Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#529490 :s_howdy :s_roses

Καλό φαίνεται, αν και δεν έχει παρέμβαση σε διαδρομές ούτε βρήκα ακόμα τρόπο να βάζω ενδιάμεσες στάσεις
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#529500 Παλιότερα είχα σε μεγάλη εκτίμηση το Sygic, αλλά την τελευταία φορά που το χρησιμοποίησα στις διακοπές μετά από καιρό, με απογοήτευσε.

Στην αρχή δεν είχα φωνητικές οδηγίες, αλλά τελικά το έφτιαξα. Διαπίστωσα επίσης, πως όταν με καθοδηγούσε δεν ζούμαρε αρκετά την διαδρομή, με αποτέλεσμα πρακτικά να μην βλέπω πως πάει ο δρόμος. Επίσης, για να έχεις πληροφορίες κίνησης, πρέπει να πληρώσεις 10€ επιπλέον, παρά το γεγονός πως έχω το Premium πακέτο.
Τέλος, το χειρότερο ήταν πως κινούμενος σε φαρδύ ασφαλτοστρωμένο κεντρικό δρόμο μου έλεγε συνέχεια να στρίψω και να πάω από χωματόδρομους που ήταν για αγροτικά. Μιλάμε για εντελώς λάθος επιλογή διαδρομής. :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#529573 Έχω δοκιμάσει τέσσερα λογισμικά, garmin*(συσκευή) tom tom (συσκευή), here και google maps. To tom tom με έχει βάλει σε χωματόδρομους και με έχει μπλέξει σε χωριά. Το here το είχα βάλει στο κινητό για να έχω πάντα ένα λογισμικό πλοήγησης σε κάθε αυτοκίνητο, free και offline ήταν πολύ καλή επιλογή . Έφτασε και αυτό να με μπλέξει μέσα στο Πήλιο, είχε κάνει κι άλλες φορές κάποια λαθάκια αλλά όχι τραγικά πράγματα. Στο Πήλιο όμως αναγκάστηκα να σταματήσω και να κατεβάσω επί τόπου το χάρτη της περιοχής από το gmaps απλά για να βγω από κει μέσα. Έτσι πήρε δρόμο το here και από τότε χρησιμοποιώ τους χάρτες της google. Και αυτοί επίσης με έχουν δώσει πολλές φορές λάθος κατεύθυνση οπότε καταλήγω στο συμπέρασμα ότι κανένα λογισμικό πλοήγησης δεν είναι 100% αξιόπιστο. Το θετικό με τα gmaps είναι ότι εκτός των άλλων μπορείς να κάνεις αναζήτηση σημείου ενδιαφέροντος από τη μηχανή αναζήτησης και κατευθείαν να την ορίσεις στο gps. Αυτό λογικά θα το κάνουν πλέον και οι άλλες εφαρμογές πλοήγησης αλλά την αμεσότητα και ακρίβεια του google δε νομίζω να την έχουν.
Πάντως όταν είμαι με το επαγγελματικό και πάω σε δρόμο που δεν έχω ξαναπεράσει βάζω και το tom tom (που είναι μόνιμα εκεί) και το gmaps. Λίγο overkill επιλογή αλλά αμφότερα με έχουν σώσει. Τη μια φορά έκανε λάθος το tom tom και με διόρθωσε το gmaps και την άλλη το αντίθετο. :lol:

*Το garmin είναι μια κατηγορία μόνο του, έκανε μονίμως λάθη, έτσι και έβγαινες εκτός πόλης είτε σε έχανε είτε δεν υπήρχε καν ο δρόμος στο χάρτη, εννοείται πάντα με τις τελευταίες ενημερώσεις. Ότι χειρότερο έχω δει σε gps και ήταν και πανάκριβο, κάπου στα 400€ πρέπει να είχε κοστίσει.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#529574
panos2171 έγραψε:Πάντως όταν είμαι με το επαγγελματικό και πάω σε δρόμο που δεν έχω ξαναπεράσει βάζω και το tom tom (που είναι μόνιμα εκεί) και το gmaps. Λίγο overkill επιλογή αλλά αμφότερα με έχουν σώσει. Τη μια φορά έκανε λάθος το tom tom και με διόρθωσε το gmaps και την άλλη το αντίθετο. :lol:


Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#529584 Μπορεί να είναι χαζή ερώτηση: γιατί δεν έχω φωνή με δεδομένα; θέλει wifi; ή κάνω κάτι λάθος;

Πρώτη εντύπωση από το Here κακή. Έφτασα Φάρσαλα και μου πρότεινε αναστροφή για Λάρισα σαν πρόταση να πάω Λαμία.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#529590 Κατέβασα. Στο σπίτι με wifi έχει. Στο δρόμο μούγκα. Όλα. Όχι μόνο το Here ή το google.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#529595
panos2171 έγραψε:Έχω δοκιμάσει τέσσερα λογισμικά, garmin*(συσκευή) tom tom (συσκευή), here και google maps. To tom tom με έχει βάλει σε χωματόδρομους και με έχει μπλέξει σε χωριά. Το here το είχα βάλει στο κινητό ... ήταν πολύ καλή επιλογή . ... από τότε χρησιμοποιώ τους χάρτες της google. Και αυτοί επίσης με έχουν δώσει πολλές φορές λάθος κατεύθυνση οπότε καταλήγω στο συμπέρασμα ότι κανένα λογισμικό πλοήγησης δεν είναι 100% αξιόπιστο. Τη μια φορά έκανε λάθος το tom tom και με διόρθωσε το gmaps και την άλλη το αντίθετο. :lol: ...
To θέμα είναι ότι σε μερικές περιπτώσεις είναι σαφές το λάθος αλλά σε άλλες δεν είναι. Και τότε πως ξέρεις ποιο είναι το πιο σωστό; Ποιο θα σε πάει εκεί που θέλεις συντομότερα/ευκολότερα/ταχύτερα; Και δεν είναι πάντα το ίδιο, σε άλλα κάνει λάθος το ένα σε άλλα το άλλο....

