Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#528228 Για να τελειώνουμε με τα offtopic

Lebel

Dagwood

Λήξις.

Φαγωθείτε τώρα :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#528374 Επανέρχομαι..
Πετάω αρκετά συχνά με Aegean, και πριν μερικούς μήνες, για άλλο προορισμό βέβαια, δεν είχε τέτοιες χρεώσεις. Όπως δεν είχε για Βρυξέλλες χρέωση πριν απο ακριβως ένα χρόνο.
Σήμερα λοιπόν που έκανα check in για την επιστροφή, πέραν της εξόδου κινδύνου, είδα ότι χρεώνουν με 8 ευρώ (τα οποία και πλήρωσα) όλες τις θέσεις απο αυτές κι εμπρός μέχρι την business! :dizzy: Την έξοδο κινδύνου την χρεώνουν οι περισσότερες εταιρείες, αλλα αυτό πρώτη φορά το βλέπω..
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#528379 Σε λιγο θα χρεωνουν αναλογα με την ημερα, τις ζυγες ημερες πιο πολυ τις ζυγες θεσεις και λιγοτερο τις μονες...
Επισης, θα χρεωνουν λιγοτερο τις λερωμενες και περισσοτερο τις καθαρες, περισσοτερο τις θεσεις με καλυτερη θεα (αναλογα το ταξιδι), τις θεσεις με την πιο σωστη αποδοση του κλιματισμου κ.ο.κ...
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#528391
kubiak έγραψε:..τις θεσεις με την πιο σωστη αποδοση του κλιματισμου κ.ο.κ...

Τώρα που το είπες...απο αθηνα το αεροπλάνο ήταν φυσούνα, και λόγω χρυσού μπήκα απο τους πρώτους στο αεροπλάνο. Η ατμόσφαιρα ήταν αφόρητη. Ο πιλότος λοιπόν μας ενημέρωσε ότι έχει χαλάσει το κλιματιστικό εδάφους και ζητάει συγνώμη...θυμήθηκα που είχε συζητηθεί εδώ ότι ειναι ακριβό και δεν το πληρώνουν!
Άβαταρ μέλους
By mirage
#528392 Μπα συμβαίνουν αυτά. Οι μπροστα θεσεις χρεώνονται και απο πολλούς άλλους εδω και αρκετο καιρό. Γενικά η Aegean ειναι απο τις τελευταίες που εισάγουν τέτοιες χρεωσεις.
Άβαταρ μέλους
By gakost
#528399 Αυτό με την έξτρα χρέωση για μπροστά θέσεις πρώτη φορά το ακούω αλλά δεν μου κάνει εντύπωση. Τι διαφορά έχει με το να πληρώνεις εσυ και ο διπλανός σου διαφορετική τιμή γιατί έχεις άλλο ναύλο που πολύ πιθανόν να μην έχει καμία άλλη διαφορά από το ποτέ έκλεισε κάποιος το εισιτήριο;
Άβαταρ μέλους
By DAP
#528406 Οτι εχουν εξασφαλισμενα λεφτα στο συρταρι απο τον εναν και το ποτε θα κλεισει εισητηριο ο ετερος ειναι αγνωστον.... :lol:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#528422 @kostis: ΟΚ, δεν συνεχίζω, απλά διαφωνώ σε κάποια σημεία, τα υπόλοιπα από κοντά, συνοδεία αλκοόλ. :lol:


dimik έγραψε:Να προσθέσω ότι η αύξηση των διαδικασιών στον ιδιώτη θα πρέπει να θεωρείται δεδομένη, στο δημόσιο από την άλλη και να γίνει καμια στραβή δεν τρέχει τίποτα θα γίνει καμια ΕΔΕ, θα αναλάβει κάποιος την πολιτική ευθύνη και όλα μέλι γάλα οπότε μπορεί να λειτουργήσει και oversimplified το πράμα.


Εγώ ήξερα πως ο ιδιώτης είναι πιο ευέλικτος και λιγότερο γραφειοκρατικός... :iconcool: :lol:
Άβαταρ μέλους
By melos86
#528424
markvag έγραψε:@kostis: ΟΚ, δεν συνεχίζω, απλά διαφωνώ σε κάποια σημεία, τα υπόλοιπα από κοντά, συνοδεία αλκοόλ. :lol:


dimik έγραψε:Να προσθέσω ότι η αύξηση των διαδικασιών στον ιδιώτη θα πρέπει να θεωρείται δεδομένη, στο δημόσιο από την άλλη και να γίνει καμια στραβή δεν τρέχει τίποτα θα γίνει καμια ΕΔΕ, θα αναλάβει κάποιος την πολιτική ευθύνη και όλα μέλι γάλα οπότε μπορεί να λειτουργήσει και oversimplified το πράμα.


Εγώ ήξερα πως ο ιδιώτης είναι πιο ευέλικτος και λιγότερο γραφειοκρατικός... :iconcool: :lol:

Και πολυ πιο προσεκτικος μιας και στον ιδιωτη, ζημια η λαθος ισουται με χαμενα λεφτα! Στο δημοσιο αντιστοιχη ζημια η λαθος ακουλουθειται με ενα "οφου, δεν βαριεσαι?!" και τελος!
Άβαταρ μέλους
By xenos
#528426
melos86 έγραψε:Θα τρωμε Burger King ομως σε λιγο καιρο.... Εξευρωπαιζομαστε!!!!

https://www.protothema.gr/economy/artic ... rt-greece/


Χειρότερα σκουπίδια δεν έχω ξαναδεί. :lipsealed:

Πρόσφατα διάβαζα ότι στη Ρόδο τα έχουν κάνει λίγο πουτάνα στο αεροδρόμιο. Ουρές, καθυστερήσεις κλπ. :hmmm:
Εμένα πάντως τα αεροδρόμια στα νησιά μου αρέσουν που βγάζουν μια τρελή 80ίλα. Νομίζεις θα κατέβει από κάπου ο Κωνσταντάρας να μοιράζει σφαλιάρες στο Τζανετάκο. :lol:
Άβαταρ μέλους
By melos86
#528429
xenos έγραψε:
melos86 έγραψε:Θα τρωμε Burger King ομως σε λιγο καιρο.... Εξευρωπαιζομαστε!!!!

https://www.protothema.gr/economy/artic ... rt-greece/


Χειρότερα σκουπίδια δεν έχω ξαναδεί. :lipsealed:

Πρόσφατα διάβαζα ότι στη Ρόδο τα έχουν κάνει λίγο πουτάνα στο αεροδρόμιο. Ουρές, καθυστερήσεις κλπ. :hmmm:
Εμένα πάντως τα αεροδρόμια στα νησιά μου αρέσουν που βγάζουν μια τρελή 80ίλα. Νομίζεις θα κατέβει από κάπου ο Κωνσταντάρας να μοιράζει σφαλιάρες στο Τζανετάκο. :lol:

Ισχυει αυτο!! Πριν τρια χρονια ας πουμε το αεροδρομιο της Μυκονου δεν ειχε κλιματισμο στην αιθουσα αναμονης ενω η ουρα για ελεγχο αποσκευων εφτανε μεχρι εξω απο το αεροδρομιο... Αν αυτο δεν ειναι 80ς δεν ξερω τι ειναι!!!
Άβαταρ μέλους
By dimik
#528432
markvag έγραψε:
dimik έγραψε:Να προσθέσω ότι η αύξηση των διαδικασιών στον ιδιώτη θα πρέπει να θεωρείται δεδομένη, στο δημόσιο από την άλλη και να γίνει καμια στραβή δεν τρέχει τίποτα θα γίνει καμια ΕΔΕ, θα αναλάβει κάποιος την πολιτική ευθύνη και όλα μέλι γάλα οπότε μπορεί να λειτουργήσει και oversimplified το πράμα.


Εγώ ήξερα πως ο ιδιώτης είναι πιο ευέλικτος και λιγότερο γραφειοκρατικός... :iconcool: :lol:


Στον ιδιώτη είναι απαραίτητες κάποιες διαδικασίες εσωτερικού ελέγχου, για να μην πιάσουμε τα ISO κλπ κλπ.
Τα ίδια είναι απαραίτητα και στο δημόσιο και γενικά σε κάθε οργανισμό, όχι όμως στο ελληνικό :lol:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#528572
xenos έγραψε:
Πρόσφατα διάβαζα ότι στη Ρόδο τα έχουν κάνει λίγο πουτάνα στο αεροδρόμιο. Ουρές, καθυστερήσεις κλπ. :hmmm:


Ήταν από πρόβλημα στο ηλεκτρονικό σύστημα. Νομίζω (νομίζω λέω :lol: ) πως δεν φταίει η φραπόρτ γι' αυτό...


dimik έγραψε:
markvag έγραψε:
Εγώ ήξερα πως ο ιδιώτης είναι πιο ευέλικτος και λιγότερο γραφειοκρατικός... :iconcool: :lol:


Στον ιδιώτη είναι απαραίτητες κάποιες διαδικασίες εσωτερικού ελέγχου, για να μην πιάσουμε τα ISO κλπ κλπ.
Τα ίδια είναι απαραίτητα και στο δημόσιο και γενικά σε κάθε οργανισμό, όχι όμως στο ελληνικό :lol:



Τόσα χρόνια ακούμε να ιδιωτικοποιηθούν όλα για να τα κάνουν οι ιδιώτες πιο γρήγορα, πιο αποδοτικά και με λιγότερη γραφειοκρατεία... Μας κοροϊδεύανε;;; :innocent: :omg: :shifty: :shifty: :whistlink: :whistlink:

Γιατί εγώ βλέπω πως ο ιδιώτης τα κάνει όλα πιο ακριβά, με περισσότερο κόσμο και με απείρως μεγαλύτερη γραφειοκρατεία...