάπου στα 100-150€, δεν θυμάμαι ακριβώς.
μην περιμένεις τρελή ποιότητα πάντως σε τιμές κάτω απο 300€
Άβαταρ μέλους
By dimik
#540568 και με ένα σετάκι 2.1 τύπου Creative-Logitech για PC μια χαρά κάνεις δουλειά, μην σου πω καλύτερη από την μπάρα. Δοκιμασμένο σε μια 40ρα Samsung.
Το θέμα είναι το εμφανισιακό.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#540678 ποιο πιστεύετε οτι είναι καλύτερο;

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_l ... 02261.html

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_j ... 79384.html

Αν και πιο φτηνο το LG φαινεται να εχει καλυτερα χαρακτηριστικα και πιο μεγάλη ισχυ απο το JBL.
Επειδη δε θελω να διαθεσω μεγαλο ποσο, λέω το να παρω.
(εκτος κι αν βρω κατι αντιστοιχο στο ΠΛΑΙΣΙΟ που εχω δωροεπιταγη 100€)
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#540856
bebes έγραψε:Καλημερα,
δεν ξερω αν γράφω κλά εδω ή πρέπει να γράψω στα gadgets.

Πηρα πια τηλεόραση 55" και θέλω να βελτιώσω τον ήχο. Οχι μόνο για ταινίες, αλλά γενικά νομίζω οτι δεν ακούω καθαρά (ισως φταίει οτι απομακρύνθηκε λίγο ο καναπές και άλλαξε θέση γενικώς όλο το "σύστημα τηλεθέασης").
Βλέπω οτι αυτή τη δουλεία την κάνουν οι "μπάρες" (soundbars). ...π.χ. αυτό είναι αρκετό;
Μονο 30 Watt, αλλά εχει ο γιος ενα ηχειάκι της ίδιας εταιριας με μονο αριθμό watt και οταν ακουει στο σπίτι μας παίρνει τα αυτιά.
Αρκεί να πάρω μια μπαρα; Χρειάζεται και woofer;
Εγώ σαν πιο βολική και δωρεάν λύση χρησιμοποιώ το στερεοφωνικό, 2 κανονικά ηχεία και αν έχεις και subwoofer ακόμα καλύτερα, κάνει μεγάλη διαφορά. Έτσι κι αλλιώς τα οπτικοακουστικά τα έχω όλα μαζί οπότε απλά συνδέω και τέλος. Ακόμα και με μικρά σχετικά ηχεία ο ήχος στις περισσότερες περιπτώσεις είναι κλάσεις ανώτερος.
Αυτό όμως δεν θα διορθώσει λάθος χώρο. Επειδή λες έγιναν αλλαγές στο χώρο μπορεί να έχεις δημιουργήσει έναν πολύ σκληρό χώρο με πολλές αντανακλάσεις (τζάμια, πλακάκια, μάρμαρα) που δίνει διαπεραστικό με πολλές αντανακλάσεις και παραμόρφωση ή έναν πολύ απορροφητικό (χαλιά, κουρτίνες, βιβλιοθήκες) που σου δίνει έναν μουντό βαρύ ήχο. Επίσης η θέση σου σε σχέση με τον πίσω τοίχο έχει μεγάλη σημασία.
Πειραματίσου προτού πληρώσεις.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#540862 Έχω ένα Technics σχεδόν 20ετιας.
Το είχα πολύ παλιά συνδεδεμένο με την τηλεόραση (μέσω βίντεο αν θυμάμαι).
Έχει αρκετά καλά ηχεία, 3 δορυφόρους 2 μεγάλα και 2 μπάσα.
Προσπάθησα να το συνδέσω, αλλά δεν κατάφερα να βγάλει ήχο.
Έχω δυο καλώδια που δείχνω στη φωτό.
Ξέρει κανείς που θα πρέπει να βάλω και ποιο να χρησιμοποιήσω; ΕικόναΕικόνα


< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#540866 To άσπρο και το κόκκινο είναι ο ήχος και μπορείς να το βάλεις είτε στο Aux είτε στο VCR IN (μιλάμε για συνδέσεις RCA)
To θέμα είναι να βρεις κατάλληλη έξοδο στην τηλεόραση, αν δεν έχει έξοδο RCA τότε θα πρέπει να πάρεις scart σε RCA για να κάνεις τη δουλειά σου.
Αν όμως έχεις τον προσέσορα που δείχνεις (που δεν είναι ο ενισχυτής) ίσως να έχει και οπτική είσοδο οπότε αν η τηλεόραση έχει οπτική έξοδο με το κατάλληλο οπτικό καλώδιο κάνεις καλύτερη σύνδεση. Tη βρήκα τη συσκευή, δεν φαίνεται να έχει οπτική είσοδο, πας για RCA>RCA ή Scart>RCA.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#540889 Δυστυχώς δεν εχει οπτική έξοδο :( , μου ειπε και το παιδι απο mediaMarkt να το κοιταξω μήπως εξυπηρετηθώ.

Η τηλεόραση έχει έξοδο RCA και εισοδο για το "καρφάκι (3,5mm).

Αρα δεν χρησιμοποιώ καθόλου το κίτρινο καλώδιο, και θα δοκιμάσω με τα άλλα δυο όπως είπες.

Ευχαριστώ πολύ :s_smile
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#540905 Αν δε σου παίξει, δοκίμασε και με ένα απλό στέρεο καλώδιο, με δύο εξόδους και όχι έξοδο βίντεο.

Εικόνα

Μην ξεχάσεις επίσης να επιλέξεις στο στερεοφωνικό την αντίστοιχη πηγή (AUX - DVD).
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#541036 Θα προτιμήσεις την έξοδο RCA της τηλεόρασης. Αφενός θα έχει την σωστή αντίσταση κλπ και αφετέρου αν βάλεις το καρφάκι στην έξοδο ακουστικών εκτός του ότι δεν ταιριάζει η αντίσταση θα αλλάζει η ένταση και με το τηλεχειριστήριο της τηλεόρασης (το λέω για κακό) και ίσως χάνεις τον ήχο από την τηλεόραση (αν θελήσεις να μην ανοίξεις το στέρεο θα πρέπει να πας να βγάζεις το καρφάκι).