Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By markvag
#530169
dimviii έγραψε:panda 1,2 του 2006 ,ταξιδι απο Αθηνα στο χωριο 180 χλμ αποσταση και τα υπολοιπα 300-350 χλμ σε διαδρομη μπανιο/βολτες με μικρες αποστασεις των 3-4 χλμ. Μεση 5,4.
Πολυ καλα θα ελεγα για παλιας κοπης μοτερ.Ηταν και παντα με 4 ατομα μεσα.

το εβο δεν θα ηθελα να το μετρησω. :lol:


Τα ίδια θα έκαιγε. 5,4 λίτρα




συνολικά... για τα πρώτα 2 χλμ... :s_biggrin :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By xenos
#530175 2007 Opel Corsa 1.4, με εντυπωσιάσε το ΠΣΚ. Χλμ: ~680, εθνική το 80% με 110-140 ===> κατανάλωση ~6.7! :inlove:
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#530274 Με αφορμή τη φωτό του κιλο στη προηγούμενη σελίδα...Γλυφαδα-κέντρο και Λυκαβηττό/Κολωνάκι (απορώ πως κινούνται μεγαλύτερα οχήματα εκει μεσα!) και πίσω, στην άδεια Αθηνα...
Εικόνα

Μια οποιαδήποτε άλλη περίοδο όχι 37, ούτε 20 δεν θα έβγαζε μέση ταχύτητα..
Άβαταρ μέλους
By bebes
#530739 Νοίκιασα ενα Hyundai i30 1.6 βενζινη στην Αγγλια

Εκανα 2170 χιλιομετρα σε αυτοκινητοδρομους, επαρχιακο, πολη και κατι μποτιλιαρισματα.
Ολα τα χιλιομετρα με 5 ατομα και 5 βαλίτσες.

Κατανάλωση 5,89 λιτ/100

Εντυπωσιάστηκα


Δεν μπορούσα κι εγώ να πιστέψω τις ενδείξεις του τριπ, πίστευα ότι με τα μίλια και τα γαλόνια κάνω κάπου λάθος

Διαίρεσα λοιπόν τα συνολικά λίτρα που έβαλα με τα συνολικα χιλιομετρα που εκανα και εβγαλα το φοβερο (για μενα) νουμερο.
Από περιέργεια κοίταξα και στο spritmonitor και είδα ότι υπάρχουν και καλύτερες επιδόσεις από τη δίκη μου. Σκεφτείτε ότι είχα μια δυσκολία στην προσαρμογή και λόγω αυτοκινήτου και λόγω ανάποδες οδήγησης.
Δεν έτρεχα όμως, παίζει κι αυτό το ρόλο του :roll:
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By mirage
#530750 Αν επαιζες γυρω στο 45 με βαση τις φωτογραφίες ησουν στα 6.4 με 6.5 l/100km. Ειναι Imperial και οχι US Gallon στο Ηνωμενο Βασίλειο.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#530754 την κατανάλωση την έβγαλα βάσει των λίτρων που έβαλα και των συνολικών μιλίων (γιατι με τα γαλόνια και τα μίλια μπερδεύτηκα να πω την αλήθεια :oops: )
Συνολικά έβαλα 127,82 λίτρα και έκανα 1356 μίλια (2170 χιλιομετρα)
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#530762 Οι καταναλωσεις που πετυχαινεις με τα καινουργια βενζινοκινητα ειναι απιστευτες, γι αυτο και θα πρεπει καποιος να σκεφτει δυο φορες την αγορα πετρελαιου
Άβαταρ μέλους
By edmond
#530765
rx8_drifter έγραψε:Οι καταναλωσεις που πετυχαινεις με τα καινουργια βενζινοκινητα ειναι απιστευτες, γι αυτο και θα πρεπει καποιος να σκεφτει δυο φορες την αγορα πετρελαιου

Δεν θα διαφωνήσω, ωστώσο όταν στην αντλία υπάρχει ακόμα μια διαφορά της τάξης των πρπ 30 λεπτών(πρίν καιρό πιο πολύ), είναι σαν σε κάθε γέμισμα να κερδίζεις πχ. τα διόδια του ταξιδιού σου. Χώρια το range. Μεγάλη κουβέντα στον ορίζοντα όμως οπότε ας μείνουμε εδώ.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#530766 Η Ελλάδα , λόγω του φθηνοτερου πετρελαίου αποτελεί ειδική περίπτωση. Ακόμη και έτσι όμως , αν δεν κάνει κάποιος 20.000χλμ το χρόνο , δεν βλέπω το λόγο. Βέβαια να μην ξεχνάμε και κάτι άλλο, την πολύ μικρή διαφορά σε κατανάλωση που έχουν τα πετρέλαια όταν τα πιέζεις. Το δικό μου ας πούμε καίει γύρω στα 4.5 με νορμάλ ρυθμούς και φτάνει 5,2-5,3 όταν το πιέζω στο φουλ. Ένα αντίστοιχο βενζινοκινητο θα έκαιγε 5-5,5 στο χαλαρό αλλά θα χτύπαγε 8+ στην πίεση.

< >
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#530771
belgarion έγραψε: Βέβαια να μην ξεχνάμε και κάτι άλλο, την πολύ μικρή διαφορά σε κατανάλωση που έχουν τα πετρέλαια όταν τα πιέζεις. Το δικό μου ας πούμε καίει γύρω στα 4.5 με νορμάλ ρυθμούς και φτάνει 5,2-5,3 όταν το πιέζω στο φουλ. Ένα αντίστοιχο βενζινοκινητο θα έκαιγε 5-5,5 στο χαλαρό αλλά θα χτύπαγε 8+ στην πίεση.

< >


Αυτο ειδικά πολύ σωστό...Κι εγώ με φουλ πίεση (170-190) Εγνατία σε όλο το ταξίδι εγώ δει 5.8 λίτρα στο diesel...δεν νομίζω να υπάρχει βενζινοκινητήρας να πηγαίνεις έτσι και να μη δεις κάτω από 9...


< >
Άβαταρ μέλους
By edmond
#530867
manoliossss έγραψε:
belgarion έγραψε: Βέβαια να μην ξεχνάμε και κάτι άλλο, την πολύ μικρή διαφορά σε κατανάλωση που έχουν τα πετρέλαια όταν τα πιέζεις. Το δικό μου ας πούμε καίει γύρω στα 4.5 με νορμάλ ρυθμούς και φτάνει 5,2-5,3 όταν το πιέζω στο φουλ. Ένα αντίστοιχο βενζινοκινητο θα έκαιγε 5-5,5 στο χαλαρό αλλά θα χτύπαγε 8+ στην πίεση.

< >


Αυτο ειδικά πολύ σωστό...Κι εγώ με φουλ πίεση (170-190) Εγνατία σε όλο το ταξίδι εγώ δει 5.8 λίτρα στο diesel...δεν νομίζω να υπάρχει βενζινοκινητήρας να πηγαίνεις έτσι και να μη δεις κάτω από 9...


< >

Το δικό μου άνετα θα προσεγγιζε το 10άρι μην πω οτι θα το πέρναγε.
Πάνω κάτω όλοι μας καταλαβαίνουμε τις σχετικές αναλογίες. Ακόμα όμως και μια γκομενίτσα--->δυνητικά άσχετη που προ πχ.3ετίας στο peak της ντιζελομανίας, ο πωλητής την έπεισε να πάρει το c3 σε diesel αντί βενζίνης, ακόμα και με 10κ χλμ τον χρόνο, σήμερα θα έχει κάνει απόσβεση άνω του 60% επι της διαφοράς της τιμής. Δεν βάζω στην εξίσωση τυχόν μειωμένη διαφορά(γύρω στα 2κ την υπολογίζω), περισσότερα χλμ τον χρόνο, τα μειωμένα τέλη λόγω ρύπων και το range που προανέφερα.

Και για να είμαι ον τόπικ...
Αθήνα-Πύλος-Μάνη(σε όλα τα μήκη και πλάτη της)-Γύθειο-Αθήνα.
Περίπου 900km.
Τσίτα φορτωμένο με μπαγκαζιέρα και ποδηλατιέρα στο πορτμπαγκάζ.*
Αυστηρά βέβαια μέχρι 125-130 χαω.
7,8 lt/100km
Megane 1.6 '04.

* Χωρίς τα...παρελκόμενα, θα ήμουν γύρω στο 7,0-7,2 και με λιγάκι αυξημένο average ταχύτητας.
Άβαταρ μέλους
By Morx
#530885 Baleno, δευτερη στοχευμενη οικονομικα οδηγηση.
Θεσ/νικη - Ποζαρ ... 3,7λ/100 εγραψε στο πηγαινελα.
Απαλα, ηρεμα, βραδυ χωρις A/C 2ατομα, 100kmh max.
Κανενα ξεσπασμα και πουθενα....

Ειναι απλα αστειο να καιω λιγο παραπανω απ το σκουτερ, αλλα αρκετα πιο αργα.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#536128 Καταδρομική στο Βερολίνο ( :inlove: ) με την αβενσάρα, είχα καιρό να πάρω το αμαξι για ταξίδι. Πηγαινε ελα, και αρκετούτσικα χιλιόμετρεα εκει μιας και έμενα κανα 30άρι χλμ εκτος, πολυ χαλαρά με ταχύτητες κοντά στα όρια και αυτή τη φορά στα ελεύθερα κομμάτια όχι πάνω απο 150.
Μέση κατανάλωση 6.7 :omg:

για ενα μοτέρ με 440.000 χλμ νομίζω καλά :lol: