Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#516495 Από φίλο επαγγελματία στο χώρο στην Ελλάδα μου λέει ότι παρά τις προσπάθειές του να δοκιμάσει κάτι άλλο (μέχρι και Apple) για τους πελάτες του (εταιρείες τις οποίες στηρίζει ΙΤικά) όλο στην Dell καταλήγει. Γιατί και αξιόπιστα είναι και αν τύχει κάτι δεν τον αφήνουν ξεκρέμαστο. Ειδικά σε θέματα server είναι σημαντικότατο.
Βέβαια έχει σημασία να κοιτάξεις τι εγγύηση θα περιλαμβάνει.
Και να πάρεις με SSD, τεράστια αναβάθμιση στην απoδοτικότητα του εργαζομένου.

Το Lenovo Yoga 720 ούτε 3 μηνών της καλής μου έπαθε κοκομπλόκο. Εκεί που έβλεπε ταινιούλα στο Amazon, blue screen of doom και WHEA uncorrectable error και συνεχές bootloop Preparing repair κλπ. Ανεμιστήρας στο φούλ και πολύ γρήγορα να καίει από κάτω. Reboot τιποτα, bios τίποτα. Δεν δοκίμασα να κάνω Boot από USB αλλά προσπάθεια για πλήρες recovery σαν factory reset από ειδικό μυστικό κουμπάκι τελικά σε επαναφέρει στο bootloop. To πήγα πίσω και θα το δούνε.... Δίπλα μου και μια άλλη με ίδιο μηχάνημα είχε μπλε οθόνη (δεν ξέρω αν ήταν ίδιo error). Λέει ότι αυτό το error σημαίνει είτε βλάβη hardare είτε πρόβλημα με οδηγό. Επειδή είναι απίθανο να χαλάσανε hardware ταυτόχρονα μάλλον κάποιο από τα ατελείωτα update/driver του πέταξε τα πρέκια... Για να δούμε τι θα δούμε.. και πότε θα το δούμε.
Αν όμως ήταν με εγγύηση επαγγελματικού τύπου θα μας έδιναν άλλο για να μην μείνουμε χωρίς υπολογιστή.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#516513 Τελικά η διάγνωση του παλιού laptop έδειξε ότι υπάρχει θέμα με τον δίσκο. Οπότε μάλλον θα του δώσουμε μια ένεση ζωής ακόμη και θα του βάλουμε έναν ssd για αρχή (ίσως και μια μνήμη για μετά). Λέω για αυτόν. Έχω τον 850 evo στο δικό μου και δεν έχω κανένα παράπονο.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!
Άβαταρ μέλους
By sknipper
Scotch έγραψε:Τελικά η διάγνωση του παλιού laptop έδειξε ότι υπάρχει θέμα με τον δίσκο. Οπότε μάλλον θα του δώσουμε μια ένεση ζωής ακόμη και θα του βάλουμε έναν ssd για αρχή (ίσως και μια μνήμη για μετά). Λέω για αυτόν. Έχω τον 850 evo στο δικό μου και δεν έχω κανένα παράπονο.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!
Εκτός από το να αντιγράψεις περιοχόμενο και να βάλεις τον SSD στη θέση του πρέπει να το πεις και στο bios και ίσως και αλλού.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
Red Garland έγραψε:Ο σκληρός σώθηκε ή ήταν ενσωματωμένος στη θήκη και τον πήρες στη μασχάλη?

Ως έχει, και οι 2 δίσκοι είναι kaput. Στον 3.5" εξωτερικό έχει τηγανιστεί άγρια το pcb, και για να είμαι ειλικρινής τον έχω πλέον ξεγραμένο και εστιάζω στη προσπάθεια να σωθεί ο εσωτερικός. Αυτό γιατί έχει πιο πρόσφατα αρχεία μέσα.

Το λαπτοπ είχε έναν M2 SSD (με windows και εφαρμογές) που γλύτωσε άθικτος, και τον 2.5" δίσκο SATA που είχε τα αρχεία μέσα. Αγόρασα έναν πανομοιότυπο 2.5" δίσκο (ίδιο μοντέλο και firmware) και μεταμόσχευσα το pcb του καινούριου στον καμμένο. (ήξερα από πριν ότι οι πιθανότητες επιτυχίας είναι πολύ μικρές, αλλά δεν χάνω και τίποτα δοκιμάζοντας. Το πολύ πολύ να μου έμενε ο νέος δίσκος ως αντικατάσταση του παλιού.)
Ο "μεταμοσχευμένος" δίσκος σπινάρει, αναγνωρίζεται από τον υπολογιστή αλλά από εκεί και πέρα τίποτα. Ο έλεγχος SMART αποτυγχάνει τελείως, τα διαγνωστικά βγάζουν επίσης λάθος και ο αριθμός των LBA / χωρητικότητα που αναφέρει είναι εντελώς λάθος. Δοκίμασα να τον συνδέσω είτε μέσω θήκης usb, είτε απευθείας σε SATA, επίσης και με τα command line διαγνωστικά της Seagate κι αυτό, πάλι τζίφος.

Η μόνη ελπίδα που σκέφτομαι τώρα είναι να επιδιορθώσω τη χαλασμένη πλακέτα. Κοιτώντας αυτή του καινούριου δίσκου, εντόπισα το καμμένο στοιχείο που -μάλλον- είναι μια δίοδος SMA. Θεωρητικά αν την αντικαταστήσω, ίσως δουλέψει έστω και για λίγο. Το πρόβλημα είναι ότι το ταλέντο μου στο κολλητήρι είναι πολύ βασικό, και δεν έχω εμπειρία σε SMD και πλακέτες πάχουν τσιγαρόχαρτου, οπότε ψάχνω αν υπάρχει κανένας γνωστός ή έστω μαγαζί στη περιοχή για βοηθήσει. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#516535 ω ρε γμτ, κρίμα την ταλαιπωρία και τις εργατοώρες που έφαγες για μια βλακεία τώρα.
Εύχομαι να βρεις κάποιον να στο φτιάξει. :s_yes
Άβαταρ μέλους
By xenos
#516540 Εμας εχουν μονο ντελλ αλλα δεν τα βλεπω πολυ σοι. Πριν λιγες μερες πηρε εμενα το 1803 update και εκλασε!
Υποψιν μου εχουν αλλαξει ηδη 2 (οχι καινουρια βεβαια). Τouch επισης κλαιν(disabled).
Lenovo πολυ καλα σε τιμη αλλα τα εχουν τα θεματακια τους δυστυχως.
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
Scotch έγραψε:Έχουμε κάποια συγκεκριμένη πρόταση για laptop εργασίας;

Βασικές απαιτήσεις:
- Να ανοίγει άνετα μεγάλα αρχεία excel (= 8gb μνήμη θα ήταν καλά)
- Να είναι οικονομικό (είναι για το προσωπικό)
- Να είναι αξιόπιστο ή/και να έχει καλή υποστήριξη (= dell?)

Καθότι το προηγούμενο τα έπαιξε, είναι επείγον για άμεση αγορά.

Dell με κλειστα ματια
ΚΑΘΑΡΑ για την τεχνικη τους υποστηριξη.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#517782 Διαβάζω σε ένα ξένο φόρουμ που έβγαλε η εταιρεία firmware αναβάθμιση για το infotainment του αμαξιού... Το περναγανε όλοι, ένας καψερος κατάφερε και το τουβλιασε.... Το πήγε μετά στην αντιπροσωπεία, αλλαγη όλο, δε σωζοταν...

Εντάξει άλλο λεβελ να βγάλεις μπλε οθόνη στο εργοστάσιακο του αμαξιού, μετά δεν Έχεις AC, Ραδιόφωνο,ναβι κτλ κτλ...success story!
Η πλάκα είναι ότι και όσοι το βάλανε δεν ειδαν καμία διαφορά ουσιαστική.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#517800 Αγοράστηκε αυτό για απλό σερφάρισμα.
http://www.cosmodata.gr/product/313746/ ... ofessional
So far so good .

Βιντεάκια στο youtube παίζουν άνετα αρκεί να μην είναι ανάλυσης 4Κ.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#517833 Ερώτηση: τι κάνετε με φωτός/βίντεος κλπ που θέλετε να κρατήσετε; Λόγω παιδιών ιδιαίτερα, ο όγκος έχει μεγαλώσει πολύ και δεν ξέρω τι είναι καλύτερο και ασφαλές. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By gakost
#517840 Αγοράζεις ένα NAS (Synology) και έναν usb δίσκο. Βάζεις όλες τις φωτογραφίες video κλπ να ανεβαίνουν εκεί αυτόματα από όλες τις συσκευές σου και χειροκίνητα από ότι δεν γίνετε αυτόματα.
Μια φορά στην εβδομάδα / μήνα ανάλογα τι σε βολεύει τραβάς ένα backup στον USB και είσαι αρχοντας.

Εκτός και αν δεν θέλεις να δώσεις μπροστά λεφτά κάνεις συνδρομή σε μια σοβαρή cloud υπηρεσία και τα δίνεις με τον μήνα. Μειονέκτημα το upload που θα κάνει πολύ ώρα να σου ανεβάσει τα αρχεία κάθε φορά που έχεις video.

Γενικά να θυμάσαι NAS ή Cloud <> από το backup.
Άβαταρ μέλους
By corsair
xenos έγραψε:Ερώτηση: τι κάνετε με φωτός/βίντεος κλπ που θέλετε να κρατήσετε; Λόγω παιδιών ιδιαίτερα, ο όγκος έχει μεγαλώσει πολύ και δεν ξέρω τι είναι καλύτερο και ασφαλές. :hmmm:

NAS + εξωτερικος offline δισκος + cloud (encrypted κατα προτιμηση)... για οτιδηποτε.
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
xenos έγραψε:Ερώτηση: τι κάνετε με φωτός/βίντεος κλπ που θέλετε να κρατήσετε; Λόγω παιδιών ιδιαίτερα, ο όγκος έχει μεγαλώσει πολύ και δεν ξέρω τι είναι καλύτερο και ασφαλές. :hmmm:

Εχεις αρκετες επιλογές

- Cloud storage με συνδρομη απο Microsoft/Google/Apple(αν εισαι στο οικοσυστηεμα) etc
Με τις αντιστοιχες εφαρμογες για συγχρονισμο με κινητα και σταθερα

- Τοπικο RAID Mirroring σε υπολογιση που εχεις, με δυο καινουργιους δισκους
Θα παρεις δυο δισκους 3 ΤΒ θα τους βαλεις στο PC και θα ρυθμισεις να ειναι σε raid ωστε αν παθει ο ενας κατι, να υπαρχουν τα δεδομενα στον αλλο

- Λυση του NAS (οπως Synology) με δυο δισκους σε RAID mirroring το οποιο θα μπορει να κανει κ αλλα πραγματα εκτος απο το απλα να κραταει φωτογραφιες

corsair έγραψε:NAS + εξωτερικος offline δισκος + cloud (encrypted κατα προτιμηση)... για οτιδηποτε.

Η καλυτερη λυση, αλλα και η πιο ακριβη :lol:
Άβαταρ μέλους
By corsair
Wagner669 έγραψε:
Η καλυτερη λυση, αλλα και η πιο ακριβη :lol:

2 σκεψεις γενικα για την λυση που προτιμω:
Δεν εμπιστευομαι το NAS σκέτο ουτε με 2 ουτε με 10 δίσκους (και ειμαι σιγουρος πως κανεις δεν το εμπιστευεται σκετο). Και εξηγουμαι: Μηχανημα ειναι και σκαει. Μπορει το ιδιο το NAS, μπορει και ολοι οι σκληροι μαζι (να σου κανει η ΔΕΗ η το τροφοδοτικο την ζημια). Γενικα και το μηχανημα μονο να σκάσει, οι δίσκοι δεν ειναι αναγνώσιμοι πχ βαζοντας τους σε μια εξωτερικη θηκη και βουρ στα windows. Εχουνε διαδικασία την οποια και βαριεμαι και δεν βαζω το χερι μου στην φωτια οτι ολα θα πανε καλα.
Προσωπικα δεν υιοθετω λυσεις mirroring. Αν μου μεινει, μου ειναι πολυ ποιο ευκολο να παρω τότε εναν εξτρα δίσκο και να του πετάξω μέσα οτι χάθηκε απο τον offline usb disk ή το cloud.

Και περι cloud: 12 δολλαρια/χρονο - 100gb --> Amazon drive. Αν δεν μιλαμε για heavy user νομιζω οτι επαρκουν για φωτος και αλλα τετοια προσωπικα αρχεία.

Βεβαια ο καθενας καθοριζει τις αναγκες του καλυτερα, αναλογως του ογκου των αρχείων του και της σημαντικοτητας αυτων.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#517945 Το σημαντικότερο όλων για τα cloud, ανεξαρτήτως ποιό επιλέξεις, είναι το encryption όπως είπε ο κορσεράκος, εάν έχεις "ευαίσθητα" αρχεία