Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#505775 Δεν έχω κάποια ιδιαίτερη κάψα να ασχοληθώ με άμμο. απλά ήταν ο ενθουσιασμός + υπερβάλλοντας ζήλος+ άτσαλο ζαβό σταμάτημα σε 40 πόντους άμμο που δεν είχα καμμία δουλειά εκει. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#505789 Βάλε έναν κανονικό εργάτη μπροστά και είσαι έτοιμος
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#505803 Δε βάζω τπτ μπροστά. Θα χαλάσει το ζύγισμα του αμαξιού :P

Φιμέ είπαμε, πήγα χθες allstar applies να δω και ειχε μετακομισει ολο το μαγαζί στο tuning show. Οπότε ξαναβλέπω αύριο.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#506131
bill33 έγραψε:
sknipper έγραψε:
JimClark έγραψε:Μπα δε το βλέπω. Εδώ κόλλησα σε άμμο (α ναι δε το ανέφερα εδώ) μόλις 3 μέτρα από άσφαλτο :lol: (είχα πισινή ότι τα έκανα αυτά 400 μέτρα από βενζινάδικο γνωστού και με έβγαλε με αγροτικό :lipsealed: :innocent: )
Για πες περισσότερα. Τι άμμο, τι έκανες, ξέρεις από άμμο, τι τετρακίνηση έχεις, τι λάστιχα κλπ.
Αν αρχίσει να σου συμβαίνει συχνά πάρε ειδικό γρύλλο (κάτι μακριούς που έχουν οι τζιπάδες), κρέμασε κλειδιά ωμέγα στους κρίκους έλξης να είσαι έτοιμος και έχε και κανένα μακρύ σκοινί να ξεκολλάς μόνος σου.

Ναυτικά κλειδιά πρέπει να εννοείς με το κλειδιά ωμέγα :hmmm:

Επίσης καλύτερα ένα ιμάντα για το τράβηγμα παρά σκοινί.Αν έχει και ένα ιμάντα που δένουν φορτία,αυτοί με το κλειδί που σφίγγουν,μπορεί να κάνει έναν υποτυπώδη εργάτη.
Ναυτικά αλλά όχι απλό U αλλά λίγο σαν Ω. Το οποίο στο όριό του παραμορφώνεται και πάει να γίνει U οπότε ξέρεις πότε να σταματήσεις. Ενώ το U απλά θα σπάσει και μπορεί να τραυματιστείς από τον πείρο ή τον ιμάντα.
Ο μακρύς γρύλλος χρησιμοποιείται και σαν χειροκίνητος εργάτης.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#506133 Ναι είδα την διαφορά που λες για τα ναυτικά κλειδιά.
Γρύλο εννοείς κάτι σαν http://www.e-ergaleio.gr/product_info.p ... stprice.gr ?
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#506301
bill33 έγραψε:Ναι είδα την διαφορά που λες για τα ναυτικά κλειδιά.
Γρύλο εννοείς κάτι σαν http://www.e-ergaleio.gr/product_info.p ... stprice.gr ?
Ναι, τέτοιου τύπου γρύλλο. Και σε σηκώνει για να βάλεις κάτι κάτω από τη ρόδα να ξεκολλήσεις και λειτουργεί σαν εργάτης για να σε βγάλει. Ειδικά με ελαφρύ αυτοκίνητο και σπάνια κολλήματα αποτελεί ολοκληρωμένη λύση.
Άβαταρ μέλους
By elvet
#507159
JimClark έγραψε:
rocsta έγραψε:Στη διάστασή σου βγαίνουν πολλά καλά λάστιχα πάντως.
Για θερινά, τα κτήνη all around latitude cross


Τα πρώτα τα έχω κλειδώσει για θερινά όταν έρθει η ώρα. Τα φοράει και το αρκούδι του Sinanai και (σχεδόν όλος ο κόσμος των ημιάγριων suv και) είναι υπερβολικά ευχαριστημένος. Για το χειμερινό, θα το "ζυγίσω" καλά όταν ε΄ρθει η ώρα , βλέποντας τι έχω βόλτες / χρήση θα έχω στο μυαλό μου.

Τα χειμερινά θα σε βοηθήσουν πολύ ακόμα και χωρίς χιόνι, ειδικά στις διαδρομές που πηγαίνεις. Εχει πολλές επιλογές «άγριες» και ήμερες, αλλά θα περάσεις με ασφάλεια και θα φρενάρεις καλύτερα. Εγώ είχα βάλει πολύ χειμερινά βέβαια–Gislaved Nord frost 5- στο ραλλύ και πήγαινε και σε 20 πόντους χιόνι, πολύ καλά και στη βροχή.
Με χρήση Νοέμβριο-Μάρτιο, θα παρατείνεις τη ζωή των θερινών (ούτως ή άλλως εσύ με χιλιόμετρα αλλάζεις, όχι με ημερομηνίες) και θα κινείσαι με ασφάλεια ακόμα και καθημερινά στη δουλειά.
Εάν το αποφασίσεις, βολεύει 1 σετ ζάντες (σιδερένιες κατά προτίμηση, μακάρι να έβρισκα και εγώ σιδερένιες για το δικό μου) για καλύτερη αποθήκευση και ευκολία. Γλιτώνεις και το κόστος ζάντωμα-ξεζάντωμα-ζυγοστάθμιση (20 ευρώ x 2/ έτος)
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#507235 Τα δρομίσια χειμερινά πάντως είναι πολύ μαλακά και καταστρέφονται εύκολα εκτός δρόμου. Ιδανικά, θέλει ένα λάστιχο για SUV, σε M&S προδιαγραφή.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#507355
elvet έγραψε:
JimClark έγραψε:
rocsta έγραψε:Στη διάστασή σου βγαίνουν πολλά καλά λάστιχα πάντως.
Για θερινά, τα κτήνη all around latitude cross


Τα πρώτα τα έχω κλειδώσει για θερινά όταν έρθει η ώρα. Τα φοράει και το αρκούδι του Sinanai και (σχεδόν όλος ο κόσμος των ημιάγριων suv και) είναι υπερβολικά ευχαριστημένος. Για το χειμερινό, θα το "ζυγίσω" καλά όταν ε΄ρθει η ώρα , βλέποντας τι έχω βόλτες / χρήση θα έχω στο μυαλό μου.

Τα χειμερινά θα σε βοηθήσουν πολύ ακόμα και χωρίς χιόνι, ειδικά στις διαδρομές που πηγαίνεις. Εχει πολλές επιλογές «άγριες» και ήμερες, αλλά θα περάσεις με ασφάλεια και θα φρενάρεις καλύτερα. Εγώ είχα βάλει πολύ χειμερινά βέβαια–Gislaved Nord frost 5- στο ραλλύ και πήγαινε και σε 20 πόντους χιόνι, πολύ καλά και στη βροχή.
Με χρήση Νοέμβριο-Μάρτιο, θα παρατείνεις τη ζωή των θερινών (ούτως ή άλλως εσύ με χιλιόμετρα αλλάζεις, όχι με ημερομηνίες) και θα κινείσαι με ασφάλεια ακόμα και καθημερινά στη δουλειά.
Εάν το αποφασίσεις, βολεύει 1 σετ ζάντες (σιδερένιες κατά προτίμηση, μακάρι να έβρισκα και εγώ σιδερένιες για το δικό μου) για καλύτερη αποθήκευση και ευκολία. Γλιτώνεις και το κόστος ζάντωμα-ξεζάντωμα-ζυγοστάθμιση (20 ευρώ x 2/ έτος)

Μακράν το κορυφαίο χειμερινό λάστιχο. Ξεμπαζώνει σε πολλές δύσκολες καταστάσεις. Θα παραγγείλω τα 6ρια :inlove:
Άβαταρ μέλους
By blinkys
#507403
elvet έγραψε: Εγώ είχα βάλει πολύ χειμερινά βέβαια–Gislaved Nord frost 5- στο ραλλύ και πήγαινε και σε 20 πόντους χιόνι, πολύ καλά και στη βροχή.


Όσο βουνό και να πάει ο Ξιφ, στην ...παγωμένη Θεσσαλονίκη :lol: που βαράει κάτι 25άρια Φλεβάρη μήνα, αν πάει καλά ο καιρός, τα Gislaved θα έχουν μικρότερη διάρκεια ζωής κι από τα πεταλούδια που φωτογραφίζει :lol:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#507490 εβαλα παραγγελια για τα Φαλκεν και για τα 4... θα πω εντυπωσεις οταν τα βαλω απο αυριο
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#509597 Μη μου χαλάτε το τοπικό. :lol:

Μερικές διάφορες στα "διευρυμένα" σπίτι - δουλειά
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Μερικές σημερινές. Μετά απο ιδιαίτερη κάψα σε σημείο ενόχλησης για το αριστερό κυρίως χέρι μου, μπήκαν φιμέ. ASWF 35άρια. Ηθελα 50άρι (ακόμα πιο ανοιχτό), πιστεύω εξωτερικά θα μου άρεσε περισσότερο. Από μέσα, κόβει λιγότερο από το αντίστοιχο της 3Μ του sirion της γυναίκας. Στο θέμα της αίσθησης της κάψας, απλά μέρα με τη νύχτα.

Εικόνα

Εικόνα

Και μια με ηλιακά εφφέ
Εικόνα

7900 χλμ αισίως
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#511623 Μικρή βολτίτσα, παρά το πυρετάκι που σήκωσα, άξιζε. Αν κ δεν είχα πολλή όρεξη για κλικ.
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By markvag
#511703 Φαντάσου και να είχες και όρεξη... :lol:

Περαστικά! :inlove: