Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mirage
#518489
QsisVTS έγραψε:
mirage έγραψε:Εσύ θες επειγόντως διακοπές. Το μονο σίγουρο.

έχω ένα μήνα ακόμα :omg:

και θα είναι ο πιο δύσκολος της χρονιάς :omg:
Καλό κουράγιο. Ενας μηνας ειναι πολύ και λίγο ταυτόχρονα...
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#518492
QsisVTS έγραψε:
21 quadra έγραψε: οι περισσότερες ασθένειες σήμερα είναι ψυχοσωματικές.


λογικό γιατί απομακρυνόμαστε όλο και περισσότερο από τη φύση μας, όταν χαλάς 4 ώρες μπροστά στην οθόνη του κινητού σου ας πούμε, κάνεις ανούσιες δουλειές και το μόνο ξέσπασμά σου είναι μια έξοδος τη βδομάδα όπου θα κάνεις το σαλιγκάρι οι δρόμοι που υπάρχουν από κει και πέρα είναι ή να σου βγει όπως λες ή να αρχίσεις να πηγαίνεις προς τα μονοπάτια του τζέισον με ενδιάμεση λύση τα ναρκωτικά


Συμφωνώ απόλυτα μαζί.σου πλέον όποτε έχω χρόνο.και.έχω αυτή την εποχή πολύ ...την κάνω με ελαφρά ..Μα ραφτιγκ μα τρεκινγκ μα.ποδηλατο you name it ...
Φύση και.πάλι.Φύση ...αγχολυτικό καλύτερο από οποιαδήποτε χάπια
Ένα δαίμονα έχω ακόμα με τον οποίο παλεύω και αυτός είναι το κάπνισμα
Τα άλλα έχουν μπει λίγο πολύ σε μια σειρά
< >
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#518495
bujinkan έγραψε: Ένα δαίμονα έχω ακόμα με τον οποίο παλεύω και αυτός είναι το κάπνισμα

εγώ δυστυχώς όχι :( δεν έχω κάνει τίποτα για αυτό

βέβαια έχω κάνει αρκετές προσπάθειες σε άλλα, οπότε σκέφτομαι ας τα κάνω ένα ένα, αλλά κάποια στιγμή πρέπει να το αντιμετωπίσω και αυτό
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#523618 Θα ταίριαζε και στο νήμα περί λογοτεχνίας, αλλά νομίζω εδώ είναι πιο σχετικό. Μια σύντομη συνέντευξη του Irwin Yalom ,του πολύ αγαπητού συγγραφέα στο ελληνικό αναγνωστικό κοινό. Η θεραπεία του Σοπενχάουερ είναι μεταξύ των αγαπημένων μου βιβλίων.
http://www.kathimerini.gr/974727/galler ... gia-tipota
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#523621 πολύ ενδιαφέρον (αν και απόλυτα λογικό) που στέκεται στην οικογένεια και τη μοναξιά

αυτά πολύ συχνά παραβλέπονται στις μέρες μας, ή τα θεωρούμε πιο δευτερεύοντα, αλλά η πραγματικότητα είναι άλλη
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#523630 Τα βιβλία του είναι πολύ ευχαριστα και καθόλου κλινικά (τις περισσότερες φορές). Αξίζει να τα διαβάσει κάποιος.
Σαν λογοτέχνημα νομίζω πως η Θεραπεία του Σοπενχάουερ είναι πολύ καλύτερο από το Όταν έκλαψε ο Νίτσε, ενώ σαν πιο κοντά στην ψυχοθεραπεία, θα πρότεινα το Στο Ντιβάνι.
Το πρόβλημα Σπινόζα δεν μου είπε πολλά, νομίζω πως δεν εντρυφεί πραγματικά στον ήρωά του.
Γενικώς, προτείνεται ο συγκεκριμένος και λογικά είναι εύκολο να βρείτε ένα βιβλίο δίπλα σας, είναι πολυδιαβασμένος στην Ελλάδα και πολύς κόσμος έχει τα βιβλία του.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#523712
Anonymous Founder έγραψε:Θα ταίριαζε και στο νήμα περί λογοτεχνίας, αλλά νομίζω εδώ είναι πιο σχετικό. Μια σύντομη συνέντευξη του Irwin Yalom ,του πολύ αγαπητού συγγραφέα στο ελληνικό αναγνωστικό κοινό. Η θεραπεία του Σοπενχάουερ είναι μεταξύ των αγαπημένων μου βιβλίων.
http://www.kathimerini.gr/974727/galler ... gia-tipota


Ιρβιν Γιάλομ: «Κοιτάζω τη ζωή μου και δεν μετανιώνω για τίποτα»
Αρχικά σταμάτησα το διάβασμα εκεί και δε συνέχισα , το βρήκα πολύ υποκριτικό να το πω; μπλαζέ; εγωιστικό; ψεύτικο; Είναι σα να παίρνεις κάθε μέρα αντικαταθλιπτικά για να είσαι πάντα χαρούμενος και ευτυχισμένος. Μου έρχονται στο μυαλό σκηνές από το "The Stepford Wives". Γυναίκες τέλειες αλλά στην πραγματικότητα Ρομπότ.
Μετά από λίγο μου πέρασε και το διάβασα μέχρι τέλους αλλά και πάλι δεν μου έσβησε την ξινή γεύση από τα χείλη. Ποιός είσαι ρε φίλε; ο Θεός , ....δεν μετανιώνω για τίποτα»
Άβαταρ μέλους
By Serf
#523880 Ε ναι, απαγορεύεται να υπάρχει ένας χαρούμενος άνθρωπος στον πλανήτη ικανοποιημένος με τις επιλογές του...

< Note >
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#524254 Ή απλώς να καταλαβαίνει τη ματαιότητα του να στεναχωριέσαι για το παρελθόν; Λάθη όλοι κάνουν, δεν είναι όμως όλα τα λάθη άξια μετάνοιας.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#525048 Eξαρτάται το πώς αντιλαμβάνεσαι το δεν μετανοιώνω.
Αν το δεις υπό το πρίσμα ενός ανθρώπου που τολμησε και πήρε αποφάσεις με το όποιο κόστος και με το όποιο μυαλό διέθεται, αντιλαμβανόμενος ων ότι και λάθη θα γίνουν αλλά και σε μια δεδομένη στιγμή που χρειάζεσαι να πάρεις μια απόφαση γνωρίζεις μόνο ένα κλάσμα των δεδομένων που σου χρειάζονται, δεν είναι ούτε υπερφίαλο ούτε υπερβολικό :s_howdy