Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#504815
KiloMeater έγραψε:Παραδοξως είναι πολύ διαδεδομένο το φίμε σκούρο, μόνο στα πίσω όμως. Δεν εχω δει ποτέ κάτι σε μπροστινό παράθυρο.
Δεν ξέρω την νομοθεσία ακριβώς αλλά πρακτικά δεν πρέπει να επιτρέπεται καθόλου και εδώ δεν παίζει να το τολμήσεις καθώς θα είναι θέμα ωρών να σε πιάσουνε.
Κάποτε μου φαινότανε φάουλ αισθητικά η διχρωμια, τώρα μου κάθεται στο μάτι σα φυσιολογικό.

Το φιμέ στα μπροστά τζάμια απαγορεύεται παντού ακόμα και στην Ελλάδα. Βέβαια είναι Ελλάδα οπότε περνάει όπως όλα στα ψιλά...

Βολβοδία Καλοτάξιδο το εργαλείο. Έλα Φρανκφούρτη οδικώς για το στρώσιμο :iconcool: κερνάω μπύρες :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#504828 Δεν βλέπω να έχει μεβράνες εμπρός, φαίνεται έτσι γιατί χρωματίζεται από το εμπρός πλαϊνό τζάμι.
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#511305 Κλεισαμε μηνα (και 3 μερες) και αισιως 2559km...Φυσικα ειμαστε ακομα στα μελια :inlove: ...καποια σκορπια πραγματα...

- Το ταξιδι ειναι απολαυση...απολυτη ησυχια, απο 130-180 δεν αλλαζει σχεδον τιποτα σε θορυβο/αισθηση.
- Απο σταση δειχνει βαρυ (χωρις ακομα να το εχω σανιδωσει βεβαια), αλλα εν κινηση μαζευει χιλιομετρα για πλακα.
- Με εντυπωσιαζει συνεχως το ποσο λιγο γερνει στις στροφες...παιζει το S40 να εγερνε περισσοτερο..
- Το Pilot Assist λειτουργει μεχρι τα 139 (140 λεει η Volvo αλλα στα 140 ακριβως βγαινει εκτος)..απολαυση σε στιγμες του ταξιδιου (περισσοτερο χρησιμοποιω το adaptive cruise), οπως και στην κινηση αν και ειναι καπως αποτομο στο φρεναρισμα του.
- Τα φωτα ειναι Ε-Π-Ο-Σ! Κι εκει η adaptive λειτουργια ειναι σε πιο χαμηλες ταχυτητες (κατω απο 130 αν θυμαμαι καλα) αλλα ο φωτισμος ειναι εντυπωσιακος. Στους απεναντι θα πρεπει να φαινονται σαν φωτορυθμικα οταν σκιαζουν μερη του δρομου! Θα τραβηξω βιντεο καποια στιγμη...
- Το ηχοσυστημα ειναι φανταστικο αν και η αναπαραγωγη της ακουστικης του Gothenburg Concert Hall δεν μπορω να πω οτι με εντυπωσιαζει ιδιαιτερα.
- Χρειαστηκε ευθυγραμμιση (τραβουσε δεξια) γιατι οπως αποδειχθηκε η συγκλιση πισω ενω συνολικα ηταν εντος οριων, στον πισω δεξιο τροχο ηταν αρκετα εκτος των παραμετρων...μεγα φαουλ για το οποιο περιμενω να μαθω απαντηση απο τους Σουηδους.
- Η αναρτηση παρολο που τη λες σφιχτη, και παρα τις 21" ζαντες, σε πολυ ελαχιστες περιπτωσεις καταφερνει καποιος κραδασμος να γινει αισθητος. Σιγουρα δεν ειναι το 'χαλι' που περιμενει καποιος απο ενα τυπικο SUV, αλλα απο την αλλη εμενα με ευχαριστει ο τροπος που ελεγχει το αμαξωμα χωρις πλευσεις κτλ...αξιο αναφορας οτι σε ιδιο δρομο με λακκουβες back to back με οχημα πολυ πιο πλαδαρο/μαλακο, αλλα με πιο κλασσικες επιλογες αναρτησης, το 60αρι κοπανουσε συγκλονιστηκα λιγοτερο...δεν το περιμενα!
- Μεγαλη παραβλεψη στον εξοπλισμο, δεν εχω αισθητηρες παρκαρισματος εμπρος! Ειχα καταλαβει λαθος οτι με τις καμερες οι αισθητηρες ειναι στανταρ, και το επομενο σταδιο ειναι το αυτοματο παρκαρισμα το οποιο θεωρω αχρηστο..οπως ανακαλυψα κατοπιν εορτης, υπηρχε κωδικος ξεχωριστος..Σαν αξεσουαρ δινει μονο το Park Pilot το οποιο θα πρεπει να ξηλωθει το μισο αμαξι για να εγκατασταθει..επομενως δεν!
- Το Spotify οταν το τρεχεις απο το app του αυτοκινητου ειναι αχρηστο. Δεν σου επιτρεπει να κατεβασεις τις λιστες σου, πραγμα που μετα απο ψαξιμο συμβανει σε ολες τις εταιριες, επομενως σε περιοχη χωρις καλη καλυψη δικτυου απλα σταματαει να παιζει. Επισης αργει πολυ να εκκινησει..
- Σε καταρακτωδη βροχη η πανοραμικη κανει πολυ φασαρια...δεν περιμενα τοσο θορυβο. Ευτυχως δεν βρεχει πολυ :lol: ...εννοειται βεβαια οτι δεν τη μετανιωνω...ειναι απιθανη!
- Επισης στη βροχη με τα 255 ειναι αισθητη η υδροολισθηση πολυ περισσοτερο απο το προηγουμενο αυτοκινητο μου με τα 205..
- Απορω με καποια reviews που γραφουν οτι το ανοιγμα με το ποδι της πισω πορτας δεν λειτουργει παντα...εγω το βρισκω πολυ αξιοπιστο το συστημα..και πολυ χρησιμο μεχρι στιγμης!
- Lane Keeping assist (και Road Sign Information) τα εχω off...παρολα αυτα σε μια περιπτωση βγαινοντας στην εξοδο του Αγιου Στεφανου (με φλας κανονικα), επιασε το BLIS καγκουρα που ερχοταν απο τη ΛΕΑ (βγηκε ΛΕΑ πισω απο το φορτηγο που ηταν πισω μου, και μαλλον με πολλα γιατι τον ειδα που φρεναρε δυνατα) και μου εκοψε το τιμονι αριστερα..εβγαλε και μηνυμα οτι ενεργοποιηθηκε για να με σωσει :lol:
- Απο καταναλωση πιστευω ειναι σε λογικα επιπεδα για το βαρος/ογκο/λαστιχα...προς Καλαμπακα πρωτο ταξιδι με 130 φορτωμενο εγραψε 8.0..στην επιστροφη με αρκετα ανοιγματα παλι 8.0 :hmmm: ...Τελευταιο δειγμα με 140 7.5 πηγαινοντας και 7.3 γυρνωντας απο Χαλκιδα...Μεχρι στιγμης χωρις να το μηδενισω οταν το παρελαβα (ειναι μεσα και το πλοιο, το PDI κτλ), εχει μεση 9.1 σε μεικτη χρηση.
- Τα paddles παιζει να ειναι το πιο αχρηστο πραγμα στο αυτοκινητο..δεν τα εχω χρησιμοποιησει ακομα ουτε μια φορα. Δειχνουν ομως ωραια :lol:
- Οχι πως εχω βαλει πετρελαιο πολλες φορες (4 φουλαρισματα μεχρι στιγμης) αλλα βρισκω πολυ βολικο το στομιο χωρις καπακι.
- Το key tag αν και θα δειξει την αξια του οταν αρχισουν τα μπανια, ηδη το εχω καταβολευτει στη γυμναστικη.
- Θα ηθελα ενα κουμπι που να ενεργοποιει την 360 καμερα...τωρα θελει swipe δεξια->επιλογη..αυτοματα ενεργοποιειται μονο οταν επιλεγεις οπισθεν
- Το start/stop εχει ενα κολπακι, οπου πατωντας ελαφρα το φρενο δεν ενεργοποιειται. Το ειχα δει και σε Golf αυτο και μου αρεσε πολυ, αλλα στο Volvo ειναι πιο δυσκολο να βρεις το βαθμο πιεσης του πενταλ για να μην ενεργοποιηθει.
- Πολυ βολικο το Volvo On Call...στελνω προορισμους στο gps, βλεπω συνεχως που ειναι το αμαξι, μου στελνει ειδοποιησεις αν ειναι ξεκλειδωτο, καταγραφει ολες τις μετακινησεις..ολα στο κινητο! Τωρα που αρχισαν και οι ζεστες το βαζω και μπρος πριν το παρω και ειναι δροσερο. Οπως επισης βολικο ειναι και το parking climate, αν και οσο ζεσταινει ο καιρος δεν ειναι τοσο αποτελεσματικο.

