Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By melos86
#518414 Αν κρινω παντως απο τις γραμμες στην τελευταια φωτο μαλλον στον χωρο σταθμευσης βρισκοταν το αεροσκαφος η εστω σε τροχοδρομο...
Εικαζω οτι μαλλον εκανε μανουβρα ο πιλοτος και δεν υπολογισε σωστα που τελειωνει η ασφαλτος και αρχιζει το χαντακι!
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#518445 Ήταν κατά το taxi out. Ο μάρσαλερ έδωσε σημα να πάρουν τα τσοκ, μάλλον από λάθος συνεννόηση, και το αεροπλάνο άρχισε να τσουλάει σβηστό με 170 επιβάτες.
Έμαθα ότι το σήκωσαν με γερανό και το όταν σε άλλη θέση. Πάλι καλά.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#518461
JarnoT έγραψε:Ήταν κατά το taxi out. Ο μάρσαλερ έδωσε σημα να πάρουν τα τσοκ, μάλλον από λάθος συνεννόηση, και το αεροπλάνο άρχισε να τσουλάει σβηστό με 170 επιβάτες.
Έμαθα ότι το σήκωσαν με γερανό και το όταν σε άλλη θέση. Πάλι καλά.


Κάτι παρόμοιο άκουσα κι εγώ μόλις τώρα. Μηχανικό πρόβλημα πάντως δεν υπήρχε και ούτως ή άλλως η ταχύτητα ήταν αστεία. Ο δικός μου εδώ μου είπε πάντως πως ΜΑΛΛΟΝ είναι λάθος του πιλότου που βιάστηκε.

Θέλω να μάθω και τι ζημιές έχει... :lipsealed: :help:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#518469 Μάρκο ο JarnoΤ νομίζω δουλεύει στον Πυργο Ελέγχου οπότε μάλλον τα ξέρει απο πρωτο χερι.
Άβαταρ μέλους
By Morx
#518527
markvag έγραψε:Θέλω να μάθω και τι ζημιές έχει... :lipsealed: :help:

E, ψαλιδια, αξονας, ζαντα, αμορτισερ top mount.
Κανα 150αρι χιλιαρικα! :lol:
Ξερω ενα καλο συνεργειο...
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#518535 Το γνωστό;;; :shifty:
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#518578
mirage έγραψε:ο JarnoΤ (...) μάλλον τα ξέρει απο πρωτο χερι.

Μπα, μη φανταστείς.. από τριτοτέταρτο κι εγώ. Ό,τι δεν συμβαίνει στη βάρδια μου δεν έχω καμία όρεξη να μάθω το πώς και το γιατί. Οι περισσότεροι ψοφανε για ..εργασιακό κουτσομπολιό. Εγώ βαριέμαι αφόρητα. Μόνον σε τι με επηρεάζει στο να δουλέψω, τα υπόλοιπα είναι για το χόμπυ του καθενός.
Οπότε ό,τι έμαθα από δω κι από κει. Περισσότερα θα μάθω δω μέσα :-)
Άβαταρ μέλους
By Arrow
#518745
JarnoT έγραψε:
mirage έγραψε:ο JarnoΤ (...) μάλλον τα ξέρει απο πρωτο χερι.

Οι περισσότεροι ψοφανε για ..εργασιακό κουτσομπολιό. Περισσότερα θα μάθω δω μέσα :-)


Για ποιους λες βρε ανανδρε!???!!!


< Note 4 >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#518786
mirage έγραψε:Μάρκο ο JarnoΤ νομίζω δουλεύει στον Πυργο Ελέγχου οπότε μάλλον τα ξέρει απο πρωτο χερι.


Ρώτησα μηχανικό της Ellinair και έγραψα τι μου είπε. Το ξέρω ότι ο JarnoT εργάζεται εκεί και δεν τον αμφισβήτησα. Το ίδιο είπαμε, απλά εγώ πρόσθεσα ότι ΜΑΛΛΟΝ ήταν λάθος του πιλότου. Ο JarnoT είπε για λάθος συνεννοήση μεταξύ πιλότου - marshaller, οπότε το ίδιο λέμε ουσιαστικά.

Πιστεύω θα μάθω ακριβώς τι συνέβη και θα ενημερώσω.


Morx έγραψε:E, ψαλιδια, αξονας, ζαντα, αμορτισερ top mount.
Κανα 150αρι χιλιαρικα! :lol:
Ξερω ενα καλο συνεργειο...


:shifty: Με κανα-δυο σφυριές στον άξονα και μια καλή ζυγοστάθμιση, τίποτα δεν θέλει :shifty: :lol:
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#518842
Arrow έγραψε:
JarnoT έγραψε:Οι περισσότεροι ψοφανε για ..εργασιακό κουτσομπολιό. Περισσότερα θα μάθω δω μέσα :-)

Για ποιους λες βρε ανανδρε!???!!!

Ορίστε;
Μιλώ για τους συναδέλφους μου, και τους το λέω και μπροστά τους.
Προς τι ο χαρακτηρισμός;
Άβαταρ μέλους
By corsair
#518847
JarnoT έγραψε:
mirage έγραψε:ο JarnoΤ (...) μάλλον τα ξέρει απο πρωτο χερι.

Μπα, μη φανταστείς.. από τριτοτέταρτο κι εγώ. Ό,τι δεν συμβαίνει στη βάρδια μου δεν έχω καμία όρεξη να μάθω το πώς και το γιατί. Οι περισσότεροι ψοφανε για ..εργασιακό κουτσομπολιό. Εγώ βαριέμαι αφόρητα. Μόνον σε τι με επηρεάζει στο να δουλέψω, τα υπόλοιπα είναι για το χόμπυ του καθενός.
Οπότε ό,τι έμαθα από δω κι από κει. Περισσότερα θα μάθω δω μέσα :-)



H θέση σου αυτη ειναι ασύμβατη με το φορουμ αυτο :rtfm: Εμεις εδώ θελουμε gossip aviation news. Αμα βαριεσαι αφορητα, φύγε να στειλουμε τον Μάρκο να μας τα λεει με το Νϊ και με το Σιγμα :inlove:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#518871
corsair έγραψε:H θέση σου αυτη ειναι ασύμβατη με το φορουμ αυτο :rtfm: Εμεις εδώ θελουμε gossip aviation news. Αμα βαριεσαι αφορητα, φύγε να στειλουμε τον Μάρκο να μας τα λεει με το Νϊ και με το Σιγμα :inlove:


Πες τα! :protest:


JarnoT έγραψε:
Arrow έγραψε:
JarnoT έγραψε:Οι περισσότεροι ψοφανε για ..εργασιακό κουτσομπολιό. Περισσότερα θα μάθω δω μέσα :-)

Για ποιους λες βρε ανανδρε!???!!!

Ορίστε;
Μιλώ για τους συναδέλφους μου, και τους το λέω και μπροστά τους.
Προς τι ο χαρακτηρισμός;



:lol: :lol:

Πολλοί από τους συναδέλφους σου όντως είναι για πολλές μπάτσες... :oops:
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#518928 Ε, όπως πολλοί συνάδελφοι σε πολλές δουλειές. Το ίδιο χαρμάνι είμαστε ολοι :-)
Άβαταρ μέλους
By markvag
#518950
JarnoT έγραψε:Ε, όπως πολλοί συνάδελφοι σε πολλές δουλειές. Το ίδιο χαρμάνι είμαστε ολοι :-)


:lol: Όντως... :lol: