Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By melos86
#522401
citastak έγραψε:Το αυτοκίνητο του πατέρα έφαγε γερό χαλάζι προχτές στην ορεινή Φθιώτιδα με αποτέλεσμα σπασμένο παρμπρίζ, καπώ και οροφή κοτλε.
Έχει ασφάλεια για καιρικά φαινόμενα και έχει ξεκινήσει τις διαδικασίες.

Το καπώ φαντάζομαι αλλάζει και μπαίνει καινούριο.
Με την οροφή τί γίνεται; Σφυριλάτισμα και στοκάρισμα όλη;;;;
Έχει συμβεί σε κανένα;

Σε πρωτη φαση να δει αν στα καιρικα φαινομενα συμπεριλαμβανεται το χαλαζι γιατι αρκετες ασφαλιστηκες το βγαζουν εκτος και το ασφαλιζουν ξεχωριστα!
Αν υπαρχει, τοτε δεν σε ενδιαφερει τι και πως... Απλα θα τους το πας και θα το παρεις επισκευασμενο!
99% θα το φτιαξουν με paintless dent repair. Αφαιρειται ο ουρανος του οχηματος και πιεζεται μια μια η λακουβιτσες που αφησε το χαλαζι!
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#522410
citastak έγραψε:Φαντάσου πως το αυτοκίνητο ήταν παρκαρισμένο και όχι εν κινήσει.
Μπορείς να μου στείλεις το κατάστημα στο οποίο πήγε;
Αν έχεις όρεξη να έρθεις Γιάννενα, να στο στείλω :-)

< >
Άβαταρ μέλους
ByManousos
#522896
citastak έγραψε:Το αυτοκίνητο του πατέρα έφαγε γερό χαλάζι προχτές στην ορεινή Φθιώτιδα με αποτέλεσμα σπασμένο παρμπρίζ, καπώ και οροφή κοτλε.
Έχει ασφάλεια για καιρικά φαινόμενα και έχει ξεκινήσει τις διαδικασίες.

Το καπώ φαντάζομαι αλλάζει και μπαίνει καινούριο.
Με την οροφή τί γίνεται; Σφυριλάτισμα και στοκάρισμα όλη;;;;
Έχει συμβεί σε κανένα;

Σε γνωστό μου. Το ανέλαβε η ασφαλιστική του. Κόπηκε ο ουρανός και μπήκε καινούργιος. Το καπό αλλάχθηκε με καινούργιο. Αρχικά ήθελε η ασφαλιστική να τον διορθώσει τον ουρανό αλλά σε 6 μηνών αυτοκίνητο δεν υποχωρούσε με τπτ ο γνωστός μου.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#522898
Manousos έγραψε:
citastak έγραψε:Το αυτοκίνητο του πατέρα έφαγε γερό χαλάζι προχτές στην ορεινή Φθιώτιδα με αποτέλεσμα σπασμένο παρμπρίζ, καπώ και οροφή κοτλε.
Έχει ασφάλεια για καιρικά φαινόμενα και έχει ξεκινήσει τις διαδικασίες.

Το καπώ φαντάζομαι αλλάζει και μπαίνει καινούριο.
Με την οροφή τί γίνεται; Σφυριλάτισμα και στοκάρισμα όλη;;;;
Έχει συμβεί σε κανένα;

Σε γνωστό μου. Το ανέλαβε η ασφαλιστική του. Κόπηκε ο ουρανός και μπήκε καινούργιος. Το καπό αλλάχθηκε με καινούργιο. Αρχικά ήθελε η ασφαλιστική να τον διορθώσει τον ουρανό αλλά σε 6 μηνών αυτοκίνητο δεν υποχωρούσε με τπτ ο γνωστός μου.

Γιατί είναι καλύτερη η αλλαγή από την επιδιόρθωση; :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By GTS
#522910 Στην Αμερικη παντως σε καινουρια και ακριβα αυτοκινητα τα διορθωσαν με σπρωξιμο απο μεσα (εβγαλαν την επενδυση και εκαναν dent removal).
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#522922 παντα θα προτιμουσα να μην αλλαζα τον ουρανο.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#522926 Συμφωνω!
Δεν ειναι οτι καλυτερο το κοψε - ραψε στον ουρανο!




Ή το αφηνεις οπως ειναι και το πουλας σε καναν κοντο! :lol: :tomato:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#522927
dimviii έγραψε:παντα θα προτιμουσα να μην αλλαζα τον ουρανο.
Ομοίως.

Αν σκεφτείς ότι είναι από τα πρώτα πράγματα που μπαίνουν στο αυτοκίνητο και μόνο η ιδέα ότι κάποιος κόβει και κολλάει το νέο κομμάτι...........

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#523041 Ο ουρανός δεν έχει να κάνει με το σασί. Αντίθετα μπαίνει σαν κάλυμμα πάνω από το σασί, στο τέλος και όχι στην αρχή. Η εξαγωγή και επανατοποθέτηση δεν επηρεάζει το σασί και τη δομή του αυτοκινήτου.
Είδα το αυτοκίνητο. Έχει dents ακόμα και στις κολώνες του ουρανού, στα φτερά, στο πορτ μπαγκαζ. Το δε καπώ είναι πολύ χτυπημένο. Το μπροστινό παρμπριζ έχει σπάσει σε 2 σημεία, και τα 2 στη θέση του οδηγού, στο ύφος των ματιών...
Επιπλέον, κάτι έπαθε το χρώμα και έχει κάνει ασπρίλες στην οροφή και στο καπώ. Δεν ήταν έτσι, καθώς πριν μερικές μέρες το έπλυνα εγώ και θα το είχα παρατηρήσει.
Στεναχωρήθηκα γιατί είναι προσεγμένο αυτοκίνητο και δεν έχει σοβαρές επισκευές. Και είναι και δύσκολη η αντικατάστασή του.
Σήμερα πάει στην ασφαλιστική να δούν πως αξίζει να επισκευαστεί.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#523047
citastak έγραψε:Ο ουρανός δεν έχει να κάνει με το σασί. Αντίθετα μπαίνει σαν κάλυμμα πάνω από το σασί, στο τέλος και όχι στην αρχή. Η εξαγωγή και επανατοποθέτηση δεν επηρεάζει το σασί και τη δομή του αυτοκινήτου.


Δεν επιτρέπεται να λες τέτοια πράγματα, είναι λάθος αυτό το σκεπτικό. Τα σημερινά αυτοκίνητα δεν έχουν σασί, είναι αυτοφερόμενα αμαξώματα και όλα τα δομικά του στοιχεία συμμετέχουν στην συνολική ακαμψία, αν ο ουρανός δεν έπαιζε ρόλο όπως λες, τα κάμπριο δεν θα είχαν 100kg ενισχύσεις στους μασπιέδες για να πλησιάσει η ακαμψία το ίδιο μοντέλο που έχει ουρανό.