Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#518616 Τεσπα τι καθόμαστε και συζηταμε.

Εδω βλέπεις να μην ακολουθούνται τα βασικα που θα βρει κάποιος με 2 λεπτά googling. Το οποίο ομολογουμένως δεν πολυ πιάνω.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#520968 Λίγο άκυρη η θέση, αλλά δεν ξέρω άλλο σχετικό τόπικ. :oops:
Στη γειτονιά ξεφύτρωσε μια αναπηρική θέση μια μέρα. οκ, λέμε. Το θέμα είναι ότι ο άνθρωπος που παρκάρει δεν φαίνεται να έχει καμία είδους αναπηρία. :dizzy: Είναι αρτιμελέστατος και μάλιστα μαστόρι (μπογιατζής; κάτι τέτοιο).
Τι διάολο παίζει; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By melos86
#520985 Ας μας πει καποιος γιατι και στην γειτονια μου που εχει θεμα με το παρκαρισμα εχουμε αντιστοιχα φαινομενα... Και υποψιαζομαι οτι ειναι καβατζωμα θεσεων!
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#520998 Αν υπάρχει στην οικογένεια (εννοώ στο διαμέρισμα ως μόνιμος κάτοικος) άτομο που χρειάζεται καροτσάκι, μπορεί να πάρει από το δήμο το ΟΚ. Αυτό που θυμάμαι παλιά να λένε, είναι ότι η θέση αναπήρου δεν μπορεί να είναι προσωπική (δηλαδή με πινακίδες), όποιος έχει αυτοκίνητο με σήμα αναπήρου μπορεί να παρκάρει. Δεν ξέρω αν αυτό έχει αλλάξει πρόσφατα.
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#521001 Δεν χρειάζεται κάτι εμφανές για να έχεις μεγάλο ποσοστό αναπηρίας.
Σκεφτείτε τα άτομα με καρκίνο, νεφρική ανεπάρκεια κ.λπ.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#521005
funkyreverend έγραψε:Αν υπάρχει στην οικογένεια (εννοώ στο διαμέρισμα ως μόνιμος κάτοικος) άτομο που χρειάζεται καροτσάκι, μπορεί να πάρει από το δήμο το ΟΚ. Αυτό που θυμάμαι παλιά να λένε, είναι ότι η θέση αναπήρου δεν μπορεί να είναι προσωπική (δηλαδή με πινακίδες), όποιος έχει αυτοκίνητο με σήμα αναπήρου μπορεί να παρκάρει. Δεν ξέρω αν αυτό έχει αλλάξει πρόσφατα.



Αναλογα. Προκειται για 2 διαφορετικες πινακιδες., την Ρ 71

Εικόνα

που αναφερεται γενικα σε θεση σταθμευσης ατομων με αναπηρια

και την Ρ 72

Εικόνα

που αφορα αποκλειστικα το όχημα που αναγραφεται πανω της.

Στη συγκεκριμενη περιπτωση που λετε μαλλον μιλάμε για την 2η περιπτωση, οπότε οχι, δεν μπορει να παρκαρει οποιος θελει, ακομα και αν εχει αναπηρια.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#521337 Θέλω να στείλω μια συσκευή στην Αμερική για επισκευή, είναι αγορασμένη κανονικά με τα παραστατικά της. Το κόστος επιδιόρθωσης είναι περίπου 150€ συν τα μεταφορικά τα οποία δεν ξέρω πόσα θα είναι αλλά σίγουρα γύρω στα 60-70€ και θα κοπεί κανονικά απόδειξη με το τελικό ποσό. Στην επιστροφή υπάρχει περίπτωση να μπλεχτώ με τελωνεία; Μιλάμε για συσκευή αξίας περίπου 1000€. Ένας εκτελωνιστής θα ξέρει να μου απαντήσει με βεβαιότητα; Που θα ήταν καλά να απευθυνθώ γιατί στα τελωνεία δίνουν πολύ γενικές απαντήσεις.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#521339 Στην περιπτωση μου το αυτοκινητο δεν ειναι αναπηρικο και η πινακιδα στο δρομο ειναι σα τη 2η που εβαλε ο τζι.
Άβαταρ μέλους
By DAP
#521343 Εαν υπαρχει ταυτιση των δυο αριθμων πινακιδων αυτοκινητου και πεζοδρομιου ψαξε για αλλη θεση....
Εαν δεν υπαρχει και δεις οτι ο οδηγος του αυτοκινητου ειναι στα σιγουρα του χεριου σου,τοτε καν'του παρατηρηση.....
Άβαταρ μέλους
By markvag
#521373
panos2171 έγραψε:Θέλω να στείλω μια συσκευή στην Αμερική για επισκευή, είναι αγορασμένη κανονικά με τα παραστατικά της. Το κόστος επιδιόρθωσης είναι περίπου 150€ συν τα μεταφορικά τα οποία δεν ξέρω πόσα θα είναι αλλά σίγουρα γύρω στα 60-70€ και θα κοπεί κανονικά απόδειξη με το τελικό ποσό. Στην επιστροφή υπάρχει περίπτωση να μπλεχτώ με τελωνεία; Μιλάμε για συσκευή αξίας περίπου 1000€. Ένας εκτελωνιστής θα ξέρει να μου απαντήσει με βεβαιότητα; Που θα ήταν καλά να απευθυνθώ γιατί στα τελωνεία δίνουν πολύ γενικές απαντήσεις.


Ναι, θα παίξει τελωνείο. Ο ιδιοκτήτης είναι φυσικό πρόσωπο ή εταιρεία; Αν και δεν νομίζω πως έχει σημασία... Τι είδους συσκευή είναι; ηλεκτρονική ή κάτι άλλο; Να ρωτήσω αύριο στη δουλειά και θα σου πω στα σίγουρα.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#521376 Το αυτοκίνητο δεν χρειάζεται να είναι αναπηρικό με την έννοια μετατροπών, αρκεί να εξυπηρετεί τις ανάγκες του αναπήρου ακόμα κι αν οδηγάει άλλος.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#521381
markvag έγραψε:
panos2171 έγραψε:Θέλω να στείλω μια συσκευή στην Αμερική για επισκευή, είναι αγορασμένη κανονικά με τα παραστατικά της. Το κόστος επιδιόρθωσης είναι περίπου 150€ συν τα μεταφορικά τα οποία δεν ξέρω πόσα θα είναι αλλά σίγουρα γύρω στα 60-70€ και θα κοπεί κανονικά απόδειξη με το τελικό ποσό. Στην επιστροφή υπάρχει περίπτωση να μπλεχτώ με τελωνεία; Μιλάμε για συσκευή αξίας περίπου 1000€. Ένας εκτελωνιστής θα ξέρει να μου απαντήσει με βεβαιότητα; Που θα ήταν καλά να απευθυνθώ γιατί στα τελωνεία δίνουν πολύ γενικές απαντήσεις.


Ναι, θα παίξει τελωνείο. Ο ιδιοκτήτης είναι φυσικό πρόσωπο ή εταιρεία; Αν και δεν νομίζω πως έχει σημασία... Τι είδους συσκευή είναι; ηλεκτρονική ή κάτι άλλο; Να ρωτήσω αύριο στη δουλειά και θα σου πω στα σίγουρα.


Φυσικό πρόσωπο αλλά υπάρχει και η δυνατότητα να φύγει από εταιρία λόγω συνεργασίας με μεταφορικές/courier για μείωση κόστους αποστολής. Ηλεκτρονική συσκευή είναι μεγέθους περίπου 30cmX10. Αν μπορείς να μάθεις κάτι στα πολύ σίγουρα (κόστη κλπ) θα με διευκόλυνε. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#521382
panos2171 έγραψε:
Φυσικό πρόσωπο αλλά υπάρχει και η δυνατότητα να φύγει από εταιρία λόγω συνεργασίας με μεταφορικές/courier για μείωση κόστους αποστολής. Ηλεκτρονική συσκευή είναι μεγέθους περίπου 30cmX10. Αν μπορείς να μάθεις κάτι στα πολύ σίγουρα (κόστη κλπ) θα με διευκόλυνε. :iconcool:


Το μέγεθος δεν έχει σημασία... Κάτσε να ρωτήσω αύριο... :s_wink