Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#530064
markvag έγραψε:
Πρέπει να ελέγχονται τα βιβλιάρια στα σχολεία και σε περίπτωση που δεν έχουν γίνει τα εμβόλια να πηγαίνει το θέμα στη δικαιοσύνη για ποινικές συνέπειες. Πλέον παίζουμε με ζωές και κατά βάση με ζωές παιδιών. :x


Τα βιβλιάρια ελέγχονται κατά την εγγραφή στο δημοτικό. Αν κάποιο παιδί δεν έχει κάνει εμβόλια, αρκει μια υπεύθυνη δήλωση ότι θα τα κάνει στο μελλον...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#530068 Καλά σίγουρα κάποιοι θα βρίσκουν γιατρούς να τους υπογράφουν τα βιβλιάρια ακόμα και αν δεν έχουν γίνει τα εμβόλια
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#530088 Βρίσκουν, δυστυχώς...

Επίσης έχει κάτι τέτοια υποκείμενα που ούτε να σκεφτώ δεν θέλω τι πρέπει να πάθουν για τιμωρία ...
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#530113 Αυτοί οι αντιεμβολιαστές όπως αναφέρονται, έχουν αναπτύξει κάποιο σκεπτικό για τον μη εμβολιασμό ?
'Εχουν κάτι χειροπιαστό να μας προτείνουν γιατί αρνούνται τα εμβόλια σε αντίθεση με τους εμβολιασμούς που έχουν εξαφανίσει πολλές ασθένειες - μάστιγες της ανθρωπότητας, και ποιά είναι η λογική τους πίσω από την άρνηση του εμβολιασμού ?

Νομίζω ότι πρόκειται για ατομάκια που θέλουν να ξεχωρίσουν από την ανωνυμία και βρήκαν αυτό τον τρόπο αυτοπροβολής μέσα από μια επικίνδυνη διαδικασία, είναι θέμα του Υ.Υγείας που πρέπει να πάρει θέση και να βάλει κάθε κατεργάρη στον πάγκο του, αλήθεια ο λαλίστατος κατά τα άλλα Πολλάκης τι λέει για το θέμα ή είναι και αυτό αριστερή πατέντα αυτοπροσδιορισμού μιας επικίνδυνης ανοησίας ?
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#530118 Κοίτα λογικα τα εμβόλια όπως κάθε φάρμακο έχουν κάποιες φορές παρενέργειες και κάποιες ίσως έχουν σοβαρές παρενέργειες

Το θέμα είναι ότι το πας με τις πιθανότητες.. αν δούμε ιστορικά πώς ήταν ο κόσμος πριν τα εμβόλια και πώς είναι τώρα δε χρειάζεται πολλή σκέψη για το τι είναι ή όχι καλύτερο.. παρόλα αυτά κάποιοι πιάνονται από ακραία περιστατικά και τα κάνουν κανόνα οπότε ρισκάρουν με την υγεία των παιδιών τους

Και γενικά δε με πειράζει κάποιος να κάνει ο,τι θέλει αλλά όχι με το παιδί του , άλλο ανάλογο παράδειγμα οι vegan :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#530156
21 quadra έγραψε:Αυτοί οι αντιεμβολιαστές όπως αναφέρονται, έχουν αναπτύξει κάποιο σκεπτικό για τον μη εμβολιασμό ?
'Εχουν κάτι χειροπιαστό να μας προτείνουν γιατί αρνούνται τα εμβόλια σε αντίθεση με τους εμβολιασμούς που έχουν εξαφανίσει πολλές ασθένειες - μάστιγες της ανθρωπότητας, και ποιά είναι η λογική τους πίσω από την άρνηση του εμβολιασμού ?

Νομίζω ότι πρόκειται για ατομάκια που θέλουν να ξεχωρίσουν από την ανωνυμία και βρήκαν αυτό τον τρόπο αυτοπροβολής μέσα από μια επικίνδυνη διαδικασία, είναι θέμα του Υ.Υγείας που πρέπει να πάρει θέση και να βάλει κάθε κατεργάρη στον πάγκο του, αλήθεια ο λαλίστατος κατά τα άλλα Πολλάκης τι λέει για το θέμα ή είναι και αυτό αριστερή πατέντα αυτοπροσδιορισμού μιας επικίνδυνης ανοησίας ?


