Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By drdino
#518432 Έχει λίγο καιρό που ακούγεται το συγκεκριμένο όντως:
https://www.cnet.com/how-to/fbi-wants-y ... heres-how/
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#518442 Είμαι 100% σίγουρος ότι δεν θα επηρεαστούν, αντιθέτως τα βλέπω να πολλαπλασιάζονται. Οι χάκερς είναι ιδιαίτερα ευαισθητοποιημένοι σε αυτόν τον τομέα.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#518447 Να φανταστώ ότι υποκλέπτονται δεδομένα μόνο σε clear text transmissions, δλδ τα https secured sites ακόμα και έτσι διαφυλάσσουν την πληροφορία.
Και πάλι τόσοι ISPs δεν μπόρεσαν να δουν το traffic προς τον CnC server(s); :hmmm:
Και πάλι βέβαια πως μπόρεσαν να κάνουν κάτι τέτοιο φαίνεται "κάπως". :hmmm:

εδιτ: Διάβασα λίγο το λινκ, "known public exploits or default credentials that make compromise relatively straightforward".
Δλδ οι τύποι έχουν κάτσει και γράψει/τεστάρει κώδικα για τόσα πολλά μηχανάκια;;; :dizzy: Μιλάμε για πολύ κόπο!

Για το προσωπικό μου θέμα (σχετικά με οτ backup προσωπικών δεδομένων), το nas μοιάζει ακριβή λύση (και που να το κρύψεις από τα παιδιά :lipsealed: ) και το cloudικό ακόμα δεν μπορώ να το εμπιστευτώ 100%. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By corsair
#518449
xenos έγραψε:
το nas μοιάζει ακριβή λύση (και που να το κρύψεις από τα παιδιά :lipsealed: )


NAS παιρνεις με 180 ευρώ περιπου. Δίσκο... ξεκινα με οτι εχεις στο συρτάρι σου.

Το NAS μου ειναι στο παταρι... αν σε βοηθα :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By babakos
#518451 Πριν αγοράσουμε οτιδήποτε πρέπει να καταλάβουμε ακριβώς τι θέλουμε να πετύχουμε.
Το NAS (από μόνο του) δεν αποτελεί αξιόπιστη λύση backup.
Αποθήκευση ναι, backup όχι.
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#518455
xenos έγραψε:Να φανταστώ ότι υποκλέπτονται δεδομένα μόνο σε clear text transmissions, δλδ τα https secured sites ακόμα και έτσι διαφυλάσσουν την πληροφορία.


To SSL Decryption δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο αν έχεις ξεκινήσει man in the middle επίθεση μέσω ενός κατά τεκμήριο (επειδή μιλάμε κυρίως για οικιακά) απροστάτευτου router. Άρα, αν οι τύποι είναι μερακλήδες, που έτσι φαίνεται, δεν νομίζω να κωλύονται να κάνουν και αποκρυπτογράφηση.

Θα ήθελα να μάθω αν ο απώτερος στόχος είναι η ανάληψη ελέγχου στα μηχανήματα για DDoS επιθέσεις ή τα στοιχεία μου, σου ή του Corsair. Γιατί αυτό θέλει πολύ χρόνο ΚΑΙ επεξεργαστική ισχύ. Και όλοι ξέρουμε ότι ο Corsair παίζει άμυνα πολλαπλών επιπέδων.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#518456 Ισχύει το τελευταίο, αποδεικνύεται δε από το διαφορετικό επίπεδο τοποθεσίας του Synology, το οποίο βρίσκεται στο πατάρι. Genius!
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#518457 εξωτερικό σκληρό 1TB για backup αρχείων 300-400GB 2 φορές το χρόνο τι έχουμε;
το μόνο που μας ενδιαφέρει είναι η αξιοπιστία
Άβαταρ μέλους
By xenos
#518487
funkyreverend έγραψε:
xenos έγραψε:Να φανταστώ ότι υποκλέπτονται δεδομένα μόνο σε clear text transmissions, δλδ τα https secured sites ακόμα και έτσι διαφυλάσσουν την πληροφορία.


To SSL Decryption δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο αν έχεις ξεκινήσει man in the middle επίθεση μέσω ενός κατά τεκμήριο (επειδή μιλάμε κυρίως για οικιακά) απροστάτευτου router. Άρα, αν οι τύποι είναι μερακλήδες, που έτσι φαίνεται, δεν νομίζω να κωλύονται να κάνουν και αποκρυπτογράφηση.

Θα ήθελα να μάθω αν ο απώτερος στόχος είναι η ανάληψη ελέγχου στα μηχανήματα για DDoS επιθέσεις ή τα στοιχεία μου, σου ή του Corsair. Γιατί αυτό θέλει πολύ χρόνο ΚΑΙ επεξεργαστική ισχύ. Και όλοι ξέρουμε ότι ο Corsair παίζει άμυνα πολλαπλών επιπέδων.


Να κάνουν decrypt τόσα πολλά δεδομένα; Περίεργο μου φαίνεται.
Καλύτερη επιχείρηση εδώ:

Internet Cafes Hacked to Mine $800k in Siacoin Cryptocurrency
Άβαταρ μέλους
By dimik
#518491 Τα Internet cafe είναι πταίσμα, εδώ σε server τράπεζας είχαν χώσει cryptomining app :lol:

To Μan In The Middle είναι σοβαρή κατάσταση, αν δεν έχουν ανταλλαχθεί κλειδιά από πριν σου τσιμπάει o MITM το Public Key σου κάνει ένα fake και πρακτικά δεν χρειάζεται κόπος. Πέρα από αυτό υπάρχει και το key collision attack.
Άβαταρ μέλους
By gakost
#518586
vasilis έγραψε:εξωτερικό σκληρό 1TB για backup αρχείων 300-400GB 2 φορές το χρόνο τι έχουμε;
το μόνο που μας ενδιαφέρει είναι η αξιοπιστία


Η άποψη μου είναι μην ασχολείσαι με θήκες και ξεχωριστά σκληρό δίσκο, αυτή είναι καλή λύση αν έχεις ήδη δίσκο. Ιδίως αν πας σε 3,5" που θέλουν εξτρά τροφοδοτικό πολλές θήκες φθηνές κυρίως έχουν μάπα τροφοδοτικό και δημιουργούν προβλήματα.

Για 2 - 3 αντιγραφές τον χρόνο αγόρασε τον φθηνότερο επώνυμο 2.5" μια χαρά αξιόπιστοι είναι. Ακόμη και ένας Toshiba Canvio Basics με κάτω από 45€ μια χαρά θα σε καλύψει.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#518627
gakost έγραψε:
vasilis έγραψε:εξωτερικό σκληρό 1TB για backup αρχείων 300-400GB 2 φορές το χρόνο τι έχουμε;
το μόνο που μας ενδιαφέρει είναι η αξιοπιστία


Η άποψη μου είναι μην ασχολείσαι με θήκες και ξεχωριστά σκληρό δίσκο, αυτή είναι καλή λύση αν έχεις ήδη δίσκο. Ιδίως αν πας σε 3,5" που θέλουν εξτρά τροφοδοτικό πολλές θήκες φθηνές κυρίως έχουν μάπα τροφοδοτικό και δημιουργούν προβλήματα.

Για 2 - 3 αντιγραφές τον χρόνο αγόρασε τον φθηνότερο επώνυμο 2.5" μια χαρά αξιόπιστοι είναι. Ακόμη και ένας Toshiba Canvio Basics με κάτω από 45€ μια χαρά θα σε καλύψει.


Αν καει το κυκλωμα της USB (οχι ιδιαιτερα απιθανο) θα τα παρει στο χερι ολα και ας ειναι ενταξει ο σκληρός. Δεν ξέρω... δεν θα το εκανα. Καλυτερα μια θηκη ORICO με 10 ευρώ και εναν ξεχωριστο δισκο.