Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By edmond
#517379 Βγάλε το πλαστικό καπάκι. Λογικά έχει μια βίδα την οποία και σφίγγεις. Αν δεν δεις γιατρειά αλλάζεις τον διακόπτη εντελώς.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#518050 βγαζοντας το καπακι εχω αυτο.

το νερο πλεον βγαινει ελαχιστα (παιζει να εχει σχεση με τις βροχες? τοτε ηταν που γεμιζε λιγο το κουπακι) αλλα υπαρχει ακομα μια μικρη ποσοτητα στη βαση του χρυσου εξαρτηματος.

ποιο μερος να δοκιμασω να σφιξω?
το χρυσο πανω, το εξαγωνο στη βαση?
Άβαταρ μέλους
By Morx
#518077 Mη σφιξεις τιποτα, δεν εχει νοημα.
Το τσιμουχακι σφραγιζει τον αξονα που περιστρεφεται και η διαρροη ειναι απο εκει.

Βρες μια των διαστασεων σου ωστε να ταιριαζει και κλεισε την κεντρικη παροχη νερου των σωματων απο το συλλεκτη.
ΟΛΑ τα σωματα, οχι μονο στο συγκεκριμενο.
Εισαι τυχερος που ειναι η επανω βανα, οποτε θα χασεις μονο λιγο νερο και με μια συντομη εξαερωση θα ειναι ολα ΟΚ.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#518101 Εγώ έφαγα την παπάρα μου σήμερα. Ήρθε τεχνικός να περασει το ερ κον και είδε οτι η εργολαβική εγκατάσταση έχει χαλκοσωλήνα 1/2 , ενώ τα 9άρια 12άρια inverter (12άρι πήραμε) έχουν 3/8. Είναι εφικτή η εγκατάσταση , αλλά δεν τίθεται θέμα εγγύησης. Αναγκαστικά μου είπαν οτι πρέπει να επιλέξω 18άρι αν θέλω. Το budget ήταν απαγορευτικό , ακόμα και με πρόταση 24 άτοκων (! για Κωτσόβολο) οπότε το γύρισα πίσω και ακύρωσα παραγγελία.

2η φορά που ακυρώνω.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#518760
Morx έγραψε:Mη σφιξεις τιποτα, δεν εχει νοημα.
Το τσιμουχακι σφραγιζει τον αξονα που περιστρεφεται και η διαρροη ειναι απο εκει.

Βρες μια των διαστασεων σου ωστε να ταιριαζει και κλεισε την κεντρικη παροχη νερου των σωματων απο το συλλεκτη.
ΟΛΑ τα σωματα, οχι μονο στο συγκεκριμενο.
Εισαι τυχερος που ειναι η επανω βανα, οποτε θα χασεις μονο λιγο νερο και με μια συντομη εξαερωση θα ειναι ολα ΟΚ.


για καποιο λογο η υγρασια εχει σταματησει ~εντελως αλλα θα κανω το μαστορεμα σε κοντινη συγκυρια.
φχαριστω!
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#518857
JimClark έγραψε:Εγώ έφαγα την παπάρα μου σήμερα. Ήρθε τεχνικός να περασει το ερ κον και είδε οτι η εργολαβική εγκατάσταση έχει χαλκοσωλήνα 1/2 , ενώ τα 9άρια 12άρια inverter (12άρι πήραμε) έχουν 3/8. Είναι εφικτή η εγκατάσταση , αλλά δεν τίθεται θέμα εγγύησης. Αναγκαστικά μου είπαν οτι πρέπει να επιλέξω 18άρι αν θέλω. Το budget ήταν απαγορευτικό , ακόμα και με πρόταση 24 άτοκων (! για Κωτσόβολο) οπότε το γύρισα πίσω και ακύρωσα παραγγελία.

2η φορά που ακυρώνω.

Να περάσεις εξωτερικά νέα χαλκοσωλήνα δεν έπαιζε;
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#518873 Όχι γιατί το θέλουμε εκτός δωματίων και πρέπει να γίνουν περάσματα από: Σαλόνι προς μικρή τουαλέτα, μικρή τουαλέτα προς πατάρι μεγάλης κ από εκεί προς τα έξω. Πολύ μερεμέτι και δε το θέλω...
Άβαταρ μέλους
By italakias
#522333
popolaros έγραψε:Περαστηκε το κλιματιστικό. 417 ευρώ η αγορά, 100 η εγκατάσταση. Περαστικά μας.στα διαλα

Καλες ξαπλες.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#522341
Dimitris_P έγραψε:100; 70 παίρνουν άπαντες, άντε 80

Δεν λες καλά που βρήκε; Καλοκαίρι και οι τιμές έχουν πάει στο θεό από τους εγκαταστάτες, μόνον αν το αγοράσεις από μεγάλη αλυσίδα θα πετύχεις νορμάλ τιμή.
Έχω τεράστιο πρόβλημα και στην δουλειά, θέλω ν' αλλάξω κάτι κλιματιστικά και δεν βρίσκω κανέναν. Καλό χειμώνα δηλαδή...
:omg:
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#522344 Bάλε την PPE σου και τράβα άλλαξε τα ρε μηχανικέ της πλάκας, μου γινες μανατσερ και δε λερώνεις ούτε το δαχτυλάκι σου :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#522348
rx8_drifter έγραψε:Bάλε την PPE σου και τράβα άλλαξε τα ρε μηχανικέ της πλάκας, μου γινες μανατσερ και δε λερώνεις ούτε το δαχτυλάκι σου :thumbsdown:

:(
Κοίτα, δεν είμαι σαν κάτι άλλους σουπερ πετυχημένους πριν καν γίνουν 30, εγώ είμαι μια αποτυχία ως γνωστόν, τι θέλεις να κάνω;
:x
Άβαταρ μέλους
By drdino
#522350
rx8_drifter έγραψε:Bάλε την PPE σου και τράβα άλλαξε τα ρε μηχανικέ της πλάκας, μου γινες μανατσερ και δε λερώνεις ούτε το δαχτυλάκι σου :thumbsdown:


Μη μου πείτε πως εξελίσσεται σε κλασικό PM, να κάνει δηλαδή μόνο chasing και καθόλου doing;;;;;;;;
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#523591 Έναν ΑΘΟΡΥΒΟ ανεμιστηρα μπορει να προτεινει καποιος παρακαλω?

https://www.you.gr/klimatismos-thermans ... 5cii-16-40

Για αυτόν εχετε αποψη?