Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By gakost
#511255
sknipper έγραψε: 1. Πολλά φρεναρίσματα πανικού.


2. Αλλαγή ταχυτήτων. Χτυπάς το δεξί χέρι στην πόρτα και δυσκολεύεσαι να αλλάξεις με το αριστερό. Το συνηθίζεις σχετικά εύκολα ή παίρνεις αυτόματο.


Το πρώτο το παθαίνεις αν δεν είσαι συνηθισμένος στο αυτόματο και πας να πατήσεις συμπλέκτη να αλλάξεις ταχύτητα

Το δεύτερο όντως πας κατευθείαν στην πόρτα.

Να προσθέσω και το τρίτο αν οι μοχλοδιακόπτες για φλας καθαριστήρες είναι ανάποδα τότε οι καθαριστήρες δουλεύουν υπερωρίες.

Τα πάντα είναι συνήθεια λίγο προσοχή στην αρχή μετά προσαρμόζεσαι
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#511313
gakost έγραψε:
sknipper έγραψε: 1. Πολλά φρεναρίσματα πανικού.
Το πρώτο το παθαίνεις αν δεν είσαι συνηθισμένος στο αυτόματο και πας να πατήσεις συμπλέκτη να αλλάξεις ταχύτητα
Εννοώ ότι δεν σκόπευες να σταματήσεις αλλά βλέπεις που πάνε να περάσουν (έχει τον πορτοκαλί γλόμπο που δεν έχεις μάθει να προσέχεις στο πεζοδρόμιο και όχι κανονικό φανάρι) και αναγκαστικά πέφτεις στα φρένα...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#513231 http://www.capital.gr/auto/3272582/luxu ... n-kosmocar

Luxury Hire: Ενοικίαση πολυτελών μοντέλων από την Kosmocar

Μέσω της υπηρεσίας, παρέχεται η δυνατότητα ενοικίασης, χωρίς χρονικό περιορισμό, ενός κορυφαίου μοντέλου της Audi, ανάμεσά τους τα Q7, Q5, A8, A7, A5 Cabrio, TT Roadster ή το αυτοκίνητο υπερ-επιδόσεων R8, ή μιας Bentley Bentayga ή Continental.
Άβαταρ μέλους
By alexm
#525707 Πρόκειται να πάω για ένα τριήμερο τον Αύγουστο Πολωνία και θέλω να νοικιάσω αυτοκίνητο.
Θα επιθυμούσα να το παραλάβω κατευθείαν από το αεροδρόμιο (modlin).
Ποια εταιρεία θα προτείνατε; Αξίζει να προσέξω κάτι;

< Note >
Άβαταρ μέλους
By bebes
#530742 Εκλεισα αυτοκίνητο μέσω europcar για παραλλαβη απο Gatwick Αγγλία.
Ζήτησα "compact diesel", το προπλήρωσα ενα μηνα πριν και μια εβδομάδα πριν την παραλλαβη ενεργοποίησα και το online checkin.
Οταν πήγα να παραλλάβω (00:30 το βραδυ) μου είπαν οτ δεν εχουν ντιζελ.
Εκανα μια μινι φασαρια, ειπαν να μου δωσουν ενα Ε200 αυτοματο και ντιζελ με καποια χρεωση παραπανω (καπου 120€ για 4 μερες). Δεν το δεχθηκα και ζητησα ενα αυτοματο insignia που ειχαν. Δεν μου το εδωσαν και τελικα πηρα ενα Hyundai i30 βενζινη και χειροκινητο.
Ο ενας υπάλληλος ενας νεαρος Αγγλος ήθελε να μου δωσει το Insignia να με ξεφορτωθεί.
Ο άλλος ενας κοντοπίθαρος ισπανόφωνος δε δεχόταν (αυτόν τον "στόλισα" κανονικά και στη φόρμα που συμπλήρωσα μετα την ενοικίαση γιατι ήταν και είρωνας)
Τέλως παντων λόγω περασμένης ωρας πηρα το Χιουντάι και εστειλα μετα ενα αίτημα στην εταιρία όπου τους ζητώ να μου επιστρέψουν τη διαφορα τιμής μεταξυ του Χιουντάι (ήταν το πιο φτηνο απο τα compact) και του ντιζελ που δεν πήρα, όπως και τη διαφορα για τα επιπλέον καυσιμα που πλήρωσα λόγω αυξημενης κατανάλωσης.
Δεν ξερω τια θα απαντήσουν, θα δουμε. Ο είρωνας ισπανόφωβος ειπε οτι θα σημείωνε στην καρτέλα μου να γινει μια επιστροφή ποσου, κατι που τελικά δεν έγινε.

Πλήρωσα και για τη φουλ ασφάλιση, αυτό στην Αγγλία "τσούζει" λίγο, βγαίνει 25 Στερλίνες τη μερα, οταν σε άλλες Ευρωπαϊκες χωρες πλήρωνα 10-12€.

Εν αναμονή λοιπόν της απάντησης τους...


Παρεπιμπτόντως, το Χιουντάι βγήκε πολύ οικονομικο (γραφω αναλυτικά στο σχετικο νημα) με 5,8 λιτ/100, ειχε αρκετο εξοπλισμο (μεταξυ άλλων και συστημα προειδοποίησης οταν αλλάζω λωρίσα -το οποίο δούλευε υπερωρία :oops: ) και πολύ καλους χωρους.
Εντελώς αθόρυβο σε σημειο να μην καταλαβαινω ποτε δουλεύει και ποτε οχι, και με πολυ ανθεκτικά στις επαφες με τα πεζοδρόμια (αριστερά) λάστιχα :ninja:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#536637 Μια και με είχαν πρήξει και θα δίνει και καμία εκπτωσούλα είπα ας το κάνω, έγινα μέλος στην Avis (Avis Preferred). Και online στέλνω την ηλεκτρονική μου κάρτα στο τηλέφωνό μου. Το έκανα 1-2 φορές μέχρι να καταλάβω τι στέλνω και που. Και έτσι τώρα έχω στο Google pay 2 κάρτες μέλους στην Avis, μία με τα δικά μου στοιχεία και μία στα ολλανδικά ενός Ολλανδού (;) του Robertus G W Van Kessel! Που με κάνει να ανησυχώ για την ασφάλεια των δικών μου στοιχείων... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By bebes
#537751
bebes έγραψε:Εκλεισα αυτοκίνητο μέσω europcar για παραλλαβη απο Gatwick Αγγλία.
...
Εν αναμονή λοιπόν της απάντησης τους...

H Europcar είναι πολύ "δυσκοίλια" όταν θέτεις κάποιο σοβαρό ερώτημα.
Μετά απο 15 μέρες μου απάντησε μια "κάρχια" οτι δεν έκλεισα diesel, αλλά "compact αυτοκίνητο προσφοράς". Μου παρέθεσε και κάποιους κωδικους για το αυτοκίνητο που πήρα και για τον τύπο αυτοκινήτου που έκλεισα.
Εν κατακλείδι μου έγραψε οτι ολα εγιναν καλώς, το αυτοκίνητο προσφοράς δεν ηταν απαραίτητο να είναι ντίζελ.
Thank you for contacting Europcar customer services regarding reservation ##########

Having investigated this matter, I can confirm that the vehicle booked under the above reservation was not confirmed as a diesel vehicle.

The vehicle booked was in category CZMR (Compact, Special offer car, Manual unspecified drive, Unspecified fuel, with air conditioning).

The actual vehicle category provided was CDMR (Compact, 4-5 door, Manual unspecified drive, Unspecified fuel, with air conditioning).

Based on the above information, I can confirm that Europcar have followed the correct procedure and no refund is due on this occasion.


Τα πήρα λοιπόν και τους έστειλα τις επικυρώσεις τους
VW GOLF 1.6 TDI MTCH105PSKL (CZMR) or similar, COMPACT DIESEL or similar compact (CZMR) κλπ

Σημερα λοιπόν (μετά απο άλλες 15 μερες μου έστειλαν 23£ πισω
...
In review of this, I can see a promised diesel vehicle was reserved and should have been supplied. In sight of this, I provide our sincere apologies and confirm I have reviewed the rates and issued the refund of £22.81 Inc VAT to compensate the difference in the rental rates; please allow 3 - 20 working days to see this amount reflect within your available balance.

I apologise again and trust this resolution to be to your satisfaction.
...

Τουλάχιστον να μην πω οτι δεν εκανα κατι για την κοροϊδία τους
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#544003 Τι παίζει με τις επιστροφές νοικιάρικων στο SKG εκτός ωρών λειτουργίας; :hmmm: Η πτήση μου φεύγει 6:30 το πρωί κι απ'ότι βλέπω η Enterprise χρεώνει προσαύξηση €20+ΦΠΑ σε αυτή τη περίπτωση. Το γκισέ της Hertz/Thrifty μέσα στο τέρμιναλ είναι ανοιχτό 24/7;
Άβαταρ μέλους
By markvag
#544019 θα σε γελάσω και δεν το ξέρω... :hmmm:

Να πάω να ρωτήσω αργότερα σήμερα... Η ερώτηση τζάμπα είναι...

Την απάντηση την χρεώνω € 19,90 :shifty:
Άβαταρ μέλους
By bebes
#544024
Zorz έγραψε:Τι παίζει με τις επιστροφές νοικιάρικων στο SKG εκτός ωρών λειτουργίας; :hmmm: Η πτήση μου φεύγει 6:30 το πρωί κι απ'ότι βλέπω η Enterprise χρεώνει προσαύξηση €20+ΦΠΑ σε αυτή τη περίπτωση. Το γκισέ της Hertz/Thrifty μέσα στο τέρμιναλ είναι ανοιχτό 24/7;

Avis Car Hire Thessaloniki Airport - Αvis Θεσσαλονίκη Αεροδρόμιο
Διεύθυνση: Thessaloniki Airport Makedonia (SKG) Εθνική Οδός Αεροδρομίου Θεσσαλονίκης, Θεσσαλονίκη 551 03
Ώρες:
Δευτέρα 7:00π.μ.–2:00π.μ.
Τρίτη 7:00π.μ.–2:00π.μ.
Τετάρτη 7:00π.μ.–2:00π.μ.
Πέμπτη 7:00π.μ.–2:00π.μ.
Παρασκευή 7:00π.μ.–2:00π.μ.
Σάββατο 7:00π.μ.–2:00π.μ.
Κυριακή
(Επέτειος του Όχι)
7:00π.μ.–2:00π.μ.
Το ωράριο ενδέχεται να διαφέρει
Τηλέφωνο: 231 047 3858

στη σελιδα τους αναφερουν εως 23:59 αλλά εσένα σε ενδιαφέρει το πρωινό :(
https://www.avis.gr/car-hire-locations/ ... rent-a-car

εχει αλλες 3-4 εταιριες αλλα ολες μετα τις 7 ανοίγουν
Άβαταρ μέλους
By markvag
#544141 H Hertz λογικά δεν έχει θέμα, μιας και έχει 24ωρο χώρο μπροστά στο τέρμιναλ, έτσι μου είπε μια κοπελίτσα στο γκισέ ( :inlove: ). Αλλά για να είσαι 100% σίγουρος, αφού κάνεις την κράτηση, πάρε τους ένα τηλέφωνο.


Τα λεφτά χέρι χέρι... :ninja:
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#544145 Πήρα τηλέφωνο στη Hertz να ρωτήσω γιατί στο site τους ως ώρες λειτουργίας γράφει το κρυπτικό 'Meets all reservations' αλλά έχουν κάστομερ σαπόρτ επιπέδου Ολυμπιακής επί παλιού ορθόδοξου ΠΑΣΟΚ --> δεν το σηκώνουν καν. :sleep:

Τελικά έκλεισα Enterprise αφού συννενοήθηκα μαζί τους και θα πληρώσω επί τόπου τα €20+ΦΠΑ. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#544178
Chris έγραψε:Το συστημα με το κουτακι που ριχνεις τα κλειδια δεν εχει φτασει ακομα εδω;


< >

ναι. ---> 20+ΦΠΑ :s_mad

...και δεν εισαι παρών οταν τσεκάρουν το αυτοκίνητο κατα την επιστροφή :x
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#544179
alexm έγραψε:Πρόκειται να πάω για ένα τριήμερο τον Αύγουστο Πολωνία και θέλω να νοικιάσω αυτοκίνητο.
Θα επιθυμούσα να το παραλάβω κατευθείαν από το αεροδρόμιο (modlin).
Ποια εταιρεία θα προτείνατε; Αξίζει να προσέξω κάτι;

< Note >


Αξίζει να πάρεις uber