Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By drdino
#511281 Μπορεί να αφήσει, αν κι όχι τα κλασικά συνεχόμενα || όταν δεν έχεις καθόλου ABS.
Άβαταρ μέλους
By Morx
#511355 Αφηνει, εαν τα λαστιχα ειναι αρκετα ζεστα και η επιφανεια του οδοστρωματος τραχια.
Άβαταρ μέλους
By fiat127
#511366 To Doblo παντως δεν επαθε πολυ μεγαλη ζημια,αναλογικα με αυτη που προκαλεσε στο πισω μερος του ibiza..

Eχω παρατηρησει παντως πως ειναι συνηθης πρακτικη των πυροσβεστων κατα τον απεγκλωβισμο,να κοβουν τις ζωνες..κατι που δεν βλεπω να εχει γινει στο Pulsar,οποτε ειναι οντως πιθανο να μην τις φορουσαν..
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#511449 Σχετικό με αυτό.

Είμαι το πρωί σε έναν κεντρικό δρόμο (όχι τόσο κεντρικός όσο η Πέτρου Ράλλη, αλλά κεντρικός για την περιοχή). Περιμένω στο φανάρι δεύτερος στην δεξιά λωρίδα με την αριστερή άδεια. Από το φανάρι και τις δύο λωρίδες του πας ευθεία/αριστερά και ευθεία/δεξιά. Θέλω να πάω δεξιά. Βλέπω μια γιαγιά με πατερίτσες να περιμένει να περάσει κάθετα τον μεγάλο κεντρικό δρόμο (Πέτρου Ράλλη) στον οποίο θα βγω σε λίγο. Ανάβει πράσινο και ο πρώτος φεύγει ευθεία. Εγώ πάω να στρίψω, σταματώ για να περάσει η γιαγιά, αφού πράσινο για οχήματα και πράσινο για πεζούς (κάθετοι δρόμοι) συμπίπτουν. Μου κάνει νόημα να φύγω, μάλλον γιατί είδε πως πίσω μου δεν υπήρχε άλλος, άρα θα περνούσε με άνεση μετά. Πάω να ξεκινήσω και με περνάει filler και πατημένος, εμένα και την γιαγιά, ποδηλάτης που έχει φύγει με κόκκινο από Πέτρου Ράλλη σε σημείο που δεν είχα καθόλου ορατότητα, ούτε με γύρισμα κεφαλής, ούτε με καθρέπτη. 1s νωρίτερα να ξεκινούσα θα τον είχα μαζέψει από κάτω και μετά θα λέγανε για θανάσιμο τραυματισμό.

Του έκανα παρατήρηση, αλλά δεν νομίζω να κατάλαβε πόσο βλακώδες ήταν αυτό που έκανε. Το κόκκινο μπορούσε να το σφάξει με άνεση, αλλά όχι χωρίς να κόψει. Αυτό ήταν αυτοκτονία και λίγο λέω (αν ερχόταν αυτοκίνητο με φόρα για ευθεία/αριστερά δεν θα έβγαζε ούτε κιχ). Και ήμουν και άτυχος που δεν είχα την κάμερα να το δείχνω ως παράδειγμα |λογοκρισία|.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#511462 Μεταμόρφωση: Αυτοκίνητο έπεσε σε στάση λεωφορείου – Ένας νεκρός
Ενας άνδρας 50 ετών έχασε την ζωή του και τρία άτομα τραυματίστηκαν, όταν αυτοκίνητο έπεσε με ταχύτητα σε στάση λεωφορείου, στη Μεταμόρφωση.
Από τους τραυματίες οι τρεις είναι ενήλικοι και μεταφέρθηκαν στο ΚΑΤ, ενώ ανάμεσά τους βρίσκεται και ένα παιδί που μεταφέρθηκε στο Παίδων.

Σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες από αστυνομικές πηγές, το αυτοκίνητο που οδηγούσε ο 40χρονος και στο οποίο επέβαινε η ανήλικη κόρη του, ξέφυγε από την πορεία του και έπεσε με ταχύτητα πάνω στη στάση λεωφορείου, σκοτώνοντας τον 50χρονο και τραυματίζοντας τον 80χρονο, που περίμεναν στη στάση.
http://www.in.gr/2018/05/24/greece/ayto ... tamorfosi/

Ακουω στο ραδιοφωνο οτι το παιδι ηταν το κοριτσακι του οδηγου που ηταν αδετο στο αυτοκινητο :dizzy: :dizzy:
:( :( :(
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#511466 Το πρωτο θεμα εχει αυτό σαν τιτλο

Ηλικίας 50 ετών ο άτυχος άνδρας - Τραυματίστηκαν ο Αλβανός οδηγός του ΙΧ, η 9χρονη κόρη του που δεν φορούσε ζώνη ασφαλείας και ένας άλλος άνδρας
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#511467
Νίκος Παππάς έγραψε:Ακουω στο ραδιοφωνο οτι το παιδι ηταν το κοριτσακι του οδηγου που ηταν αδετο στο αυτοκινητο :dizzy: :dizzy:
:( :( :(

"Έλα μωρέ, μέσα στην πόλη, εδώ πιο κάτω θα πάω μια στιγμή."
Κάθε μέρα τους βλέπουμε να τρέχουν για το σχολείο, με τα παιδιά φορτίο χύδην στο πίσω κάθισμα. Πόσο ανεύθυνοι... :x

Ναι, είδαμε και τους Έλληνες... που έπρεπε να αναφέρουμε και εθνικότητα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#511472 Χαίρομαι που το Πρώτο Θέμα κάνει ρεπορτάζ και μας πληροφορεί ακόμη και για την εθνικότητα του οδηγού, είναι σίγουρα πολύ σημαντική πληροφορία σε ένα τροχαίο δυστύχημα.
:help:
Άβαταρ μέλους
By Eliaskat
#511474 αν δειτε το αμαξι θα καταλάβετε...

Εικόνα
No fear αυτοκόλλητα, μπουκες κλπ κλπ...

το οτι ειχε το παιδι χωρις ζωνη δεν ειναι ο πρωτος παλι καλα που το ειχε και πισω !!

Καθε μερα που παω σχολειο βλεπω παιδακια χωρις ζωνη και ακομα χειροτερα επανω σε μηχανακια χωρις κρανος...

Τι να πω σε αυτους τους γονεις...

Η βλακεια δεν εχει εθνικοτητα ...
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#511477 Εν τω μεταξύ στο σημείο είναι αδύνατο και να αναπτύξεις ταχύτητα (ακόμα κι αν βρεις πράσινο φανάρι άντε να πιάσει 60-70χαω το σαπάκι αυτό) αλλά και να σου φύγει. Αν ερχόταν απ' το άλλο ρεύμα πατημένος τότε θα ήταν πιο λογικό να του έφευγε γιατί έχει μια ύπουλη στροφή. Τώρα είναι απλά ανεξήγητο. Να μιλαγε σε κάνα τηλέφωνο ή να έγραφε κάνα μήνυμα? Μόνο έτσι.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#511479
Eliaskat έγραψε:No fear αυτοκόλλητα, μπουκες κλπ κλπ...

+ Ζαντολάστιχο special. Προσεχμένο.
Για να δούμε τώρα αν θα fear ή όχι.
Άβαταρ μέλους
By rafi
#511481 Μόνο που ο ποδηλάτης στο περιστατικό είχε προτεραιότητα. Η οδηγός προφανέστατα παραβίασε το στοπ και μάλιστα σε σημείο που συνήθως δεν έχει παρκαρισμένα να εμποδίζουν την ορατότητα. Επιπλέον τον ΕΓΚΑΤΕΛΕΙΨΕ..

Η διαστάυρωση είναι αυτή: https://www.google.gr/maps/@35.5111895, ... 312!8i6656
Ο ποδηλάτης κατέβαινε από την Τ.Βάρδα έχοντας προτεραιότητα και το αμάξι παραβίασε το στοπ έχοντας με μεγάλες πιθανότητες πλήρη ορατότητα.

Είμαι σίγουρος ότι όταν την πιάσουν θα πει ότι ο λόγος που δε σταμάτησε ήταν ότι είχε υποστεί ΣΟΚ και ότι αυτή είναι νοικοκυραία και δεν κάνει τέτοια πράγματα.
Άβαταρ μέλους
By Eliaskat
#511483 ενταξει παιδιά και μερικοί ποδηλάτες πανε χωρις αυριο... οπως και μηχανακια, αυτοκινητα κλπ κλπ
Άβαταρ μέλους
By g8777
#511486 Σχολιασμός του τροχαίου πριν λίγο στο πρώτο πρόγραμμα στο ράδιο.

Είναι πραγματικά ΑΠΊΣΤΕΥΤΟ, τα περισσότερα ατυχήματα γίνονται μέσα σε πόλεις.

Και σημειωτέον, η σύγκρουση έγινε με χαμηλή ταχύτητα, πρπ 60 χλμ/ωρα


:help:
Και αντί εκείνη ακριβώς τη στιγμή να βγει η Περιστέρα στον αέρα

Όπως είσαι πετάγεσαι για σπίρτα μέχρι το 2038
:adminpower:

συνέχισε ανενόχλητος να διασπειρει νοητική σύφιλη στα διποδα που τον ακούν. :s_bye
Τα χουμε πει, της πλάκας ιστορία εδώ και 197 χρόνια, ένα ανέκδοτο. :s_whiteflag