Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#524328 1974 Alfa Romeo Montreal

https://www.youtube.com/watch?v=E-Rh8os40Ts



:inlove: sound
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#528264 Όντας εν μέσω διαδικασίας αλλαγής στόλου στη δουλειά, έχω κάνει μία καλή έρευνα αγοράς από τη κατηγορία super mini έως και full sized SUV. Παρατηρούσα, λοιπόν, τι εγκλήματα έχει κάνει η Alfa Romeo στην τιμολόγηση των έξτρα.

2-3 παραδειγματάκια:

Εργοστασιακός συναγερμός Peugeot 3008 = 330€
Εργοστασιακός συναγερμός Alfa Giulia = 700€
Εργοστασιακός συναγερμός Audi A4 = 558€

Xenon Alfa Giulia = 1100€
Xenon Audi A4 = standard (με 1400€ βάζεις LED!)

Μεταλλικό χρώμα Alfa Giulia = 1200€
Μεταλλικό χρώμα Peugeot 3008 = 600€

Προσαρμοζόμενη ανάρτηση Alfa Giulia = 1700€
Προσαρμοζόμενη ανάρτηση Audi A4 = 1200€

Ηλιοροφή Alfa Giulia = 2200€ (οκ είναι 2 κομμάτια, τύπου πανοραμική)
Ηλιοροφή Audi A4 = 1300€
Ηλιοροφή Peugeot 3008 = 1450€ και είναι κανονικά πανοραμική


(τα μοντέλα που συγκρίνω είναι ψιλοπεντσμαρκ και σε σχετικά κοντινά κόστη, οκ το 3008 είναι ελαφρώς φθηνότερο αλλά το θεωρώ εξίσου premium)
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#528265 Η σύγκριση Peugeot - Alfa Romeo/Audi είναι άκυρη.
Για τα λοιπά πρέπει να βλέπεις αν προσφέρουν ακριβώς το ίδιο πράγμα.

Πχ η προσαρμοζόμενη ανάρτηση μεταξύ Alfa και Audi έχω περιέργεια για το τι διαφορές μπορεί να έχει ή να μην έχει.

Το μεταλλικό χρώμα Audi;
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#528266 1.116€ έχει το μεταλλικό στο Audi

Αν θες τη γνώμη μου το 3008 συγκεκριμένα, είναι ευθέως ανταγωνιστικό με Audi και Alfa. Από τη Giulia ενδέχεται να έχει και καλύτερο εσωτερικό στα σημεία. Εκτός αυτού εγω κοιτάω και μισθώματα με ίδιους όρους από την ίδια εταιρία και συγκρίνω ανάλογα. Πχ το 3008 GT-line 2.0d πάει ακριβώς όσο η Giulia 2.2d Super 180hp. Μιλάω πάντα για κόστη εταιρίας και όχι ΛΤΠΦ, που κι εκεί βασικά δεν έχουν τρομερές διαφορές.

Η προσαρμοζόμενη ανάρτηση τι διαφορές να έχει? 2-3 διαφορετικές ρυθμίσεις, normal-comfort-sport. Η μόνη διαφορά είναι ότι το ένα θα στρίβει (Giulia) και το άλλο θα γελάει ο κόσμος (Α4).
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#528275
Deleted User 1 έγραψε:1.116€ έχει το μεταλλικό στο Audi

Αν θες τη γνώμη μου το 3008 συγκεκριμένα, είναι ευθέως ανταγωνιστικό με Audi και Alfa. Από τη Giulia ενδέχεται να έχει και καλύτερο εσωτερικό στα σημεία. Εκτός αυτού εγω κοιτάω και μισθώματα με ίδιους όρους από την ίδια εταιρία και συγκρίνω ανάλογα. Πχ το 3008 GT-line 2.0d πάει ακριβώς όσο η Giulia 2.2d Super 180hp. Μιλάω πάντα για κόστη εταιρίας και όχι ΛΤΠΦ, που κι εκεί βασικά δεν έχουν τρομερές διαφορές.

Η προσαρμοζόμενη ανάρτηση τι διαφορές να έχει? 2-3 διαφορετικές ρυθμίσεις, normal-comfort-sport. Η μόνη διαφορά είναι ότι το ένα θα στρίβει (Giulia) και το άλλο θα γελάει ο κόσμος (Α4).
Εμένα άλλη θα ήταν η απορία μου, από όσα άτομα έχουν να διαλέξουν ανάμεσα σε αυτά τα 2 αυτοκίνητα πόσοι προτιμούν το 3008 και πόσοι την Άλφα?

< >
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#528277 Για να σου λύσω την απορία, αρκεί να σου πω ότι οι περισσότεροι στους οποίους προτάθηκαν τα παραπάνω τελικά πήραν το υπερεργαλείο ονόματι Mercedes GLA. Go figure.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#528306
Deleted User 1 έγραψε:Για να σου λύσω την απορία, αρκεί να σου πω ότι οι περισσότεροι στους οποίους προτάθηκαν τα παραπάνω τελικά πήραν το υπερεργαλείο ονόματι Mercedes GLA. Go figure.
Όταν η σχέση των περισσότερων με τα αυτοκίνητα είναι ίδια με τα ψυγεία, είναι λογικό να πάρουν αυτό που θα εντυπωσιάσει τον γείτονα. Να υποθέσω GLA 180d ή έδωσες μεγαλύτερο μοτέρ?

< >
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#528313 GLA 200 βενζίνη. Παίζει σε σούπερ τιμή λόγω παλαιότητας.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#528319 Έχει 12-13 αυτοκίνητα η λίστα από 16.999€ έως και 24.999€ ώστε ο καθένας να επιλέξει ανάλογα το φόρο που θέλει να πληρώσει. Ενδεικτικά έχω μέσα από Golf 1.5 150hp και 308 1.2T Allure μέχρι GLA 200 και 3008.

Αν κάποιος θέλει και πάνω από 25Κ το συζητάμε αρκεί το μίσθωμα να παίζει εντός ενός συγκεκριμένου range.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#528334
belgarion έγραψε:
Deleted User 1 έγραψε:Για να σου λύσω την απορία, αρκεί να σου πω ότι οι περισσότεροι στους οποίους προτάθηκαν τα παραπάνω τελικά πήραν το υπερεργαλείο ονόματι Mercedes GLA. Go figure.
Όταν η σχέση των περισσότερων με τα αυτοκίνητα είναι ίδια με τα ψυγεία, είναι λογικό να πάρουν αυτό που θα εντυπωσιάσει τον γείτονα. Να υποθέσω GLA 180d ή έδωσες μεγαλύτερο μοτέρ?

< >


Τα χουμε πει δεκα εκατομμυρια φορες. Σε εταιρικο περιβαλλον το αυτοκινητο ειναι δηλωση. Ασηκωτο το βαρος του αστεριου και της προπελας, ποια Βαφλα Ρομεο τωρα και ποιο Πεζεοτ.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#528344 Κι όμως οι περισσότερες πωλήσεις του 3008 είναι εταιρικές.