Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#522587
Corto Maltese έγραψε:Δριφτορα όσο ο καθένας από εμάς βαριέται ή ντρέπεται να ανοίξει τόπικ για ένα μέρος που θέλει να πάρει ή να δώσει πληροφορίες, δε γίνεται τίποτα. Ή πρέπει να υπάρχει επιφορτισμένος mod που να αφαιρεί τα ποστ για την Τήνο και να ανοίξει τοπικό με τίτλο Τήνος (τακτική που οδηγεί στην οκνηρία) ή πρέπει ο καθένας μας να κάνει το ένα κλικ παραπάνω και να βάλει την ερώτησή του για την Λετονία σε καινούργιο τόπικ εφόσον δεν υπάρχει παλιό.

Αυτο!

Ενω υπαρχει ας πουμε τοπικο για Κρητη γραφτηκαν εδω μερη, παραλιες και απο εμενα η τον Γρηγορη αλλα και αλλους, που θα επρεπε να μπουν εκει.

Οπως και τα της Τηνου μπηκαν εδω και οχι στο τοπικο "Κυκλαδες"
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#522591 Αν και λίγο πολύ τα χω ξαναγράψει, κάνω ένα recap, κυρίως βάζοντας μέσα και παραλίες για Πάρο. Συγχωρέστε με αλλά βαριέμαι αφόρητα τις φώτο οπότε το κείμενο δε θα συνοδεύεται.

Παραλίες

Φάραγκας: η πιο, ας την πούμε, lifestyle παραλία του νησιού. Ωραία νερά, καλό μπιτσόμπαρο, νορμάλ τιμές (20€ ζευγάρι ξαπλώστρες και ομπρέλα), καλός κόσμος, watersports και γενικά καλό service. 15' από Παροικιά και 30' από Νάουσα. Καλός δρόμος γενικά χωρίς ιδιαίτερη κίνηση.

Αγ. Ειρήνη (Palm Beach Paros): κλειστός απάνεμος κολπίσκος με ωραία νερά. Το μαγαζί το δουλεύουν γάλλοι και το service είναι εξαιρετικό (μας ρώτησαν 2-3 φορές αν είναι όλα ΟΚ και κέρασαν και καρπουζάκι). 20€ επίσης το πακέτο ξαπλώστρες-ομπρέλα-νερό. Πρέπει και το φαγητό να ήταν αρκετά καλό αλλά περιοριστήκαμε σε ποτά. Έχει κάνα 300αρι μέτρα χωματόδρομο (βατό) και το πάρκινγκ είναι σχετικά μικρό αλλά κάπου το βολεύεις. Μοναδική παραφωνία ο κόσμος. Είχε μόνο μπαρμπάδια.

Σάντα Μαρία (Μεγάλη): έχει δύο μπιτσόμπαρα, εμείς κάτσαμε στο ομώνυμο. Νομίζω η δεύτερη πιο lifestyle παραλία του νησιού και αυτή που μαζεύει το νεαρόκοσμο στα πέριξ της Νάουσας. Μέχρι τις 2-3μμ είναι αρκετά χαλαρά, μετά γίνεται της κακομοίρας. Ρηχή παραλία από αυτές που περπατάς 50μ μέχρι να σου πάει στην κοιλιά το νερό. Το ίδιο και η Αγ. Ειρήνη και το Μοναστήρι. Τεράστιο πάρκινγκ και 5' απ' τη Νάουσα. Προτείνεται σε συνδυασμό με το Siparos για φαγητό που είναι δίπλα.

