Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Govus
#534912
trident1971 έγραψε:Ποια ειναι η γνωμη σας για το 9 το πρωί στο σχολειο?


Αν δεν έχει κολλήσει κάποιος ούτε ένσημο στη ζωή του, μια χαρά του φαίνεται...
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#534915
Govus έγραψε:
trident1971 έγραψε:Ποια ειναι η γνωμη σας για το 9 το πρωί στο σχολειο?


Αν δεν έχει κολλήσει κάποιος ούτε ένσημο στη ζωή του, μια χαρά του φαίνεται...


:dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy:
Αν δεν είναι δημόσιος υπάλληλος θες να πεις :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#534916
junior gt έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:
Corto Maltese έγραψε:Είναι απαραίτητο αν κάτσουμε μόνιμα στη θερινή ώρα. Αλλιώς μερικές μέρες το χρόνο τα μαθήματα θα ξεκινούν νύχτα.
Σωστά.

Επίσης είναι καλό για γυμνάσιο - λύκειο αλλά στο δημοτικό δημιουργεί πρόβλημα αφού τα παιδιά εργαζομένων γονέων θα πηγαίνουν έτσι κι αλλιώς 7:30- 8:00

Από το Mi A1.


Βέβαια όσο το 9-5 γίνεται όλο και πιο σύνηθες πλησιάζει περισσότερο στο ωράριο κάποιου από τους δύο γονείς. Εάν μάλιστα επεκταθεί και το ολοήμερο θα πάει μέχρι τις 5.
Βασικά νομίζω ότι σήμερα έχει επεκταθεί και η ώρα ύπνου στις οικογένειες. Θέλω να πω ότι το 9-5 πλέον της εργασίας τραβάει και το ωράριο του σπιτιού προς τα πίσω. Και πολλοί αναγκάζονται να ξυπνήσουν από τις 7 για να ετοιμάσουν το παιδί και να το πάνε σχολείο. Έχει και κάτι ποδόδσφαιρα το βράδυ που τα παιδιά θέλουν να δούνε κάι ή τους τη σπάς ή το πρωί είναι κοτόπουλα.
Βασικά εξαρτάται τι βολεύει τους γονείς. Εμάς προσωπικά μας βολεύει αφάνταστα. :)
Άλλη μια επιτυχία της σημερινής κυβέρνησης :s_biggrin :s_biggrin
Ούτε τους 9-5 βολεύει ρε συ, εκτός αν κάποιος δουλεύει από το σπίτι.
Γιατί αν πρέπει να μετακινηθεί σε ώρα φουλ αιχμής κλαφτα Χαράλαμπε...
Καλά, για τους πιο πρωινούς είναι σκέτη καταστροφή, εδώ δεν αρκεί η πρόωρη προσέλευση στις 7.15.
Για το γυμνάσιο και το λύκειο που πάνε μόνα τους είναι οκ. Θα περιοριστούν οι κοπάνες πρώτη ώρα.
Άβαταρ μέλους
By Govus
#534919
junior gt έγραψε:
Govus έγραψε:
trident1971 έγραψε:Ποια ειναι η γνωμη σας για το 9 το πρωί στο σχολειο?


Αν δεν έχει κολλήσει κάποιος ούτε ένσημο στη ζωή του, μια χαρά του φαίνεται...


:dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy:
Αν δεν είναι δημόσιος υπάλληλος θες να πεις :whistlink:


Όχι, θέλω να πω αυτό που είπα :hmmm: ...
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#534934
Govus έγραψε:
trident1971 έγραψε:Ποια ειναι η γνωμη σας για το 9 το πρωί στο σχολειο?


Αν δεν έχει κολλήσει κάποιος ούτε ένσημο στη ζωή του, μια χαρά του φαίνεται...



Αν έχει κολλήσει ποια ώρα είναι καλή? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#534946 +1 στον ασήμω.

Το μυαλό μου πήγε κατευθείαν στην επικείμενη αύξηση της κίνησης.
Ακόμα και με το τωρινό πρόγραμμα οι δρόμοι πέριξ των σχολείων πήζουν αρκετά, οπότε σκεφτείτε με την προσέλευση κοντά στις 9 (όπου ήδη κορυφώνεται το commutάρισμα)... :lipsealed:
Το αυτό και για την επιστροφή από το (θεωρητικά) αυξημένο ολοήμερο, 5 η ώρα φρακάρισμα μέχρι τα μπούνια.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#534956 Δεν κατάλαβα κάτι για αύξηση ωρών του ολοήμερου.
Σπάει στα δύο, μια ώρα το πρωί και συνεχίζει το μεσημέρι.

Η πρωινή προσέλευση σε πολλά σχολεία δεν λειτουργεί.

Αν πήγαινε πάντως στο ωράριο 9-5 πραγματικά θα δημιουργηθούν περισσότερα προβλήματα γιατί θα πέσει πάνω στις υπόλοιπες δραστηριότητες των παιδιών.

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#534963 Στις 9 πρέπει να είμαι στο γραφείο στο κέντρο.
Η γυναίκα μου στις 7:30 (είναι ΔΥ ας με διαφωτίσει ο junior σε τι μας βοηθαει).

Φαντάζομαι θα το πηγαίνει ο Γαβρόγλου σχολείο γιατί άλλη λύση δε βρίσκω.
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#534995 Ειπα και πριν: την καθε οικογενεια τη βολευει και διαφορετικο ωραριο.
Εμενα με βολευει πολυ.
Πιστευω ομως οτι η μετατοπιση των ωραριων δουλειας προς τα πισω σε σχεση με παλαιοτερα, μοιραια μετατοπιζει και τη ζωη της οικογενειας. Επισης νομιζω οι ΔΥ υπαλληλοι εχουν τη δυνατοτητα να επιλεξουν τι ωρα θα πανε και τι ωρα θα φυγουν αρκει να συμπληρωνουν το ωραριο τους. Το ιδιο και σε πολλες εταιρειες παιζει αυτο.
Για να ξυπνουν τα παιδια στις εφτα το πρωι, πρεπει το αργοτερο να κοιμουνται εννιαμιση, δεκα το πολυ. Δηλαδη οχτωμιση - εννια να αρχισουν τη διαδικασια για υπνο (μπανια, δοντια κλπ) . Ε νομιζω αυτο ειναι πολυ νωρις και λιγο αγχωτικο. Το Μαιο ας πουμε ειναι ακομα μερα. Οι δραστηριοτητες θα μετατοπισθουν και αυτες μοιραια.
Επισης το πρωι αυτο που λεει ο Corto αν δεν αλλαζει πλεον η ωρα το πρωι θα ειναι ακομα νυχτα.
Καθενος η περιπτωση ειναι διαφορετικη.
Άβαταρ μέλους
By otso
#535007 Το Edit [Mod] του γιαβρογλου γιατι ελλαδα δεν ειναι αθηνα .Υπαρχει και μια αλλη ελλαδα που τα παιδια πανε με κτελ
σχολειο και βεβαια το κτελ τα παει προτου ξεκινησει την συγκοινωνια για να μην χασει δρομολογια . Ετσι απο δω τα παιδια φευγουν 7.10 και απο αλλα χωρια ακομη μπροστιτερα .
Edit [Mod]
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#535019 Μπορούμε να επιλέγουμε ωράριο, είμαστε τυχεροί σ'αυτό, αλλά το αργότερο είναι να ξεκινάς στις 9, γι'αυτό και το διάλεξα εγώ.
Και η σύζυγος το 7.30 για να τα παίρνει όταν σχολάνε. Τώρα που το σκέφτομαι αυτό ίσως και το πλεονέκτημα των ΔΥ, ότι φεύγουν στην ώρα τους.
Όμως, όπως και η πλειοψηφία των εργαζομένων φαντάζομαι, δεν μπορούμε να πάμε μετά τις 9.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#535021 Γύρισε και ο δικος μου εχθες (11 ετων) απο το εβδομαδιαιο camp στο Hallstatt...
ημουνα 50-50 για το αν θα τα καταφερει, ειχαμε προσπαθησει να τον ενισχυσουμε οσο γινοταν πιο πριν αλλα τον εφτασε στο όριο...
δεν ειναι παιδακι που τα εχει τα physical activities και αυτο ειχε theme hiking στα βουνα, five fingers, gosau lake και πέριξ .. (που εισαι ΞΦ...)
μια μερα 10, την αλλη 12, την αλλη 16 χλμ , την επομενη πηγαν στα ορυχεια underground και δεν μετρησε...
και βέβαια μετα απο ολη τη γκρίνια , τώρα που γύρισε είναι χαρούμενος που πήγε και δεν το έχασε
βέβαια με τρέλλανε στο μπούρου μπουρου δυο εβδομάδες πριν , εγω στο ρολο bad cop, tough love κτλ :(
Άβαταρ μέλους
By dimik
#535023 Ζει στην ιδανική χώρα και είναι στην κατάλληλη ηλικία για να αρχίσει να το έχει με τις δραστηριότητες τέτοιου τύπου.

Μετά όταν μεγαλώσει θα του πάρεις κι ένα ΚΤΜ και θα τον καμαρώνεις σε καμια διοργάνωση extreme sports της Red Bull.

< >