Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#529123 ναι αλλά δεν είπα πότε :iconcool: , μέχρι το χειμώνα θα φτάσει τα 2 και μέχρι τις εκλογές το 2,36 . Μπορεί και νωρίτερα.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#529364 :( αντίο motor oil . Σε πούλησα για να πάρω αυτό που αν το πω θα αρχίσει να με κυνηγά ο Νταλάρας του φόρουμ.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#530241 AMD έδωσε τρελά λεφτά φέτος. Έπρεπε να είχα χωθεί όταν είχε 10$ . Καλά έκανες και πήρες, έχει μέλλον η μετοχή.
Τα πετρελαϊκά είναι ιδανικά για σορτάρισμα αν καταλάβεις πως λειτουργεί η αγορά. Αρχίζω να παίρνω μια ιδέα , μέχρι τώρα σχεδόν μόνον αγόραζα όταν έπεφταν οι τιμές , τώρα θα αρχίσω να πουλάω στα ψηλά και να αγοράζω στα χαμηλά . Δε θα περιμένω κέρδος μόνο από τα μερίσματα.
Είχα 130 κομμάτια από τη Νoble energy του Λεβιάθαν αν θυμάσαι. Πρόλαβα και την πούλησα στα 34,6$ με τιμή αγοράς 25,5$ . Μεγάλο μανιπουλάρισμα στη συγκεκριμένη μετοχή , λογικό όταν το 60-70% των μετόχων είναι institutional holders.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#530253 Είμαι μικρός ακόμα. :lol:
Είπαμε , είμαι "συνταξιούχος" της BP. Με τα μερίσματα της BP ψωνίζω μερικές άλλες, έτσι, για αλλαγή.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#530625 mazda_Drifter :s_roses

Norway's $1 trillion wealth fund should keep oil stocks - commission

OSLO (Reuters) - Norway's trillion-dollar sovereign wealth fund should continue to invest in oil and gas companies, a government-appointed commission recommended on Friday, contradicting earlier advice from the central bank, and boosting the shares of oil firms.

https://finance.yahoo.com/news/norways- ... ector.html
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#531063 Εταιρείες στον τομέα της ενέργειας , χρηματιστήριο του Όσλο . Πολλές , δεν το περίμενα . και βλέπω ανεβαίνουν συνεχώς μέσα στο 2018 , μερικές έχουν άνοδο ανάλογη της AMD. Καλά πάμε...

https://www.investing.com/indices/ose-energy-components
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#531625 https://www.marketwatch.com/story/oil-t ... yptr=yahoo

The “crude numbers ... definitely have a slight bullish tilt to them,” said Tariq Zahir, managing member at Tyche Capital Advisors. “With a bigger draw than expected in crude oil and gasoline, we could see crude remain supported.”

However, if the market sees “some U.S. dollar strength, coupled with the build in Cushing,[Okla.] and the fact we will be going into refinery maintenance season and U.S. driving season coming to a close ... we could see spot prices pair their gains as the day goes on,” he told MarketWatch.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#531647
mousatos έγραψε:https://www.marketwatch.com/story/oil-ticks-higher-as-traders-await-inventory-data-2018-08-29?siteid=yhoof2&yptr=yahoo

The “crude numbers ... definitely have a slight bullish tilt to them,” said Tariq Zahir, managing member at Tyche Capital Advisors. “With a bigger draw than expected in crude oil and gasoline, we could see crude remain supported.”

However, if the market sees “some U.S. dollar strength, coupled with the build in Cushing,[Okla.] and the fact we will be going into refinery maintenance season and U.S. driving season coming to a close ... we could see spot prices pair their gains as the day goes on,” he told MarketWatch.
Κοινώς δεν έχω τίποτα να πω και δεν μπορώ να επιδείξω τη σχετική σοφία και να μην πω τίποτα γιατί κάποιοι με πληρώνουν / περιμένουν να ακούσουν τι έχω να πω...
Αλλά και η Πυθία κάτι τέτοια τους πούλαγε και θησαύρισαν.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#531661 lol
έκαναν μια μικρή αλλαγή στην παράγραφο που υπογράμμισα : He warned, however, that a supply build at the U.S. trading hub at Cushing, Okla., as well as the upcoming refinery maintenance season and the U.S. driving season coming to a close all stand have to potential to pressure oil prices.
Τα λέει ξεκάθαρα , βγαίνουμε εκτός της σεζόν υψηλής ζήτησης αλλά υπάρχουν παράγοντες όπως οι κυρώσεις στο Ιράν και η αναταραχή στη Βενεζουέλα που θα κρατήσουν ανοδικά της τιμές ή τουλάχιστον θα ισοφαρίσουν την πτώση στη ζήτηση που οφείλεται στον τερματισμό της driving season .
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#532025
mousatos έγραψε:Σήμερα ήταν μια καλή μέρα για αγορές στο Ελ.χρηματιστήριο.
Ψώνισα alpha με 1,866 και περιμένω να ξαναπάει στο 1,96 για να πουλήσω.
Piece of cake, easy money .


Φιλε δε θελω να κανω τον εξυπνο, αλλα μετα απο 20 χρονια καθημερινης παρακολουθησης του XAΑ και πολυ διαβασματος, εχω να σου πω το εξης:

Σε μια μετοχη που εχει σαν ιστορικο υψηλο τα 450€ (δηλαδη που εχει πεσει χοντρικα 250 φορες κατω) ο στοχος σου ειναι να βγαλεις 5% μονο? Αν βγαλεις τις προμηθειες της χρηματιστηριακης και τον φορο επι της πωλησης, το 5% του στοχου σου καταληγει σε ψιχουλα. Κατα την αποψη μου δεν αξιζει το ρισκο! Και δεν το λεω αυτο εκ του ασφαλους τωρα που δε σου επιασε η κινηση και η Alpha επεσε μετα το post σου. Το ιδιο θα σου ελεγα ακομα και αν σου ειχε πιασει...

Βασικα εχεις 1 μεγαλο πλεονεκτημα και ενα μεγαλο μειονεκτημα.
- Το πλεονεκτημα σου ειναι οτι αρχισες να ασχολεισαι τωρα και δεν εχεις καταστραφει οικονομικα. Τα χειροτερα περασαν κατα την αποψη μου και οταν λεω περασαν εννοω οτι δεν πιστευω οτι θα πεσουν οι μετοχες τραγικα απο εδω και περα (το να πεσουν 1-2-3 φορες κατω δεν ειναι πλεον τραγικο οσο και αν κακοφανει σε καποιον που θα μπει σημερα να μεινει με το 1/3 των χρηματων του σε καποια φαση).
- Το μειονεκτημα σου ειναι οτι σαν νεος στο χωρο μπορει να σου πιασανε 2-3 κινησεις και το εχεις απλουστευσει στο μυαλο σου (τουλαχιστον αυτη την εντυπωση εχω) ενω το ΧΑΑ ειναι πολυπλοκη υποθεση (και ολες οι αλλες αγορες φυσικα).

Αν και πλεον ειμαι σε πολυ καλο δρομο με το XAA, αποκλειεται να δωσω ποτε συμβουλες σαν τη δικη σου "αγορασα στα τοσα και θα πουλησω στα τοσα". Απλα θα δωσω μια γενικη συμβουλη:
Αν πιστευεις οτι μια μετοχη θα ανεβει βαλε τα λεφτα σου και επισης βαλε ενα στοχο. Οταν πιασεις το στοχο σου (μετα απο 1-2-5 χρονια) πουλα και κουνα το μαντηλι στο ΧΑΑ. Η απληστια ειναι ο χειροτερος εχθρος. Και μην ξεχναμε κατι. Ολοι εμεις κανουμε απλα υποθεσεις. Αλλοι που οριζουν το παιχνιδι και κινουν τα νηματα, μπορουν να πουνε αγοραζω τοτε και πουλαω τοτε. Μπορουνε επισης να πουνε ακομα και σε μια ανοδικη περιοδο του XAA "τωρα που θα κανει ενα κακο τριμηνο ας βγαλω εξω το 20% το χαρτοφυλακιου μου και ξαναμπαινω παλι σιγα σιγα οσο πεφτει". Για αυτους δεν ειναι ρισκο εφοσον ΞΕΡΟΥΝ τι θα γινει.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#533997 Το 5% είναι με τις προμήθειες και τους φόρους καλυμμένους . Ελληνικό χρηματιστήριο παίζω για την πλάκα μου. Τώρα έχω ξεμείνει με 1500 ψωρομετοχές της Αλφα που δε με νοιάζει και να μηδενιστούν και να τις κρατήσω όσο χρειάζεται για να βγάλω ένα καλό κέρδος. Ήδη έχω βγάλει ένα 700άρι από τον ΜαΊο με το σορτάρισμα του 5% παίζοντας με ένα κεφάλαιο max 10,000e .