Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#522519
QsisVTS έγραψε:χάλια ο τύπος

οι σκέψεις τους μου θυμίζουν σκυλί που κάνει κύκλους και κυνηγάει την ουρά του


Ο τύπος μια χαρά είναι, η ερώτηση ήταν ηλίθια.


italakias έγραψε:Ωραια αντιμετωπιζεις τον κοσμο, μπραβο σου. :yahoo:
Ηλιθια επειδη του εκανε μια ερωτηση σχετικα με ενα πειραμα.



Όταν πας να πάρεις συνέντευξη από έναν επιστήμονα διεθνούς κύρους, δεν τον ρωτάς για ένα πείραμα που μπορείς πανεύκολα με ένα γκουγκλάρισμα να δεις πως όχι μόνο ήταν προβληματικό, έχει ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ εδώ και πάρα πολύ καιρό πως ήταν μία παπάτζα και μισή. Κάτι που φυσικά θα έπρεπε να είχε υποπτευθεί και χωρίς να το ψάξει, αν είχε επαφή με το αντικείμενο. Βέβαια σε αυτό δεν φταίει αυτή, αλλά όποιος έστειλε την άσχετη να πάρει σοβαρή συνέντευξη.

Είναι ηλίθια λοιπόν όχι γιατί δεν ήξερε κάτι, αλλά γιατί δεν ασχολήθηκε να προετοιμαστεί στοιχειωδώς για τη συνέντευξη.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#522521
markvag έγραψε:
Ο τύπος μια χαρά είναι, η ερώτηση ήταν ηλίθια.



η ερώτηση με τα γραμμάρια σίγουρα είναι ηλίθια

αλλά και αυτός που προσπαθεί να πείσει τον εαυτό του ότι δεν υπάρχει ελεύθερη βούληση είναι ψυχαναγκαστικός

δεν είμαστε ζώα, δεν λειτουργούμε μόνο βάση των συναισθημάτων/ενστίκτων και σίγουρα επηρεαζόμαστε από το περιβάλλον, παρόλα αυτά συνεχίζει και υπάρχει η επιλογή να έχουμε ελεύθερη βούληση και να διαμορφώνουμε δικό μας χαρακτήρα και ηθική
Άβαταρ μέλους
By markvag
#522593
QsisVTS έγραψε:
αλλά και αυτός που προσπαθεί να πείσει τον εαυτό του ότι δεν υπάρχει ελεύθερη βούληση είναι ψυχαναγκαστικός

δεν είμαστε ζώα, δεν λειτουργούμε μόνο βάση των συναισθημάτων/ενστίκτων και σίγουρα επηρεαζόμαστε από το περιβάλλον, παρόλα αυτά συνεχίζει και υπάρχει η επιλογή να έχουμε ελεύθερη βούληση και να διαμορφώνουμε δικό μας χαρακτήρα και ηθική


Μην μπαίνεις στη συζήτηση, δεν είμαι σίγουρος πως υπάρχουν πολλά δεδομένα που να μπορούν να στηρίξουν τη θέση σου... :oops:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#522596
markvag έγραψε:
Μην μπαίνεις στη συζήτηση, δεν είμαι σίγουρος πως υπάρχουν πολλά δεδομένα που να μπορούν να στηρίξουν τη θέση σου... :oops:

χέστηκα ρε φίλε, τι δεδομένα, μιλάμε για ψυχολογία, δηλαδή μη επιστήμη..

αν σε βολεύει να πιστεύεις ότι δεν υπάρχει ελεύθερη βούληση και είμαστε άμοιροι των ευθυνών μας, αν σε κάνει να νιώθεις καλύτερα μπορείς να το πιστεύεις.. σαν αυτούς με το κάρμα που κοροϊδεύατε τις προάλλες με "επιστημονικό" περιτύλιγμα

βέβαια δεν αποκλείω ότι πολλοί άνθρωποι δεν έχουν βούληση, αν κρίνω από τις εδώ συζητήσεις που είναι και άνω του μέσου όρου ευφυίας κιόλας... :vava:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#522781 Έγινεεεεεεεεεεεεε
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#522854
QsisVTS έγραψε:
markvag έγραψε:
Μην μπαίνεις στη συζήτηση, δεν είμαι σίγουρος πως υπάρχουν πολλά δεδομένα που να μπορούν να στηρίξουν τη θέση σου... :oops:

χέστηκα ρε φίλε, τι δεδομένα, μιλάμε για ψυχολογία, δηλαδή μη επιστήμη..

αν σε βολεύει να πιστεύεις ότι δεν υπάρχει ελεύθερη βούληση και είμαστε άμοιροι των ευθυνών μας, αν σε κάνει να νιώθεις καλύτερα μπορείς να το πιστεύεις.. σαν αυτούς με το κάρμα που κοροϊδεύατε τις προάλλες με "επιστημονικό" περιτύλιγμα

βέβαια δεν αποκλείω ότι πολλοί άνθρωποι δεν έχουν βούληση, αν κρίνω από τις εδώ συζητήσεις που είναι και άνω του μέσου όρου ευφυίας κιόλας... :vava:

οταν μιλας για ελευθερη βουληση
μιλας για τι πραγμα ακριβως?
την θρησκευτικη αποψη?
την βιολογικη αποψη?
την φιλοσοφικη αποψη?

για την θρησκευτικη αποψη ολοι ξερουμε πως πρεπει να εισαι braindead γενικα

για τα αλλα διαβασε αυτο http://www.pnas.org/content/113/4/1080
Άβαταρ μέλους
By italakias
#522909
cabala10 έγραψε:
QsisVTS έγραψε:
markvag έγραψε:
Μην μπαίνεις στη συζήτηση, δεν είμαι σίγουρος πως υπάρχουν πολλά δεδομένα που να μπορούν να στηρίξουν τη θέση σου... :oops:

χέστηκα ρε φίλε, τι δεδομένα, μιλάμε για ψυχολογία, δηλαδή μη επιστήμη..

αν σε βολεύει να πιστεύεις ότι δεν υπάρχει ελεύθερη βούληση και είμαστε άμοιροι των ευθυνών μας, αν σε κάνει να νιώθεις καλύτερα μπορείς να το πιστεύεις.. σαν αυτούς με το κάρμα που κοροϊδεύατε τις προάλλες με "επιστημονικό" περιτύλιγμα

βέβαια δεν αποκλείω ότι πολλοί άνθρωποι δεν έχουν βούληση, αν κρίνω από τις εδώ συζητήσεις που είναι και άνω του μέσου όρου ευφυίας κιόλας... :vava:

οταν μιλας για ελευθερη βουληση
μιλας για τι πραγμα ακριβως?
την θρησκευτικη αποψη?
την βιολογικη αποψη?
την φιλοσοφικη αποψη?

για την θρησκευτικη αποψη ολοι ξερουμε πως πρεπει να εισαι braindead γενικα

για τα αλλα διαβασε αυτο http://www.pnas.org/content/113/4/1080

Μαλλον δεν καταλαβες τιποτα αποσα λεει ο ειδικος στο προηγουμενο αρθρο. :svivhaha:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#522950 Για κάντα μας τάληρα! :inlove:
Άβαταρ μέλους
By italakias
#522969 Οχι να μας το κανεις εσυ ταληρα που συννενοησε καλυτερα με την επιστημη.
Εγω ειμαι braindead ,οπως ειπε ο αλλος ο εξυπνος που δεν καταλαβαινει τι διαβαζει.
Ξεκινα να σε δω.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#523010 Πες μου τις απορίες σου, να τις λύσουμε.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#523092 Ιταλακια πάρτον τηλ., που να διαβάζετε/γράφετε τώρα...
Άβαταρ μέλους
By drdino
#523404 https://mikropragmata.lifo.gr/wtf/to-pr ... -apogevma/

Ομολογώ ότι δεν ήξερα ότι υπάρχει τέτοια πατέντα:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By g8777
#523410 Πες στον αρχιτσοπανο που εγραψε το αρθρο οτι ψυγειοκαταψυκτης ειναι αυτο που βαζει το γαλα καθε πρωι μεχρι να περασει το βυτιοφορο. Αυτο εδω που βλεπεις λεγεται Hyper Sleep Chamber, σπανιο πουλι για την Ελλαδα (νομιζω εχει ενα ο Κ Καραμανλης Τζουνιορ), ο Γερος θα αφυπνιστει μετα απο αιωνες στο Nostromo. Θα το ηξερες αν ειχες polo, οχι κουβαδακι. :s_roses
Άβαταρ μέλους
By drdino
#523412 Για μεσημεριανή σιέστα πάντως μια χαρά είναι :iconcool: