Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#523822
babakos έγραψε:
Geo f1 έγραψε:Με πηρε ο ΟΤΕ χθες για να με γυρισουν σε voip.

Νιαουρισα λιγο στο τηλ και θα τα ξαναπούμε ειπαμε μετα το καλοκαιρι.

Μεχρι τελος χρονου είναι η προθεσμια!!


Ηδη τρέχει πλάνο αναβάθμισης των αστικών κέντρων οπότε αργά ή γρήγορα θα γίνει.
Το Α/Κ Πεντέλης ειναι πλέον 100% VoIP και ήδη είναι σε εξέλιξη εργασίες σε άλλα 7 ΑΚ.


Το θέμα είναι αν η υποχρεωτικη αναβάθμιση σημαίνει και εκ νέου δέσμευση για κάποιους μήνες.

Προσωπικά δε θέλω να πληρώσω cent παραπάνω και φυσικά δε θέλω να δεσμευτω με νέο συμβολαιο σε τυχόν αναβάθμιση.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#523861
babakos έγραψε:
fokion έγραψε:δε ξερω τι μαγικό έκαναν στην εταιρεία ( κατι με "Ethernet") μας αλλαξαν ρουτερ ( παντα σε οπτική ινα) και απο 10/10 - αυτο πληρωνε το αφεντικό - πήγαμε στο 100/100 με ping 1....


Ποιός σας έδωσε συμμετρική οπτική ; Ο ΟΤΕ και οι εναλλακτικοί δίνουν μόνο σε μισθωμένα κυκλώματα.

Inalan ? HCN ?


Vodafone... τελειως τυχαια και για αλλους λογους περναει ακριβως μπροστα απο το κτιριο μας στο εξοτικό Πικερμι δικη της οπτικη...
Άβαταρ μέλους
By babakos
#523885 Ναι, κατάλαβα τι έχει γίνει :roll: Είπες την μαγική λέξη..
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#523886 Ημουν 99973/9998 down/up

Ειχε κολλησει και δεν εμπαινε στο ρουτερ μεσω της address 192........ για να δω στατιστικα κλπ.

Το κλεισα και το ανοιξα ξανα.
Αλλα δεν μπορω να πιασω τα ιδια νουμερα. Μεχρι και 88854 εφτασε μετα απο κατι reboot.

Τωρα ειμαι ετσι.
Εικόνα

Με τετοιες ρυθμισεις
Εικόνα

Καμια συμβουλη?
Άβαταρ μέλους
By babakos
#523928 Δεν θα γίνει σοφότερος.

Οι υπηρεσίες vectoring/supervectoring είναι σε φάση ανάπτυξης, το δίκτυο αλλάζει συνεχώς και ειναι φυσιολογικό να υπάρχουν σκαμπανεβάσματα στις ταχύτητες συγχρονισμού. Έξαλλου αν είδα καλά το screenshot που έβαλες είσαι τώρα κοντά στα 95-96Mbps πάλι..

Υπόψιν οτι όσοι έχετε COSMOTE σε γραμμές 100Mbits και άνω (και μετά και οι απλοί VDSLάδες) θα κληθείτε σύντομα να χρησιμοποιείτε ΟΠΩΣΔΉΠΟΤΕ τον εξοπλισμό που δίνει ο vendor (τουλάχιστον σαν modem) Ηδη κάποιοι συνδρομητές που έχουν δικά τους modem/router έχουν λάβει σχετικά τηλεφωνήματα από το 13888.

Στους επόμενους μήνες αυτό θα επεκταθεί και στους εναλλακτικούς (πρωτα VF μετά Wind) οπότε μην προβαίνετε σε αγορές εξοπλισμού μέχρι να ξεκαθαρίσει πλήρως η κατάσταση.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#525463 Δεχτηκα χθες τετοιο τηλεφώνημα και αυριο περιμενω τον εξοπλισμο του ΟΤΕ με κουριερ.
Μου ειπαν ότι αν μεχρι 31/07 δεν κουμπωσω το δικο τους ρουτερ πανω θα με γυρισουν σε adsl 24.
Θα γινει και voip η τηλεφωνια.

Κριμα το ρουτερακι μου γμτ.
Μπορω καπως να τα κανω να δουλεψουν μαζι? (asus ac68u)
Άβαταρ μέλους
By babakos
#525466 Aν το speedport που θα σου δώσουν είναι ξεκλείδωτο από τον πάροχο μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για την VoIP τηλεφωνία και να το γυρίσεις σε bridge mode ώστε το Acus να χειρίζεται το routing στο δίκτυο σου.
Στο φόρουμ που ασχολείται με το αντικείμενο θα βρείς σχετικά θέματα.

Λογικά λόγω 100 άρας γραμμής θα σου δώσουν το Speedport Plus το οποίο δεν είναι κακό..
Άβαταρ μέλους
By mcduck
#525468
Geo f1 έγραψε:Δεχτηκα χθες τετοιο τηλεφώνημα και αυριο περιμενω τον εξοπλισμο του ΟΤΕ με κουριερ.
Μου ειπαν ότι αν μεχρι 31/07 δεν κουμπωσω το δικο τους ρουτερ πανω θα με γυρισουν σε adsl 24.
Θα γινει και voip η τηλεφωνια.

Κριμα το ρουτερακι μου γμτ.
Μπορω καπως να τα κανω να δουλεψουν μαζι? (asus ac68u)


Επειδή πέρασα την ίδια άσκηση όταν με γύρισαν σε voip προ μερικών μηνών, τα κατάφερα τελικά αλλά δεν ήταν απλό.
Υπάρχει μια διαφορά βέβαια, εγώ χρησιμοποιούσα το router του OTE σαν απλό modem και είχα το router μου (που χρησιμοποιώ χρόνια και δεν έχει modem) σε bridge mode. Παρόμοια συνδεσιμότητα έχω σε χρήση πάνω από 10 χρόνια, με διάφορους παρόχους. Απλά άλλαζα το modem με αυτό που μου έδιναν.

Για να μην πλατειάζω, για να παίξει το voip του OTE πρέπει να μπορέσει το ίδιο το router να κάνει login στο internet. Αν το βάλεις σε bridge mode, αυτό δεν μπορεί να το κάνει (μιλάω για το speedport 724 που έχω εγώ τουλάχιστον).

Αυτό που έκανα τελικά ήταν να το αφήσω να συνδέεται κανονικά, το γύρισα δηλαδή σε router mode. Το δικό μου το router το άφησα να κάνει connect PPPoE, δηλαδή γίνεται διπλό connect στην cosmote με το ίδιο username. Αυτό δεν ξέρω αν το επιτρέπει γενικά η cosmote, ή με άφησε επειδή τους γκρίνιαζα μια ώρα στο τηλέφωνο. Το αποτέλεσμα είναι καλό, δηλαδή το τηλέφωνο λειτουργεί σωστά πάνω στο speedport, και το internet του σπιτιού είναι ίδιο με πριν (δεν υπάρχει ουσιαστικό overhead) στην πράξη.

Επίσης το δεύτερο σοκ ήταν όταν την επόμενη μέρα διαπίστωσα ότι με έχουν βάλει πίσω από ΝΑΤ (δηλαδή δεν είχα την πραγματική IP στο(α) router). Δεν ξέρω αν το έκαναν επειδή δεν ήθελαν έτσι αβασάνιστα να μου δώσουν δύο ολάκερες IPv4 addresses στις μέρες μας, αλλά με ένα τηλέφωνο στο support λύθηκε κι αυτό.

Γενικά έχω σπαστεί με την ιστορία με το VOIP. Καταλαβαίνω γιατί έγινε, και ποιά είναι τα πλεονεκτήματα κλπ.
Αλλά, ήδη έχει χρειαστεί να ξαναμπώ σε διακασία support γιατί απλά έπαψε να δουλεύει (δεν έκανε login στο service τους) και ήμουν χωρίς τηλέφωνο για μία μέρα. Επίσης όταν δεν έχεις τηλέφωνο, είναι λίγο πιο προβληματικό να πάρεις τηλέφωνο να τους πεις για το θέμα :roll:
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#525471 Με αγχωσες τωρα.
Ειδικα με κατι αγνωστες λεξεις.
:help:

Αυριο παραλαμβανω και βλέπουμε!!
Άβαταρ μέλους
By babakos
#525474 https://www.adslgr.com/forum/threads/909707-%CE%A7%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7-Speedport-%CE%BC%CF%8C%CE%BD%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-VoIP-Cosmote-%CF%80%CE%AF%CF%83%CF%89-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CE%BF-router-(ASUS)?p=6427089#post6427089

Καλό διάβασμα.
Πάντως για το 90% των χρηστών , τα stock router που δίνουν οι πάροχοι σε γραμμές VDSL vectoring/ supervectoring & Gfast (Speedport Plus, Fritz, Technicolor TG789 v2, Technicolor DGA4130 κλπ) είναι απολύτως επαρκή για τις ανάγκες τους.

Τα πλέον σάπια είναι τα ΖΤΕ που δίνει η Vodafone...
Τελευταία επεξεργασία από babakos και 26 Ιούλ 2018, 14:37, έχει επεξεργασθεί 5 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By mcduck
#525476
Geo f1 έγραψε:Με αγχωσες τωρα.
Ειδικα με κατι αγνωστες λεξεις.
:help:

Αυριο παραλαμβανω και βλέπουμε!!


Δε θέλω να μου αγχώνεσαι, if all else fails, βάλε το δικό τους.
ΟΚ, δεν είναι και τόσο σούπερ (ένα restart cycle θέλει 5 λεπτά, δε σχολιάζω άλλο) αλλά δεν είναι και για πέταμα για λογικές χρήσεις.
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#525480
Geo f1 έγραψε:Με αγχωσες τωρα.
Ειδικα με κατι αγνωστες λεξεις.
:help:

Αυριο παραλαμβανω και βλέπουμε!!

Βάλε αγγελία για το asus και μην μπλέκεις geako. Άλλωστε οι ανάγκες σου σε θέματα δικτύωσης είναι το λιγότερο αστείες. Δεν το λέω υποτιμητικά, έτσι είναι για το 90% των home users.
Η αγορά του Asus ήταν επικο fail (οπως και αρκετές άλλες που χεις κάνει), αλλά κουμάντο στο πορτοφόλι (πορτοφολάρα) σου κάνεις εσύ.
Νομίζω ότι στα λέγαμε και τότε όταν ήθελες να δώσεις 250 ευρώ για modem/router ότι είναι θέμα χρόνου να γίνει αυτό. Δεν άκουσες πάλι.
Αν το θέμα σου είναι το αδύναμο wifi στην άλλη άκρη του σπιτιού, πάρε ένα repeater που το σετάρεις σε 30 δευτερόλεπτα (μαζί με το unboxing) και καθάρισες.
Μην ταλαιπωρείς άδικα εαυτόν και αλλήλους με bridge mode και σεταρίσματα.
Με πολλή αγάπη ΜπάγιερΝ. :inlove:
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#525482 Σας ευχαριστω και τους 2 παιδια.

ΜπαγιερΝ μου!!! :inlove:

Η αληθεια είναι πως το ασους δεν το εκμεταλευτηκα όπως επρεπε. Ειχε usb ιστοριες και διαφορα αλλα πραγματάκια.
Το wifi σκεφτομουν αλλα με προλαβες :inlove: Εισαι ενας εσυ!!!


Ουτε για αστειο λες το bridge ε??
Εχω προετοιμασει την κουτσουνα για αυριο να κατσει να τα συνδεσει να δουμε τι θα γινει. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#525484
Geo f1 έγραψε:Εχω προετοιμασει την κουτσουνα για αυριο να κατσει να τα συνδεσει να δουμε τι θα γινει. :lol:


Τους έχεις εκπαιδεύσει όλους βλέπω