Για διαδρομές σε πόλη εξαιρετικό είναι το Waze (αλλά πρέπει να έχεις ανοιχτά data για την μέγιστη απόλαυση).
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#529602
sknipper έγραψε:
panos2171 έγραψε:Έχω δοκιμάσει τέσσερα λογισμικά, garmin*(συσκευή) tom tom (συσκευή), here και google maps. To tom tom με έχει βάλει σε χωματόδρομους και με έχει μπλέξει σε χωριά. Το here το είχα βάλει στο κινητό ... ήταν πολύ καλή επιλογή . ... από τότε χρησιμοποιώ τους χάρτες της google. Και αυτοί επίσης με έχουν δώσει πολλές φορές λάθος κατεύθυνση οπότε καταλήγω στο συμπέρασμα ότι κανένα λογισμικό πλοήγησης δεν είναι 100% αξιόπιστο. Τη μια φορά έκανε λάθος το tom tom και με διόρθωσε το gmaps και την άλλη το αντίθετο. :lol: ...
To θέμα είναι ότι σε μερικές περιπτώσεις είναι σαφές το λάθος αλλά σε άλλες δεν είναι. Και τότε πως ξέρεις ποιο είναι το πιο σωστό; Ποιο θα σε πάει εκεί που θέλεις συντομότερα/ευκολότερα/ταχύτερα; Και δεν είναι πάντα το ίδιο, σε άλλα κάνει λάθος το ένα σε άλλα το άλλο....

Για διαδρομές σε πόλη εξαιρετικό είναι το Waze (αλλά πρέπει να έχεις ανοιχτά data για την μέγιστη απόλαυση).


Δεν το ξέρεις αλλά όταν καθένα από τα δύο σου δείχνει διαφορετική διαδρομή καταλαβαίνεις το λάθος οπότε βλέπεις όλη την πορεία στο χάρτη. Όταν το ένα βλέπεις ότι σε πάει ναι μεν από λιγότερη χιλιομετρική απόσταση από στενούς δρόμους και το άλλο από κεντρικό επιλέγεις τη 2η επιλογή.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#529620
sknipper έγραψε:Για διαδρομές σε πόλη εξαιρετικό είναι το Waze (αλλά πρέπει να έχεις ανοιχτά data για την μέγιστη απόλαυση).

Τι παραπάνω προσφέρει από το Google maps (για παράδειγμα); Εγώ όσα κι αν έχω δοκιμάσει, όλο στο Google maps γυρνάω (κατά κύριο λόγο επειδή το ξέρω καλύτερα).



< >
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#529622
Corto Maltese έγραψε:Μπορεί να είναι χαζή ερώτηση: γιατί δεν έχω φωνή με δεδομένα; θέλει wifi; ή κάνω κάτι λάθος;


Κανε εκκαθάριση cache στις εφαρμογές.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#529777
Scotch έγραψε:
sknipper έγραψε:Για διαδρομές σε πόλη εξαιρετικό είναι το Waze (αλλά πρέπει να έχεις ανοιχτά data για την μέγιστη απόλαυση).

Τι παραπάνω προσφέρει από το Google maps (για παράδειγμα); Εγώ όσα κι αν έχω δοκιμάσει, όλο στο Google maps γυρνάω (κατά κύριο λόγο επειδή το ξέρω καλύτερα).
Από τη θέση και την ταχύτητα των χρηστών μπορεί να καταλάβει που έχει κίνηση και έτσι επιλέγει την καλύτερη διαδρομή. Ειδικά αν μερικοί στέλνουν και πληροφορίες πχ ατύχημα εδώ που είμαι ή έργα κλπ το σύστημα το λαμβάνει υπόψη του. Βασικά ο ένας βοηθάει τους άλλους. Όσο πιο πολλοί το χρησιμοποιούν τόσο πιο αποτελεσματικό για όλους.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#529786
saxon_747 έγραψε:
Corto Maltese έγραψε:Μπορεί να είναι χαζή ερώτηση: γιατί δεν έχω φωνή με δεδομένα; θέλει wifi; ή κάνω κάτι λάθος;


Κανε εκκαθάριση cache στις εφαρμογές.

Μπα. Μήπως φταίει το bluetooth link που έχω με το αμάξι; αν και εβαλα το bluetooth στα ηχεία και ούτε από εκεί ακουσα.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#529787
Corto Maltese έγραψε:
saxon_747 έγραψε:
Corto Maltese έγραψε:Μπορεί να είναι χαζή ερώτηση: γιατί δεν έχω φωνή με δεδομένα; θέλει wifi; ή κάνω κάτι λάθος;


Κανε εκκαθάριση cache στις εφαρμογές.

Μπα. Μήπως φταίει το bluetooth link που έχω με το αμάξι; αν και εβαλα το bluetooth στα ηχεία και ούτε από εκεί ακουσα.

Χωρίς BT, ακούς;
Το volume του bt είναι οκ;
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#529790 Το volume του ΒΤ είναι τέζα. Θα κάνω αύριο που επιστρέφω πάλι κάποιες δοκιμές. Αν δεν τρακάρω θα επανέλθω. :lol: