Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#528487 Αγαπητέ junior κανείς δεν αντιλέγει, ή τουλάχιστον εγώ προσωπικά, ότι οι προηγούμενοι επί 40 χρόνια τα έκαναν σκατά για ψηφοθηρικούς λόγους, έχουν γίνει εγκλήματα σε όλα τα επίπεδα, από εμένα δεν θα ακούσεις κάτι διαφορετικό, όπως δεν θα ακούσεις ότι πιστεύω πως θα με σώσει κάποιος από τις παρέες που κατάστρεψαν τον τόπο εδώ και δεκαετίες, αλλά να το παίζει αυτή η κυβέρνηση άσπιλη και αμόλυντη κρυβόμενη πίσω από τα εγκληματικά λάθη των προηγούμενων ξεχνώντας αυτά που εκείνη δημιούργησε και πολλά από αυτά χωρίς λόγο μάλιστα με αποκορύφωμα τη συμφωνία των Πρεσπών με ξεπερνάει και δεν μπορώ να μείνω αμίλητος όταν με κοροϊδεύουν κατάμουτρα, αυτό, τίποτα άλλο, όταν λοιπόν επισημαίνω κάτι λάθος σύμφωνα με τη δική μου άποψη μη με στέλνεις / στέλνεται απέναντι στους άλλους κολλώντας μου μια ταμπέλα γιατί με αδικείται, το να έχω λανθασμένη άποψη για ένα θέμα είναι δεκτό, το να μου λέτε ότι στηρίζω τον Κούλη ή όποιον άλλον από το πολιτικό σύστημα με προσβάλλει γιατί τους θεωρώ όλους ξεκάθαρα σαν κατακάθια της κοινωνίας μας.
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#528515
Serf έγραψε:Πολύ ενδιαφέρον το άρθρο του Τσιρώνη από το "κόκκινο" Εφ.Συν. :)

< Note >


Προφανως και ειναι ενδιαφερον αφου εκφραζει την αποψη ενος κυβερνητικου εταιρου για το θεμα.
Το κακο ειναι πως εψαξα πολυ για να το βρω και σιγουρα σαφως περισσοτερο απο τις δηλωσεις του Μανιατη για το συγκεκριμενο θεμα.
Τελος παντων αποδεικνυεται για ακομη μια φορα αυτο που εχω πει οτι δεν ειναι δυνατον να δεχτει οποιοσδηποτε νοημων ανθρωπος οποιαδηποτε κριτικη για τα πεπραγμενα ή τα μη πεπραγμενσ αυτονων εδω απο τους προηγουμενους και τους προπροηγουμενους και τους παραπροπροηγουμενους των τελευταιων σαρανταφευγα χρονων οι οποιοι μαλιστα τυχαινει να ειναι ακριβως οι ιδιοι με τοτε ή ακομα χειροτερα γονοι τους στο πολυ κακεκτυπο αντιγραφο τους. (βλεπε Κωστακη, Γιωργακη, Φωφη, Κουλη κλπ κλπ). Τοσο απλα. :whistlink:
Τελεια και παυς...
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#528547
dimik έγραψε:Επίσης δεν φταίνε μόνο τα αυθαίρετα στο Μάτι, αν είναι να γκρεμίσουν να τα γκρεμίσουν ΟΛΑ σε Αιγαίο, Ιόνιο και ηπειρωτική Ελλάδα.


Μαζί σου. :iconcool:

Επίσης κάτι για τη φωτιά τώρα, που πέρασε στα ψιλά, είναι ότι υπάρχουν αναφορές ότι η αστυνομία έκοψε μεν τη κυκλοφορία στη Μαραθώνος (πολύ σωστά), αλλά παρέκαμψε τη ροή προς τα παράλια, με αποτέλεσμα να κολλήσουν μέσα στα στενάκια του Ματιού κλπ. Η απάντηση σε αυτό θα δωθεί αν γίνει ανάλυση πού βρέθηκε κάθε καμμένο αυτοκίνητο και πτώμα, αν έμεναν στη περιοχή και δεν πρόλαβαν να φύγουν ή αγνόησαν τις προειδοποιήσεις κλπ ή αν ήταν οδηγοί που πήγαιναν λχ. προς Ραφήνα και τους έστειλαν προς τα εκεί.
Άβαταρ μέλους
By skous
#528571
Zorz έγραψε:
dimik έγραψε:Επίσης δεν φταίνε μόνο τα αυθαίρετα στο Μάτι, αν είναι να γκρεμίσουν να τα γκρεμίσουν ΟΛΑ σε Αιγαίο, Ιόνιο και ηπειρωτική Ελλάδα.


Μαζί σου. :iconcool:

Επίσης κάτι για τη φωτιά τώρα, που πέρασε στα ψιλά, είναι ότι υπάρχουν αναφορές ότι η αστυνομία έκοψε μεν τη κυκλοφορία στη Μαραθώνος (πολύ σωστά), αλλά παρέκαμψε τη ροή προς τα παράλια, με αποτέλεσμα να κολλήσουν μέσα στα στενάκια του Ματιού κλπ. Η απάντηση σε αυτό θα δωθεί αν γίνει ανάλυση πού βρέθηκε κάθε καμμένο αυτοκίνητο και πτώμα, αν έμεναν στη περιοχή και δεν πρόλαβαν να φύγουν ή αγνόησαν τις προειδοποιήσεις κλπ ή αν ήταν οδηγοί που πήγαιναν λχ. προς Ραφήνα και τους έστειλαν προς τα εκεί.


Αυτο ΕΓΙΝΕ, το έχουμε αναφέρει....



< >
Άβαταρ μέλους
By 224v
#528635
skous έγραψε:
Zorz έγραψε:
dimik έγραψε:Επίσης δεν φταίνε μόνο τα αυθαίρετα στο Μάτι, αν είναι να γκρεμίσουν να τα γκρεμίσουν ΟΛΑ σε Αιγαίο, Ιόνιο και ηπειρωτική Ελλάδα.


Μαζί σου. :iconcool:

Επίσης κάτι για τη φωτιά τώρα, που πέρασε στα ψιλά, είναι ότι υπάρχουν αναφορές ότι η αστυνομία έκοψε μεν τη κυκλοφορία στη Μαραθώνος (πολύ σωστά), αλλά παρέκαμψε τη ροή προς τα παράλια, με αποτέλεσμα να κολλήσουν μέσα στα στενάκια του Ματιού κλπ. Η απάντηση σε αυτό θα δωθεί αν γίνει ανάλυση πού βρέθηκε κάθε καμμένο αυτοκίνητο και πτώμα, αν έμεναν στη περιοχή και δεν πρόλαβαν να φύγουν ή αγνόησαν τις προειδοποιήσεις κλπ ή αν ήταν οδηγοί που πήγαιναν λχ. προς Ραφήνα και τους έστειλαν προς τα εκεί.


Αυτο ΕΓΙΝΕ, το έχουμε αναφέρει....



< >


+ 1000 απο κατοικο που σωθηκε εκει,,, αυτο μου ειπε.. απο την πρωτη μερα που μιλησα μαζυ του για να μαθω εαν καηκε το δικο του σπιτι εκει...
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#528658 Οντως αυτη ηταν υπερτατη μαλ@κια της τροχαιας. Και απ'οτι γνωριζω αυτο ψαχνουν τωρα να δουνε με ποιανου εντολη εγινε αυτο. Αυτο στο μεταξυ δημιουργησε κι ενα ντομινο καθως και οι κατοικοι που ΚΑΚΩΣ εκατσαν στα σπιτια τους για να τα προστατευσουν με ενα λαστιχο :omg: οταν πηγαν να φυγουν ατακτα βρηκαν τους δρομους μποτιλιαρισμενους.
Γενικως για να συμβει ενα τοσο πρωτοφανες τραγικο γεγονος πρεπει παρα πολλα πραγματα να μην πανε καλα. Και αυτο συνεβει στην προκειμενη περιπτωση.
Πρωτοφανεις για την περιοχη καιρικες συνθηκες, υποτιμηση της καταστασης απο τους φορεις, ελλειψη σχεδιου και συντονισμου παλι απο φορεις, αγνοια κινδυνου απο τους πολιτες, τοπικες συνθηκες και ιδιαιτεροτητες της περιοχης.
Μια πρωτοφανης τραγωδια που θα μπορουσε ΚΑΛΛΙΣΤΑ να αποτραπει οσον αφορα τουλαχιστον στα θυματα.
Και θα βαρυνει για παντα τους αρμοδιους.
Απο δημαρχους, αντιδημαρχους, περιφερειαρχες, αντιπεριφερειαρχες μεχρι ανωτερους και ανωτατους αστυνομικους και πυροσβεστες και μεχρι τους πολιτικους που τους επελεξαν σε αυτες τις θεσεις.
Ολοι οι παραπανω παπαρες πρεπει να καταλαβουν οτι η καθε θεση εχει και ευθυνες. Οχι μονο κονομα, κουμαντα, ικανοποιηση ματαιοδοξιας και δοξα.
Δυστυχως παντως πολυ φοβαμαι οτι η ολη φαση θα ξεχαστει, κανεις ή ελαχιστοι θα πληρωσουν και μυαλο δε θα βαλουμε :(
Γιατι το ανθρωπινο ειδος υποτιθεται οτι διαφερει απο το υπολοιπο ζωικο βασιλειο τουλαχιστον στο οτι μπορει να αξιοποιει τις εμπειριες του, να εκτιμαει τις αδυναμιες του και να λαμβανει μετρα για να μην επαναληφθουνε τα λαθη.
Εμεις αυτο δεν το εχουμε καταφερει ακομα. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#528665 Πυρκαγιές: Προειδοποιούσαν από τον Μάιο οι πυροσβέστες για τις ελλείψεις.

Για να λέμε και του στραβού το δίκηο το πρόβλημα είναι χρόνιο, άκουσα πυροσβέστη σε συζήτηση να λέει ότι έχει να πάρει καινούργιο κράνος 10 χρόνια, το ίδιο και μπότες, αλλά και η αστυνομία έχει ελλείψεις σε όλα, όταν υπηρεσίες αιχμής για την προστασία του πολίτη αφήνονται στην τύχη τους και λειτουργούν με αυτόματο πιλότο και το φιλότιμο των ανδρών τους αυτά είναι περίπου αναμενόμενα αποτελέσματα.

https://www.cnn.gr/news/ellada/story/13 ... elleipseis
Άβαταρ μέλους
By theo13
#528672
21 quadra έγραψε:Πυρκαγιές: Προειδοποιούσαν από τον Μάιο οι πυροσβέστες για τις ελλείψεις.

Για να λέμε και του στραβού το δίκηο το πρόβλημα είναι χρόνιο, άκουσα πυροσβέστη σε συζήτηση να λέει ότι έχει να πάρει καινούργιο κράνος 10 χρόνια, το ίδιο και μπότες, αλλά και η αστυνομία έχει ελλείψεις σε όλα, όταν υπηρεσίες αιχμής για την προστασία του πολίτη αφήνονται στην τύχη τους και λειτουργούν με αυτόματο πιλότο και το φιλότιμο των ανδρών τους αυτά είναι περίπου αναμενόμενα αποτελέσματα.

https://www.cnn.gr/news/ellada/story/13 ... elleipseis



Αυτά είναι χρόνια θέματα. Από τα οχήματα που είναι στη πλειοψηφία τους αρχαία μέχρι τον ατομικό εξοπλισμό. Θυμάστε πέρυσι που πόσταρα φώτο με τις αρβύλες μου που διαλύθηκαν σε μια φωτιά; Μαντέψτε.
Δε μου χορήγησαν καινούριες γιατί δεν υπάρχουν στις αποθήκες και πήγα και τις έφτιαξα με καινούριες σόλες και όσο βγάλουν. Τις φοράω απο το 2012. Πόσο να αντέξουν..
Στολές πήραμε, για να λέμε την αλήθεια, 2 καινούριες.

Πάντως τα οχήματα είναι μεγάλη πληγή. Στοιχίζουν ένα σωρό λεφτά και δεν προσφέρουν, βγαίνουν εκτός ενέργειας για πλάκα. Μιλάμε για οχήματα 30+ χρόνων.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#528674 Τίποτα δε θα βγει, μια τρυπα στο νερο, και του χρόνου ξανά τα ίδια, κανένα μάθημα. Και όσο η κοινωνία έπειτα από κάθε τέτοια φάση φωνάζει Ποιος έφταιξε αντί για το τι έφταιξε και το μόνο που ενδιαφέρει είναι καταλογισμός ευθυνών και συνεχίζουμε ως είχαμε χωρίς ξεβολεμα, κάνεις δεν έχει κίνητρο να βρει τα λάθη και να τα παραδεχθεί.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#528676
theo13 έγραψε:αρβύλες μου που διαλύθηκαν σε μια φωτιά; Μαντέψτε.
Δε μου χορήγησαν καινούριες γιατί δεν υπάρχουν στις αποθήκες και πήγα και τις έφτιαξα με καινούριες σόλες και όσο βγάλουν


Τα άρβυλα είναι μεγάλο πρόβλημα. Προσωπικά αγόραζα του εμπορίου, που ήταν πολύ καλύτερα των υπηρεσιακών, της χορηγήσεως.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#528695
KiloMeater έγραψε:Τίποτα δε θα βγει, μια τρυπα στο νερο, και του χρόνου ξανά τα ίδια, κανένα μάθημα. Και όσο η κοινωνία έπειτα από κάθε τέτοια φάση φωνάζει Ποιος έφταιξε αντί για το τι έφταιξε και το μόνο που ενδιαφέρει είναι καταλογισμός ευθυνών και συνεχίζουμε ως είχαμε χωρίς ξεβολεμα, κάνεις δεν έχει κίνητρο να βρει τα λάθη και να τα παραδεχθεί.
Θα δώσω ενα +1 εδώ γιατί το ιδιο σκεφτόμουν κι εγω.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#528760
mirage έγραψε:
KiloMeater έγραψε:Τίποτα δε θα βγει, μια τρυπα στο νερο, και του χρόνου ξανά τα ίδια, κανένα μάθημα. Και όσο η κοινωνία έπειτα από κάθε τέτοια φάση φωνάζει Ποιος έφταιξε αντί για το τι έφταιξε και το μόνο που ενδιαφέρει είναι καταλογισμός ευθυνών και συνεχίζουμε ως είχαμε χωρίς ξεβολεμα, κάνεις δεν έχει κίνητρο να βρει τα λάθη και να τα παραδεχθεί.
Θα δώσω ενα +1 εδώ γιατί το ιδιο σκεφτόμουν κι εγω.
Αυτο προσπαθω να εξηγησω και σε διαφορους που τα λεμε απο κοντα αλλα τα νοηματα μαλλον ειναι βαθεια.

Η επιφανειακη ρητορικη αφησαν τους ανθρωπους να πνιγουν (το ΣΚΑΙ αυτη τη στιγμη εχει τυχαια εκπομπη σε επαναληψη για την τραγωδια της Μανδρας) και αφησαν τους ανθρωπους να καουν πουλαει.

Προχτες ειδα για πεντε λεπτα μια συζητηση στην τηλεοραση.

Βουλευτης ΝΔ: αφησατε τους ανθρωπους να καουν και αρχισατε να μιλατε για εμπρησμο και διαφορες συνωμοσίες.

Βουλευτης Συριζα: μιλατε εσεις που αφησατε 10 μερες να καιγεται η Ηλεια και σκοτωθηκαν τοσοι ανθρωποι;

Βουλευτης ΝΔ: μα εκει υπηρχε σχεδιο αποσταθεροποιησης και μελετημενο σχεδιο καταστροφης της περιοχης.

Αντε βγαλτε ακρη

< >