Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By elteo
#529326
markvag έγραψε:
bill33 έγραψε:Παράπονο του πατέρα μου :παντού με έλεγαν ο Ελληνας,εδώ με λένε ο ξένος.


Αυτό μου το είπαν και κάποιοι Πόντιοι που ήρθαν από τη Γεωργία πριν καμιά 25-30 χρόνια. Εκεί μας έλεγαν Έλληνες (υποτιμητικά πάντα) και εδώ μας λένε Ρώσους, τελικά τι είμαστε;;; :x


https://m.youtube.com/watch?v=QVgivB6sKcY

Ο μεγάλος Στέλιος το έχει τραγουδήσει.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#529331
markvag έγραψε:
bill33 έγραψε:Παράπονο του πατέρα μου :παντού με έλεγαν ο Ελληνας,εδώ με λένε ο ξένος.


Αυτό μου το είπαν και κάποιοι Πόντιοι που ήρθαν από τη Γεωργία πριν καμιά 25-30 χρόνια. Εκεί μας έλεγαν Έλληνες (υποτιμητικά πάντα) και εδώ μας λένε Ρώσους, τελικά τι είμαστε;;; :x
Γεωργιανοι

< >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#529392 Οι Γεωργιανοί τους έλεγαν Έλληνες (μαζί με τους Ρώσους)...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#529416
markvag έγραψε:Οι Γεωργιανοί τους έλεγαν Έλληνες (μαζί με τους Ρώσους)...


Εμείς τους λέμε λάθος, γιατί Πόντιοι δεν είναι ούτε οι μισοί από όσους ήρθαν

< >
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#529417 φαντάζομαι τώρα θα σκέφτονται να γυρίσουν πίσω :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#529451
mousatos έγραψε:φαντάζομαι τώρα θα σκέφτονται να γυρίσουν πίσω
Μπα ήρθαν στην Κυπρο και δουλεύουν εκμετάλλευομενοι τα ρώσικα που ξέρουν.
Αν δεν τους κυνηγάει η τοπική αστυνομία για κάποιο έγκλημα...

< >
Άβαταρ μέλους
By xenos
#529465 Καλα ηταν κατι μπουμπουκια στο στρατο, οχι ποντιοι, οχι ρωσοι, μαφια σκετη!
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#529628 Ρωσοπόντιοι και Ελληνικός Στρατός...
Όταν εμείς υπηρετούσαμε δωδεκάμηνο αυτοί πήγαιναν μόνο τρεις μήνες.
Να πρέπει στην μονάδα να είσαι "προβλεπέ" και να βλέπεις τον Γεωργιανό με το Lada Samara κάτω από την σκοπιά και τον Γεωργιανό μέσα να πίνει βότκες.

Να βλέπεις τον Δκτη στην πρωινή αναφορά να ρίχνει καμπάνες και φυλακές σε εμάς και στους Γεωργιανούς να είναι σούζα. Η απόλυτη ξεφτίλα... :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#529985 Barcode scanner, και πας έτοιμος στο ταμείο. Καλή φάση, αν και δύσκολα θα το δούμε Ελλάδα.Εικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#529988 To είχα δοκιμάσει στον ΑΒ, με δική τους συσκευή.
Έχω δοκιμάσει και αλλού με εφαρμογή στο τηλέφωνό μου. Ναι λειτουργεί αλλά δεν είμαι πεισμένος για το αν αξίζει τον κόπο. Αν υπάρχει ταμειάκι που σκανάρεις μόνος σου είναι πρακτικά το ίδιο.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#529989
Anonymous Founder έγραψε:Το έχουν ήδη κάποια ΑΒ Βασιλόπουλος.

Εδω και χρόνια.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#529992 Oops, δεν το είχα δει.
Μου φάνηκε πολύ βολικό α) το ότι έβαζες κατευθείαν στις σακούλες τα πράγματά σου β) το ότι πήγαινες με το σκάνερ στο ταμείο και ξεμπέρδευες γρήγορα και γ) που έβλεπες σε λίστα ό,τι είχες πάρει μέχρι στιγμής καθώς και το προοδευτικό υπόλοιπο.
Γενικά, δεν μπόρεσα να βρω κάποιον σοβαρό λόγο να μην το χρησιμοποιώ από εδώ και στο εξής (οκ, ίσως όχι για μικρές αγορές).

< >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#530008
sknipper έγραψε:To είχα δοκιμάσει στον ΑΒ, με δική τους συσκευή.
Έχω δοκιμάσει και αλλού με εφαρμογή στο τηλέφωνό μου. Ναι λειτουργεί αλλά δεν είμαι πεισμένος για το αν αξίζει τον κόπο. Αν υπάρχει ταμειάκι που σκανάρεις μόνος σου είναι πρακτικά το ίδιο.
Ειναι σαφως γρηγορότερο. Δε χρειαζεται να περιμένεις στην ουρα καθολου.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#530009
Scotch έγραψε:...Γενικά, δεν μπόρεσα να βρω κάποιον σοβαρό λόγο να μην το χρησιμοποιώ από εδώ και στο εξής (οκ, ίσως όχι για μικρές αγορές)...
Σε αυτό θα συμφωνήσω. Βολεύει περισσότερο για μεγάλες αγορές. Επίσης βολεύει για να ξέρεις πότε έφτασες κάποιο όριο που πχ έχεις έκπτωση.
Αλλά τις περισσότερες μεγάλες αγορές τις κάνουμε online με παράδοση στο σπίτι οπότε όποτε πάω Σ/Μ είναι για 2-3 πραματάκια και δεν αξίζει.