Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#518018 κοίτα αν θες την άποψή μου, που δεν έχει καμιά βαρύτητα, τα εναλλακτικά δουλεύουν μόνο όταν ο άλλος θέλει να δουλέψουν

όπως επίσης υπάρχει και η θεωρία που έλεγε μια φορά ένας φίλος μου (με αφορμή την ομοιοπαθητική, την οποία δεν ασπάζομαι) ότι δουλεύει μόνο αν είσαι καλά :lol:

επειδή όμως είναι κοινώς αποδεκτό (από ΟΛΟΥΣ) ότι όταν δεν είσαι καλά (στενοχωριέσαι, αγχώνεσαι κτλ) μπορεί να πάθεις διάφορα, αντίστοιχα θα πρέπει να ισχύει δια της ατόπου ότι όταν νιώθεις καλά είσαι καλά ή ακόμα και γίνεσαι καλά

ο τρόπος ίσως θα έπρεπε να είναι αδιάφορος εφόσον υπάρχει αποτέλεσμα.
αν ο άλλος θέλει να κάνει γιόγκα ας κάνει γιόγκα, πέρα από πολύ καλή και σοβαρή γυμναστική (σε σχέση με το τυπικό γυμναστήριο ) μπορεί να αποκτήσει και πιο πνευματικές διαστάσεις, οι οποιες είναι μεν δεκτό να ακούγονται σε κάποιον γελοίες ειδικά από τη στιγμή που έχουμε διαχωρίσει στην κουλτούρα μας το σώμα από το πνεύμα (ή θα είσαι έξυπνος και σαπίδι ή θα είσαι γυμνασμένος και χαζός αυτά είναι τα κοινωνικά στερεότυπα που επικρατούν και η όποια σύγχρονη αντιμετώπιση του "fitness" γίνεται για το φαίνεσθαι, γιατί αυτό έχει πλέον σημασία ) , αλλά για κάποιον άλλον η όλη φάση μπορεί να τον κάνει να νιώθει όμορφα.. γιατί να σε ενοχλεί; και γιατί να το απορρίπτεις;

στην τελική όσο χαζό και αν ακούγεται, κάποια από τα πράγματα που εφαρμόζονται χρόνια κααααααποια βάση κάπου θα υπάρχει, έστω και από εμπειρική παρατήρηση του κώλου (πχ ο τάδε που τον πονούσε ο κώλος του από αιμορροΐδες έτριψε όλα τα βότανα στον κώλο του, τσουκνίδες, χαμομήλια, τα πάντα όλα.. και βρήκε ότι κάποιο από αυτά τον ανακουφίζει, όπως είπα παρατήρηση του κώλου, όχι κλινική έρευνα με άσπρες ρόμπες για να είναι σοβαρή) , έστω και αν υπάρχουν και τραβηγμένες πρακτικές όπως φάει τα @@ της τίγρης για να είσαι δυνατός και καρπερός ξερωγώ

ακόμα και αν σχεδόν όλα αυτά είναι αυθυποβολή, έχει και αυτή τη χρησιμότητά της

επίσης είναι πολλά τα πράγματα που δεν γνωρίζουμε ακόμα για τον άνθρωπο και πώς λειτουργεί αυτός και μετά μπορεί κανείς να το πάει πιο πέρα, τι είναι η ψυχή, ενέργειες κτλ , μπορεί να χαθεί η μπάλα, μπορεί κανείς να τρελαθεί τελείως, μπορεί να γίνει ψυχαναγκαστικός ή το οτιδήποτε

πριν λίγο καιρό πάντως που θυμάμαι ότι ανακοινώθηκε αυτό το νέο (είχε ποσταριστεί και εδώ και είναι γενικά legit νέο, όχι φάση μας ψεκάζουν και μην κάνετε εμβόλια)

http://www.kathimerini.gr/956084/articl ... wpino-swma

διαπιστώνει κανείς πως ή σοφή επιστήμη παραβλέπει κάποια προφανή πράγματα

μετά όταν κάποιος θα έρθει και θα σου πει να φίλε όλο το σώμα συνδέεται, αποδεδειγμένα πλέον, τα έλεγε ό τάδε χλούφιν γκουρού πριν 1000 χρόνια κι εσείς κοροϊδεύατε μπορεί να στη βγει και από πάνω :lol:

απλά είναι πολλά που δεν ξέρουμε και τα γιατροσόφια ακόμα είμαι βέβαιος ότι η ιατρική τα εξετάζει να δει τι στέκει και τι όχι και κάποια πράγματα που δεν μπορεί να τα εξηγήσει ακόμα κάποια στιγμή ελπίζουμε όλοι να τα εξηγήσει

απλά ας έχουμε και δεύτερες σκέψεις γενικά, το ότι κάποιος έχει ένα πτυχίο δεν τον κάνει θεό, νομίζω ότι όλοι όσοι έχουμε πτυχία ή άδειες ή πιστοποιήσεις από δημόσιους οργανισμούς σε άλλα πεδία ξέρουμε ότι δεν είμαστε θεοί (όλοι τουλάχιστον), δεν βρίσκω το λόγο να μην ισχύει και το ίδιο με τους γιατρούς, δεν υπάρχει κανένας λόγος να έχουν καλύτερα φιλτρα επειδή ήταν πιο διαβαστεροί στο σχολείο :lol:
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#518033 https://youtu.be/jtDGlzYsycY

https://youtu.be/O2dbkYuUnnE
2 βιντεάκια στα ελληνικά για όποιον ενδιαφέρεται
Είναι βέβαια λίγο μεγάλα άλλα αξίζουν
Αυτές τις μέρες δεν.είμαι σε λάπτοπ και βαριέμαι να γράφω σε κινητό
Όταν επιστρέψω θα γράψω εκτενέστερα τι είναι η αγιουρβεδα και πόσες χιλιάδες χρόνια υπάρχει


< >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#518039
QsisVTS έγραψε:κοίτα αν θες την άποψή μου, που δεν έχει καμιά βαρύτητα, τα εναλλακτικά δουλεύουν μόνο όταν ο άλλος θέλει να δουλέψουν


Άρα είναι placebo :s_wink

QsisVTS έγραψε:αν ο άλλος θέλει να κάνει γιόγκα ας κάνει γιόγκα, πέρα από πολύ καλή και σοβαρή γυμναστική


Ας κρεμαστεί και ανάποδα από τα @@ του στον πολυέλαιο άμα γουστάρει :lol: . Δεν είπα εγώ κάτι τέτοιο, αυτό που λέω είναι πως αυτά δεν είναι ιατρική μέχρι να αποδείξουν πως δουλεύουν. Και εξήγησα πως αποδεικνύεται αυτό! :rtfm:

QsisVTS έγραψε:
ακόμα και αν σχεδόν όλα αυτά είναι αυθυποβολή, έχει και αυτή τη χρησιμότητά της


Ξαναλέω... Placebo, το έχω γράψει 152 φορές στις τελευταίες σελίδες. Δεν σημαίνει πως είναι φάρμακο ή πως είναι ιατρική! :rtfm:

QsisVTS έγραψε:πριν λίγο καιρό πάντως που θυμάμαι ότι ανακοινώθηκε αυτό το νέο (είχε ποσταριστεί και εδώ και είναι γενικά legit νέο, όχι φάση μας ψεκάζουν και μην κάνετε εμβόλια)

http://www.kathimerini.gr/956084/articl ... wpino-swma

διαπιστώνει κανείς πως ή σοφή επιστήμη παραβλέπει κάποια προφανή πράγματα



Είπε κανείς πως γνωρίζουμε τα πάντα;;;; :roll: Έλεος πια με αυτή την καραμέλα! Κανένας και ποτέ δεν το ισχυρίστηκε αυτό! Το ότι η ιατρική δεν γνωρίζει τα πάντα δεν σημαίνει πως αυτόματα μία αγιουβέρδα πχ είναι σωστή ή γνωρίζει εκείνη τα πάντα! Η απόσταση μεταξύ των παρακάτω δηλώσεων:

α) Η ιατρική δεν γνωρίζει τα πάντα και
β) Η αγιουβέρδα (ή όποια άλλη εναλλακτική "θεραπεία") είναι σωστή και δουλεύει

Είναι απλά ΤΕΡΑΣΤΙΑ και από το α δεν συνεπάγεται αυτόματα το β.

Αν εγώ πχ πίνω τήλιο και μου πέφτει ο πυρετός, αυτό μπορεί να οφείλεται σε χίλιους παράγοντες (από placebo, μέχρι το να έχω κάποιο περίεργο γονίδιο). Για να δούμε αν το τήλιο είναι πιο αποτελεσματικό από το depon, θα πρέπει να μελετήσουμε αρκετούς ασθενείς, να αποκλείσουμε το ενδεχόμενο placebo ή κάποιας άλλης εξωτερικής επιρροής και να δώσουμε σε ένα γκρουπ τήλιο, σε ένα άλλο depon και σε ένα τρίτο τίποτα. Να υποβάλλουμε τα αποτελέσματά μας σε αυστηρή στατιστική ανάλυση (όποιος πετάξει πως με τη στατιστική δείχνεις ότι θέλεις, απλά θα αποδείξει πως δεν έχει ιδέα) και μετά να δώσουμε όλα αυτά τα δεδομένα (τι κάναμε, σε ποιους το κάναμε, με ποιον τρόπο, πως πήραμε τα αποτελέσματα και πως τα επεξεργαστήκαμε) σε ειδικούς, που α) θα τα ελέγξουν να δουν αν κάναμε κάπου κάποια πατάτα και β) αν μπορούν οι ίδιοι υπό τις ίδιες συνθήκες να βγάλουν τα ίδια αποτελέσματα. ΑΝ όλα αυτά δουλέψουν και το συμπέρασμά μας συνεχίζει να ισχύει, τότε ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ μπορούμε να πούμε πως το τήλιο είναι πιο αποτελεσματικό από το depon. Σου φαίνεται δύσκολο; Είναι. Πάρα πολύ. Και αυτός είναι ένας λόγος που ο κάθε αεριτζής δεν ασχολείται με το να αποδείξει τα λεγόμενά του. Και επιπλέον ένας άλλος λόγος είναι πως επειδή η μέθοδος αυτή έχει πολύ μικρά περιθώρια για σφάλματα, οι πιθανότητες λένε πως θα αποδειχθεί περίτρανα η απάτη του. Οπότε (μιας και το κοινό στο οποίο απευθύνονται αυτοί δεν ασχολείται με λεπτομέρειες όπως οι αποδείξεις και τα δεδομένα), περιορίζονται στο να λένε παραμύθια και τσιτάτα. Και να πιάνουν τις εξαιρέσεις (και μερικές προσωπικές εμπειρίες), να τις μεγαλοποιούν και να τις κάνουν τον κανόνα (στο μυαλό τους).

Αυτό όμως είναι που κάνει η ιατρική άπειρες φορές για κάθε τι που βγάζει στο φαρμακείο, όπως επίσης και για τις μεθόδους που ακολουθεί. :rtfm: Συνέχεια, όχι μόνο μία φορά.

bujinkan έγραψε:https://youtu.be/jtDGlzYsycY

https://youtu.be/O2dbkYuUnnE
2 βιντεάκια στα ελληνικά για όποιον ενδιαφέρεται
Είναι βέβαια λίγο μεγάλα άλλα αξίζουν
Αυτές τις μέρες δεν.είμαι σε λάπτοπ και βαριέμαι να γράφω σε κινητό
Όταν επιστρέψω θα γράψω εκτενέστερα τι είναι η αγιουρβεδα και πόσες χιλιάδες χρόνια υπάρχει


< >


Ελπίζω να μην έβαλες το βιντεάκι από τον πρωινό καφέ (ή το άλλο από αυτούς που κερδοσκοπούν από αυτό) για να με πείσεις πως η αγιουβέρδα είναι αποτελεσματικότερη από την ιατρική... :roll: Σε ότι αφορά το άλλο, ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ Η ΗΛΙΚΙΑ ΤΗΣ! Το ότι υπάρχει χίλια, δέκα ή και εκατό χιλιάδες χρόνια ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ! :rtfm: Και η πίστη στον Δία υπάρχει χιλιάδες χρόνια, σημαίνει κάτι αυτό; :hmmm:

Σου εξήγησα πως αποδεικνύεται η αποτελεσματικότητά της και μέχρι να δω έναν σημαντικό όγκο (καλά, ας αρχίσουμε από ένα :lol: ) δημοσιευμένων peer reviewed (και σε σοβαρά έντυπα) εργασιών πάνω στο θέμα, όπου να εξετάζεται η αποτελεσματικότητα της αγιουβέρδα και να συγκρίνεται με την ιατρική και να βγαίνουν συμπεράσματα που να υποστηρίζουν τη θέση σου, πολύ απλά ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ, όσα βιντεάκια από γκουρού ή δόκτορες (αλήθεια από που πήρε το διδακτορικό του ο τύπος;;; :dizzy: :help: ) κι αν βάλεις!

Να σου θυμίσω το πως ήταν η δημόσια υγεία στα χιλιάδες αυτά χρόνια που εφαρμόζεται η αγιουβέρδα;;; :whistlink: Να σου θυμίσω πως με αυτές τις πρακτικές οι πιθανότητες να ζούσαμε μέχρι την ενηλικίωση ήταν 50/50;;;
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#518043
markvag έγραψε:
QsisVTS έγραψε:κοίτα αν θες την άποψή μου, που δεν έχει καμιά βαρύτητα, τα εναλλακτικά δουλεύουν μόνο όταν ο άλλος θέλει να δουλέψουν


Άρα είναι placebo :s_wink

QsisVTS έγραψε:αν ο άλλος θέλει να κάνει γιόγκα ας κάνει γιόγκα, πέρα από πολύ καλή και σοβαρή γυμναστική


Ας κρεμαστεί και ανάποδα από τα @@ του στον πολυέλαιο άμα γουστάρει . Δεν είπα εγώ κάτι τέτοιο, αυτό που λέω είναι πως αυτά δεν είναι ιατρική μέχρι να αποδείξουν πως δουλεύουν. Και εξήγησα πως αποδεικνύεται αυτό! :rtfm:

QsisVTS έγραψε:
ακόμα και αν σχεδόν όλα αυτά είναι αυθυποβολή, έχει και αυτή τη χρησιμότητά της


Ξαναλέω... Placebo, το έχω γράψει 152 φορές στις τελευταίες σελίδες. Δεν σημαίνει πως είναι φάρμακο ή πως είναι ιατρική! :rtfm:

QsisVTS έγραψε:πριν λίγο καιρό πάντως που θυμάμαι ότι ανακοινώθηκε αυτό το νέο (είχε ποσταριστεί και εδώ και είναι γενικά legit νέο, όχι φάση μας ψεκάζουν και μην κάνετε εμβόλια)

http://www.kathimerini.gr/956084/articl ... wpino-swma

διαπιστώνει κανείς πως ή σοφή επιστήμη παραβλέπει κάποια προφανή πράγματα



Είπε κανείς πως γνωρίζουμε τα πάντα;;;; :roll: Έλεος πια με αυτή την καραμέλα! Κανένας και ποτέ δεν το ισχυρίστηκε αυτό! Το ότι η ιατρική δεν γνωρίζει τα πάντα δεν σημαίνει πως αυτόματα μία αγιουβέρδα πχ είναι σωστή ή γνωρίζει εκείνη τα πάντα! Η απόσταση μεταξύ των παρακάτω δηλώσεων:

α) Η ιατρική δεν γνωρίζει τα πάντα και
β) Η αγιουβέρδα (ή όποια άλλη εναλλακτική "θεραπεία") είναι σωστή και δουλεύει

Είναι απλά ΤΕΡΑΣΤΙΑ και από το α δεν συνεπάγεται αυτόματα το β.

