Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By krom
#511570 Το δικαστήριο αν γίνει, μάλλον θα είναι στη Χάγη, το έχουν αναφέρει αρκετές φορές. Πολλά μπορούν να κάνουν -δήμευση ρώσικης περιουσίας-λογαριασμών στην Ευρώπη για αποζημιώσεις, το έχουν κάνει ήδη με τη yukos, κυρώσεις, διαδικασίες βίζας. Έχουν καταλήξει σε υπεύθυνους για την κατάρριψη, στην παρουσίαση φαίνονταν πολύ σίγουροι. Τρέχει λέει και πρόγραμμα μειωμένων ποινών για όποιον παραδώσει περισσότερα στοιχεία. Άνετα θα υπάρχουν και κάποιοι που θα το κάνουν.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#511574 Η Ρωσία δεν αναγνωρίζει πλέον το ΔΠΔ της Χάγης*, οπότε @.
Αν υπάρξουν δημεύσεις και κυρώσεις, οι Ρώσοι θα προβούν απλά σε αντίστοιχα αντίποινα. Άρα μια τρύπα στο νερό.


*In a communication received on 30 November 2016, the Government of the Russian Federation informed the Secretary-General of the following:

I have the honour to inform you about the intention of the Russian Federation not to become a party to the Rome Statute of the International Criminal Court, which was adopted in Rome on 17 July 1998 and signed on behalf of the Russian Federation on 13 September 2000.

I would kindly ask you, Mr. Secretary-General, to consider this instrument as an official notification of the Russian Federation in accordance with paragraph (a) of Article 18 of the Vienna Convention on the Law of Treaties of 1969.

https://treaties.un.org/Pages/ViewDetai ... &lang=en#9
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#511578 Θαλασσοταραχή στη Μάγχη - Η Ευρώπη αποκλεισμένη :lol:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#511595
REALZEUS έγραψε:Η Ρωσία δεν αναγνωρίζει πλέον το ΔΠΔ της Χάγης*, οπότε @.


Δεν περίμενα κάτι άλλο από δικτατορίσκους όπως ο Πούτιν... :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#511599
markvag έγραψε:
REALZEUS έγραψε:Η Ρωσία δεν αναγνωρίζει πλέον το ΔΠΔ της Χάγης*, οπότε @.


Δεν περίμενα κάτι άλλο από δικτατορίσκους όπως ο Πούτιν... :thumbsdown:


Ούτε οι ΗΠΑ, ούτε η Κίνα, ούτε η Ινδία, ούτε το Πακιστάν από τους μεγάλους. Επίσης πολλές πρώην Σοβιετικές Δημοκρατίες, το Ισραήλ, η Τουρκία, πολλές Αφρικανικές και Ασιατικές και εννοείται η Β. Κορέα, η Κούβα και το Βατικανό.

Το πιο ωραίο όμως είναι οι Νήσοι Jersey και Guernsey. Βρετανικά νησιά μεν (Crown Dependencies), αλλά εξαιρούνται. :lol:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#511619 Πας αν σε πιάσουνε σε μια χώρα που το αναγνωρίζει ή σε εκδώσουν. Προφανώς οι Ρώσοι δεν θα εκδώσουν ποτέ δικούς τους στρατιωτικούς, πέραν του ότι αρνούνται κάθε ανάμειξη. Το ίδιο κάνουν φυσικά όλες οι ισχυρές χώρες.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#511668 Τελικά το αεροπλάνο το έριξαν ή όχι ρε Δια? Το αν θα καταφέρει τπτ η αστική δικαιοσύνη δε θα έπρεπε να πολυαπασχολεί εναν κομμουνιστή, ξέρεις πολύ καλά οτι οι ισχυροί την γράφουν στα παπάκια τους
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#511680
rx8_drifter έγραψε:Τελικά το αεροπλάνο το έριξαν ή όχι ρε Δια?


Δεν έχω την παραμικρή ιδέα. Διαβάζω απλά τις ανακοινώσεις, όπως όλοι μας. Γνώση έχω μόνον όταν είμαι εκεί, ή μου τα μεταφέρουν άνθρωποι που γνωρίζουν από πρώτο χέρι.



< Note 4 >
Άβαταρ μέλους
By theo13
#511685
REALZEUS έγραψε:
rx8_drifter έγραψε:Τελικά το αεροπλάνο το έριξαν ή όχι ρε Δια?


Δεν έχω την παραμικρή ιδέα. Διαβάζω απλά τις ανακοινώσεις, όπως όλοι μας. Γνώση έχω μόνον όταν είμαι εκεί, ή μου τα μεταφέρουν άνθρωποι που γνωρίζουν από πρώτο χέρι.

< Note 4 >


Δε με απογοητεύεις ποτέ με τις απαντήσεις σου. Όαση μέσα στο κακό χαμό από "γνώστες" και "ειδικούς" (π.χ. μου είπε ο μπατζανάκης του κουμπάρου που έχει ένα γνωστό κλπ κλπ). :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#511724 https://www.ft.com/content/cc88caf4-5e7 ... 1af256df68
Άμα είσαι υπάκουος, ακόμη και όταν δανείζεσαι με 40% επιτόκιο, όλα είναι (σχετικά) εντάξει.
Αν κάνεις ταρζανιές, είναι έτοιμοι να σε κατασπαράξουν.

Όπως φαίνεται, η Αργεντινή πηγαίνει τρέχοντας προς το ΔΝΤ, αφού την επόμενη φορά που θα χρειαστεί λεφτά, δεν θα τα βρει τόσο εύκολα, ή θα πρέπει να δώσει ακόμη πιο εξωφρενικό επιτόκιο.
Βλέπω σε πολύ λίγο καιρό να παρακαλάνε την Κιρχνερ να τους ξανασώσει... :ninja:
Ένα ενδιαφέρον άρθρο για τους Kirchner:
http://www.inquiriesjournal.com/article ... rchner-era
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#512250 https://www.bbc.co.uk/news/amp/world-europe-44275781

Ο πρόεδρας Mattarella άσκησε βέτο στην επιλογή του ΥπΟικ (ένας εντελώς αντί€ τύπος) και ο Conte (με το 'διανθισμένο' βιογραφικό) επέστρεψε την εντολή σχηματισμού κυβέρνησης. Ο Mattarella θα διορίσει υπηρεσιακό πρωθυπουργό έναν ΔΝΤζτή (Cottarelli). Οι αντιδράσεις, προβλέψιμες:

Five Star's leader Luigi Di Maio called for impeachment under article 90 of the constitution, which allows parliament to demand a president step down based on a simple majority vote.

If the vote is in favour, the country's constitutional court then decides whether to impeach or not.

"I want this institutional crisis to be taken to parliament... and the president tried," Mr Di Maio said.

"Why don't we just say that in this country it's pointless that we vote, as the ratings agencies, financial lobbies decide the governments?" he asked in a video on Facebook.


Deja vu... :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#512254 Χοχοχο!
Έτσι, ευρωπαϊκή δημοκρατία... Αν ο λαός ψηφίζει κάποιον που δεν γουστάρουμε, θα βρούμε τρόπο να το διορθώσουμε.