Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#518018 κοίτα αν θες την άποψή μου, που δεν έχει καμιά βαρύτητα, τα εναλλακτικά δουλεύουν μόνο όταν ο άλλος θέλει να δουλέψουν

όπως επίσης υπάρχει και η θεωρία που έλεγε μια φορά ένας φίλος μου (με αφορμή την ομοιοπαθητική, την οποία δεν ασπάζομαι) ότι δουλεύει μόνο αν είσαι καλά :lol:

επειδή όμως είναι κοινώς αποδεκτό (από ΟΛΟΥΣ) ότι όταν δεν είσαι καλά (στενοχωριέσαι, αγχώνεσαι κτλ) μπορεί να πάθεις διάφορα, αντίστοιχα θα πρέπει να ισχύει δια της ατόπου ότι όταν νιώθεις καλά είσαι καλά ή ακόμα και γίνεσαι καλά

ο τρόπος ίσως θα έπρεπε να είναι αδιάφορος εφόσον υπάρχει αποτέλεσμα.
αν ο άλλος θέλει να κάνει γιόγκα ας κάνει γιόγκα, πέρα από πολύ καλή και σοβαρή γυμναστική (σε σχέση με το τυπικό γυμναστήριο ) μπορεί να αποκτήσει και πιο πνευματικές διαστάσεις, οι οποιες είναι μεν δεκτό να ακούγονται σε κάποιον γελοίες ειδικά από τη στιγμή που έχουμε διαχωρίσει στην κουλτούρα μας το σώμα από το πνεύμα (ή θα είσαι έξυπνος και σαπίδι ή θα είσαι γυμνασμένος και χαζός αυτά είναι τα κοινωνικά στερεότυπα που επικρατούν και η όποια σύγχρονη αντιμετώπιση του "fitness" γίνεται για το φαίνεσθαι, γιατί αυτό έχει πλέον σημασία ) , αλλά για κάποιον άλλον η όλη φάση μπορεί να τον κάνει να νιώθει όμορφα.. γιατί να σε ενοχλεί; και γιατί να το απορρίπτεις;

στην τελική όσο χαζό και αν ακούγεται, κάποια από τα πράγματα που εφαρμόζονται χρόνια κααααααποια βάση κάπου θα υπάρχει, έστω και από εμπειρική παρατήρηση του κώλου (πχ ο τάδε που τον πονούσε ο κώλος του από αιμορροΐδες έτριψε όλα τα βότανα στον κώλο του, τσουκνίδες, χαμομήλια, τα πάντα όλα.. και βρήκε ότι κάποιο από αυτά τον ανακουφίζει, όπως είπα παρατήρηση του κώλου, όχι κλινική έρευνα με άσπρες ρόμπες για να είναι σοβαρή) , έστω και αν υπάρχουν και τραβηγμένες πρακτικές όπως φάει τα @@ της τίγρης για να είσαι δυνατός και καρπερός ξερωγώ

ακόμα και αν σχεδόν όλα αυτά είναι αυθυποβολή, έχει και αυτή τη χρησιμότητά της

επίσης είναι πολλά τα πράγματα που δεν γνωρίζουμε ακόμα για τον άνθρωπο και πώς λειτουργεί αυτός και μετά μπορεί κανείς να το πάει πιο πέρα, τι είναι η ψυχή, ενέργειες κτλ , μπορεί να χαθεί η μπάλα, μπορεί κανείς να τρελαθεί τελείως, μπορεί να γίνει ψυχαναγκαστικός ή το οτιδήποτε

πριν λίγο καιρό πάντως που θυμάμαι ότι ανακοινώθηκε αυτό το νέο (είχε ποσταριστεί και εδώ και είναι γενικά legit νέο, όχι φάση μας ψεκάζουν και μην κάνετε εμβόλια)

http://www.kathimerini.gr/956084/articl ... wpino-swma

διαπιστώνει κανείς πως ή σοφή επιστήμη παραβλέπει κάποια προφανή πράγματα

μετά όταν κάποιος θα έρθει και θα σου πει να φίλε όλο το σώμα συνδέεται, αποδεδειγμένα πλέον, τα έλεγε ό τάδε χλούφιν γκουρού πριν 1000 χρόνια κι εσείς κοροϊδεύατε μπορεί να στη βγει και από πάνω :lol:

απλά είναι πολλά που δεν ξέρουμε και τα γιατροσόφια ακόμα είμαι βέβαιος ότι η ιατρική τα εξετάζει να δει τι στέκει και τι όχι και κάποια πράγματα που δεν μπορεί να τα εξηγήσει ακόμα κάποια στιγμή ελπίζουμε όλοι να τα εξηγήσει

απλά ας έχουμε και δεύτερες σκέψεις γενικά, το ότι κάποιος έχει ένα πτυχίο δεν τον κάνει θεό, νομίζω ότι όλοι όσοι έχουμε πτυχία ή άδειες ή πιστοποιήσεις από δημόσιους οργανισμούς σε άλλα πεδία ξέρουμε ότι δεν είμαστε θεοί (όλοι τουλάχιστον), δεν βρίσκω το λόγο να μην ισχύει και το ίδιο με τους γιατρούς, δεν υπάρχει κανένας λόγος να έχουν καλύτερα φιλτρα επειδή ήταν πιο διαβαστεροί στο σχολείο :lol:
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#518033 https://youtu.be/jtDGlzYsycY

https://youtu.be/O2dbkYuUnnE
2 βιντεάκια στα ελληνικά για όποιον ενδιαφέρεται
Είναι βέβαια λίγο μεγάλα άλλα αξίζουν
Αυτές τις μέρες δεν.είμαι σε λάπτοπ και βαριέμαι να γράφω σε κινητό
Όταν επιστρέψω θα γράψω εκτενέστερα τι είναι η αγιουρβεδα και πόσες χιλιάδες χρόνια υπάρχει


< >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#518039
Άβαταρ μέλους
By allonsanfan
#518045 Ο markvag τα εξηγησε καταπληκτικα.
2018 εχουμε, ιντερνετ εχετε, χρησιμοποιηστε το σωστα.
Παλιοτερα τετοιες βλακειες(εναλλακτικες ιατρικες,ζωδια,θρησκειες,συνομωσιες) δικαιολογουνταν λογω αγνοιας, πλεον λιγη κριτικη σκεψη χρειαζεται και ενα γκουγκλαρισμα. Δεν ειναι τυχαιο που το παραπανω βιντεο ειναι αποσπασμα απο ενα πρωιναδικο, οπου ο τυπος εμφανιστηκε μετα τα ζωδια και οχι τιποτα σοβαρο.

.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#518053
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 20 Ιουν 2018, 17:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#518071 [quote="QsisVTS"]
εγώ δεν δίνω τα λεφτά μου σε κανένα, αλλά ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα τα έδινα σε ψυχολόγο
(τώρα επιστήμη εντάξει.. νομίζω έχεις καταλάβει περίπου πόσα πράγματα δεν θεωρώ επιστήμη..)

Τους μηχανικούς και τους γιατρούς :shifty:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#518073 Κυρίως με τους οικονομολόγους τα έχω :lol:
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 20 Ιουν 2018, 18:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#518074 Πάνω σε αυτό που λέει ο Κιούσης, έχω φιλαράκι που δουλεύει 40 χρόνια σε μεγάλη φαρμακαποθήκη ( μόλις βγήκε στη σύνταξη ) και μου λέι ότι τα τελευταία χρόνια με την κρίση τα ψυχοφάρμακα έχουν χτυπήσει ταβάνι, 20 φορές επάνω κατανάλωση από τα προηγούμενα χρόνια προ κρίσης, οι ουσίες γενικά είτε είναι με συνταγή γιατρού ή συνταγή πεζοδρομίου δεν λύνουν τα προβλήματα ούτε οδηγούν κανέναν στην ευτυχία, απλά τα κουκουλώνουν μέχρι να σε κάνουν ζόμπι για να πίνουν οι άλλοι στη υγεία των κορόϊδων.