Αν εγώ πχ πίνω τήλιο και μου πέφτει ο πυρετός, αυτό μπορεί να οφείλεται σε χίλιους παράγοντες (από placebo, μέχρι το να έχω κάποιο περίεργο γονίδιο). Για να δούμε αν το τήλιο είναι πιο αποτελεσματικό από το depon, θα πρέπει να μελετήσουμε αρκετούς ασθενείς, να αποκλείσουμε το ενδεχόμενο placebo ή κάποιας άλλης εξωτερικής επιρροής και να δώσουμε σε ένα γκρουπ τήλιο, σε ένα άλλο depon και σε ένα τρίτο τίποτα. Να υποβάλλουμε τα αποτελέσματά μας σε αυστηρή στατιστική ανάλυση (όποιος πετάξει πως με τη στατιστική δείχνεις ότι θέλεις, απλά θα αποδείξει πως δεν έχει ιδέα) και μετά να δώσουμε όλα αυτά τα δεδομένα (τι κάναμε, σε ποιους το κάναμε, με ποιον τρόπο, πως πήραμε τα αποτελέσματα και πως τα επεξεργαστήκαμε) σε ειδικούς, που α) θα τα ελέγξουν να δουν αν κάναμε κάπου κάποια πατάτα και β) αν μπορούν οι ίδιοι υπό τις ίδιες συνθήκες να βγάλουν τα ίδια αποτελέσματα. ΑΝ όλα αυτά δουλέψουν και το συμπέρασμά μας συνεχίζει να ισχύει, τότε ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ μπορούμε να πούμε πως το τήλιο είναι πιο αποτελεσματικό από το depon. Σου φαίνεται δύσκολο; Είναι. Πάρα πολύ. Και αυτός είναι ένας λόγος που ο κάθε αεριτζής δεν ασχολείται με το να αποδείξει τα λεγόμενά του. Και επιπλέον ένας άλλος λόγος είναι πως επειδή η μέθοδος αυτή έχει πολύ μικρά περιθώρια για σφάλματα, οι πιθανότητες λένε πως θα αποδειχθεί περίτρανα η απάτη του. Οπότε (μιας και το κοινό στο οποίο απευθύνονται αυτοί δεν ασχολείται με λεπτομέρειες όπως οι αποδείξεις και τα δεδομένα), περιορίζονται στο να λένε παραμύθια και τσιτάτα. Και να πιάνουν τις εξαιρέσεις (και μερικές προσωπικές εμπειρίες), να τις μεγαλοποιούν και να τις κάνουν τον κανόνα (στο μυαλό τους).

Αυτό όμως είναι που κάνει η ιατρική άπειρες φορές για κάθε τι που βγάζει στο φαρμακείο, όπως επίσης και για τις μεθόδους που ακολουθεί. :rtfm: Συνέχεια, όχι μόνο μία φορά.

bujinkan έγραψε:https://youtu.be/jtDGlzYsycY

https://youtu.be/O2dbkYuUnnE
2 βιντεάκια στα ελληνικά για όποιον ενδιαφέρεται
Είναι βέβαια λίγο μεγάλα άλλα αξίζουν
Αυτές τις μέρες δεν.είμαι σε λάπτοπ και βαριέμαι να γράφω σε κινητό
Όταν επιστρέψω θα γράψω εκτενέστερα τι είναι η αγιουρβεδα και πόσες χιλιάδες χρόνια υπάρχει


< >


Ελπίζω να μην έβαλες το βιντεάκι από τον πρωινό καφέ (ή το άλλο από αυτούς που κερδοσκοπούν από αυτό) για να με πείσεις πως η αγιουβέρδα είναι αποτελεσματικότερη από την ιατρική... :roll: Σε ότι αφορά το άλλο, ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ Η ΗΛΙΚΙΑ ΤΗΣ! Το ότι υπάρχει χίλια, δέκα ή και εκατό χιλιάδες χρόνια ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ! :rtfm: Και η πίστη στον Δία υπάρχει χιλιάδες χρόνια, σημαίνει κάτι αυτό; :hmmm:

Σου εξήγησα πως αποδεικνύεται η αποτελεσματικότητά της και μέχρι να δω έναν σημαντικό όγκο (καλά, ας αρχίσουμε από ένα ) δημοσιευμένων peer reviewed (και σε σοβαρά έντυπα) εργασιών πάνω στο θέμα, όπου να εξετάζεται η αποτελεσματικότητα της αγιουβέρδα και να συγκρίνεται με την ιατρική και να βγαίνουν συμπεράσματα που να υποστηρίζουν τη θέση σου, πολύ απλά ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ, όσα βιντεάκια από γκουρού ή δόκτορες (αλήθεια από που πήρε το διδακτορικό του ο τύπος;;; :dizzy: :help: ) κι αν βάλεις!

Να σου θυμίσω το πως ήταν η δημόσια υγεία στα χιλιάδες αυτά χρόνια που εφαρμόζεται η αγιουβέρδα;;; :whistlink: Να σου θυμίσω πως με αυτές τις πρακτικές οι πιθανότητες να ζούσαμε μέχρι την ενηλικίωση ήταν 50/50;;;
Το ότι απάντησες μετά από λίγη ώρα ενώ τα βίντεο έχουν μεγάλη διάρκεια δείχνει ότι ούτε καν μπήκες στον κόπο να.τα δεις ...
Οπότε άστο δεν υπάρχει λόγος από μέρους μου να συνεχίσω τη συζήτηση
Πίστευε ότι θες

< >
Άβαταρ μέλους
By allonsanfan
#518045 Ο markvag τα εξηγησε καταπληκτικα.
2018 εχουμε, ιντερνετ εχετε, χρησιμοποιηστε το σωστα.
Παλιοτερα τετοιες βλακειες(εναλλακτικες ιατρικες,ζωδια,θρησκειες,συνομωσιες) δικαιολογουνταν λογω αγνοιας, πλεον λιγη κριτικη σκεψη χρειαζεται και ενα γκουγκλαρισμα. Δεν ειναι τυχαιο που το παραπανω βιντεο ειναι αποσπασμα απο ενα πρωιναδικο, οπου ο τυπος εμφανιστηκε μετα τα ζωδια και οχι τιποτα σοβαρο.

.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#518048
allonsanfan έγραψε:Ο markvag τα εξηγησε καταπληκτικα.
2018 εχουμε, ιντερνετ εχετε, χρησιμοποιηστε το σωστα.
Παλιοτερα τετοιες βλακειες(εναλλακτικες ιατρικες,ζωδια,θρησκειες,συνομωσιες) δικαιολογουνταν λογω αγνοιας, πλεον λιγη κριτικη σκεψη χρειαζεται και ενα γκουγκλαρισμα. Δεν ειναι τυχαιο που το παραπανω βιντεο ειναι αποσπασμα απο ενα πρωιναδικο, οπου ο τυπος εμφανιστηκε μετα τα ζωδια και οχι τιποτα σοβαρο.

.
Ο τύπος εάν λέω εάν μπήκες στον κόπο να δεις το βίντεο είναι κανονικός γιατρός σπουδαγμενος αλλά και εσύ και ο άλλος σιγά μην το είδατε άντε μα.είδατε ένα λεπτό το πολύ ..Οπότε μην μιλάς για ίντερνετ διότι πολύ απλά η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια

< >
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#518053
markvag έγραψε: (όποιος πετάξει πως με τη στατιστική δείχνεις ότι θέλεις, απλά θα αποδείξει πως δεν έχει ιδέα)

άσχετο με τα υπόλοιπα που λες, αλλά το συγκεκριμένο κοουτάκι δεν ισχύει

άλλο το δεν μπορείς να κοροϊδέψεις κάποιον που ξέρει σε βάθος την επιστήμη και θα ακυρώσει τις παπαριές σου σε μιλισεκόντ, άλλο το ότι δείχνεται ο,τι θέλουν με τη στατιστική και γενικά θεωρείται αποδεκτό ακόμα και αν δεν είναι ακριβώς έτσι

ειδικά στο χώρο των φαρμάκων και αυτό δεν είναι δική μου θέση είναι και θέση που έχω ακούσει να εκφράζεται από καθηγητές που ξέρουν στατιστική καλύτερα από όλους μας

επίσης τι ακριβώς μου λες; ότι γίνεται έρευνα σε ένα φάρμακο; οκ γίνεται.. και δουλεύει και μετά αποσύρεται.. γιατί;

πχ θυμάμαι όταν ήμουν έφηβος υπήρχε μια αλοιφή για ακμή. και ήταν η μόνη που έκανε δουλειά εμένα με είχε σώσει να μην είμαι σαν τέρας και όλα πήγαιναν πρίμα

άλλους όμως τους έκανε κατακόκκινη τη φάτσα και καταργήθηκε και στη συνέχεια υπήρχαν άλλες που δεν δούλευαν εξίσου καλά, ποτέ δεν ξαναβγήκε τόσο δραστική αλοιφή όσο παρακολουθούσα το χώρο της ακμής τουλάχιστον :lol:

αυτή όταν εγκρίθηκε να κυκλοφορήσει ήξεραν ή δεν ήξεραν τις παρενέργειες; ή τις ήξεραν και απλά θεώρησαν ότι σε ένα μικρό ποσοστό (βάσει στατιστικής πάντα έτσι; ) είναι αποδεκτό κάποιοι να γίνονται πατζάρια

και τελικά πόσο κόσμο έπρεπε να πιπώσει για να αποσυρθεί; :hmmm: γιατί φαντάζομαι ότι δεν θα είχε παρενέργειες σε κάνα δυο θα έγινε ιστοριούλα

και μιλάμε τώρα για σπυράκια.. βάλε πιο σοβαρά ζητήματα..

εγώ να σου πω κάτι, όταν αρρωσταίνω παίρνω φάρμακα και αυτό θα κάνω όταν αρρωστήσω ξανά

αλλά δεν θα πάω τρέχοντας να πάρω φάρμακα και δεν θα πάω όταν δεν υπάρχει λόγος

πχ παυσίπονο δεν θα πάρω, αντιφλεγμονώδες δεν θα πάρω, αντιβίωση δεν θα πάω να πάρω αμέσως γιατί ο άλλος τις γράφει σαν καραμέλες και έχει σηκώσει 3 πολυκατοικίες από τις φαρμακευτικές

αλλά όταν πονάω και υποφέρω θα πάω στο γιατρό και θα πάρω φάρμακο, όταν δε μπορούσα να κοιμηθώ για 10 μέρες από τραυματισμό στην ωμοπλάτη πήγα και έκανα ένεση κορτιζόνης που θεωρείται ακραίο μέτρο, αλλά όταν έσπασα το πόδι μου που άντεχα δεν πήρα τίποτα και με κοιτούσαν οι γιατροί με μισό μάτι (πρέπει να με πέρασαν για εναλασσόμενο, ένας μάλιστα είχε τσαντιστεί και μου έλεγε καλά όταν δε θα μπορείς να σταθείς από τον πόνο θα παρακαλάς :lol: )

το φάρμακο έχει νόημα όταν έχεις πρόβλημα, αλλά δίνεται και όταν δεν έχεις

ο πατέρας μου προ 10ετιας που είχε σοβαρό θέμα υγείας πήρε χαπάκι για να κοιμάται και 10 χρόνια μετά παίρνει ακόμα :dizzy: ποιος ο λόγος; ποιος είναι αυτός ο |λογοκρισία| που του το γράφει; είναι γιατρός; τα @@ μου είναι

φίλος μου στρεσσαρίστηκε για |λογοκρισία| τσουπ χαπάκι να γίνει ζαμπόν, αντί να κάτσει να λύσει το πρόβλημά του είναι στο χέρι του

φίλη μου ψυχοντόκτορ που τα έχει καραμέλες (και για την ίδια ενδεχομένως) σε κάποια φάση που ήμουν στεσσαρισμένος μου λέει θές να σου γράψω μια αγωγούλα να γίνεις τζετ; και χωρίς εξεταση και |λογοκρισία|, νιώθεις άγχος; χαπακώσου

εδώ άτομα παίρνουν χάπια να διαβάσουν σε πολύ ανταγωνιστικά περιβάλλοντα (εξωτερικό κυριώς, ελλάδα οκ φραπεδιά) ή χαπακώνονται ακόμα και για να πετάξουν με αεροπλάνο

και με όλη αυτή τη κατάχρηση έρχεσαι και μου λές για την επιστήμη;

είναι η ίδια η επιστήμη που λέει να νομιμοποιηθεί και η κάνναβη με αφορμή μερικούς ταλαίπωρους που όντως την έχουν ανάγκη όμως ο αυτοσκοπός είναι να γίνουν όλοι ζαμπόν, γιατί έτσι λύνονται επιστημονικά τα προβλήματά τους
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 20 Ιουν 2018, 17:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#518069
Asimov έγραψε:Ε καλά τώρα, δεν μπορούμε να μηδενιζουμε έτσι την επιστήμη.
Ούτε η λύση είναι κάτι νεοφώτιστοι τσαρλατανοι, life coaching, Ανατολίτες και βλακειες. Σοβαρά τώρα δίνετε τα λεφτά σας σε τέτοιους;



Έχω ένα πελάτη ψυχίατρο (διδάκτωρ μάλιστα) που αυτή τη στιγμή που αναλύουμε βρίσκεται στην Κίνα σε σεμινάρια βελονισμού. Η κοπέλα του που ασκεί χρόνια το «λειτούργημα» του βελονιστει καθαρίζει τα δίπλα από δαυτον. Σημείο των καιρών ;
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#518071 [quote="QsisVTS"]
εγώ δεν δίνω τα λεφτά μου σε κανένα, αλλά ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα τα έδινα σε ψυχολόγο
(τώρα επιστήμη εντάξει.. νομίζω έχεις καταλάβει περίπου πόσα πράγματα δεν θεωρώ επιστήμη..)

Τους μηχανικούς και τους γιατρούς :shifty:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#518073 Κυρίως με τους οικονομολόγους τα έχω :lol:
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 20 Ιουν 2018, 18:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#518074 Πάνω σε αυτό που λέει ο Κιούσης, έχω φιλαράκι που δουλεύει 40 χρόνια σε μεγάλη φαρμακαποθήκη ( μόλις βγήκε στη σύνταξη ) και μου λέι ότι τα τελευταία χρόνια με την κρίση τα ψυχοφάρμακα έχουν χτυπήσει ταβάνι, 20 φορές επάνω κατανάλωση από τα προηγούμενα χρόνια προ κρίσης, οι ουσίες γενικά είτε είναι με συνταγή γιατρού ή συνταγή πεζοδρομίου δεν λύνουν τα προβλήματα ούτε οδηγούν κανέναν στην ευτυχία, απλά τα κουκουλώνουν μέχρι να σε κάνουν ζόμπι για να πίνουν οι άλλοι στη υγεία των κορόϊδων.