21 quadra έγραψε:Αυτοί οι αντιεμβολιαστές όπως αναφέρονται, έχουν αναπτύξει κάποιο σκεπτικό για τον μη εμβολιασμό ?
'Εχουν κάτι χειροπιαστό να μας προτείνουν γιατί αρνούνται τα εμβόλια σε αντίθεση με τους εμβολιασμούς που έχουν εξαφανίσει πολλές ασθένειες - μάστιγες της ανθρωπότητας, και ποιά είναι η λογική τους πίσω από την άρνηση του εμβολιασμού ?

Νομίζω ότι πρόκειται για ατομάκια που θέλουν να ξεχωρίσουν από την ανωνυμία και βρήκαν αυτό τον τρόπο αυτοπροβολής μέσα από μια επικίνδυνη διαδικασία, είναι θέμα του Υ.Υγείας που πρέπει να πάρει θέση και να βάλει κάθε κατεργάρη στον πάγκο του, αλήθεια ο λαλίστατος κατά τα άλλα Πολλάκης τι λέει για το θέμα ή είναι και αυτό αριστερή πατέντα αυτοπροσδιορισμού μιας επικίνδυνης ανοησίας ?


Το urban legend που τροφοδοτεί το αντιεμβολιαστικό "κίνημα" είναι ότι το τριπλό εμβόλιο ("MMR") σχετίζεται με αυτισμό, κάτι που ξεκίνησε από μια μελέτη που δημοσιεύτηκε σε ιατρικό περιοδικό. Βέβαια αποδείχτηκε ότι τα κίνητρα της συγκεκριμένης έρευνας ήταν υστερόβουλα; ο ερευνητής εκείνος ήθελε να αποσυρθεί το εμβόλιο που κυκλοφορούσε τότε για να σπρώξει στην αγορά το δικό του :s_whiteflag

Αποτέλεσμα; Το περιοδικό απέσυρε το άρθρο, ο ερευνητής έχασε την άδεια του και από τότε το παίζει ιερομάρτυρας των αντιεμβολιαστών. Η ζημιά όμως έγινε, ο θρύλος δημιουργήθηκε και η κατάσταση άρχισε να ξεφεύγει όταν από τα μέσα της δεκαετίας των 00ς δικτυώθηκαν οι μαμάδες στα social media και έγινε πιο εύκολη η διάδοση αυτών των ιδεών.

Και η ζημιά είναι μεγάλη... ακόμα δεν γεννήθηκε το μωρό μου και σκέφτομαι από τώρα πως (και αν) θα το κυκλοφορήσω έξω πριν ξεκινήσει τα εμβόλια :rant: :lipsealed: :sorry:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#530174
saxon_747 έγραψε:
markvag έγραψε:
Πρέπει να ελέγχονται τα βιβλιάρια στα σχολεία και σε περίπτωση που δεν έχουν γίνει τα εμβόλια να πηγαίνει το θέμα στη δικαιοσύνη για ποινικές συνέπειες. Πλέον παίζουμε με ζωές και κατά βάση με ζωές παιδιών. :x


Τα βιβλιάρια ελέγχονται κατά την εγγραφή στο δημοτικό. Αν κάποιο παιδί δεν έχει κάνει εμβόλια, αρκει μια υπεύθυνη δήλωση ότι θα τα κάνει στο μελλον...


Άρα δεν ελέγχονται. Το ξέρω ότι τα βλέπουν, και στα δικά μου τα έβγαλαν μια φωτοτυπία... απλά δεν υπάρχει καμία ενέργεια μετά από αυτό. Κανονικά θα έπρεπε κατευθείαν να καλείται αστυνομία, καθώς οι συγκεκριμένοι άνθρωποι είναι επικίνδυνοι για τα παιδιά τους και τα παιδιά των υπολοίπων.


QsisVTS έγραψε:Καλά σίγουρα κάποιοι θα βρίσκουν γιατρούς να τους υπογράφουν τα βιβλιάρια ακόμα και αν δεν έχουν γίνει τα εμβόλια


stavrosg έγραψε:Επίσης έχει κάτι τέτοια υποκείμενα που ούτε να σκεφτώ δεν θέλω τι πρέπει να πάθουν για τιμωρία ...


Πούτσα και ξύλο αποκλειστικά και μόνο, μέχρι να μην μπορούν να μιλήσουν. Αυτοί οι άνθρωποι έχουν στα χέρια τους αίμα παιδιών. Ιδίως οι παιδίατροι που είναι κατά των εμβολίων, θα πρέπει να τους αφαιρείται η άδεια και τα πτυχία ΑΜΕΣΑ και να φυλακίζονται.


Η ίδια ιστορία με την κάθε εναλλακτική "θεραπεία" φυσικά... :tomato: :vava:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#530178 Αφού, υπεύθυνη δήλωση, αφού. Ολα τα λύνει, αφου.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#530186
mirage έγραψε:Αφού, υπεύθυνη δήλωση, αφού. Ολα τα λύνει, αφου.


Τα είπες όλα! :inlove:
Άβαταρ μέλους
By bill33
#530524
trident1971 έγραψε:
bill33 έγραψε:Πιεσόμετρο αυτόματο,πρέπει να μπορεί να μετράει την πίεση μόνη της.
Καρπού ή μπράτσου.Ένα οικονομικο των 25 - 30€ το εμπιστευόμαστε;Δεν έχω κάποιο υπόψη μου ακόμα.


Καρπου ειναι μακραν πιο βολικο, ειχα παρει ενα Βraun και το ειχε ο πατερας. Εφερνες το χερι στην καρδια περιπου οπως οι Αμερικανοι στον εθνικο υμνο και.μετραγε και παλμους.
Το μπρατσου εχει μια ιεροτελεστια.

Γνωμη μου, και ας με δειρουν οι γιατροι, ακομα και να μην ειναι τοοοοσο ακριβες, θα δειξει την ταση. Αν καθε μερα δειχνει 12 και.μια.μερα παιξει στο 15 κατι γινεται, αρα το ψαχνεις. Δεν ειναι αναγκη να ξερεις οτι πχ τα νουμερα ειναι 12.3 και 14.4 αντιστοιχα, την αλλαγη θα την πιασει.

Τελικά αγοράστηκε το https://www.skroutz.gr/s/2066238/Kessle ... KS551.html απο φίλο φαρμακοποιό στα 45€ .
Δυστυχώς δεν είναι για προληπτικούς λόγους αλλά γιατί η πίεση της :inlove: χτυπάει overboost στα 19 με 20.
Ο καρδιολόγος λέει μπορεί να είναι και απο πόνο,υπάρχουν κρίσεις κολικού του νεφρού.Το ίδιο μας είπαν και στο νοσοκομείο την δευτερη φορά που πήγαμε,φταίει ο πόνος μαζί με τα βολταρέν.Πολύ χαλαρούς τους βρήκα πάντως,ή εγώ είμαι υπερβολικός; :hmmm:
Aπο Δευτέρα θα κάνει κάποιες αιματολογικές εξετάσεις και για θυρεοειδή όπως ζήτησε ο καρδιολόγος.Εδωσε και ένα χάπι,Norvasc, για όποτε σκαρφαλώνει η πίεση .Θα δούμε πως θα εξελιχθεί το πράγμα.

:)
Άβαταρ μέλους
By DAP
#530528 Ευχομαι να ειναι κατι παρωδικο αλλα πιεση στο 19-20 ειναι σημειο που θελει προσοχη.....
Τριπλεξ καρδιας και αορτης εκανε;
Άβαταρ μέλους
By bill33
#530534 Ευχαριστώ

Ακόμα όχι δεν έχουμε κάνει τέτοιο.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#530537 Περαστικά, αντιφλεγμονώδη (όπως το βολταρεν) και πόνος όντως ανεβάζουν. Από εκεί και πέρα το θέμα είναι πόσο έχει σε συνθήκες ηρεμίας και σε διαχρονική βάση.

< >
Άβαταρ μέλους
By DAP
#530538 Επειδη καθε φορα που παω στη καρδιολογο μου παταει και ενα τετοιο γι'αυτο σε ρωτησα.Για ρωτα και συ καλου,κακου......