Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#523794
Bayern7 έγραψε:
NiTse έγραψε:Παίδες φέτος θα πάμε διακοπές πρώτη φορά με τον τζουνιορ (ενός έτους). Εκτός των μπιτσόμπαρων αυτά τα σκίαστρα μισές σκηνές βολεύουν ή καλύτερα η κλασσική ομπρέλα; Επίσης μέχρι τώρα έχω μια ομπρέλα από αυτές που πουλάνε στα μέρη των διακοπών ελαφρώς παρταλιασμένη. Αξίζει να δώσει κανείς περισσότερα για κάτι επώνυμο ή κλαιν; (λόγω και παιδιού προφανώς όλα αυτά)

Εγώ πήρα πέρσι αυτήν εδώ https://www.skroutz.gr/s/6880079/TerraN ... 31202.html
Δεν το μετάνιωσα στιγμή.

Αυτές είδα χθες που πέρασα από τα public και μου μπήκε η ιδέα. Απλά μου φάνηκαν λίγο ακριβές και αναρωτιόμουν αν αξίζει.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#523802 μια χαρα ειναι.

Τα μειονεκτηματα που μπορεις να αντιμετωπισεις ειναι δυο.

- Δυσκολο ξεδιπλωμα - στησιμο αν εχει πολυ αερα (νησι Αιγαιου πχ)
- Να φυσαει απο την αναποδη που ειναι ο ηλιος.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#523809
bibendum έγραψε:
xenos έγραψε:Ειμαι τωρα τηνο. Ειχα διαβασει κ εδω καλα, τεσπα. Για μενα ειναι η αστοχη επιλογη της 10ετιας (οικογενειακες διακοπες)!
Λιγος κοσμος (μαλλον καλο), τρελη αισχροκερδια (χειροτερα απο τη μυκονο θα γινει ελεω χριστιανοσυνης) και ολα μου φαινονται μετρια!
Κολυμπηθρα που λετε, περιμενα κατι σουπερ αλλα δεν ηταν καλα. Καταρχας βρωμια, μεσα εξω. Σακουλες ναυλον να επιπλεουν, απειρες γοπες εξω.
Αγ ιωαννη που μενω ειναι αρκετα καλα.
Τα μαγαζια για φαγητο δαγκωνουν, χωρις να προσφερουν μεχρι στιγμης κατι το ιδιαιτερο (και μιλαμε για τα χωρια). Εντος πολης να μην πω...
Overall, ριχνω μαυρο!


τι σε χαλαει ακριβως μηπως το σωσουμε τελευταια στιγμη;

οταν λες αισχροκερδια μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος γιατι δεν ειδαμε κατι τετοιο.

Απο παραλια πηγαινε Καλυβια κατω απο Καρδιανη. Επισης εκει κοντα σε σενα ειναι η Παχια Αμμος.


Δεν εχει αρκετες, πολυ ωραιες παραλιες.
Ακριβα μου φαινονται οπου εχω κατσει. Καλα κατι 2 μπαλες παγωτο 8€, μην τις σχολιασω...
Καλυβια ημουν πριν 10’. Σχετικα οκ, οχι τρομερα ρε γμτ.
Μαλλον ειχα υψηλες προσδοκιες.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#523813
fot έγραψε:
xenos έγραψε:Ειμαι τωρα τηνο. Ειχα διαβασει κ εδω καλα, τεσπα. Για μενα ειναι η αστοχη επιλογη της 10ετιας (οικογενειακες διακοπες)!
Λιγος κοσμος (μαλλον καλο), τρελη αισχροκερδια (χειροτερα απο τη μυκονο θα γινει ελεω χριστιανοσυνης) και ολα μου φαινονται μετρια!
Κολυμπηθρα που λετε, περιμενα κατι σουπερ αλλα δεν ηταν καλα. Καταρχας βρωμια, μεσα εξω. Σακουλες ναυλον να επιπλεουν, απειρες γοπες εξω.
Αγ ιωαννη που μενω ειναι αρκετα καλα.
Τα μαγαζια για φαγητο δαγκωνουν, χωρις να προσφερουν μεχρι στιγμης κατι το ιδιαιτερο (και μιλαμε για τα χωρια). Εντος πολης να μην πω...
Overall, ριχνω μαυρο!

1)99%, προκατειλημένος πήγες και σου φαίνονται όλα ξινά.
2)Είτε σε 20 μέρες αυξήθηκαν οι τιμές, βρωμισαν οι θάλασσες και χαλάσανε οι ταβέρνες.

Ποντάρω στο 1.


< >


1)Προκαταληψη γιατι; Δεν θα ηθελα να ειναι τελεια;
Συγκεκριμενα εχω να πω κ αλλα αρνητικα, ειδικα για παραλιες που δεν ειναι τελειες (καθε αλλο).

2) κοιτα αν εισαι ευκολος τυπος και τρως εξω 1 χωριατικη στα 4, σαν τους ξενους, τοτε ειναι φθηνα και ωραια ολα.
Παρολα αυτα καθε προταςη δεκτη.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#523821 Ενταξει σιγουρα ο καθενας εχει διαφορετικα στανταρ και οριζει διαφορετικα το τρομερο.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#523832 2 μπαλες 8 ευρω?? με γαρνιτουρες και σοροπια η σκετες??? πανάκριβες θα ελεγα παντως. Στην Τηνο εχω παει γιατι εχω φιλο εδώ και χρονια… η αληθεια είναι ότι δεν με τρελαινει… ουτε το φαγητο ουτε οι παραλιες ιδιαιτερα. σκουπιδια όμως δεν ειχα βρει, καμια φορα τα βγαζει εξω και ο καιρος… Για τα προσκυνήματα δεν εχω γνωμη γιατι εκτος από εκκλησιες με ενδιαφερον καλλιτεχνικο τιποτα περισσοτερο δεν με τραβάει για να ξαναπαω...
Άβαταρ μέλους
By xenos
#523864
224v έγραψε:2 μπαλες 8 ευρω?? με γαρνιτουρες και σοροπια η σκετες??? πανάκριβες θα ελεγα παντως. Στην Τηνο εχω παει γιατι εχω φιλο εδώ και χρονια… η αληθεια είναι ότι δεν με τρελαινει… ουτε το φαγητο ουτε οι παραλιες ιδιαιτερα. σκουπιδια όμως δεν ειχα βρει, καμια φορα τα βγαζει εξω και ο καιρος… Για τα προσκυνήματα δεν εχω γνωμη γιατι εκτος από εκκλησιες με ενδιαφερον καλλιτεχνικο τιποτα περισσοτερο δεν με τραβάει για να ξαναπαω...


2 μπαλες παγωτο σκε-τες. Ουτε στο waffle house στη ναξο που εχει κ παγωταρα.
Το χριστιανικο κομματι δεν το εξεταζω, με αφηνει ελαφρα αδιαφορο.
Άβαταρ μέλους
By babakos
#523988
bibendum έγραψε:
xenos έγραψε:Ειμαι τωρα τηνο. Ειχα διαβασει κ εδω καλα, τεσπα. Για μενα ειναι η αστοχη επιλογη της 10ετιας (οικογενειακες διακοπες)!
Λιγος κοσμος (μαλλον καλο), τρελη αισχροκερδια (χειροτερα απο τη μυκονο θα γινει ελεω χριστιανοσυνης) και ολα μου φαινονται μετρια!
Κολυμπηθρα που λετε, περιμενα κατι σουπερ αλλα δεν ηταν καλα. Καταρχας βρωμια, μεσα εξω. Σακουλες ναυλον να επιπλεουν, απειρες γοπες εξω.
Αγ ιωαννη που μενω ειναι αρκετα καλα.
Τα μαγαζια για φαγητο δαγκωνουν, χωρις να προσφερουν μεχρι στιγμης κατι το ιδιαιτερο (και μιλαμε για τα χωρια). Εντος πολης να μην πω...
Overall, ριχνω μαυρο!


τι σε χαλαει ακριβως μηπως το σωσουμε τελευταια στιγμη;
οταν λες αισχροκερδια μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος γιατι δεν ειδαμε κατι τετοιο.
Απο παραλια πηγαινε Καλυβια κατω απο Καρδιανη. Επισης εκει κοντα σε σενα ειναι η Παχια Αμμος.


Δες λίγο πάλι τον οδηγό που είχα βάλει με κάποιες δοκιμασμένες προτάσεις

Από την άλλη πλευρά και μιλώντας τελείως αντικειμενικά (μιας και πηγαίνω κάθε χρόνο για λίγες μέρες οπότε βλέπω τι γίνεται)

1) Δεν είναι το νησί για τρελό γκουρμέ φαγητό (με εξαίρεση 1-2 εστιατόρια που δαγκώνουν πολύ, πχ Θαλασσάκι)
2) Δεν θα βρείς τρελλή διασκέδαση σε καμμία περίπτωση.
3) Οι ντόπιοι (σε γενικές γραμμές) είναι για σφαλιάρες. Συνυπογράφει η γυναίκα μου που είναι από εκεί. :lol:
4) Παραλίες καλές θα βρείς (δες τι έχω γράψει ) αλλά όχι πάρα πολλές. Δεν νομίζω όμως οτι είναι πρόβλημα.
5) Πέρσι και φέτος το νησί έχει αύξηση τουρισμού άνω του 30-40 % με αποτέλεσμα να μην μπορούν να το διαχειριστούν λόγω μέτριων υποδομών και έλλειψης επιχειρηματικής κουλτούρας από τους ντόπιους επιχειρηματίες του κλάδου.

Ίσως περίμενες άλλα, ίσως οι απαιτήσεις σου είναι διαφορετικές. Θεμιτό. Πάντως αν είσαι ακόμα εκεί ψάξε το και δες τι έχουμε γράψει παραπάνω.. Μια βόλτα στον Πύργο για γαλακτομπούρεκο στην πλατεία, μια ψαροταβέρνα στον Πάνορμο, η θέα από το Εξώμβουργο, ένας καφές κάτω από τα πλατάνια στα Δύο Χωριά, μια βόλτα για adventure swim στην Λειβάδα (προσοχή αν φυσάει) μπορεί να σου φτιάξει λίγο το κέφι..

Από παραλίες (δεν θυμάμαι αν τις έχω βάλει στον μινι-οδηγό) πήγαινε : Καλύβια και Αγιο Ρωμανό
Νομίζω θα σε ικανοποιήσουν.
Άβαταρ μέλους
By Arrow
#524029
xenos έγραψε:Ειμαι τωρα τηνο. Ειχα διαβασει κ εδω καλα, τεσπα. Για μενα ειναι η αστοχη επιλογη της 10ετιας (οικογενειακες διακοπες)!
Λιγος κοσμος (μαλλον καλο), τρελη αισχροκερδια (χειροτερα απο τη μυκονο θα γινει ελεω χριστιανοσυνης) και ολα μου φαινονται μετρια!


Εγω στα είπα ότι δεν είναι για πάνω από 3 μέρες, δεν άκουσες!


< Note 4 >
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#524041
otso έγραψε:καθηγητη Μυστηριε (Arrow) που θα πας φετος;



Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#524074 Στον καρρά μια χαρά θα έλεγα.

Είχαμε κ μια αναβάθμιση δωματίου επειδή η γυναίκα εξηγήθηκε καλά.

Το πρώτο δωμάτιο με θέα θάλασσα, αλλά είχε μούχλα ένας τοίχος πίσω από το κρεβάτι κ το ανακάλυψε (εγώ έλλειπα, ήταν με τη μητέρα μου στο ξενοδοχείο).
Τους πρότειναν δωμάτιο με θέα πίσω (ενώ είχαμε πληρώσει θάλασσα). Τα πήρε στο κρανίο εκεί κ τους πήγε κόντρα.
Τελικά της έδωσαν Executive Suite.
Στο καπάκι (12 τα ξημερώματα αυτά), αφού έκαναν τη μετακόμιση με τη βοήθεια του ξενοδοχείου, τους τηλεφωνεί στις 1 παρά κ τους ζήτησε να τις κεράσουν ένα ποτό επειδή είχαν αναστατωθεί, κ τσουπ τα ποτά κερασμένα!

Εικόνα
Εικόνα

Εμείς μένουμε Μελίτον, αλλά έχω την εντύπωση ότι το Σιθωνία λειτουργεί με πακέτα all inclusive, βραχιολάκι κτλ.


< >
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#524092 Αν βγεις στο μπαλκονι σε βλεπω. Ηρθαμε κ εμεις Χαλκιδικη για εσωτερικες διακοπες.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#524096
JimClark έγραψε:Αν βγεις στο μπαλκονι σε βλεπω. Ηρθαμε κ εμεις Χαλκιδικη για εσωτερικες διακοπες.

Ξενοφών που είστε; προσπαθώ να πείσω τη γυναίκα να πάμε για βάφλα στον Κυριάκο στην Νικίτη

Σήμερα δυστυχώς έχει βγάλει άνεμο κ η θάλασσα δε λέει.

< >