Εικόνα
Εικόνα

Αλουμινιο και.... πλαστικο παντου
Εικόνα
Εικόνα

Τα φωτα απο ZKW
Εικόνα
..βγαζουν ματι..
Εικόνα

Παντου ψυκτρες..
Εικόνα
Εικόνα

Japan για τον dimi... :lol:
Εικόνα

Ενεργες γρυλιες πανω/κατω μονο στις πετρελαιοκινητες εκδοσεις :hmmm:
Εικόνα
Εικόνα

Το composite leaf spring
Εικόνα

Το βολικοτατο στομιο ανεφοδιασμου..
Εικόνα

Καταναλωση στο τελευταιο γεμισμα με κυριως αστικη χρηση
Εικόνα

Αστρωτο ακομα προς και απο Καλαμπακα..
Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#511310 Φτου φτου (σκόρδα)! :inlove:
Πώς έγινε αυτό με τους αισθητήρες; Δεν μπαίνουν μετά έστω με πατέντα; Είμαι σίγουρος πως γίνεται χωρίς πρόβλημα, ίσως και χωρίς να χρειαστείς προφυλακτήρα εμπρός.
Το έχεις ψάξει;

Πάντως τα gadget του είναι απίθανα! :metalo:

Βλέπω και AdBlue καπάκι πλήρωσης. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By vagmag
#511320 Πανέμορφο είναι το άτιμο !!!

Δείχνει ότι είναι μπροστά !!!!

Να το χαίρεσαι ! Καλά χιλιόμετρα και πάλι !!!
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#511335
Anonymous Founder έγραψε:Φτου φτου (σκόρδα)! :inlove:
Πώς έγινε αυτό με τους αισθητήρες; Δεν μπαίνουν μετά έστω με πατέντα; Είμαι σίγουρος πως γίνεται χωρίς πρόβλημα, ίσως και χωρίς να χρειαστείς προφυλακτήρα εμπρός.
Το έχεις ψάξει;

Πάντως τα gadget του είναι απίθανα! :metalo:

Βλέπω και AdBlue καπάκι πλήρωσης. :shifty:

Έγινε γιατί δεν το πρόσεξα ότι υπήρχε ξεχωριστός κωδικός... :rant:
Εντωμεταξύ στην παραλαβή βλέπω μπροστα που έχει τις υποδοχές και ήμουν σίγουρος ότι έχει...έψαχνα στο μενού πως να τους ενεργοποιήσω...
Εικόνα

Μέχρι που εβαλα το χέρι μου στον κεντρικό πίσω απο τη γρίλια και είδα οτι ειναι σκέτο καπάκι.. :rant:
Εικόνα

Σαν αξεσουάρ τουλάχιστον προς το παρόν δεν τους δίνει. Μόνο το Park Pilot που αν ανεβάσω την οδηγία εγκατάστασης να δεις το ξήλωμα...άστο καλύτερα.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#511339 δεν χορταινεις ανα το βλεπεις εξωτερικα :inlove:
οταν λες οτι περιμενεις απαντηση για την ευθυγραμμιση,το λες σοβαρα? :lol:
πολυ μου αρεσει αυτη η βολβοσειρα με τους στρογγυλεμενους αριθμους στο κοντερ. :inlove:
Βολβοδια τι επιδοσεις εχει ?
Σκαλισμα παιρνει?
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#511341 Ωραία πράγματα, καλοτάξιδο.

Με τους αισθητήρες μικρό το κακό, αφού εχει κάμερα εμπρός , δε σε καλύπτει;

Το Spotify το δουλεύεις με Android η ios? Τα αλλά Apps πως παίζουν;
Γενικά το ηχοσύστημα πως το δοκίμασες , πες κανα κόλπο να μαθαίνουμε ...

Αυτό με τις πανοραμικές και το θόρυβο δεν το ήξερα αλλά και πάλι καλύτερα με παρά χωρίς .

Ηχομόνωση, άνεση, Check :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#511460
dimviii έγραψε:Σκαλισμα παιρνει?


:s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl

Κλασσικός... :lol: :inlove:

Μιλάμε για 2τονο ντήζελ SUV ρεεεεε! :lol:
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#511504
dimviii έγραψε:δεν χορταινεις ανα το βλεπεις εξωτερικα :inlove:
οταν λες οτι περιμενεις απαντηση για την ευθυγραμμιση,το λες σοβαρα? :lol:
πολυ μου αρεσει αυτη η βολβοσειρα με τους στρογγυλεμενους αριθμους στο κοντερ. :inlove:
Βολβοδια τι επιδοσεις εχει ?
Σκαλισμα παιρνει?

Ποιος αλλος θα μπορουσε να ρωτησει κατι τετοιο! :svivhaha:

Για την ευθυγραμμιση, αναγκαστικά η Βελμαρ πρεπει να στειλει τα στοιχεια για να πληρωθει για το warranty claim...κατι θα πρεπει να απαντησουν.
Για τη βολβοσειρα λεγεται VolvoBroad και μπορεις να την κατεβασεις να γραφεις ετσι :lol:
235hp/480Nm, 0-100 7.2, και οταν βαλω το Polestar 240hp/500Nm και 0-100 7.1... :svivhaha: Ειχα βρει και μια εταιρια στην Ολλανδια που το πηγαινε 280 αλλα δεν ψηνομαι..μια χαρα ειναι κι ετσι.

KiloMeater έγραψε:Ωραία πράγματα, καλοτάξιδο.

Με τους αισθητήρες μικρό το κακό, αφού εχει κάμερα εμπρός , δε σε καλύπτει;

Το Spotify το δουλεύεις με Android η ios? Τα αλλά Apps πως παίζουν;
Γενικά το ηχοσύστημα πως το δοκίμασες , πες κανα κόλπο να μαθαίνουμε ...

Αυτό με τις πανοραμικές και το θόρυβο δεν το ήξερα αλλά και πάλι καλύτερα με παρά χωρίς .

Ηχομόνωση, άνεση, Check :thumbsup:

Η καμερες ειναι πολυ καλες με πολυ καλη αναλυση και ζουμ..αλλα θελει συνηθεια. Οι αισθητηρες σου δινουν καλυτερη αισθηση της αποστασης και επισης ειδικα η εμπρος λερωνεται πολυ ευκολα οπως φαινεται στη φωτο...
Εικόνα

Η αναφορα στο spotify ειναι για το build in app.
Εικόνα
To αυτοκινητο εχει δικη του sim (internet connected car) και μπορεις χωρις συνδεδεμενο κινητο να εχεις προσβαση σε υπηρεσιες που χρειαζονται δεδομενα (το On Call εχει ξεχωριστη sim). Το spotify και το TuneIn τα χρησιμοποιω αρκετα. Το apple car play το εχω μεν σεταρει αλλα δεν το πολυχρησιμοποιω, αφου για χαρτες μπορεις να δουλευεις μονο της apple, πιανει μικρο μερος της οθονης (δεν κανει full screen), δεν κανει mirror στο καντραν του οδηγου, και δεν δουλευει με bluetooth.

Για την καθυστερηση της εκκινησης του Spotify απο το app του αυτοκινητου, και το πως οταν βαζεις χειροκινητα την μεγαλη σκαλα αναβει και ανεβαζει ενταση...


Κατω αριστερα (εκει που επιλεγω στο βιντεο το spotify) στην οθονη του media μενουν τα app που χρησιμοποιουνται περισσοτερο για γρηγορη προσβαση...οταν ξεκιναει πχ φαινεται που αλλαζουν οι επιλογες σε usb και radio favorites.

Tα φωτα στο auto με σταματημενο οχημα αλλα και με το φωτισμο του δρομου δεν κανουν τιποτα στην προκειμενη περιπτωση

Επισης σημερα ανακαλυψα οτι η Αθηνα εχει 3D χαρτες..βεβαια μονο κεντρο..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#511596
Zeus έγραψε:και το επομενο σταδιο ειναι το αυτοματο παρκαρισμα το οποιο θεωρω αχρηστο

Εγώ πάντως όταν παίρνω τη Β, παρακαλάω να πετύχω θέση κατάλληλη για αυτόματο παρκάρισμα (πρέπει να είναι στα δεξιά του δρόμου, λίγο πιο άνετη από όσο πρέπει, κλπ). Δε θα το έλεγες απαραίτητο (ούτε καν χρήσιμο) για τον Π.Ο. :shifty: , αλλά έχει τη φάση του.

Για το XC τώρα τι να πούμε... :inlove: Αν ήταν και hybrid, θα σου έλεγα να μου το προσέχεις :lol: