Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#508869 Αυτό το 7% κάτω είναι δελεαστικό και ίσως αγοράσω όταν σταθεροποιηθεί και αρχίσει να ξανανεβαίνει. Μέχρι την Παρασκευή ελπίζω ο ΟΠΑΠ να κάνει ένα -1,5% και να εκτελεστεί η εντολή στα 9,2e αν και το βλέπω λίγο δύσκολο.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#509003 χρήσιμες πληροφορίες

Αποτελέσματα εισηγμένων εταιρειών 2017

http://www.euro2day.gr/news/market/arti ... irazo.html

αν είχε και τα μερίσματα , το άρθρο θα ήταν τέλειο.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#509006
Red Garland έγραψε:Περίμενε λίγο και θα δεις πόσο δελεαστικό ακόμα έχει γίνει :lol:


Ω ρε μάνα μου:
http://www.euro2day.gr/news/economy/art ... irhsh.html

McKinsey: Η ΔΕΗ είναι μη βιώσιμη επιχείρηση
Σύμφωνα με την McKinsey, για να γίνει η ΔΕΗ βιώσιμη θα πρέπει στα επόμενα πέντε χρόνια να βελτιώσει τα λειτουργικά της κέρδη κατά 500 εκατ. ευρώ :s_dunno . Προτείνει μεταξύ άλλων εθελούσια έξοδο 2.000 ατόμων και αναπροσαρμογή τιμολογιακής πολιτικής.

Το καθαρό χρέος της ΔEΗ είναι σήμερα 8-9 φορές μεγαλύτερο από τα λειτουργικά της κέρδη, σύμφωνα με τα στοιχεία της McKinsey. Ο αντίστοιχος λόγος καθαρού χρέους προς λειτουργικά κέρδη, κατά μέσο όρο σε παρόμοιες εταιρείες της Ευρώπης που έχει αναλάβει η McKinsey, είναι 3,5. Για να μπει η ΔEΗ σε μια βιώσιμη πορεία, θα πρέπει η σχέση καθαρού χρέους-λειτουργικής κερδοφορίας να φτάσει στο 4-6 και αυτό μπορεί να επιτευχθεί μόνο με αύξηση των λειτουργικών κερδών κατά 450-550 εκατ. ευρώ μέχρι το 2022.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#509271
mousatos έγραψε: Μέχρι την Παρασκευή ελπίζω ο ΟΠΑΠ να κάνει ένα -1,5% και να εκτελεστεί η εντολή στα 9,2e αν και το βλέπω λίγο δύσκολο.


:yahoo: τελικά χωθήκαμε , απ'όσο είδα και κατάλαβα στο e-banking, από χθές το πρωί όταν έκανε μια στιγμιαία κοιλιά στο 9,2e .
550 κομμάτια για αρχή και βλέπουμε. Οι πρώτες μου μετοχές ever στο Ελ.χρηματιστήριο.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#509297 Jan 30, 2018 - The semi-public company Petrobras has promised to start paying dividends to shareholders again, as soon as it returns to profit after being hit ...

τί να πάρω , αφού μερίσματα μέχρι τώρα γιοκ.

Χθές μπήκε το 3 μηνιαίο μέρισμα από τη seadrill partners , με μερισματική απόδοση 14% drifterάκο , not bad για έναν ερασιτέχνη. Και άνοδο μετοχής από τη στιγμή που αγοράστηκε , ανάλογη της Petrobras .

Εξάλλου έχω μηδενίσει το λογαριασμό στην off-shore και είναι δύσκολο να τον ξαναγεμίσω με τα ψίχουλα που μου απέμειναν .
Απ'εδώ και πέρα μόνο Ελλάδα.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#509349
mousatos έγραψε:Jan 30, 2018 - The semi-public company Petrobras has promised to start paying dividends to shareholders again, as soon as it returns to profit after being hit ...

τί να πάρω , αφού μερίσματα μέχρι τώρα γιοκ.

Χθές μπήκε το 3 μηνιαίο μέρισμα από τη seadrill partners , με μερισματική απόδοση 14% drifterάκο , not bad για έναν ερασιτέχνη. Και άνοδο μετοχής από τη στιγμή που αγοράστηκε , ανάλογη της Petrobras .

Εξάλλου έχω μηδενίσει το λογαριασμό στην off-shore και είναι δύσκολο να τον ξαναγεμίσω με τα ψίχουλα που μου απέμειναν .
Απ'εδώ και πέρα μόνο Ελλάδα.


Εμ τώρα αν ειναι θα μπεις οφσορ ρε μουσάτε. Εγώ την seadril ακόμα την κλαίω, 50% κάτω :s_sarcastic
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#509353 Τώρα είναι καλή ευκαιρία για Offshore drillers πράγματι . Χθες όλο το βράδυ σκεφτόμουν να πουλήσω BP και Σία και να πάρω Seadrill partners . Αν το κάνω , το μέρισμα που θα παίρνω πηγαίνει στα 5.000 $ το τρίμηνο.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#509394 μεγάλα ρίσκα , μεγάλα κέρδη , μεγάλες χασούρες

edit: όπως δείχνουν τα πράγματα κι άλλοι είχαν την ίδια ιδέα χθες το βράδυ.
Στο +7% η seadrill partners και ελαφρός αρνητικά η BP . :s_coffee
Απλή λογική , ούτε MD ούτε phD στα οικονομικά.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#511653
rx8_drifter έγραψε:Έχεις για ΔΕΗ και δεν εχεις για Petrobras :lipsealed: :dizzy:


15% κάτω σήμερα η αγαπημένη σου. Πέσανε πάνω της τα κοράκια της wall street και την υποβάθμησαν .


Petrobras (NYSE:PBR) was downgraded by analysts at UBS from an "outperform" rating to a "market perform" rating. current price of $12.80.

Petrobras (NYSE:PBR) was downgraded by analysts at Bank of America from a "buy" rating to a "neutral" rating. current price of $12.80.

Petrobras (NYSE:PBR) was downgraded by analysts at Morgan Stanley from an "overweight" rating to an "equal weight" rating. They now have a $13.00 price target on the stock. 1.6% upside from the current price of $12.80.

Petrobras (NYSE:PBR) was downgraded by analysts at Credit Suisse Group from an "outperform" rating to a "hold" rating. They now have a $11.00 price target on the stock. 14.1% downside from the current price of $12.80.