Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By DAP
#522638 https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/ ... is-dapanes

Αν θελεις να εχεις καβατζα για μελλοντικες αγορες σου βαλε οσο να μην πληρωσεις προστιμο.Αν παλι βαλεις πολλα στο 049 ΙΣΩΣ να σου επιστραφει παρακρατηθεις φορος ΑΝ δεν εχει υπολογισθει σωστα απο την πηγη.Εμενα παντως ΔΕΝ συνεβει κατι τετοιο...... :(

EDIT
Κανε μια δοκιμη να δεις αν αλλαζει ο φορος σου....
Άβαταρ μέλους
By 224v
#522653
DAP έγραψε:https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/138748/aforologito-2017-me-plastiko-xrima-analytiki-lista-me-tis-dapanes

Αν θελεις να εχεις καβατζα για μελλοντικες αγορες σου βαλε οσο να μην πληρωσεις προστιμο.Αν παλι βαλεις πολλα στο 049 ΙΣΩΣ να σου επιστραφει παρακρατηθεις φορος ΑΝ δεν εχει υπολογισθει σωστα απο την πηγη.Εμενα παντως ΔΕΝ συνεβει κατι τετοιο...... :(

EDIT
Κανε μια δοκιμη να δεις αν αλλαζει ο φορος σου....


Οκ, αντιληπτα αυτα και θα δω τα νουμερα να βαλω αυτα που χρειαζονται αν και δεν με βλεπω να κανω μεγαλες αγορες στο μελλον , μαλλον θα πουλησω εαν φτιαξουν οι τιμες ακινητων..
Ομως η τραπεζα Πειραιως που πληρωσα τελη κυκλοφορειας με καρτα της δεν μου τα ξεχωρησε οτι δεν τα αναγνωριζει η εφορια, οπως εκανε η Εθνικη...
Άβαταρ μέλους
By DAP
#522663 :s_dunno Ρισκαρεις... Η βαζεις ο,τι λεει η Τραπεζα και σε τυχον ελεγχο ριχνεις τα βαρη σε κεινην η τα αφαιρεις αφου δεις μπας εχει και τιποτα αλλο που δεν το δεχεται η ΔΟΥ.....
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#522736
DAP έγραψε:https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/138748/aforologito-2017-me-plastiko-xrima-analytiki-lista-me-tis-dapanes

Αν θελεις να εχεις καβατζα για μελλοντικες αγορες σου βαλε οσο να μην πληρωσεις προστιμο.Αν παλι βαλεις πολλα στο 049 ΙΣΩΣ να σου επιστραφει παρακρατηθεις φορος ΑΝ δεν εχει υπολογισθει σωστα απο την πηγη.Εμενα παντως ΔΕΝ συνεβει κατι τετοιο...... :(

EDIT
Κανε μια δοκιμη να δεις αν αλλαζει ο φορος σου....

λοιπόν..

να ξεκαθαρίσουμε ότι αποδείξεις βάζεις για να μην πληρώσεις πρόστιμο, αυτός είναι ο σκοπός και η λογική, κάνεις τη δουλειά του κράτους ελέγχοντας τις επιχειρήσεις και αν δεν το κάνεις τιμωρείσαι με πρόστιμο (το 22% του ποσού που δεν μάζεψες)

αποδείξεις σε άλλη χρόνια (καβάτζα) δεν λέει πουθενά ότι θα μεταφέρεις και δεν μεταφέρεις, οι αποδείξεις πάντοτε αφορούν τη χρήση της δήλωσης ποτέ δεν έγινε κάτι διαφορετικό, του χρόνου η τράπεζα θα στείλει άλλη βεβαίωση και αν του χρόνου δεν έχεις το απαραίτητο ποσό θα πληρώσεις (θεωρητικά) το πρόστιμο, δεν μπορείς να επικαλεστείς αποδείξεις από φέτος.. δεν είναι όπως το εισόδημα και η ανάλωση

επίσης το να βάλεις πολλές αποδείξεις δεν έχει να κάνει με το αν θα σου γίνει επιστροφή ή όχι, η επιστροφή αν είναι να σου γίνει θα σου γίνει. οι αποδείξεις όπως είπαμε υπάρχουν για να μην φας πρόστιμο, προφανώς αν το πρόστιμο είναι μεγαλύτερο από την επιστροφή θα σου βγει να πληρώσεις, ενώ αν έχεις τις αποδείξεις σου κανονικά ο υπόλοιπος φόρος θα υπολογιστεί όπως πρέπει (χρεωστική/πιστωτική/μηδενική η δήλωση) ανεξαρτήτως αυτού

μέχρι και την περασμένη χρονιά που υπήρχαν οι ιατρικές αποδείξεις ναι μπορούσες να έχεις επιστροφή (ή έστω μείωση) φόρου χάρη σε αυτές (υπό προϋποθέσεις, έπρεπε δηλαδή να έχεις θέματα σοβαρά για να μιλάμε για αξιόλογο ποσό) , αλλά πλέον δεν..

