Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Serf
#517172
georgetz έγραψε:Τα name disputes δεν είναι μόνο δικό μας προνόμιο
Η δική μας κατάσταση έχει απασχολήσει και στο εξωτερικό

άρθρο του cnn

https://edition.cnn.com/travel/article/ ... index.html
Το κορυφαίο είναι το ακόλουθο:

-- In 1997, Zaire became Democratic Republic of the Congo, or DRC, despite having a next-door neighbor named Republic of the Congo. It gets even more confusing: The name Zaire had only been around since 1971. Before that, the name was the Republic of Congo. Yep, the same name that now goes to its neighbor on the north bank of the Congo River.

:dizzy:

< Note >
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#517175 Tα παρατράγουδα της πλήρους παραχώρησης του ονόματος - Μακεδονία - αν ποτέ γίνει γιατί ακόμα δεν έχω πειστεί ότι θα πέσουν υπογραφές που θα ισχύσουν ή δεν θα αναιρεθούν στο κοντινό μέλλον, δεν θα φανούν αύριο ούτε μεθαύριο, αλλά θα φανούν κάποια στιγμή και τότε θα μας τσούξει πολύ από οικονομικής άποψης, δεν το λέω από υπερπατριωτισμό ούτε με άλλο σκεπτικό, κατά την άποψη μου θα μας κοστίζει πρώτα οικονομικά και αρκετά αργότερα πολιτισμικά και εδαφικά, δεν θα είμαι εδώ για να το...χαρώ, ίσως κάποιοι να είσαστε εδώ ακόμα και ίσως με θυμηθείται, μακάρι να βγώ ψεύτης, να έχω πέσει έξω, να λέω μπούρδες και να ονειροβατώ, σκέπτομαι μόνο το καλό καλό της πατρίδας μου την οποία δεν απεμπολώ ούτε χλευάζω, απλά δεν γουστάρω τις εθνικές ήττες στις οποίες μας σέρνουν αυτοί που πάντα έπαιζαν τις τύχες μας κομπολόϊ με την συμπαράσταση σχεδόν πάντα των δικών μας πολιτικών.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#517196 O Στεφανος Κασιματης της καθημερινης γραφει μεταξυ αλλων: (Η υπογραμμιση δικη μου)

Ο λόγος για τον οποίον το κάνει εξηγείται στο έγγραφο που κοινοποίησε η Ν.Δ. Αν εμείς τους αναγνωρίσουμε ως Μακεδόνες, υποστηρίζει, «θα νομιμοποιούνται και έναντι της Ελλάδος να ισχυριστούν στο μέλλον ότι το “Μακεδονικό έθνος τους” επεκτείνεται πέραν των συνόρων τους». Μα πώς θα το κάνουν, διερωτάται ο καθένας. Ο αλυτρωτισμός προϋποθέτει αλύτρωτους. Τους βλέπει κανείς και δεν το λέει; Υπάρχουν κρυπτόμενοι και περιμένουν την ευκαιρία; Οχι, βέβαια. Οι απαντήσεις στα ερωτήματα αυτά είναι αρνητικές και η επιμονή της Ν.Δ. στον όρο «αλυτρωτισμός» είναι εσφαλμένη, αν δεν είναι παραπειστική.

Ο πραγματικός λόγος προκύπτει από το επιχείρημα με το οποίο ενισχύεται, υποτίθεται, η συγκεκριμένη θέση: «Διότι όταν οι πολίτες ενός κράτους ονομάζονται “Μακεδόνες” και παράλληλα η χώρα τους “Βόρεια Μακεδονία”, συνάγεται το συμπέρασμα ότι υπάρχει και μία “άλλη Μακεδονία” –προφανώς η “Νότια”– στην οποία κατοικούν άλλοι “Μακεδόνες” οι οποίοι βρίσκονται υπό την κυριαρχία ενός άλλου κράτους». Σοβαρά, βρε παιδιά; Δηλαδή, τόση εμπιστοσύνη έχουμε στους Ελληνες της Μακεδονίας; Αρκεί η ύπαρξη μιας Βόρειας Μακεδονίας κατοικούμενης από Μακεδόνες σλαβικής καταγωγής για να νιώσουν ότι απειλείται η ταυτότητά τους; Αν είναι έτσι, τότε η εθνική συνείδηση πρέπει να είναι πολύ ρηχή και επισφαλής στους Βορειοελλαδίτες – και, ως γνωστόν, κάθε άλλο παρά αυτό ισχύει. Το αληθινό πρόβλημα της Ν.Δ. με την αναγνώριση εθνότητας είναι ότι οι Βορειοελλαδίτες χάνουν το αποκλειστικό προνόμιο στον όρο «Μακεδόνες». (Και απορώ γιατί αποφεύγουν να το πουν ευθέως…) Προφανώς, η πολιτιστική κληρονομιά της αρχαίας Μακεδονίας δεν μας φθάνει, χρειαζόμαστε και τη βούλα. Πληρώνουμε το κόστος ενός εθνικού μύθου, του δικού μας, που δεν μπόρεσε να παρακολουθήσει την εξέλιξη της πραγματικότητας».
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#517212
Y.V έγραψε:O Στεφανος Κασιματης της καθημερινης γραφει μεταξυ αλλων: (Η υπογραμμιση δικη μου)

Ο λόγος για τον οποίον το κάνει εξηγείται στο έγγραφο που κοινοποίησε η Ν.Δ. Αν εμείς τους αναγνωρίσουμε ως Μακεδόνες, υποστηρίζει, «θα νομιμοποιούνται και έναντι της Ελλάδος να ισχυριστούν στο μέλλον ότι το “Μακεδονικό έθνος τους” επεκτείνεται πέραν των συνόρων τους». Μα πώς θα το κάνουν, διερωτάται ο καθένας. Ο αλυτρωτισμός προϋποθέτει αλύτρωτους. Τους βλέπει κανείς και δεν το λέει; Υπάρχουν κρυπτόμενοι και περιμένουν την ευκαιρία; Οχι, βέβαια. Οι απαντήσεις στα ερωτήματα αυτά είναι αρνητικές και η επιμονή της Ν.Δ. στον όρο «αλυτρωτισμός» είναι εσφαλμένη, αν δεν είναι παραπειστική.

Ο πραγματικός λόγος προκύπτει από το επιχείρημα με το οποίο ενισχύεται, υποτίθεται, η συγκεκριμένη θέση: «Διότι όταν οι πολίτες ενός κράτους ονομάζονται “Μακεδόνες” και παράλληλα η χώρα τους “Βόρεια Μακεδονία”, συνάγεται το συμπέρασμα ότι υπάρχει και μία “άλλη Μακεδονία” –προφανώς η “Νότια”– στην οποία κατοικούν άλλοι “Μακεδόνες” οι οποίοι βρίσκονται υπό την κυριαρχία ενός άλλου κράτους». Σοβαρά, βρε παιδιά; Δηλαδή, τόση εμπιστοσύνη έχουμε στους Ελληνες της Μακεδονίας; Αρκεί η ύπαρξη μιας Βόρειας Μακεδονίας κατοικούμενης από Μακεδόνες σλαβικής καταγωγής για να νιώσουν ότι απειλείται η ταυτότητά τους; Αν είναι έτσι, τότε η εθνική συνείδηση πρέπει να είναι πολύ ρηχή και επισφαλής στους Βορειοελλαδίτες – και, ως γνωστόν, κάθε άλλο παρά αυτό ισχύει. Το αληθινό πρόβλημα της Ν.Δ. με την αναγνώριση εθνότητας είναι ότι οι Βορειοελλαδίτες χάνουν το αποκλειστικό προνόμιο στον όρο «Μακεδόνες». (Και απορώ γιατί αποφεύγουν να το πουν ευθέως…) Προφανώς, η πολιτιστική κληρονομιά της αρχαίας Μακεδονίας δεν μας φθάνει, χρειαζόμαστε και τη βούλα. Πληρώνουμε το κόστος ενός εθνικού μύθου, του δικού μας, που δεν μπόρεσε να παρακολουθήσει την εξέλιξη της πραγματικότητας».


Κάτσε, να το σκεφτούμε λίγο. Τι ποσοστό φορολογίας, ΦΠΑ, ΕΝΦΙΑ και ΕΦΚΑ έχουν εκεί; Μήπως συμφέρει να το παίξουμε αλύτρωτοι; :lol:
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#517217 Βλέπω τώρα τους Περουβιανούς να τραγουδάνε παθιασμένοι τον εθνικό τους ύμνο. Μία χώρα που ιδρύθηκε το 1821. Τους έχει πει κανένας ότι αν δεν έχουν να πούνε κάτι σε βάθος 2500 ετών δε δικαιούνται να αισθάνονται έθνος;
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#517218
REALZEUS έγραψε:
Κάτσε, να το σκεφτούμε λίγο. Τι ποσοστό φορολογίας, ΦΠΑ, ΕΝΦΙΑ και ΕΦΚΑ έχουν εκεί; Μήπως συμφέρει να το παίξουμε αλύτρωτοι; :lol:



:lol:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#517232
Corto Maltese έγραψε:Βλέπω τώρα τους Περουβιανούς να τραγουδάνε παθιασμένοι τον εθνικό τους ύμνο. Μία χώρα που ιδρύθηκε το 1821. Τους έχει πει κανένας ότι αν δεν έχουν να πούνε κάτι σε βάθος 2500 ετών δε δικαιούνται να αισθάνονται έθνος;


Εδώ που τα λέμε στην Λατ. Αμερική υπάρχουν πολλά έθνη.
Ευρωπαίοι, ιθαγενείς, και οι σκλάβοι από Αφρική. Όλοι να συμπεριλαμβανουν διαφορα έθνη.

Στα Βαλκάνια έχει Ελληνες, Σλάβους, Αλβανούς και Τούρκους με πάνω από 1000 χρόνια διαφορών μεταξύ τους.


Η λύση πάντως έπρεπε να βρεθεί τότε που μπορούσαμε να τους αγοράσουμε τους μπιτολιανους, τώρα παίζει να συμβεί το αντίθετο.

< >
Άβαταρ μέλους
By xenos
#517256 Μητσοτακης Κ. :

«Είναι εμφανές ότι ο κ. Τσίπρας αναζητούσε λύση στο Σκοπιανό δίχως κόκκινες γραμμές... Το erga omnes και την αναθεώρηση του Συντάγματος το έβαλε η ΝΔ. Το "ναι" που είπε ο κ. Τσίπρας στο Μακεδονία του Ίλιντεν το πήρε πίσω άρον άρον μετά από δική μας πίεση... Ο κ. Τσίπρας υλοποιεί τις ατζέντες άλλων που τον βρήκαν εύκαιρο να τακτοποιήσει όλες τις εκκρεμότητες», ανέφερε ο κ. Μητσοτάκης. Α»

Δλδ το προβλημα δεν ειναι οτι διαφωνουν αλλα οτι τους κλεβουν τις ιδεες, με τις οποιες τωρα δεν συμφωνουν;
Άβαταρ μέλους
By markvag
#517257
xenos έγραψε:
Δλδ το προβλημα δεν ειναι οτι διαφωνουν αλλα οτι τους κλεβουν τις ιδεες, με τις οποιες τωρα δεν συμφωνουν;


Όχι, το πρόβλημα είναι πως η |λογοκρισία| είναι διαχρονική! :s_yes :lol:
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#517319
diplomat έγραψε:
Αυτά τα ερεθίσματα τα γράφουμε στα μέζεά μας όπως τόσα άλλα στην καθημερινότητά μας. Βέβαια, αυτό ισχύει σαν εξαιρετικά γενικός μπούσουλας για τους άντρες. Στις γυναίκες η εικόνα που έχω είναι σίγουρα πιο θολή, αλλά νομίζω ότι τους έρχεται πιο επιτακτικά και φυσικά απ'ότι σε εμάς, κυρίως λόγω ωριμότητας. Εγώ έχω ξαναπεί, στα 27 μου νιώθω πιο μπόμπιρας από τα 17 μου, σε φάση που αν κόψω το μούσι (πράγμα που απλά δεν παίζει :x ) θα γυρίσω στα θρανία (απ'τα έδρανα δεν ξεμπέρδεψα ακόμα :lol: ).

Περί lifestyle ειδικότερα, στο γιουνάνισταν της κρίσης είναι αυτονόητο ότι δεν δίνει κανείς βάση, ή έστω κάποιος ο οποίος θα είχε νόημα να μπει σε διαδικασία τεκνοποίησης. Εγώ ας πούμε έχω πάθει λουμπάγκο απ'το διάβασμα στο γαμημένο το γραφείο κάθε μέρα (φαίνεται εξάλλου από τον ανεβασμένο αριθμό ποστιδίων μου, εάν δεν προλαβαίνεις να βγεις, ποστάρεις :tomato: ), που συνάδει με την εικόνα του μέσου μεταπτυχιακού φοιτητή, ή ενός εργαζομένου σε full-time/couple of part-time jerbs, γενικότερα οποιουδήποτε ατόμου που ξοδεύει ενέργεια σε ζητήματα καθημερινότητας και όχι σε χαϊλίκια. Δυστυχώς, θα προσέθετα στο τελευταίο. Τη ζωή μας φάγατε, νιαμού. :protest:

Οπότε θα πρέπει να κόψεις από εκείνο το μαγικό κουτί, που δεν το αφήνεις να το ακουμπά κανείς, εκείνο που γράφει "ελεύθερος χρόνος" απ'έξω. Εκεί όντως έχουμε πρόβλημα, και όχι μόνο γιατί εκτροχιάζεται το μόνο τραίνο της καθημερινότητας που ανυπομονούσες να επιβιβαστείς, αλλά και γιατί, από εκεί που γέμιζες ενέργεια (βλ. ποτάκι, βολτίτσα, εκδρομούλα κτλ.), θα βρεθείς να σπαταλάς ατέρμονα ενέργεια όπως απαιτεί ο φάκελος "παιδί". Α, και πού 'σαι, με απόλυτη ευθύνη προς τη ζωή που φέρνεις στον κόσμο, ναι, αυτό το ευκολάκι δηλαδή. :s_blush


Καθότι σχεδόν συνομήλικοι η ενέργεια που σπαταλας για ένα -οποιοδήποτε- μεταπτυχιακό είναι -αναλογικά- αστεία σε σχεση με την ενέργεια που θα χρειαστεί να σπαταλήσεις για να κανείς οικογένεια, να φέρνεις το ψωμί (και το παντεσπάνι) να συντηρείς το σπίτι και να συνεχίσεις να διαβάζεις για τη δια βίου εξέλιξη του αντικειμένου σου. Αν κόβαμε τα ποτάκια και τις εκδρομές (μικρεσ Μεγάλες, τις οποίες)με ένα Μτχ το χάσαμε το κορμί πατριώτη
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#517398 Ων τόπηξ