Τα μοντέλα των κατασκευαστών που οι χρήστες επέλεξαν να έχουν χωριστή ύπαρξη!
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#521420
rocsta έγραψε:
panos2171 έγραψε:@rocsta
Δημήτρη το κάλυμμα της κουκούλας στο πίσω μέρος του κουμπώνει σε κάποιο σημείο στο αμάξωμα ή είναι χύμα;

Συγγνώμη που θα ξενερώσω τον xenos , αλλά φυσικά και δεν είναι χύμα.
Δεν έχω το αυτοκίνητο τώρα μπροστά μου για να βγάλω καλύτερη φωτογραφία:
Εικόνα
Το κάλυμμα στο πίσω του μέρος έχει θηλυκή U πλαστική τσιμούχα (χωρισμένη σε 5 μέρη των περίπου 15cm) ώστε να πιάνει στο ανάλογο σταθερό κομμάτι του αυτοκινήτου.


Και για να το τερματίσουμε, υπάρχει και η OΡΙΤΖΙΝΑΛ θήκη που μπαίνει το κάλυμμα στο πορτ μπαγκάζ:
Εικόνα
Όπως το βλέπεις μπορεί να φτιαχτεί σε κάποιον ταπετσερη εκείνο το σημείο από το μηδέν;

< Note >
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#521426 Μου φαίνεται δυσκολο να μπορει να το κανει αν δεν εχει τα θηλυκα πλαστικα που περιεγραψα ως ανταλλακτικα.


Sent >
Άβαταρ μέλους
By xenos
#521458
rocsta έγραψε:Για κάποιο περίεργο λόγο θέλεις να δείξεις ότι το αμάξι είναι χειρότερο από αυτό που είναι. Λες και ψάχνω αγοραστή στο petrolheads να του φάμε τα χρήματα. :slap:

Α. Τί σχέση έχει το a/c με τα δερμάτινα; :dizzy: (το γέλιο δεν το καταλαβαίνω, αλήθεια)

Γ. Το κομμάτι που καλύπτει την οροφή όταν αυτή είναι κατεβασμένη, φυσικά και είναι εργοστασιακό (https://www.mx5parts.co.uk/hood-rear-to ... -1176.html, όπου αναφέρεται ως Genuine Mazda rear tonneau cover for the Mk1). Ίσως έπρεπε να πληρωθεί έξτρα από αντιπροσωπεία, αυτό δεν το ξέρω. Το ότι το βλέπεις 1η φορά προφανώς δεν έχει καμία σημασία. Και για να ψειρίσουμε ακόμη περισσότερο τη μαϊμού ( :lol: ) : Αν προσέξεις υπάρχουν στο επάνω μέρος της μοκέτας, πίσω από τα προσκέφαλα, μεταλλικές υποδοχές για τα κουμπώματα. Τα οποία μπορείς πολύ εύκολα να δεις και σε άλλα NA. Με πολύ γρήγορη αναζήτηση βρήκα αυτή τη φωτογραφία όπου φαίνονται οι υποδοχές:


Θέλω να δείξω ότι είναι χειρότερο, γιατί; Έχω κάποιο κέρδος; :hmmm: Ίσα ίσα, μου αρέσει και σου είπα και τη γνώμη μου προς το πως θα μου άρεσε εμένα.
Τα δερμάτινα είναι αλήθεια ότι δεν πίστευα ότι τα έχει εργοστασιακά σαν κωδικό. Λάθος.
Για το πίσω κάλυμμα ακόμα παραπάνω γιατί μου φαίνεται τρομερά άσχημο. Επίσης λάθος.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#521504
xenos έγραψε:Για το πίσω κάλυμμα ακόμα παραπάνω γιατί μου φαίνεται τρομερά άσχημο. Επίσης λάθος.


Ντάξει γούστα είναι αυτά, εμένα μου αρέσει πολύ αλλά πέραν του αισθητικού είναι πάρα πολύ πρακτικό. Όταν διπλώνει η κουκούλα το ένα εσωτερικό της σημείο γυρνάει ανάποδα και μένει εκτεθειμένο. Οπότε ότι βρίσκεται στην ατμόσφαιρα, σκόνη-καυσαέριο κάθονται εκεί και μόλις την κλείσεις είναι ακριβώς πάνω από το κεφάλι σου.
Αν σου έδειχνα τι έβγαλε την πρώτη φορά που το καθάρισα όταν το πήρα στα χέρια μου θα πάθαινες πλάκα. Το σφουγγάρι είτε το βαζες μέσα στην εξάτμιση πχ είτε εκεί την ίδια μαυρίλα έβγαζε.
Οπότε είναι κατ εμέ είναι και κάπως απαραίτητο.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#521506 Αν ηταν 10 χρονια ετσι, λογικο.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#521509 Σίγουρα, αλλά κι εγώ όταν το άφηνα για κανένα τρίμηνο έβλεπα ότι βγάζει βρωμιά όχι βέβαια όπως την πρώτη φορά. Οπότε πλέον πολύ πιο τακτικά καθάρισμα, άσε που το καταλαβαίνεις από τη μυρωδιά κάπνας στην καμπίνα.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#528434 Στον δρόμο για την τελευταία μέρα στη δουλειά :s_music
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#528448 Πώς κόβουν δρόμο αυτά τα αυτοκίνητα βρε παιδί μου... :lol:
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#528467 Αλλαξα σπιτι /shifty
Κεραίες Χορτιατη πλεον

Sent >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#528568 Να στο βγάζω καμιά βόλτα μέχρι να επιστρέψεις μωρέ... μη μείνει από μπαταρία... :innocent: :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#528579 πολυ ωραια η πρωτη φωτο :inlove: