Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By vagmag
#521181 Προσωπικά δε θεώρησα ούτε την τηλεόραση αλλά ούτε κ την ενημέρωση για την τράπεζα ότι γίνεται με σκοπό την προώθηση προσωπικών συμφερόντων .
Νομίζω ότι αυτό έγινε κατανοητό και από τον GeoF1 .
Άβαταρ μέλους
By vagmag
#521182
mirage έγραψε:Vagmag με επιβεβαιώνεις.
Ευχαριστώ.


Παρακαλώ.
Προφανώς δε χρειάζεσαι pm, χρειάζεσαι δημόσια προβολή .
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#523439 Να ρωτήσω ξανά κάτι που με απασχόλησε και πριν λίγο καιρό.
Μπορώ να δέχομαι καταθέσεις από συγγενικό μου πρόσωπο που ζει στις ΗΠΑ, προκειμένου να τακτοποιώ υποθέσεις του εν Ελλάδι; Μπορώ. Μέχρι τι ποσό όμως δεν θα με καλέσει η τράπεζα να με ρωτήσει τι και πώς και από πού; Ειδικά αν αυτό γίνεται με μια περιοδικότητα αναλόγως των αναγκών; Θα μπορούσε πχ να μου καταθέσει 10.000δολλ διάσπαρτα σε μια χρονιά και να μη με απασχολήσει κανείς;

Επιπλέον, στην ίδια υπόθεση, μπορώ να ανοίξω λογαριασμό (τώρα που επιτρέπεται πάλι) στο όνομά μου με συνδικαιούχο αυτόν τον συγγενή μου, ώστε να κάνει εκεί τις καταθέσεις που θέλει; Ή χρειάζεται να παρουσιαστεί κι εκείνος φυσικώς στο κατάστημα για υπογραφές κλπ;
Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#523440 Κανεις δεν μπορεί να απαντησει με σιγουρια. Στην αρχη των cc, μου ειχαν αναφερει "οριο ελεγχου" τα 800 ευρω. Προσφατα, υπαλληλος σε τραπεζα μου ανεφερε "κατω απο 20 χιλιαρικα δεν ασχολειται κανεις" το οποιο μου φανηκε ακυρο.
Θα ελεγα σαν γενικο κανονα, να μη σου βαζει ιδια ποσα περιοδικα, δηλαδη 1000 καθε μηνα. Ας βαζει μια 300, μια 500, μια 800.

Sent >
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#523537
rocsta έγραψε:"κατω απο 20 χιλιαρικα δεν ασχολειται κανεις"


Εμένα μου φαίνεται λογικό.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#523932 Εχει σχεση με το I-banking. Δεν μου τυπωνει την πραξη που εκανα… δεν το εμφανιζει σαν PDF. Το ιδιο μου εκανε από την GSIS, Δεν μου τυπωνει την δηλωση σε Pdf. Δεν εχει αλλαξει κατι στο συστημα μου και για αυτό ρωταω… τι μπορει να φταιει αλλαξαν ατι οι τράπεζες στα εντυπα που εχουν για εκτυπωση
Άβαταρ μέλους
By lemon3
#523948 Σε ακόμα μια προσπάθεια να πάρω κάτι συμπληρώματα διατροφής από εξωτερικό (Ηνωμένο Βασίλειο ή Ιρλανδία, δεν θυμάμαι) το paypal έδωσε άκυρο, αναφέροντας ότι η τράπεζα δεν εγκρίνει την συναλλαγή. Δοκιμάζοντας με την χρεωστική απευθείας, πάλι τα ίδια.

Άλλα φιλαράκια αγοράζουν χωρίς πρόβλημα. Πήρα τηλέφωνο στην τράπεζα, και με ενημέρωσε ότι μου κόβει την συναλλαγή λόγω capital control.

Υπάρχει κάποιος συνδυασμός τράπεζας/χρεωστικής που να δουλεύει απρόσκοπτα για αγορές από το εξωτερικό ή όπως κάτσει είναι; Με τις υπάρχουσες αγοράζω συνέχεια από το εξωτερικό, τώρα για τα συμπληρώματα με κόβει.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#523949 Είναι έξυπνο το τραπεζικό μας σύστημα, σκέφτεται την υγεία των πελατών. Με τα συμπληρώματα μπορεί να έχεις θέματα υγείας άρα δεν θα πληρώνεις άρα τζους σου λένε. Αμεεε :lol:
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#523950
lemon3 έγραψε:Σε ακόμα μια προσπάθεια να πάρω κάτι συμπληρώματα διατροφής από εξωτερικό (Ηνωμένο Βασίλειο ή Ιρλανδία, δεν θυμάμαι) το paypal έδωσε άκυρο, αναφέροντας ότι η τράπεζα δεν εγκρίνει την συναλλαγή. Δοκιμάζοντας με την χρεωστική απευθείας, πάλι τα ίδια.

Άλλα φιλαράκια αγοράζουν χωρίς πρόβλημα. Πήρα τηλέφωνο στην τράπεζα, και με ενημέρωσε ότι μου κόβει την συναλλαγή λόγω capital control.

Υπάρχει κάποιος συνδυασμός τράπεζας/χρεωστικής που να δουλεύει απρόσκοπτα για αγορές από το εξωτερικό ή όπως κάτσει είναι; Με τις υπάρχουσες αγοράζω συνέχεια από το εξωτερικό, τώρα για τα συμπληρώματα με κόβει.


Σε γενικές γραμμές σε αγορές που έριχνε άκυρο η visa της Πειραιώς, η AmEx της Alpha πέρασε πιο εύκολα.
Μπορείς επίσης να κάνεις μια Revolut, να την φορτώσεις ένα ποσό και να πάρεις από εκεί οτι θες χωρίς άλλα θέματα.
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#523952 ^αυτό

+Θα μπορούσε ο υπάλληλος του τηλεφωνικού κέντρου να δει τι κωδικό του βγάζει, γιατί μπορεί ο ξένος λογαριασμός να είναι δηλωμένος ότι πουλάει και είδη που υπάγονται σε capital control(που πλέον είναι ελάχιστα).
Από το να σπαταλάς την ώρα σου βγάλε μια αλλοδαπή κάρτα και τελειώνει η υπόθεση.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#524326 Η ηλεκτρονική πλατφόρμα αγοράς μετοχών της Εθνικής έπαθε κοκομπλόκο από της 14:30 . Μέχρι τώρα 18:10 τάφος.
Έστειλα μέϊλ παραπόνου και περιμένω απάντηση.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#524332
JarnoT έγραψε:Να ρωτήσω ξανά κάτι που με απασχόλησε και πριν λίγο καιρό.
Μπορώ να δέχομαι καταθέσεις από συγγενικό μου πρόσωπο που ζει στις ΗΠΑ, προκειμένου να τακτοποιώ υποθέσεις του εν Ελλάδι; Μπορώ. Μέχρι τι ποσό όμως δεν θα με καλέσει η τράπεζα να με ρωτήσει τι και πώς και από πού; Ειδικά αν αυτό γίνεται με μια περιοδικότητα αναλόγως των αναγκών; Θα μπορούσε πχ να μου καταθέσει 10.000δολλ διάσπαρτα σε μια χρονιά και να μη με απασχολήσει κανείς;

Επιπλέον, στην ίδια υπόθεση, μπορώ να ανοίξω λογαριασμό (τώρα που επιτρέπεται πάλι) στο όνομά μου με συνδικαιούχο αυτόν τον συγγενή μου, ώστε να κάνει εκεί τις καταθέσεις που θέλει; Ή χρειάζεται να παρουσιαστεί κι εκείνος φυσικώς στο κατάστημα για υπογραφές κλπ;
Ευχαριστώ.


To καλύτερο που έχεις να κάνεις ειναι να ανοιξεις ενα κοινό λογαριασμό. Αυτό εκανα κι εγώ με τον πατέρα μου για να μπορώ να πληρώνω ό,τι χρειάζεται. Τον άνοιξα χωρίς να είναι αυτος εκεί, με φωτοτυπία της ταυτότητας του, αλλά με ξέρουνε στην τράπεζα οπότε δε μπορώ να σου πω αν μπορεις να αποφυγεις την αυτοπροσωπη παρουσια.
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#524334 Χωρίς παρουσία όλων των δικαιούχων δύσκολο να ανοίξεις λογαριασμό.
Εκτός αν όπως είπε ο drifter σε ξέρουν καλά!