Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#511658 Αν και είχα πρωτογνωρίσει το kodi από παλιά σαν xbmc μόλις χθες κατάλαβα ότι έχει προχωρήσει πολύ και ότι υπάρχουν κάτι έτοιμες καταστάσεις που τις λένε builds και δίνουν τελείως custom εμφάνιση και το σπουδαιότερο άμεση πρόσβαση σε άπειρο περιεχόμενο (ταινίες, σειρές κλπ με υπότιτλους και άλλα). Υπήρχε κάτι καλό που το έλεγαν Ares και κάτι άλλο Pulse αλλά μάλλον έπαψαν. Βλέπω υπάρχουν πολλά εναλλακτικά που πλασάρονται σαν κληρονόμοι.
Με ενδιαφέρει να βλέπω ταινίες και σειρές άντε και καμιά φόρμουλα 1. Τι θεωρείτε πιο σωστό και βολικό να βάλω;
Άβαταρ μέλους
By glf
#511665 Έχω 2 android boxes και μάλιστα στο ένα τρέχω OS σε κάρτα SD (openelec) που δίνει πθο καινούργια έκδοση kodi από αυτή που έχει γραμμένη το android box.
Το plugin που τρέχω για ταινίες και σειρές το λένε incursion αν και μερικές σειρές βλέπω να μην τις καλύπτει σωστά τώρα τελευταία.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#511683 Ψαχνω για καποιο tablet για απλή χρήση.Βλέπω οτι τα περισσότερα android έχουν 2GB RAM, αρκεί ?
Μέχρι 100-120 ευρώ βρίσκεις κάτι αξιοπρεπές?
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#511741 Αν οπωσδήποτε πρέπει να κρατήσεις εκεί το budget

https://www.skroutz.gr/s/12242536/Huawe ... ml#reviews

Διάβασε και τα σχόλια , να είσαι ενημερωμένος
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#511749 Υπάρχει και η λύση κάποιου κινέζικου με Windows αν είσαι τολμηρός.
Με Android, τα 2GB Ram είναι ΟΚ, αλλά όχι παρακάτω.
Τα Huawei είναι πολύ καλά, αλλά δεν ξέρω αν το παραπάνω αξίζει τα λεφτά του σήμερα. Είδα πως κάποιοι το αγόρασαν 50% φθηνότερα. Εκεί, θα ήταν μεγάλη ευκαιρία.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#511767 Στα 100-120 που κάνει το Huawei , δεν θα επέλεγα (αν υπάρχει) κάποιο tab με Windows.

Παίζω με ένα αυτό το διάστημα με 2GB μνήμη, Win10 και το κλασικό 4core Intel ZF3735F και ενώ με αρκετή προσοχή είναι οκ για καθημερινά απλά (Youtube-άρθρα Internet - συνδρομή Ριζοσπάστη) , οι αναβαθμίσεις των Win 10 που θέλουν χώρο , το κάνουν μαρτύριο.
(Συνήθως τέτοια έχουν 32GB eMMC)
Φυσικά παίζει σαν τιμή παραπάνω απο τα 120 Ε.
Άβαταρ μέλους
By gakost
#511780 Αν κάποιος θέλει σοβαρό tablet (γιατί η αγορά συρικνώνεται λόγο αύξησης μεγέθους των κινητών) το ipad είναι μονόδρομος. Οι φθηνές λύσεις είναι μαρτύριο , πεταμένα λεφτά και με άθλια οθόνη. Αν πας σε κάτι καλύτερο πχ Galaxy tab έχεις το πρόβλημα των εφαρμογών android που δεν είναι συνήθως για tablet πλέον, οπότε μάλλον αξίζει να κάνεις την υπερβαση και πας σε ipad.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#511783 Έχοντας tablet με 2GB ram, να πω ότι είναι οριακό πλέον. Αν κάνεις μετάβαση από fb messenger σε viber και μετά πας ανοίξεις κι ένα chrome, πάει. Θα περιμένεις 3-4" να γίνουν οι διεργασίες. Αντίστοιχα κι αν παίζεις καμιά fhd ταινία και σκάσει κάνα νοτιφικεϊσο απο πάνω.

Οι παραπάνω εμπειρίες τόσο με το δικό μου Lenovo Tab 2 A10-70F, όσο και με της μάνα μου το Samsung Galaxy Tab A 2016. Σε λίγο καλύτερη μοίρα το Samsung για να μαι και ακριβής.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#511785 παραδόξως το nexus 7 μου του '13 πάει ακόμα μια χαρά, αν και το έχω χαρίσει σε γονείς βρίσκω αδιάφορη την κατηγορία πλέον
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#511795 Οριακό πλέον το Nexus 7 2013 , όχι τόσο λόγω των 2GB μνήμης και της εξαιρετικής (για τότε) οθόνης FHD αλλά
γιατί ο επεξεργαστής του είναι πλέον παλαιότατης κοπής για σήμερα
(Snapdragon S4 ).

Το έχω απο το 2014 και του έκανα και factory reset μέσα στο 2017 αλλά πλέον , φευ.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#511796 ναι χρέπι είναι, αλλά τα πάει αρκετά καλά λόγω λογισμικού για τα δεδομένα του πάντα
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#511854 Σε παρακαλώ , μη το λες χρέπι, είναι βαριά κουβέντα για ένα τόσο αγαπημένο μου gadget :inlove:

Κάτι το minimal design του, κάτι η απόδοση του ~ λεφτά που στοίχιζε, η καλή οθόνη, οι άμεσες αναβαθμίσεις, το βολικό του μέγεθος.

Τα κόψανε βλέπω ε ? :hmmm:
Απο τότε που άκουγα για επόμενα Nexus απο Huawei κλπα , έψαξα να δω για τελευταία μοντέλα , πάπαλα.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#511860
gakost έγραψε:Αν κάποιος θέλει σοβαρό tablet (γιατί η αγορά συρικνώνεται λόγο αύξησης μεγέθους των κινητών) το ipad είναι μονόδρομος. Οι φθηνές λύσεις είναι μαρτύριο , πεταμένα λεφτά και με άθλια οθόνη. Αν πας σε κάτι καλύτερο πχ Galaxy tab έχεις το πρόβλημα των εφαρμογών android που δεν είναι συνήθως για tablet πλέον, οπότε μάλλον αξίζει να κάνεις την υπερβαση και πας σε ipad.



Δεν είναι βέβαια θέμα υπέρβασης αλλά και πόσο σε βολεύει.
Άλλωστε τα καλά Android tablets δεν τα λες φθηνά.
Για μερικούς απλά δεν κάνει το iOS.