Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Γιώργης
#511410 Εμένα είναι 2,5 και ακόμα το έχω προς τα πίσω αφού δεν διαμαρτύρεται.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#511411 Από όσα διαβάζω, όσο περισσότερο το καρεκλακι κοιτάζει πίσω, τόσο το καλύτερο.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#511413 Εμας προς τα πίσω και είναι 3+.
Σκοπεύω να τον αφήσω τουλάχιστον μέχρι τα 4 ακόμα και μέχρι τα 6 αν χωράει.
Η ασφάλεια του είναι μακράν οποιουδήποτε που κοιτάει μπροστά.
To britax romer έχω αν θυμάμαι καλά.

< >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#511416 Όσο μπορεί κ το αντέχει προς τα πίσω. Κ σε εμάς στον 2ο χρόνο ακόμη προς τα πίσω το έχουμε.


< >
Άβαταρ μέλους
By nomarxis
#511442 2 χρόνια είχαμε τον μικρό προς τα πίσω, στο Maxi Cosi Axissfix.
Γύρισε γιατί ακόμα και σε ταξίδι 1 ώρας δυσανασχετούσε πολύ.
Όταν γύρισε δε, έπαθε πολιτισμικό σοκ. Απίστευτες αντιδράσεις!! ......ουαου :s_yummy :thumbsup:
Πολύ καλά λόγια όντως για τα Römer Britax :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#511444 Το πρόβλημα είναι πως στα περισσότερα είναι 2-3 Group, δλδ από 15 κιλά κ πάνω. Οπότε μιλάμε για >2,5-3 ετών.

Αλλιώς αν πρέπει να κοιτά προς τα μπροστά από μικρότερη ηλικία, πρέπει το καρεκλάκι να είναι 9-36 κιλών, δλδ 1-2-3 Group


< >
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#511457 Χωράνε μετά τον πρώτο χρόνο με το κάθισμα προς τα πίσω;;
Η δικιά μου δίπλωνε τα πόδια της γιατί ακούμπαγαν στην πλάτη του καθίσματος του αυτοκινήτου.
Δεν βολεύονταν καθόλου
Άβαταρ μέλους
By sargus
#511458 Έχει καθίσματα και καθίσματα όπως φυσικά έχει παιδιά και παιδιά. Η δικιά μου όπως τη βλέπω κοντά στα 2,5 που είμαστε τώρα, θα κάθεται άνετα πίσω μέχρι τα 4 και αυτός είναι και ο σκοπός μου.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#511461
Kon5 έγραψε:Από ποιά ηλικία γυρνάμε το κάθισμα αυτοκινήτου προς τα εμπρός?
:hmmm:


Νομικά είναι στον χρόνο, στην πράξη, όσο περισσότερο το κρατήσεις ανάποδα, τόσο το καλύτερο.
Άβαταρ μέλους
By sargus
#511545 Οι Σκανδιναβοί το κρατάνε μέχρι περίπου τα 4 και είναι από ότι λένε ένας από τους λόγους που έχουν σχεδόν μηδενίσει την παιδική θνησιμότητα από τροχαίο.
Πάντως το τέλος του 1ου έτους μου φαίνεται πολύ νωρίς. Είναι πολύ "άγουρα" τα κορμάκια τους ακόμα για να αντέξουν τις πιέσεις μιας μετωπικής (κυρίως ο αυχένας). Βλέπω πως διπλώνουν οι παιδικές κούκλες στα κρας τεστ και σφίγγομαι!
Άβαταρ μέλους
By markvag
#511556
Dimitris_P έγραψε:Εγώ έχω δει από day 0 να τα βάζουν να κοιτάνε μπροστά...


Ε, καλά... και άλλοι τα δίνουν στη μαμά να τα κρατάει αγκαλιά, σφιχτά όμως, να τα κρατήσει. :rtfm: Δεν είναι επιχείρημα αυτό... :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#511561 Οπότε μετά το αυγό κατηγορία 0-13, πρέπει να πάω σε 9-25 ή 9-36 που να έχει όμως και δυνατότητα να κοιτάει πίσω σωστά;; Απλά οι επιλογές από διαδικτυακή έρευνα τουλάχιστον στο 9-25 είναι πολύ λίγες ρε γμτ
Άβαταρ μέλους
By gianik
#512624 στήσιμο 06:00 το πρωί και αναμονή 4 ώρες στην ουρά ( :rant: ) για να προλάβουμε θέση για τις παιχνιδοδιακοπές που γίνονται φέτος στο σχολείο μας , μετά την λήξη των μαθημάτων..
κόστος 30 € το 2βδόμαδο , τα πηγαίνουν θάλασσα , εκδρομές , τρώνε εκεί το μεσημέρι , παίζουν παιχνίδια , αθλήματα κ.λ.π...
όσοι έχετε μικρά παιδιά θεωρώ ότι αξίζει αν γίνεται κάτι αντίστοιχο στην περιοχή σας...