οπότε απλά βάζεις αυτό που σου στέλνει η τράπεζα ή αν ανήκεις στις κατηγορίες που εξαιρούνται και αν θες πας με χάρτινες αποδείξεις βάζεις απλά το απαιτούμενο ποσό (και πρέπει βεβαίως θεωρητικά να τις έχεις αν σου ζητηθούν)

κλείνοντας, αν ποτέ στο μέλλον υπάρξει θέμα με το να έχεις ας πούμε 20χιλιάρικα σε αποδείξεις και 10 χιλιάρικα σύνταξη και αυτό αποτελέσει τεκμήριο που πρέπει να δικαιολογήσεις δεν το ξέρουμε
προς το παρόν πάντως κάτι τέτοιο δεν ισχύει, προσωπικά δεν θα μου άρεσε να μείνει κάτι τέτοιο γραμμένο στη δήλωσή μου , αλλά αυτή τη στιγμή δεν παίζει κάποιο ρόλο και να ελεγχθείς αυτό που θα θέλουν να δουν είναι αν έπιασες το μίνιμουμ όχι πόσο έπιασες και πού τα βρήκες

στο μέλλον ενδεχομένως γίνει όπως στα δάνεια και το πλαστικό χρήμα αποτελέσει τεκμήριο, βέβαια αυτό μπορεί να κάνει τον κόσμο να επιστρέψει μαζικά στα μετρητά προκειμένου να αποφύγει τέτοιες κακοτοπιές κι έτσι το μέτρο με τις αποδείξεις να αποτύχει (από φοροεισπρακτική άποψη)

επίσης ενδέχεται να αυξήσουν και το απαιτούμενο ποσοστό του εισοδήματος, κανείς δεν ξέρει.. ο,τι βλακεία τους έρχεται κάθε φορά κάνουν και κουτοπονηριές

φέτος δηλαδή με το πλαστικό χρήμα αυτό που επιχείρησαν στην ουσία είναι να πιάσουν τα κορόιδα που δεν θα συμπλήρωναν στον 49 τις αποδείξεις να τους βάλουν να πληρώσουν, αλητείες.. :thumbsdown:

είναι σαν το άλλο το φοβερό πεδίο που έχει, αν έχεις καταθέσεις στο εξωτερικό, ψάχνουν για χαζούς..
Άβαταρ μέλους
By teddx
#522754 Με το ποσό των αποδείξεων πέρα από το να μην είναι κάτω από το ελάχιστο για το αφορούν κοιτάμε να μην μην υπερβαίνουν το πραγματικο εισόδημα και το τεκμαρτο. Στην πρώτη περίπτωση γιατί θα έχεις θέμα με το πόθεν έσχες και θα πρέπει να κάνεις ανάλωση κεφαλαίου παλαιότερων ετών και στη 2η περίπτωση θες να είναι κάτω από το τεκμαρτό για να έχεις πλεόνασμα για να το χρησιμοποιησεις στο μέλλον ως ανάλωση κεφαλαίου για να δικαιολογήσεις ακριβές αγορές. Αν κοιτάς οι αγορές μέσω πλαστικού χρηματος είναι μεταξύ αυτών των ποσών δεν θα έχεις θέμα ούτε τώρα ούτε μελλοντικά.

< 5 >
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#522755
teddx έγραψε:Με το ποσό των αποδείξεων πέρα από το να μην είναι κάτω από το ελάχιστο για το αφορούν κοιτάμε να μην μην υπερβαίνουν το πραγματικο εισόδημα και το τεκμαρτο. Στην πρώτη περίπτωση γιατί θα έχεις θέμα με το πόθεν έσχες και θα πρέπει να κάνεις ανάλωση κεφαλαίου παλαιότερων ετών και στη 2η περίπτωση θες να είναι κάτω από το τεκμαρτό για να έχεις πλεόνασμα για να το χρησιμοποιησεις στο μέλλον ως ανάλωση κεφαλαίου για να δικαιολογήσεις ακριβές αγορές. Αν κοιτάς οι αγορές μέσω πλαστικού χρηματος είναι μεταξύ αυτών των ποσών δεν θα έχεις θέμα ούτε τώρα ούτε μελλοντικά.

< 5 >

φίλε μου όχι.. δεν υπάρχει καμιά λογική να χρησιμοποιήσεις ως ανάλωση κεφαλαίου τις αγορές που έκανες κάποτε, αυτό ισχύει μόνο για το εισόδημα

επίσης δεν προβλέπεται κάτι για τα τεκμήρια και τις αποδείξεις προς το παρόν τουλάχιστον
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#522762
QsisVTS έγραψε:κλείνοντας, αν ποτέ στο μέλλον υπάρξει θέμα με το να έχεις ας πούμε 20χιλιάρικα σε αποδείξεις και 10 χιλιάρικα σύνταξη και αυτό αποτελέσει τεκμήριο που πρέπει να δικαιολογήσεις δεν το ξέρουμε
προς το παρόν πάντως κάτι τέτοιο δεν ισχύει, προσωπικά δεν θα μου άρεσε να μείνει κάτι τέτοιο γραμμένο στη δήλωσή μου , αλλά αυτή τη στιγμή δεν παίζει κάποιο ρόλο και να ελεγχθείς αυτό που θα θέλουν να δουν είναι αν έπιασες το μίνιμουμ όχι πόσο έπιασες και πού τα βρήκες

στο μέλλον ενδεχομένως γίνει όπως στα δάνεια και το πλαστικό χρήμα αποτελέσει τεκμήριο, βέβαια αυτό μπορεί να κάνει τον κόσμο να επιστρέψει μαζικά στα μετρητά προκειμένου να αποφύγει τέτοιες κακοτοπιές κι έτσι το μέτρο με τις αποδείξεις να αποτύχει (από φοροεισπρακτική άποψη)

Και να γίνει κατι τέτοιο, θα γίνει με νόμο που θα ισχύει από τη χρονιά που βγήκε και μετά... για τώρα δεν έχουμε να φοβηθούμε κάτι, και το πολύ πολύ να πιαστεί σαν "πόντοι" για τις "έμμεσες τεχνικές ελέγχου" όπου και πάλι επικαλείσαι παλιά εισοδήματα και δε μπορεί να πει κανεις τίποτα. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By DAP
#522769 Αν εχω εισοδημα π.χ. 1000 και βαλω στο 049 το ποσο των 100 Ε μπορω του χρονου να επικαλεσθω αναλωση κεφαλαιου περασμενων ετων τα 900 Ε τα φετεινα;
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#522772 Όχι, το πόσο του 049 δεν επηρεάζει την ανάλωση.

Την έπομενη θα μπορείς να βάλεις 1000-(τεκμήρια) .

Αυτό που δε μπορείς να κάνεις είναι να έχεις 1000€ στην ηλεκτρονική πληροφοριση του 049, να βάλεις 500 φέτος και να πεις Ροθ χρόνου ότι βαζεις τα άλλα 500 φετινά.


< >
Άβαταρ μέλους
By teddx
#522915
QsisVTS έγραψε:
teddx έγραψε:Με το ποσό των αποδείξεων πέρα από το να μην είναι κάτω από το ελάχιστο για το αφορούν κοιτάμε να μην μην υπερβαίνουν το πραγματικο εισόδημα και το τεκμαρτο. Στην πρώτη περίπτωση γιατί θα έχεις θέμα με το πόθεν έσχες και θα πρέπει να κάνεις ανάλωση κεφαλαίου παλαιότερων ετών και στη 2η περίπτωση θες να είναι κάτω από το τεκμαρτό για να έχεις πλεόνασμα για να το χρησιμοποιησεις στο μέλλον ως ανάλωση κεφαλαίου για να δικαιολογήσεις ακριβές αγορές. Αν κοιτάς οι αγορές μέσω πλαστικού χρηματος είναι μεταξύ αυτών των ποσών δεν θα έχεις θέμα ούτε τώρα ούτε μελλοντικά.

< 5 >

φίλε μου όχι.. δεν υπάρχει καμιά λογική να χρησιμοποιήσεις ως ανάλωση κεφαλαίου τις αγορές που έκανες κάποτε, αυτό ισχύει μόνο για το εισόδημα

επίσης δεν προβλέπεται κάτι για τα τεκμήρια και τις αποδείξεις προς το παρόν τουλάχιστον
Δεν κατάλαβες μάλλον τι γράφω. Λέω 1ον ότι αν έχεις εισόδημα πχ 10.000€ και βάλεις αποδείξεις πχ 12000€ , θα πρέπει να αποδείξεις που βρήκες αυτά τα 2000€ επιπλέον, συνήθως με ανάλωση κεφαλαίου προηγούμενων ετών. Στο 2ο λέω ότι αν έχεις εισόδημα 10000€ και τεκμαρτο 6.000€ κοιτάς οι αποδείξεις να είναι έως 6000€ ώστε το υπόλοιπο 4000 να το έχεις για να το χρησιμοποιήσεις για μελλοντική ανάλωση κεφαλαίου. Βέβαια αν οι αποδείξεις είναι πανω από το τεκμαρτό δεν υπάρχει προβλημα, αρκεί βέβαια να μην ξεπερνούν δηλωθέν εισόδημα όπως αναφέραμε και παραπάνω, αλλά τότε μειώνεται το διαθέσιμο για ανάλωση στο μέλλον. Δηλαδή με εισόδημα 10.000 , τεκμαρτό 6000€ και αποδείξεις 8000€, το διαθέσιμο υπόλοιπο για μελλοντικη ανάλωση θα είναι 2000 και όχι 4000 όπως οταν δηλωθησες αποδείξεις δεν ξεπερνούσαν το τεκμαρτό εισόδημα.

< 5 >
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#522916 Φίλε μου μια χαρά καταλαβαίνω τι γράφεις, απλά εσύ τα έχεις λίγο μπερδεμένα..

Τελοσπαντων, αν έχεις απορίες πήγαινε σε ένα λογιστή να στις λύσει για να μην έχεις κακοτοπιες.

Φιλικά πάντα στο λέω, με όλη τη καλή διάθεση

Καταλαβαίνω τη λογική σου, αλλά προς το παρόν κάτι από τα παραπάνω δεν εφαρμόζεται για να μας ενδιαφέρει, αυτό που ενδιαφέρει είναι να έχεις τις απαραίτητες για να μην φας πρόστιμο
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 11 Ιούλ 2018, 18:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By teddx
#522918 Βέβαια το κεφάλαιο για μελλοντικη ανάλωση βγαίνει από το την εξίσωση δηλωθέν εισόδημα μείον τεκμαρτό. Εγώ προσωπικά όμως βάζω και την παράμετρο έξοδα (αποδείξεις) για ασφάλεια γιατί δεν μπορείς να είσαι με τίποτα σίγουρος με το ελληνικό φορολογικό σύστημα και δεν θέλει πολύ να κάνουν κάποια αλλαγή. Τον παράγοντα οι αποδείξεις να είναι λιγότερες από εισόδημα και τεκμαρτό τον βάζω για εξασφάλιση σε μια πιθανή μελλοντική αλλαγή.

< 5 >
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#522919
teddx έγραψε: Τον παράγοντα οι αποδείξεις να είναι λιγότερες από εισόδημα και τεκμαρτό τον βάζω για εξασφάλιση σε μια πιθανή μελλοντική αλλαγή.

< 5 >

σωστή η σκέψη, απλά προς το παρόν δεν μας ενδιαφέρει

όπως και δεν ενδιαφέρει αν οι αποδείξεις είναι παραπάνω από το εισόδημά σου

(προς το παρόν)

να σου πω την αλήθεια ούτε εγώ θα έβαζα παραπάνω από το τεκμαρτό αν το πραγματικό ήταν μεγαλύτερο σε μια δήλωση που πραγματικά με ενδιέφερε, απλά όλα αυτά είναι φιλοσοφική κουβέντα (προς το παρόν)
Άβαταρ μέλους
By teddx
#522920
QsisVTS έγραψε:Φίλε μου μια χαρά καταλαβαίνω τι γράφεις, απλά εσύ τα έχεις λίγο μπερδεμένα..

Τελοσπαντων, αν έχεις απορίες πήγαινε σε ένα λογιστή να στις λύσει για να μην έχεις κακοτοπιες.

Φιλικά πάντα στο λέω, με όλη τη καλή διάθεση

Καταλαβαίνω τη λογική σου, αλλά προς το παρόν κάτι από τα παραπάνω δεν εφαρμόζεται για να μας ενδιαφέρει, αυτό που ενδιαφέρει είναι να έχεις τις απαραίτητες για να μην φας πρόστιμο
Εδώ και πολλά χρόνια κάνω μόνος μου φορολογική δήλωση και δεν έχω την ανάγκη κάποιου λογιστή...μην σου πω ότι έχω βρει και |λογοκρισία| που έκαναν σε συγγενικά πρόσωπα. Και ποιες είναι οι κακοτοπιες που μπορώ να πέσω???

< 5 >