Μοναστήρι: έχει ένα μπιτσόμπαρο/εστιατόριο/θερινό σινεμά (το ζήλεψα). Είναι ότι πρέπει για οικογένειες γιατί οι ομπρέλες του είναι είναι αρκετά αραιοκατοικημένες και δεν είναι ο ένας πάνω στον άλλο. Νερά ρηχά και ίσως πιο κλειστά απ' ότι θα ήθελα, ενιωθα ότι δεν ανανεώνεται το νερό. Όχι ότι ήταν βρώμικα αλλά με 20 κότερα στα 500μ από την αμμουδιά δεν μπορεί να είναι και ότι καλύτερο. Κάναμε και tubes εμείς οι sportsmen :svivhaha: και ακόμα πονάνε τα χέρια μου. Αντίστοιχη φάση είναι και οι Κολυμπήθρες που είναι γειτονική παραλία.

Γενικά προτιμήθηκαν οργανωμένες παραλίες γιατί θέλαμε μια σχετική άνεση. Απ' ότι μου είπαν έχει πολύ καλές επιλογές και σε ελεύθερες για όποιον θέλει.

Φαγητό

Κατ' εμέ το highlight του νησιού. Το χα διαπιστώσει και το Πάσχα αλλά τώρα με όλα τα μαγαζιά σε φουλ λειτουργία τα πράγματα ήταν ακόμα καλύτερα.

Fotis (all day bar): το επίσημο αγαπημένο μου. Το χα υποτιμήσει το Πάσχα θεωρώντας το υποτονικό. Τελικά έχει φοβερά πρωινά και είναι ότι πρέπει και για πρώτο ποτό το βράδυ. Τρομερά pancakes και poached eggs. Εγώ που γενικά δεν τρώω πρωινό, ήμουν κάθε πρωί εκεί. Σχεδόν εξίσου καλό και το πρωινό στο Amelie.

Γλαύκος: μεσοτοιχία με το Fotis. Πολύ προσεγμένη ψαροταβέρνα με λίγα τραπεζάκια αποκλειστικά πάνω στην παραλία. Προτιμήθηκαν ζυμαρικά με θαλασσινά (κριθαρότο και σπαγγέτι με γαρίδες) και μας άρεσε πάρα πολύ. 27-28€ το άτομο χωρίς κρασί και ποσότητες αξιοπρεπέστατες.

Θαλάμι: σταθερή αξία. Για μεζεδοκατάσταση με παρέα είναι φοβερή επιλογή. Το πιάνει λίγο ο αέρας αλλά αξίζει τον κόπο. Δε θυμάμαι να δοκίμασα κάτι που να μη μου άρεσε. Εκτός των άλλων, όλα τα λεφτά ήταν το φρέσκο τηγανητό μπαρμπουνάκι. Πρέπει να φαγα μισό κιλό μόνος μου. Λογικότατες τιμές, φάγαμε σα ζώα με 25-26€ το άτομο.

Κλαρίνος (Λεύκες): χασαποταβέρνα που φημίζεται για τα κοψίδια της. Είναι στο "ορεινό" κομμάτι του νησιού σε ένα ωραίο χωριουδάκι που μπορείς να το περπατήσεις και λίγο. ΟΚ έχω φάει και καλύτερα κοψίδια αλλά γενικά όλα ήταν άνω του μετρίου. Ειδικά τα ορεκτικά, κάτι κολοκυθάκια τηγανητά, κάτι αλοιφές κτλ ήταν πολύ καλά. Πάλι γύρω στο 25αρι το άτομο.

Last but not least...Ballo! Το καλύτερο sushi μακράν. Το μαγαζί είναι στην παραλία της Παροικιάς και είχαμε πάει και το Πάσχα. Ο τύπος που το χει είναι τρελός μερακλής και ψαράς και κάνει τα δικά του με ότι φρέσκο βγάλει κάθε μέρα. Τι Nobu και Furin Kazan και κλάιν μάιν. Κατουράει ότι σουσάδικο έχω δοκιμάσει στην Αθήνα. Εδώ θα παίξει φώτο γιατί πρέπει. Όποιος είναι φαν της κουζίνας αυτής απλά δεν πρέπει να προσπεράσει. Το σασίμι μπαρμπούνι απλά αλλού. :eat: Εδώ τσιμπάει λίγο η τιμή και είναι για να πας να τσιμπήσεις. Εγώ για να χορτάσω πρέπει να κάνω 50€ λογαριασμό μόνος μου. 2 άτομα για τα εικονιζόμενα δώσαμε 55€.

Εικόνα
Εικόνα

Overall πολύ ικανοποιημένος με το νησί και λογικά θα ξαναπάω μέχρι το τέλος του καλοκαιριού μιας και παίζει δωρεάν διαμονή. Καμία σχέση με αυτό που ήταν όταν πρωτοπήγα πριν 10+ χρόνια. Κατά βάση έχει ποιοτικό τουρισμό, εξαιρετική εστίαση και αρκετά καλή νυχτερινή ζωή (τα μαγαζιά κλείνουν 3πμ στην Αντίπαρο και 4πμ στην Πάρο με ελάχιστες εξαιρέσεις :dizzy: ). Τις τιμές τις βρήκα παντού λογικές δεδομένης της ποιότητας των υπηρεσιών ενώ και οι επιλογές είναι άφθονες σε κάθε τομέα.

Κάναμε ένα πέρασμα λίγων ωρών και από Αντίπαρο και πιο συγκεκριμένα στο Boogaloo που δουλεύει φίλος αλλά δεν υπάρχει κάτι ιδιαίτερα άξιο αναφοράς. Ένα γραφικό δρομάκι είναι που καταλήγει σε μιά πλατεία. Άντε να πεις ότι είδες και το ζεύγος Tom Hanks (μιλάει κανονικά Ελληνικά ο τύπος) και την άλλη τη Γάμος αλά Ελληνικά.

Φυσικά υπάρχει οδηγός και για παρτάλια που αρέσκονται σε νυχτερινές εξορμήσεις. :shifty: Όποιος θέλει, όχι κάνας μπαρμπαγκεάκος δηλαδή, ρωτάει.
Άβαταρ μέλους
By babakos
#522597
Νίκος Παππάς έγραψε:Πρέβελη, Κομμος, Ματαλα ίσως και σίγουρα Σουγια.
Λεντας οπωσδήποτε.
Α, είπαμε παραλία κάτω Ζακρου;
Φανταστική!
Από Ιεράπετρα μέχρι Γουδουρα έχει σειρά με ορμισκους με ωραίες ερημικές παραλίες.

Τώρα θα πεις δεν φτάνουν οι μέρες και θα έχεις δίκιο.
Τρία εικοσαημερα πέρασα και πάλι ένα κάρο μέρη δεν είδα.
Από το Mi A1.


Τσουλήθρες στους τεράστιους αμμόλοφους στο Λεντα
Πρέβελης, Δαμνόνι, Αμμουδι, Πλακιας

(Από Ηράκλειο) : Κερατόκαμπος, Τσουτσουράς (τώρα έχει άσφαλτο). Αν είστε συνομοσιολόγοι πηγαίνετε μέχρι το σπήλαιο αλλά αν δείτε τίποτα κουστουμαρισμένους MIB τρέξτε αλάργα :lol: :lol:
Επίσης μονή Κουδουμά.

Λασίθι : Οτι είναι από Ζάκρο και προς τα κάτω.. Κολπάκια και παραλίες η μια καλύτερη από την άλλη..

H Kρήτη θέλει πολλά καλοκαίρια για να την δείς... Αλλά αξίζει :)
Άβαταρ μέλους
By glf
#522602 Αγία Άννα άδεια η παραλία. Γενικά λίγος ο κόσμος ακόμα. Φαντάζομαι την επόμενη εβδομάδα ξεκίνα η σαιζόν..
Στο camping (club Αγ. Άννα) είχε κόσμο, νορμάλ και πάλι.Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By bill33
#522705
babakos έγραψε:(Από Ηράκλειο) : Κερατόκαμπος, Τσουτσουράς (τώρα έχει άσφαλτο). Αν είστε συνομοσιολόγοι πηγαίνετε μέχρι το σπήλαιο αλλά αν δείτε τίποτα κουστουμαρισμένους MIB τρέξτε αλάργα :lol: :lol:

+ Μαριδάκι ,ψαροχώρι που πας με καΐκι ή περπατώντας το μονοπάτι αν έχεις όρεξη.Απο ψηλά βλέπεις τον Τσούτσουρα και λένε ότι μπορείς να δεις και το βυθισμένο παλάτι του Μίνωα.
http://downtimeforyou.blogspot.com/2012 ... _4784.html
https://www.eos-her.gr/hikes/2014/tsout ... s-nikitas/
ΜΙΒ δεν είχα δει αλλά ασφάλεια ΟΠΚΕ κλπ πολύ συχνά.Λένε ότι στις μεγάλες βροχές το ποτάμι ακόμα κατεβάζει αρχαία.Εγώ δεν βρήκα τίποτα πάντως :rant: :lol:
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#522768
Νίκος Παππάς έγραψε:
Corto Maltese έγραψε:Δριφτορα όσο ο καθένας από εμάς βαριέται ή ντρέπεται να ανοίξει τόπικ για ένα μέρος που θέλει να πάρει ή να δώσει πληροφορίες, δε γίνεται τίποτα. Ή πρέπει να υπάρχει επιφορτισμένος mod που να αφαιρεί τα ποστ για την Τήνο και να ανοίξει τοπικό με τίτλο Τήνος (τακτική που οδηγεί στην οκνηρία) ή πρέπει ο καθένας μας να κάνει το ένα κλικ παραπάνω και να βάλει την ερώτησή του για την Λετονία σε καινούργιο τόπικ εφόσον δεν υπάρχει παλιό.

Αυτο!

Ενω υπαρχει ας πουμε τοπικο για Κρητη γραφτηκαν εδω μερη, παραλιες και απο εμενα η τον Γρηγορη αλλα και αλλους, που θα επρεπε να μπουν εκει.

Οπως και τα της Τηνου μπηκαν εδω και οχι στο τοπικο "Κυκλαδες"


Μονο που εσυ εισαι μοντ και μπορεις να κανεις κατο για να το διορθωσεις :lol:
Καντε κατι!
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#522770 Αν και τα 'χουμε ξαναπεί αυτά, εγώ τουλάχιστον πολλάκις, για να δούμε :superman:

Εν τω μεταξύ λίγο πιο πάνω που τα λέμε ποστάρει από κάτω ο stefan το κατεβατό της Πάρου :vava: Βρε Στέφανε :lol:

Εδώ θα βοηθούσε τους χρήστες ένα (αρκετά) αυξημένο χρονικό περιθώριο δυνατότητας επεξεργασίας ώστε να έκαναν κατά το ήμισυ τη δουλειά των mod, πχ να έπαιρνε ο καθένας το διαμάντι post του, να το πόσταρε στο σωστό τοπικό και μετά να διόρθωνε εδώ το γενικό και να έγραφε "δείτε το review μου για την Κολοπετινίτσα εδώ"
Άβαταρ μέλους
By DAP
#522771 Κουιζ......................

Χωρις να γκουγκλισετε ρεεεεεεε

Που βρισκεται η Κολοπετινιτσα;

Γιατι υπαρχει και δεν ειναι απλως ενα φανταστικο τοπωνυμιο..... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#522775 Έχω πάει!! αλλά δε λέγεται έτσι τώρα πλέον :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#522796
Dimitris_P έγραψε:Αν και τα 'χουμε ξαναπεί αυτά, εγώ τουλάχιστον πολλάκις, για να δούμε :superman:

Εν τω μεταξύ λίγο πιο πάνω που τα λέμε ποστάρει από κάτω ο stefan το κατεβατό της Πάρου :vava: Βρε Στέφανε :lol:

Εδώ θα βοηθούσε τους χρήστες ένα (αρκετά) αυξημένο χρονικό περιθώριο δυνατότητας επεξεργασίας ώστε να έκαναν κατά το ήμισυ τη δουλειά των mod, πχ να έπαιρνε ο καθένας το διαμάντι post του, να το πόσταρε στο σωστό τοπικό και μετά να διόρθωνε εδώ το γενικό και να έγραφε "δείτε το review μου για την Κολοπετινίτσα εδώ"


Εναλλακτικά, μπορούμε να τα ποστάρουμε στο ΤΙΣ ΟΙΔΕΝ. :lol:
Άβαταρ μέλους
By DAP
#522812
DAP έγραψε:Κουιζ......................

Χωρις να γκουγκλισετε ρεεεεεεε

Που βρισκεται η Κολοπετινιτσα;

Γιατι υπαρχει και δεν ειναι απλως ενα φανταστικο τοπωνυμιο..... :hmmm:


Τη βρηκα πριν κατι χρονια εντελως τυχαια ψαχνοντας για κοπανα για μια ειδικη του Ακροπολις,τους Βωξιτες συγκεκριμενα.Τριταια ειναι το νεο ονομα του χωριου και για περισσοτερες λεπτομερειες το google ειναι προθυμο να σας εξυπηρετησει.....
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#522861 Σας το είχα βάλει και πριν μερικά χρόνια στο κουΐζ. Είναι το διπλανό χωρίο από το χωριό του παππού μου (Αγία Ευθυμία - αυτό νομίζω κάθε Ακροπολικός το ξέρει)
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#523053
Deleted User 1 έγραψε:Overall πολύ ικανοποιημένος με το νησί και λογικά θα ξαναπάω μέχρι το τέλος του καλοκαιριού μιας και παίζει δωρεάν διαμονή. Καμία σχέση με αυτό που ήταν όταν πρωτοπήγα πριν 10+ χρόνια. Κατά βάση έχει ποιοτικό τουρισμό, εξαιρετική εστίαση και αρκετά καλή νυχτερινή ζωή (τα μαγαζιά κλείνουν 3πμ στην Αντίπαρο και 4πμ στην Πάρο με ελάχιστες εξαιρέσεις :dizzy: ). Τις τιμές τις βρήκα παντού λογικές δεδομένης της ποιότητας των υπηρεσιών ενώ και οι επιλογές είναι άφθονες σε κάθε τομέα.

Πατώντας στην ανταπόκρισή σου, έστειλα με (σχεδόν) κλειστά μάτια φιλικό ζευγάρι στην πάρο, οπότε προβληματίσου.

Το καλό είναι ότι δεν θα πληρώσουν διαμονή, αλλά και πάλι είναι λίγο ιδιαιτερούληδες, κυρίως η κυρία. Ελπίζω να μην έχω μουρμούρες.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#523055 Άμα νιώθουν από καλοπέραση και δεν είναι τπτ αριστεροί :shifty: γύφτουλες, θα τηνε περάσουνε ζα-χα-ρη. Δεν απάντανε και οι μλκ της Hellenic Seaways να κανονίσω την επόμενη επίσκεψη από τωρα! :x
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#523056 Νιώθουν, δικά μας νεοφιλελέ παιδιά είναι. Μόλις μετακόμισαν στην καστέλλα και μου έλεγαν τις συσκευές που τσίμπησαν, έμεινα λίγο.

Εάν μου την πουν, θα είναι επειδή θέλουν διακοπές από το μεσαιοπάνω ράφι και δεν καλύφθηκαν, αλλά εμπιστεύομαι το μπονβιβεριλίκι του στεφάν. :iconcool:

Παρεμπιπτόντως, έκλεισα (99%, έχουμε να κλειδώσουμε άδεια κολλητού) την ηρωϊκή κάθοδο τσι κρήτη για 30 ιουλίου - 2(3 βαριά) αυγούστου. :inlove: