Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#510072 Σε περίπτωση εξαγωγής όμως συνυπολογίζεις και τις πιθανές απεργίες εργατών και ΓΣΕΕ, μεταφορικών και πρατηριουχων, τελωνειακων, σιδηροδρομικων (ίσως ΑΔΕΔΥ) που ίσως να επιβαρύνουν χρονικά την μέρα παράδοσης....
Άβαταρ μέλους
By dimik
#510082 Είχα συζήτηση πρόσφατα με μηχανικό για την χρήση τσιμέντου C30 εδώ και γιατί όχι π.χ C20.
Μου αιτιολόγησε ότι λόγω υγρασίας ουσιαστικά και με απλά λόγια κάθε βράδυ οι τοίχοι βρέχονται και κάθε πρωί με τα 40ρια στεγνώνουν, σε βάθος χρόνου αυτό θα φέρει ρωγμές και θα το κάνει εύθραυστο.

Δεν ξέρω τι βάση έχει αυτό, μου ακούστηκε λογικό πάντως.

Όπως και η χρήση θερμοπρόσοψης εξωτερικά αλλά και εσωτερικά με γραφιάτο απ'΄έξω γιατί υπάρχουν μεγάλες διαφορές θερμοκρασίας μέσα με έξω.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#510780 Μπορεις να εχεις επικαλυψη του οπλισμου 5 εκατοστών και ετσι δεν σκανε τα μπετα.. Στη Μ.Ανατολη βαζουν 7.5 ποντους και εχουν βαμμενο οπλισμο με εποξικο χρωμα!!!! για να μην σουριαζει στον αιωνα τον απαντα!!!!
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#510788
dimik έγραψε:Είχα συζήτηση πρόσφατα με μηχανικό για την χρήση τσιμέντου C30 εδώ και γιατί όχι π.χ C20.
Μου αιτιολόγησε ότι λόγω υγρασίας ουσιαστικά και με απλά λόγια κάθε βράδυ οι τοίχοι βρέχονται και κάθε πρωί με τα 40ρια στεγνώνουν, σε βάθος χρόνου αυτό θα φέρει ρωγμές και θα το κάνει εύθραυστο.

Δεν ξέρω τι βάση έχει αυτό, μου ακούστηκε λογικό πάντως.

Όπως και η χρήση θερμοπρόσοψης εξωτερικά αλλά και εσωτερικά με γραφιάτο απ'΄έξω γιατί υπάρχουν μεγάλες διαφορές θερμοκρασίας μέσα με έξω.


Έχει να κάνει με τον τοπικό κανόνα σκυροδέματος.
Στην Ελλάδα άλλαξε πρόσφατα από C20/25 σε C25/30, πρακτικά αδύνατον να πιάσεις την αντοχή με μικρή μπετονιέρα (εκτός αν χρησιμοποιείς προς μικτά )

Το C25/30 έχει να κάνει με την αντοχή σε θλίψη ( 30ΜPa ), καμία σχέση με την υγρασία. :vava: :tomato:
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#510789
224v έγραψε:Μπορεις να εχεις επικαλυψη του οπλισμου 5 εκατοστών και ετσι δεν σκανε τα μπετα.. Στη Μ.Ανατολη βαζουν 7.5 ποντους και εχουν βαμμενο οπλισμο με εποξικο χρωμα!!!! για να μην σουριαζει στον αιωνα τον απαντα!!!!



Αν αρχίσει η ενανθρακωση να προχωράει προς τον οπλισμό, δεν τον σώζεις με τίποτα
Άβαταρ μέλους
By glf
#511437 Έφτασα να σοβατίσω την μεριά της σκάλας που φαίνεται από το δρόμο και με πιάσαν τα καλλιτεχνικά μου.
Βρήκα ένα προφίλ αλουμινίου που κανονικά μπαίνει σαν τελείωμα από πλακάκια, για προστασία απο χτυπήματα.
Έκανα ένα πλαίσιο που θα έχει μέσα του το τοιχάκι από τσιμεντόλιθα όπως τα κάνω και σε όλο τον αυλόγυρο και γύρω τους θα τελειώνει ο σοβάς από τη σκάλα.
Το προφιλ θα κάνει ένα σκαλοπατάκι μεταξύ σοβά και τοίχου για να είναι εμφανή τα τσιμεντόλιθα, όπως στον αυλόγυρο.
Τώρα με τις βροχές βέβαια δε μπορώ να σοβατίσω..
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By nEK
#511587
glf έγραψε:Έφτασα να σοβατίσω την μεριά της σκάλας που φαίνεται από το δρόμο και με πιάσαν τα καλλιτεχνικά μου.
Βρήκα ένα προφίλ αλουμινίου που κανονικά μπαίνει σαν τελείωμα από πλακάκια, για προστασία απο χτυπήματα.
Έκανα ένα πλαίσιο που θα έχει μέσα του το τοιχάκι από τσιμεντόλιθα όπως τα κάνω και σε όλο τον αυλόγυρο και γύρω τους θα τελειώνει ο σοβάς από τη σκάλα.
Το προφιλ θα κάνει ένα σκαλοπατάκι μεταξύ σοβά και τοίχου για να είναι εμφανή τα τσιμεντόλιθα, όπως στον αυλόγυρο.
Τώρα με τις βροχές βέβαια δε μπορώ να σοβατίσω..
ΕικόναΕικόναΕικόνα


Με τι σοβα σοβαντιζεις?

Εγω εχω κανει περιπου 25 μετρα θερμοπροσωψη.
Ειμαι στη φαση του ασταριου και μενει ο σοβας. Θελω να κανω παστα, εχω κανει σε ενα ενα μικροτερο τμημα και ειναι πολυ ευκολο με αριστο αποτελεσμα. Αλλα εδω θελω τωρα τρεις κουβαδες που αν θυμαμαι καλα ξεπερναει το κοστος των 120€. Οποτε περναει απο το μυαλο μου ο σοβας σε σακους. Οπου επισης εχω δουλεψει ξανα, αλλα θελει πολυ περισσοτερη δουλεια και αρκετη μαγκια για καλο φινιρισμα.
Άβαταρ μέλους
By glf
#511639 Έχω ξαναγράψει το σοβά. Το λέει M610 και μπορείς να το τελειώσεις με τριβίδι.

Εσύ όμως λες για θερμοπρόσοψη που ξέρω οτι βάζουν ελαστικούς σοβάδες.
Καλύτερα ακολούθα τη μέθοδο και τα υλικά που πρέπει.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#512012 Τελειώνει ο γείτονας σιγά σιγά να παίρνουμε σειρά.

Τελικά κατάλαβα γιατί τόση υψομετρική διαφορά.

Δεν μας άρεσε όμως η επιλογή του για εσωτερικά πλακάκια.
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By corsair
#512064
dimik έγραψε:Δεν μας άρεσε όμως η επιλογή του για πλακάκια.


ειναι χάλια λύση, σε οτι χρώμα-σχεδιο-υφη και να τα παρει κανεις. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By glf
#512069
dimik έγραψε:Ίδιο χρώμα, τα μέσα γυαλιστερά 75x75 τα έξω ματ 60x60


Ε ρε μάτι... :)
Βγάλε έξω κανα πλακάκι από τα δικά σου να τα δούμε πριν το πέρασμα.